Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 50 από 50

Θέμα: Νέος οδηγός, νέα και η μηχανη

  1. #46
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Έχουν διαφορετικό μέρος παραγωγής δηλαδή τα 2 μοντέλα; Πάντα θεωρούσα πως όλα τους τα περιφερειακά είναι ολόιδια,εκτός από μοτέρ σασμάν και φρένα.
    Διαφορετικό μέρος παραγωγής.Ναι.Το 125 κατασκευάζεται σε εργοστάσιο στην Κίνα το άλλο αν θυμάμαι καλά Ταιβάν η Ταυλάνδη.Όχι στην Κίνα πάντως.Και δαιφέρουν σε πολλά πράγματα.Πχ το ένα είναι καρμπυρατέρ το άλλο ψεκαστό, αλλάζει σε κάποια σημεία το κουστούμι και κανα δυο ακόμα διαφορές που δεν τις θυμάμαι αυτή την στιγμή μιας και τότε το χα ψάξει.

    Sanyang's three major production bases are in Taiwan, China and Vietnam.
    https://en.wikipedia.org/wiki/SYM_Motors
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 18/04/2018 στις 13:37.

  2. #47
    MADA MADA Το avatar του/της kkinezos
    Εγγραφή
    16/10/2015
    Μηνύματα
    31
    Ααχχ! Βασανιστηκα και γω πολυ πριν 8 μηνες.. ιδια φαση περιπου με 2 χρονακια παραπανω, budget λιγο παρακατω 3-4, μπολικη ορεξη για γρηγορες και μη βολτες αλλα και γιατι οχι ταξιδια, με προτιμηση επισης στα γυμνα (gsr/hornet τ αγαπημενα με προτιμηση στο gsr)

    Τα μηχανακια που κοιταγα ηταν τα εξης: er6-N/F 2009+, XJ6 / diversion F, sv650,GSF 650, cbf 500/600 γυμνο και ON/OFF, versys 650...αυτα νομιζω. Αυτα τα απεκλεια λογω δυναμης, κοστους συντηρησης και κιλυνδρων fz6 s2, hornet & gsr, shiver, dorsoduro.

    Παρομοια φαση λοιπον κατεληξα στο er6-n/f με ABS μοντελο του 2009+ λογω ανετης σελας για δικαβαλο, 70+ αλογα και δικιλυνδρο με δυναμη σ ολο το φασμα των στροφων.. γενικα ενα πολυ noob friendly all around μηχανακι χωρις να τρελενομαι για την εμφανιση του.
    Δεν πηρα αυτο, πηρα ενα XT εντελει αλλα δεν πειραζει αν ημουν επαρχια δεν θα επαιρνα 1κιλυνδρο.


    Βασικα η απαντηση που ψαχνεις βρισκεται εδω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά το 07, λοιπόν, έχει ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μοτέρ, με άψογο δούλεμα, σε οποιαδήποτε ταχύτητα και οποιεσδήποτε στροφές κινητήρα. Για καθημερινό, ΟΔΗΓΟΚΕΝΤΡΙΚΟ μηχανάκι, μηχανάκι διασκέδασης, σβέλτων επαρχιακών, με πιο μακρινές εξορμήσεις/ταξίδια μια στο τόσο (χωρίς πολλές απαιτήσεις για τουριστικό φόρτωμα και δικάβαλο), είναι ιδανικό. Για μηχανάκι τουρισμού, πρακτικότητας, χαλαρής εκδρομής με τη γυναίκα, δεν είναι. Έχει μπόλικη ροπή παντού, έχει όσο γκάζι χρειάζεται, γραμμικό δούλεμα, είναι ελαφρύ και εξαιρετικά ευέλικτο, με φρενάρες (τετραπίστονες μονομπλόκ από R1 μπροστά, Brembo πίσω). Οι αναρτήσεις του είναι το μόνο αδύνατο σημείο, αλλά χρειάζεται χέρια άνω του μέσου αναβάτη για να καταλάβεις ότι πάσχει και πάλι διορθώνεται, χωρίς να δώσεις μια περιουσία (κάτι που έχω κάνει στο δικό μου). Στην πόλη, οι αναρτήσεις του δουλεύουν μια χαρά και είναι και πολύ άνετες. Δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα άλλο αρνητικό. Και είναι MADE IN JAPAN, με ολοκαίνουριο μοτέρ, σχεδιασμένο από την αρχή, βασισμένο στον crossplane.

    Παρόμοιο μηχανάκι είναι και το "νέο" SV, αλλά σίγουρα λιγότερο εμπορικό και πιο αδιάφορο σχεδιαστικά (και συνολικά, αν ρωτάς εμένα). Είμαι σίγουρος ότι και σε σπιρτάδα, οδηγική απόλαυση δε συγκρίνεται με το ΜΤ (πιο βαρύ, ελαφρώς μικρότερου κυβισμού, με αρχαίο μοτέρ), αλλά δεν το έχω καβαλήσει για να στο επιβεβαιώσω. Βασικά, τώρα που το σκέφτομαι, οι μόνες ομοιότητες τους είναι ότι είναι budget μηχανάκια και 2κύλινδρα, τίποτα άλλο.

    Γενικά, βάσει αυτών που ζητάς, θα σου έλεγα να κοιτάς αυστηρά σε δικύλινδρο, κατά προτίμηση κάτι σύγχρονο κι όχι 15ετίας, καθώς οι σύγχρονοι 2κ κινητήρες είναι ένα εντελώς νέο φρούτο, με κανένα από τα - τότε - μειονεκτήματα. Από κει και πέρα, σκέψου αν προτιμάς περισσότερο κάτι που σε ευχαριστεί οδηγικά ή σε ικανοποιεί πρακτικά. Αυτά τα 2 σπάνια πάνε μαζί. Θα κάνει την επιλογή σου πολύ πιο εύκολη.

    Νομιζω δεν χρειαζεται πολυ συζητηση μετα απο αυτο..εγω θα το αγοραζα (το mt του ) να σημειωθει ειμαι νεος εδω δεν το ξερω το παληκαρι απλα απ αυτα που διαβαζω καιρο τωρα φαινεται τιμιος και αυτος και το μηχανακι του.

    Εκτος και αν εισαι ερωτευμενος με καποιο μηχανακι ή το βλεπεις σα σκαλι για να παρεις κατι αλλο (που θα σου λεγα παρε κατι φθηνο ψιλο παλιο χωρις ABS..μαθε και δωστο).
    Τελευταία τροποποίηση από kkinezos; 18/04/2018 στις 16:35. Αιτία: βασικα καλησπερα σας

  3. #48
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    εγώ ένα πράμα καταλαβαίνω....όλοι θέλουμε τον Μπλίτζερ να μας αδειάζει τη γωνιά επιτέλους!

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.255
    Να το πάρεις το μηχανάκι του Blitzer ισως είναι σε καλύτερη κατάσταση απο καινούριο αλλά καθε 2 μήνες θα πρέπει να του δίνεις την
    ένδειξη του χιλιομετρητή σαν τη μέτρηση του φυσικού αερίου ένα πράγμα
    Και εννοείται πως θα σου κάνει εφόδους 3 η ώρα τη νύχτα να τσεκάρει αν έχεις το μηχανάκι σε καλή κατάσταση.

  5. #50
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ημαρτον ρε rainmike μου πέσε ο καφές από τα γέλια!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός, νέα μηχανή. Τι ταιριάζει;
    από christoi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2015, 23:17
  2. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 10:55
  3. νέα και α-μήχανη :)
    από evvou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1148
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 22:26
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 17:21
  5. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 22:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF