Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Ταξιδι vs Σέλα XRV750

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/04/2018
    Μηνύματα
    7

    Ταξιδι vs Σέλα XRV750

    Καλησπέρα
    Μια από τις μεγαλύτερες απολαύσεις σε εμάς τους μηχανοβιους είναι τα ταξίδια σε όμορφα μέρη με τις αγαπημένες μας μηχανες.Το να ταξιδεύεις με μια μηχανή δεν είναι σίγουρα και το πιο αναπαυτικό πράγμα που μπορείς να κάνεις στη ζωή σου αλλά τι να κάνουμε αξίζει να ταλαιπωρηθείς μπροστά στην ομορφιά.Στη δική μου περίπτωση βέβαια έχω σοβαρό πρόβλημα με τη σέλα του Africa,την έχω αλλάξει 2 φορές σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας (μαλακό υλικό,ανατομική θέση) αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.Στη 1 ώρα οδήγησης θέλω να πάρω το ΚΤΕΛ και να συνεχίσω το ταξίδι μου,η αίσθηση του πόνου στους γλουτούς είναι ανυπόφορη.Προσφατα δοκίμασα και άλλη μία φτιαγμένη στη Θεσσαλονίκη.Οποιος μπορεί να μου βρει μια λύση στο να ταξιδεύω χωρίς να χρειάζομαι πατερίτσες μετά τη μια ώρα οδήγηση θα του είμαι ευγνώμων.

    Ευχαριστώ Βασιλης

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    κατι κανεις εντελως λαθος, η υπαρχει καποιο αλλο θεμα που ισως χρειαζεται να πας να το δεις.

    Ειναι πολυ μικρος χρονος η μια ωρα. δεν ειναι θεμα σελας.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Africabilly Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα
    Μια από τις μεγαλύτερες απολαύσεις σε εμάς τους μηχανοβιους είναι τα ταξίδια σε όμορφα μέρη με τις αγαπημένες μας μηχανες.Το να ταξιδεύεις με μια μηχανή δεν είναι σίγουρα και το πιο αναπαυτικό πράγμα που μπορείς να κάνεις στη ζωή σου αλλά τι να κάνουμε αξίζει να ταλαιπωρηθείς μπροστά στην ομορφιά.Στη δική μου περίπτωση βέβαια έχω σοβαρό πρόβλημα με τη σέλα του Africa,την έχω αλλάξει 2 φορές σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας (μαλακό υλικό,ανατομική θέση) αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.Στη 1 ώρα οδήγησης θέλω να πάρω το ΚΤΕΛ και να συνεχίσω το ταξίδι μου,η αίσθηση του πόνου στους γλουτούς είναι ανυπόφορη.Προσφατα δοκίμασα και άλλη μία φτιαγμένη στη Θεσσαλονίκη.Οποιος μπορεί να μου βρει μια λύση στο να ταξιδεύω χωρίς να χρειάζομαι πατερίτσες μετά τη μια ώρα οδήγηση θα του είμαι ευγνώμων.

    Ευχαριστώ Βασιλης
    Πόσο καιρό έχεις το ΑΤ; Είχες κι άλλες μοτοσικλέτες, που δε δημιουργούσαν πρόβλημα;
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/04/2018
    Μηνύματα
    7
    Το At το έχω 4 χρονια.ειχα και άλλα μηχανάκια πριν από αυτά αλλά δεν έκανα ταξίδια.Πηρα μακρινή βόλτα το tiger 955i φίλου και δεν είχα κανένα θέμα.

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Africabilly Προβολή μηνύματος
    Το At το έχω 4 χρονια.ειχα και άλλα μηχανάκια πριν από αυτά αλλά δεν έκανα ταξίδια.Πηρα μακρινή βόλτα το tiger 955i φίλου και δεν είχα κανένα θέμα.

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
    Φτιάξε τότε την σέλα σου στα μέτρα του 955....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/04/2018
    Μηνύματα
    7
    Δεν μπορεί να γίνει αυτό όταν μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικές θέσεις οδηγησης

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Θες πιο ΦΑΡΔΕΙΑ σέλα. Εξηγώ.

    Ο πόνος στους γλουτούς, ωφείλεται σε ανομοιόμορφο πάτημα του σωματός σου στην σέλα. Μια έκταση του γλουτού πατάει στην σέλα, μια πιο έξω έκταση, δεν πατάει. Στο σύνορο αυτών των δύο καταστάσεων, εκεί δλδ που τελειώνει η σέλα και αρχίζει ο αέρας, ο γλουτός σου κάνει ένα τοπικό τσάκισμα, και αυτό σου δημιουργεί πόνο από την ανομοιόμορφη ροή του αίματος και γενικά από την άνιση κατάσταση.

    Φτιάξε σέλα 1-πιο φαρδειά 2-πιο ''τριγωνη'' προς το μπροστά μέρος 3-με πιο απαλή_ανοικτή ακμή στην άκρη της.

    Το 2 ίσως σου φαίνεται παράδοξο αλλά άμα δεις το πάτημα των γλουτών στην σέλα, θα δεις ότι είναι στενό μπροστά- φαρδύ πίσω, σχεδον τρίγωνο στο σχήμα. Οι σέλες με ''παράλληλες'' τις πλαινές ακμές, είναι αφύσικες για το σώμα, ενώ οι τρίγωνες ταιριάζουν καλύτερα στο φυσικό σχήμα της επαφής.

    Κάθε άνθρωπος έχει όμως και τις διαφορές του, έχε υπόψιν σου, γενικά όλα τα παραπάνω ισχύουν, αν εσύ όμως έχεις μια πιο περίεργη κατανομή, λογικό να μην στο βρήσκει η σέλα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 12/04/2018 στις 16:04.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    To τελευταίο μοιάζεi με του tiger.
    Eίναι αυτή ?Θεσσαλονίκη έιναι ο Μπάτζιο. https://tonimpatzio.com/motorcycle-s...0-africa-twin/
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 12/04/2018 στις 16:34.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/04/2018
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστω για τις πληρφοριες παιδια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Συνονόματε έχεις δοκιμάσει να σηκώνεσαι στους μαρσπιεδες εν κινησει μόλις ξεκινάς και πιάνεσαι?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.188
    Παρε του Μπατζιο και ξεχνας καθε προβλημα. Την είχα και εγώ και δεν είχα θεμα ουτε μετά απο 600 χιλιομετρα συνεχους οδηγησης. Υποθετω βεβαια οτι οι γλουτοι σου δεν εχουν την περιφερεια του Περιφερειακου Υμμητου
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Δες αν βγάζει σέλα η KAHEDO για το άφρικα,και όσο και να έχει πάρτην.
    Μπάτζιο κτλ είναι δευτεράτζες

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Ειχα και γω θεμα κυρίως στο δικαβαλο ταξϊδι. Ειχα αλλαξει 3 σέλες και καλά ανατομικές που δεν με βολεψαν και τελικα πήγα στον Σάκη στο Μεταξουργείο και μου εφτιαξε τη μαμα 8 cm πιο φαρδια και λιγο πιο ψηλή και σώθηκα.

    Γύρισα 2 φορες σερι απο Βελιγράδι, Κωνσταντινούπολη χωρις θέμα.

  15. #15
    Καλως ηλθες !!!
    Όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά , υπάρχουν πολλές custom λύσεις για να την φέρεις στα μέτρα σου.
    Όμως , ποια είναι τα μέτρα σου?
    Πχ ,εκτός από την σέλα , θα πρέπει να δεις και τις αποστάσεις των μαρσπιε , το ύψος – απόσταση τιμονιού κλπ
    Αν είσαι ψηλός και κάθεσαι πίσω στην σελα , τότε θες μια σέλα ίσια ώστε να μπορείς να πας πιο πίσω .
    Αν είσαι κοντός και κάθεσαι πιο κοντά στο ντεπόζιτο , τοτε ίσως θες να γεμίσεις την σέλα πιο μπροστά εκεί που στενεύει.
    Τα καλά σελάδικα μετράνε τον αναβάτη και την μηχανή και φτιάχνουν μια σέλα για τις ανάγκες του.

    Επίσης , ίσως θέλει και λίγο γυμναστική γιατί η μια ωρα είναι σχετικά μικρό διάστημα για να θες πατερίτσες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. moto XRV750 VS LC8-GS-VARA.
    από LARISEOS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 779
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2009, 20:36
  4. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF