Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: Νέος οδηγός, νέα και η μηχανη

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Για την χρήση που την θες την μηχανή λίγο υπερβολικά τα βρίσκω τα 600+ κυβικά(ειδικά σαν 1η σοβαρή επαφή με την μοτοσυκλέτα).Εγώ cb500f,duke 390 και παρόμοια μηχανάκια θα κοιτούσα,που ναι μεν έχουν δύναμη,αλλά δεν θα σε τρομάξουν κιόλας,είναι μια πολύ ωραία ενδιάμεση κατηγορία κατά τη γνώμη μου.Sorry αν είμαι off topic.
    γιατι υπερβολικη? πρωτη μου μηχανη εμενα ηταν το βερσυς. πιο πριν μονο ποδηλατο ηξερα να καβαλαω. τα 600 κυβικα ειναι entry level και αν σου κοβει λιγο το μυαλο και με ενα σχολειο ασφαλους οδηγησης εστω το 1ο για αρχη δεν εχει να φοβηθει τιποτα. ποσο μαλλον αυτα τα μικρα 600αρια τα γυμνα που ειναι χαμηλα και πατας καλα κατω.

  2. #17
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    γιατι υπερβολικη? πρωτη μου μηχανη εμενα ηταν το βερσυς. πιο πριν μονο ποδηλατο ηξερα να καβαλαω. τα 600 κυβικα ειναι entry level και αν σου κοβει λιγο το μυαλο και με ενα σχολειο ασφαλους οδηγησης εστω το 1ο για αρχη δεν εχει να φοβηθει τιποτα. ποσο μαλλον αυτα τα μικρα 600αρια τα γυμνα που ειναι χαμηλα και πατας καλα κατω.
    Kαι για μένα είναι λίγο υπερβολικά αλλά περί ορέξεως...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, εκτιμώ που με βοηθάτε να πουλήσω το μηχανάκι μου.

    Θα πω 2 λόγια για το ΜΤ, λοιπόν, διότι κάτοχος (για λίγο ακόμα), με αφορμή το παρακάτω ποστ του ντέβιλς.



    Σταμάτα να κράζεις, ρε ημιπληροφορημένε άνθρωπε. Το ΜΤ είχε τιμή 5500 όταν κυκλοφόρησε, το 2014, ΧΩΡΙΣ ABS. Χονδρικά, η έκδοση με ABS ήταν πάντα 500€ ακριβότερη (δηλαδή στα 6 χιλιάρικα τότε). Το 2016 (που αγόρασα και το δικό μου), η τιμή της ABS έκδοσης ήταν ήδη στα 6500, ενώ φέτος, με το facelift, πήγε στα 7100. Ουσιαστικά, δηλαδή, έχει πάρει μια αύξηση περίπου 1100€ μέσα σε 4 χρόνια (ένα ~500άρικο ανά διετία, όταν δεχόταν μικρές αλλαγές). Και καλά έκαναν, φυσικά, αφού το μηχανάκι ήταν ΠΟΛΥ μηχανάκι για την τιμή του και δεν είχε ανταγωνιστή, ούτε καν κοντά.

    Για το 09 δεν ισχύουν τα ίδια, αφού ποτέ δεν ήταν vfm μηχανάκι.
    ....


    δεν καταλαβα τι διαφορετικο ειπα...
    τι εννοεις "πολυ μηχανακι"?? budget μηχανακι ΗΤΑΝ και budget μηχανακι ΕΙΝΑΙ...
    και το γραφεις και εσυ...
    η τιμη του ηταν μια χαρα...πλεον δεν ειναι και εχουν γινει "μαγκες" οι κατοχοι που το πηραν με 5500 και 6000...για να το δινουν 3-4 χρονια αργοτερα 5000...δλδ αστεια μειωση...
    μην αρπαζεσαι απο το ποστ μου...
    δεν μιλουσα για εσενα συγκεκριμενα...μιλουσα για ολους (σχεδον) τους κατοχους...εσυ μπορει να το πηρες 6500, καποιος αλλος το πηρε 5500...
    αυτοι που θα το παρουν τωρα θα το παρουν 7000+...

    λογω εμπορικοτητας λοιπον (ετρεξε η καθε κουτση Μαρια να παρει ενα) και λογω αυξησης τιμης της μαμα εταιρειας δημιουργηθηκε το φαινομενο να νομιζουν οι κατοχοι οτι εχουν το Ιερο Δισκοποτηρο της μοτοκινησης...

    αυτη ειναι η γνωμη μου, αυτη λεω...και οποιος εχει ματακια βλεπει...και νιονιο σκεφτεται...

    ουσιαστικα αυτο που πληρωνει, οποιος το πληρωνει, ειναι το εξαιρετικο μοτερ του και το ελαφρυ συνολο που το κανει καλο παιχνιδι για πολη, με πολυ καλη καταναλωση και κινηση για λιγο πιο εξω...
    οι "κυριοι" ανταγωνιστες του συγκεκριμενου μηχανακιου ειναι τα motard και τα motardostreet, τα οποια ηταν και ειναι αρκετα πιο ακριβα..δλδ KTM Duke που παρ'οτι μονοκυλινδρο εχει πανω κατω τα ιδια αλογα και την ιδια ευελιξια...και εχει γινει πιο street απ'οταν ξεκινησε σαν motard με το 1ης, 2ης και 3ης γενιας...


    τωρα για το 09, μια χαρα budget ηταν και αυτο αφου ηταν τρικυλινδρο και ειχε (αν θυμαμαι καλα) μια τιμη κοντα στα on-off δικυλινδρα της κατηγοριας v-strom, versys κλπ...δεν μιλαμε για το tracer που βγηκε μια χρονια μετα και ανεβηκε στα 10000...μιλαμε για το απλο 09...
    που σου εδινε ενα παλι οδηγοκεντρικο μηχανακι, χωρις να εχει αξιωσεις να διεκδικησει κατι ο οποιος συνεπιβατης και πολυ καλο ροπατο μοτερ και νεα εμφανιση σε οργανα κλπ...αλλα σαν πλαστικα, συναρμογη δεν ηταν μαζι με τα υπολοιπα της κατηγοριας...δλδ ενα μοτερ (πανω κατω) αγοραζες...

    στα υπολοιπα που εγραψες και δεν παραθετω, συμφωνω...

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Με ξέρεις να αρπάζομαι; Χαριτολογώντας στα έγραψα, δε θεώρησα ότι ήταν μπηχτή για μένα. Ναι, συμφωνώ ότι πλέον δε θεωρείται φθηνό. Αλλά έκανε τη δουλειά της η αρχική τιμή. Τα πάντα για τα λεφτά και τις πωλήσεις γίνονται, προφανώς. Καμία Γιαμάχα δε χαρίζει μηχανάκια. Ωστόσο, θεωρώ ότι και τα 6 και τα 7 χιλιάρικα, τα αξίζει, για το μοτέρ του και μόνο, ακόμα κι αν το υπόλοιπο ήταν κινέζικο. Απλά μας κακοφαίνεται λόγω αρχικής τιμής.

    Αυτό που ήθελα να πω, όμως, είναι ότι αυτός που το πήρε 5.500 και κοιτάζει να βγάλει τα σπασμένα, όπως λες, έχει το μηχανάκι χωρίς ABS και το αγόρασε το 2014, οπότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το πουλήσει 5 χιλιάρικα σήμερα. Κανείς δε θα βγάλει κέρδος, μην ανησυχείς.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    γιατι υπερβολικη? πρωτη μου μηχανη εμενα ηταν το βερσυς. πιο πριν μονο ποδηλατο ηξερα να καβαλαω. τα 600 κυβικα ειναι entry level και αν σου κοβει λιγο το μυαλο και με ενα σχολειο ασφαλους οδηγησης εστω το 1ο για αρχη δεν εχει να φοβηθει τιποτα. ποσο μαλλον αυτα τα μικρα 600αρια τα γυμνα που ειναι χαμηλα και πατας καλα κατω.
    Εγώ ξεκίνησα με cbf 125 και θεωρώ πως έκανα μια ομαλή μετάβαση από αυτό στο επόμενό μου και έμαθα να οδηγώ σωστά,δεν μπορώ να με φανταστώ να οδηγώ το xt600 που'χω τώρα με τις οδηγικές ικανότητες που είχα πριν 4 χρόνια,θα σκοτωνόμουν,πόσο μάλλον ένα gsr που έχει και κάποια δύναμη παραπάνω.Δεν λέω πως είναι ακατόρθωτο,ούτε πως εγώ ήμουν ανώριμος,αντιθέτως το αντιμετώπιζα πολύ συνειδητά και σοβαρά,απλά είναι αρκετό και το βάρος και η δύναμη των συγκεκριμένων μηχανών,που εγώ προσωπικά δεν θα τις σύστηνα σε κανέναν πρωτάρη.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Με ξέρεις να αρπάζομαι; Χαριτολογώντας στα έγραψα, δε θεώρησα ότι ήταν μπηχτή για μένα. Ναι, συμφωνώ ότι πλέον δε θεωρείται φθηνό. Αλλά έκανε τη δουλειά της η αρχική τιμή. Τα πάντα για τα λεφτά και τις πωλήσεις γίνονται, προφανώς. Καμία Γιαμάχα δε χαρίζει μηχανάκια. Ωστόσο, θεωρώ ότι και τα 6 και τα 7 χιλιάρικα, τα αξίζει, για το μοτέρ του και μόνο, ακόμα κι αν το υπόλοιπο ήταν κινέζικο. Απλά μας κακοφαίνεται λόγω αρχικής τιμής.

    Αυτό που ήθελα να πω, όμως, είναι ότι αυτός που το πήρε 5.500 και κοιτάζει να βγάλει τα σπασμένα, όπως λες, έχει το μηχανάκι χωρίς ABS και το αγόρασε το 2014, οπότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το πουλήσει 5 χιλιάρικα σήμερα. Κανείς δε θα βγάλει κέρδος, μην ανησυχείς.


    ρε στα παπακια μου αν θα βγαλει κανεις κερδος ή οχι...αν η αγορα στηριξει την οποια τιμη, ας το δινουν σαν μεταχειρισμενο και 7500...
    επειδη καθισε ο κωλος του Μπαμπη του Σουγια +800€ απο την αρχικη και αμα σας αρεσει...μεγκλα...

    συμφωνουμε σε ολα οσα εγραψες...
    το thread, ομως, ειναι του maha που θελει ενα entry level μηχανακι και βαση αυτων που παρεθεσε του εγραψα την υποκειμενικη μου γνωμη...

    και εμενα μ'αρεσει οδηγικα το mt07...το εχω γραψει...απλα για καποιον που ψαχνεται ΣΗΜΕΡΑ (γιατι αυτο εξεταζουμε) βλεπουμε την τιμη των μεταχειρισμενων στον Θεο και αντιστοιχα την τιμη του καινουργιου λιγο πιο ψηλα απο τον Θεο...

    με τον αμεσο (πλεον) ανταγωνιστη που λεγεται sv να κανει σχεδον ενα χιλιαρικο κατω σαν καινουργιο...και να προσφερει πανω κατω τα ιδια...

    χωρις και εγω να το εχω οδηγησει, μονο βλεπωντας τα specs του πιθανολογω οτι θα ειναι "ιδιο φρουτο"...

    οπως εγραψα ομως και παλι, η εμφανιση παιζει και αυτη τον ρολο της...το sv ειναι στρογγυλοφαναρο και ο φιλος να το βλεπει και να αναγουλιαζει...αν ηταν να ψωνισει ο sapilas π.χ δεν θα τιθοταν καν θεμα, θα το ειχε παρει το svακι...

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξεκίνησα με cbf 125 και θεωρώ πως έκανα μια ομαλή μετάβαση από αυτό στο επόμενό μου και έμαθα να οδηγώ σωστά,δεν μπορώ να με φανταστώ να οδηγώ το xt600 που'χω τώρα με τις οδηγικές ικανότητες που είχα πριν 4 χρόνια,θα σκοτωνόμουν,πόσο μάλλον ένα gsr που έχει και κάποια δύναμη παραπάνω.Δεν λέω πως είναι ακατόρθωτο,ούτε πως εγώ ήμουν ανώριμος,αντιθέτως το αντιμετώπιζα πολύ συνειδητά και σοβαρά,απλά είναι αρκετό και το βάρος και η δύναμη των συγκεκριμένων μηχανών,που εγώ προσωπικά δεν θα τις σύστηνα σε κανέναν πρωτάρη.
    Όλα αυτά για το ΧΤ600; Δε νομίζω ότι έχει οποιαδήποτε διαφορά σε βάρος και ιπποδύναμη από τα σημερινά 300cc, οπότε μάλλον υπερβάλλεις λίγο.

    Πέραν αυτού, ναι, το ιδανικό είναι να ξεκινήσεις με ένα μικρομεσαίο μηχανάκι (ένα σύγχρονο 300-400αράκι είναι εξαιρετικό), ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις τα ίδια ακριβώς βήματα με ένα μεγαλύτερο μηχανάκι, αρκεί να υπάρχει κάποιο μέτρο. Δεν είναι όλα τα 600cc το ίδιο. Το ΜΤ07 είναι 700 κυβικά και είναι εξαιρετικό ΚΑΙ για αρχάριο, ενώ πχ το GSXR 600, αν και λιγότερα κυβικά, ΔΕΝ είναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    με τον αμεσο (πλεον) ανταγωνιστη που λεγεται sv να κανει σχεδον ενα χιλιαρικο κατω σαν καινουργιο...και να προσφερει πανω κατω τα ιδια...
    Ξέρω ότι δε διαφωνούμε στην ουσία, αφού είναι τα αυτονόητα. Όσο για το SV, τα έγραψα και παραπάνω. Ουσιαστικά δεν έχουν καμία απολύτως σχέση (πέραν της αρχικής τιμολογιακής πολιτικής, που τα έκανε θεωρητικά ανταγωνιστές). Δεν είναι μόνο ρετρό λουκ. Τα πάντα είναι ρετρό πάνω του. Δε συγκρίνεται ούτε σε κινητήρα, ούτε σε φρένα, ούτε σε τίποτα. Είναι ένα παλιό μηχανάκι σε facelift συσκευασία. Σαφώς, είναι κι αυτό μια χαρά για έναν αρχάριο και θα κάνει όλα όσα ζητάει ΚΑΙ έχει αυτό το ρετρό λουκ που σε αρκετούς αρέσει, οπότε αποτελεί ακόμα μια καλή επιλογή.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 17/04/2018 στις 09:09.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Βολτούλες βλέπω, ταξιδάκια βλέπω, δεν σε ενδιαφέρουν τελικές, θέλεις γυμνό, δεν γράφεις περιορισμό τιμής...

    Μηπως να αναλογιστείς ενα Harley Davidson?

    μτχ εκει στα 6000 παίζουν
    The R is for Respect.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Βολτούλες βλέπω, ταξιδάκια βλέπω, δεν σε ενδιαφέρουν τελικές, θέλεις γυμνό, δεν γράφεις περιορισμό τιμής...

    Μηπως να αναλογιστείς ενα Harley Davidson?

    μτχ εκει στα 6000 παίζουν
    Αν και καμία σχέση, θα προτιμούσα σε αυτό το στυλ ένα rebel 500 ≈ στην ίδια τιμή καινούριο, με κατανάλωση + συντήρηση παπιού (3,8lt/100km)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #25
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Ρε παιδιά ο άνθρωπος ρωτάει για γυμνό.

    Πως σας ήρθε να του γραφετε λέτε για Harley, Rebel και οτι αλλο φανταστεί καθένας?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.279
    ά δε φταίω , με παρέσυρε ο από πάνω
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mahas Προβολή μηνύματος
    Τώρα περνώντας στις προτιμησεις από αισθητικής άποψης, δεδομένου ότι από μηχανολογικής δεν έχω ιδέα κι εδώ θέλω και την βοήθεια σας, μου αρέσουν τα γυμνά εκτός κι αν μου δώσετε μια επιλογή σε κάτι άλλο που θα μου αρέσει (δεν ξέρω δα και τι μηχανές κυκλοφορούν, μόνο ότι έχω δει από δω κι από κει).
    Δινω μια επιλογή σε κάτι άλλο που μπορεί να του αρέσει....!?!
    The R is for Respect.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Βολτούλες βλέπω, ταξιδάκια βλέπω, δεν σε ενδιαφέρουν τελικές, θέλεις γυμνό, δεν γράφεις περιορισμό τιμής...

    Μηπως να αναλογιστείς ενα Harley Davidson?

    μτχ εκει στα 6000 παίζουν
    Αυτά είναι για γέρους Σβαντς,Ρόσσι,Μπάκλευ...

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι για γέρους Σβαντς,Ρόσσι,Μπάκλευ...
    Ο Αγκοστίνι λεει οτι τα street μοντέλα της είναι και για πιο νέους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	harley-696x406.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	58,4 KB 
ID:	394986
    The R is for Respect.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά για το ΧΤ600; Δε νομίζω ότι έχει οποιαδήποτε διαφορά σε βάρος και ιπποδύναμη από τα σημερινά 300cc, οπότε μάλλον υπερβάλλεις λίγο.

    Πέραν αυτού, ναι, το ιδανικό είναι να ξεκινήσεις με ένα μικρομεσαίο μηχανάκι (ένα σύγχρονο 300-400αράκι είναι εξαιρετικό), ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις τα ίδια ακριβώς βήματα με ένα μεγαλύτερο μηχανάκι, αρκεί να υπάρχει κάποιο μέτρο. Δεν είναι όλα τα 600cc το ίδιο. Το ΜΤ07 είναι 700 κυβικά και είναι εξαιρετικό ΚΑΙ για αρχάριο, ενώ πχ το GSXR 600, αν και λιγότερα κυβικά, ΔΕΝ είναι.
    το xt είναι αρκετά πιο ευκολοδήγητο μηχανάκι,το βάρος και η δύναμη είναι λίγο υπερβολικά στα 600+ γυμνά,αυτό λέω

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός, νέα μηχανή. Τι ταιριάζει;
    από christoi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2015, 23:17
  2. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  3. νέα και α-μήχανη :)
    από evvou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1148
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 22:26
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  5. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 22:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF