Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Νέος οδηγός, νέα και η μηχανη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    8

    Νέος οδηγός, νέα και η μηχανη

    Γεια σας κι από μένα, μετά από αρκετό καιρό που παρακολουθώ το φόρουμ είπα να κάνω και εγγραφή. Λίγα πράγματα για μένα ώστε να σχηματίσετε μια γνώμη (οσο μπορεί βέβαια μέσα από ένα ποστ σε ένα φόρουμ), είμαι ο Γιάννης 26 χρόνων. Οδηγική εμπειρία έχω μόνο με αυτοκίνητο και ποδήλατο (και θα λεγα σε ικανοποιητικό επίπεδο με ειλικρίνεια) αλλά πέρα των μαθημάτων οδήγησης και μερικές βόλτες με μηχανές φίλων τίποτα παραπάνω σε μηχανοκίνητο δίκυκλο. Λόγω δουλειάς (ειδικευόμενος χειρουργικής) έχω δει αρκετά πράγματα που θα μπορούσαν να κανουν κάποιον να πει μακρυά από τους δύο τροχούς, αλλά όπως και να χει, το αίσθημα του να καβαλας -για όποιον το νιώθει- σε κάνει να παραβλέπεις το ρίσκο. Χωρίς καμία τάση αλαζονείας θα έλεγα ότι είμαι αρκετά ώριμος.

    Έφτασε λοιπόν η ώρα για τη δικιά μου μηχανή. Η χρήση που θα κάνω είναι:

    -κατά βάση σε επαρχιακή πόλη (για τα επόμενα χρόνια τουλάχιστον)

    -διακοπες δικαβαλο σε κάνα νησί ή κάτι σχετικό

    -εκδρομες κανα Σαββατοκύριακο στα περιχωρα.

    Γενικά ταξιδια τυπου θεσσαλονικη-αθηνα ή κάτι σε τουρ Ευρώπη ή Βαλκάνια δεν θα παίξουν.

    Τώρα περνώντας στις προτιμησεις από αισθητικής άποψης, δεδομένου ότι από μηχανολογικής δεν έχω ιδέα κι εδώ θέλω και την βοήθεια σας, μου αρέσουν τα γυμνά εκτός κι αν μου δώσετε μια επιλογή σε κάτι άλλο που θα μου αρέσει (δεν ξέρω δα και τι μηχανές κυκλοφορούν, μόνο ότι έχω δει από δω κι από κει). Από αυτά που έχω δει (sv, gsr, hornet, bandit, mt, er) νομίζω ότι πιο πολύ το gsr μου κάνει στο μάτι.

    Αυτό που ζητάω από την μηχανή πέρα από τα παραπάνω είναι:
    -όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφαλεια (φρενα, αναρτησεις, στρίψιμο, και ότι άλλο δεν έχω υπόψιν)
    -σχετικη άνεση για τον συνεπιβατη
    -τρομερη τελική και δυναμη δεν με ενδιαφέρει καθώς αυτό που με ιντριγκάρει περισσότερο είναι η ελευθερία της οδήγησης από την ίδια την ταχύτητα.

    Πλαφόν στην τιμή δε θα βαλω καθώς μπορώ να περιμένω μερικούς μήνες μέχρι να τα μαζέψω (νταξει, μην ξεφύγουμε και τελειως). Στην τιμή δεν υπολογίζω ένα school που θα κάνω οπωσδήποτε και τον εξοπλισμό.

    Υγ: υπομονή με τους ασχετους αλλά κάπως πρέπει να μάθουμε κι εμείς :P

    Edit1: 1,75 και 80+ κιλα
    Τελευταία τροποποίηση από Mahas; 16/04/2018 στις 18:30.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Γιάννη!
    Αν οδηγείς με την ίδια σοβαρότητα/ωριμότητα που φαίνεται εκ των γραπτών ότι διαθέτεις, τότε βαδίζεις σε καλό δρόμο
    Όσο για τη μοτοσυκλέτα που ψάχνεις...υπάρχουν πολλές επιλογές γυμνών κάποιες εκ των οποίων αναφέρεις και εσύ.Έχοντας όμως ως δεδομένο ότι δεν πολυενδιαφέρεσαι για τη δύναμη/επιτάχυνση και ότι συχνά θα έχεις και συνεπιβάτη, θα σου πω ότι υπάρχουν και πιο ''βολικές'' κατηγορίες δίτροχων εκεί κοντά στα 500-600cc με πιο άνετη σέλα, καλύτερη ανεμοκάλυψη, περισσότερες δυνατότητες φορτώματος.
    Επειδή αναφέρθηκες πολύ αόριστα στο budget, κινείται κοντά στα 5-6 χιλιάρικα ας πούμε;

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Κάποιος να πει στον Μπλίτζερ οτι θα δώσει σε καλό παλικάρι το 07.

  4. #4
    Για σου ντοκ .
    Εισαι μικροκαμωμενος ;
    βαρύς ;
    αλαφρύς;

    Αν εισαι δηλ 185-190 τα ξεχνας αυτα τα μηχανακια .

  5. #5
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Μεγεια δε θα βρεις καλύτερο.. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154760
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #6
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Γιαννη καλως ήρθες.Θελει προσοχη στον δρομο και στοτι θα παρεις.Για γυμνα εχω να προτεινω το sym wolf 250 που τα κανει ολα και συμφέρει.Δεν καιει,εχει βγει αξιόπιστο μεχρι τωρα και εχω καμει δικαβαλα Αθηνα Καλαματα,Αθηνα Ναυπλιο,Αθηνα Χαλκιδα ΑΝΕΤΑ.Αν αποφασισεις να πας σε χαμηλα κυβικα ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ (3.12LT/100Khm εντος).Αλλιως μια εξαιρετικη λυση ειναι το ΜΤ που προαναφερθηκε απο τον φιλο.Απο κει και περα....ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ BANDIT 400/BANDIT 400V.Εχω 1 ειχα και αλλο ενα και ειναι ΚΟΥΒΑΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΤΟ,χωρια που πρεπει να βαλεις πισω κοτσαδορο να τραβας ενα βυτιο με βενζινα.Προτιμησε οσο πιο νεο μηχανακι μπορεις με βιβλιο σερβις αν ει δυνατον η απο ατομο που του φερεται καλα.Θα σου πουν τα παιδια πως θα βρεις τετοιον.
    Παντα ορθιος και καλες βολτες.
    ΥΓ Προστατευτικο εξοπλισμο μην ξεχνας.
    ΥΓ2 εγω δεν πουλαω κατι αρα δεν εχω καποιο κέρδος.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum, Γιάννη!
    Αν οδηγείς με την ίδια σοβαρότητα/ωριμότητα που φαίνεται εκ των γραπτών ότι διαθέτεις, τότε βαδίζεις σε καλό δρόμο
    Όσο για τη μοτοσυκλέτα που ψάχνεις...υπάρχουν πολλές επιλογές γυμνών κάποιες εκ των οποίων αναφέρεις και εσύ.Έχοντας όμως ως δεδομένο ότι δεν πολυενδιαφέρεσαι για τη δύναμη/επιτάχυνση και ότι συχνά θα έχεις και συνεπιβάτη, θα σου πω ότι υπάρχουν και πιο ''βολικές'' κατηγορίες δίτροχων εκεί κοντά στα 500-600cc με πιο άνετη σέλα, καλύτερη ανεμοκάλυψη, περισσότερες δυνατότητες φορτώματος.
    Επειδή αναφέρθηκες πολύ αόριστα στο budget, κινείται κοντά στα 5-6 χιλιάρικα ας πούμε;
    Γεια σου Λέο, κοίτα έλεγα για 4-5 χιλιάρικα καθώς πρόκειται για πρώτη μηχανή ώστε να βρω τα πατήματα μου. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζουν και μηχανές στην τιμή που έχω κατά νου αλλά από το λίγο ψάξιμο που έκανα κάτι ψιλό βρήκα νομίζω. Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις ως κάτι πιο άνετο να ρίξω μια ματιά;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Κάποιος να πει στον Μπλίτζερ οτι θα δώσει σε καλό παλικάρι το 07.
    Χαχαχα, κάτι δεν μου κάθεται καλά στο μάτι με το mt και συν τοις άλλοις μέχρι να βρω το budget μάλλον θα το χει δώσει :P
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Για σου ντοκ .
    Εισαι μικροκαμωμενος ;
    βαρύς ;
    αλαφρύς;

    Αν εισαι δηλ 185-190 τα ξεχνας αυτα τα μηχανακια .
    Γεια σου lioulio και κάτι έλεγα πως ξέχασα να αναφερω. 1,75 στα 80+ κιλά ειμαι. Οπότε λογικά παίζω εντός κατηγορίας
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Γιαννη καλως ήρθες.Θελει προσοχη στον δρομο και στοτι θα παρεις.Για γυμνα εχω να προτεινω το sym wolf 250 που τα κανει ολα και συμφέρει.Δεν καιει,εχει βγει αξιόπιστο μεχρι τωρα και εχω καμει δικαβαλα Αθηνα Καλαματα,Αθηνα Ναυπλιο,Αθηνα Χαλκιδα ΑΝΕΤΑ.Αν αποφασισεις να πας σε χαμηλα κυβικα ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ (3.12LT/100Khm εντος).Αλλιως μια εξαιρετικη λυση ειναι το ΜΤ που προαναφερθηκε απο τον φιλο.Απο κει και περα....ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ BANDIT 400/BANDIT 400V.Εχω 1 ειχα και αλλο ενα και ειναι ΚΟΥΒΑΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΤΟ,χωρια που πρεπει να βαλεις πισω κοτσαδορο να τραβας ενα βυτιο με βενζινα.Προτιμησε οσο πιο νεο μηχανακι μπορεις με βιβλιο σερβις αν ει δυνατον η απο ατομο που του φερεται καλα.Θα σου πουν τα παιδια πως θα βρεις τετοιον.
    Παντα ορθιος και καλες βολτες.
    ΥΓ Προστατευτικο εξοπλισμο μην ξεχνας.
    ΥΓ2 εγω δεν πουλαω κατι αρα δεν εχω καποιο κέρδος.
    Γεια σου τσολιά, καλώς σας βρήκα. Να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα κάτι σε 600αρι πάνω κάτω αλλά θα ρίξω μια ματιά και σ' αυτό που είπες. Ναι ο εξοπλισμός είναι στα αυτονόητα και απαραιτητα για μένα, όταν λες κούβας τι εννοείς ακριβώς;

  8. #8
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    όταν λέω κουβάς χωρίς πάτο για το bandit 400-bandit 400v θέλω να πώ οτι είναι σαν να έχεις βάλει ένα κουβά χωρίς πάτο πάνω απο μια τεράστια τρούπα και να ρίχνεις τα λεφτά σου εκεί.
    Το συγκεκριμένο (aka Bandit 400/400v) όσο και να το φτιάξεις...Μόνιμα θέμα με τα καρμπυρατέρ θα έχεις.Kαι δεν φοράει 1...4άδα φοράει, απο την μάνα του Mikuni 28ρια...Δεν πα να αλλάζεις εσωτερικά O-ring,δεν πα να το ραίνεις κάθε μέρα με αγιασμό...Μια φορά το δίμηνο τουλάχιστον θα είσαι συνεργείο με το χέρι στην τσέπη και ΧΩΡΙΣ μηχανάκι.Άσε που ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ σκέψου απλά οτι είναι εισαγωγής Ιαπωνίας (ένα πράμα σαν τα ΑΧ-1) που ερχόντουσαν όλα μαζί καραβιές καραβιές εδώ...Και είναι ένα μηχανάκι ταλαιπωρημένο παλιό (1992) και ας λένε 97-2000.ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Ληστή 400/400v

    Τώρα όσον αφορά τα κυβικά ναι ίσως είναι πιο καλά να πάς σε λίγο πιο ψηλά κυβικά.
    Απο την άλλη αν δεν το αντέχει η τσέπη σου και τα χρήματα σου ειναι περιορισμένα στην κατηγορία των commute bikes και για μικρά ταξίδια του στυλ Αθηνα Καλαμάτα με 3 στάσεις για καφέ κτλπ...Ο λύκος ενδεικνύεται.Και πιο φτηνά σέρβις απο το Inazuma και πιο όμορφο απο το μαύρο χάλι cbf250.Μιλώντας για γυμνό.Αλλιώς θα πήγαινα σε καινούριο V-Strom 250.Αλλά δεν είναι γυμνό και είναι και (νομίζω) δικύλινδρο.

    Νομίζω πάντως οτι ελάχιστοι έχουν τόσο καλοσυντήρημένα μηχανάκια όπως το προαναφερθέν ΜΤ.Βεβαίως...αυτό είναι θέμα budget και γούστου.Σε κάθε περίπτωση...
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 16/04/2018 στις 19:07.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    ολα τα μηχανακια που ανεφερες θα σου κανουν την δουλεια σου...ΑΛΛΑ...
    το bandit οπως προαναφερθηκε ειναι παλιο..οποτε μην το κοιτας...και γενικα μην κοιτας για παλια γιατι οσο και να ειναι, μια βλαβη θα στην βγαλουν...και αν δεν ξερεις 5 απλα πραγματακια μπορεις και να ταλαιπωρηθεις και να δαγκωθεις απο μαστορες...οποτε cb400sf, cb1, bandit και λοιπα 400αρια τα ξεχνας...

    τωρα το hornet και το gsr ειναι μια χαρα, αλλα επειδη εσυ εισαι απειρος και αυτα 4κυλινδρα μπορει μεσα στην κινηση να σε παιδεψουν λιγο...
    εχουν ελαστικα μοτερ γενικα, απλα επειδη οσο να'ναι παρεα με την απειρια παει και η κουλαμαρα, εσυ ή θα τα κρεμας ή θα τα μπουκωνεις...
    και επειδη παιζουν και τα 2 κοντα στα 100 αλογα, εε, δεν το λες και "ιδανικα για αρχαριο"...


    οποτε μενουν τα δικυλινδρα mt07,er και sv...

    προσωπικα πιστευω οτι τα mt ειναι υπερτιμημενα...οχι οτι δεν ειναι καλα τα μηχανακια...απλα δεν ειναι τοσο καλα για τα λεφτα που τα δινουν...
    εκανε και αυτη την π@παρια η yamaha και ΑΥΞΗΣΕ την τιμη κατα 1000+ περιπου ευρω στο 2ης γενιας που ειναι ουσιαστικα ιδιο μηχανακι με το πρωτης γενιας, και εκανε αυτοματως "μαγκες" ολους τους κατοχους...που το ειχαν παρει με 5500€ σε προσφορα...ή σε 5990 σε κανονικη τιμη λιανικης...

    ενταξει πουλησε, ναι ειναι ομορφο, οι κανονες της αγορας ειναι αυτοι..δλδ οτι πουλαει κραταει τιμη αλλα αυτο που εχει γινει με τα mt παραπαει (και δεν μιλαω μονο για το 07..και στο 09 τα ιδια ισχυουν)...

    το er ειναι καλο, τιμιο μηχανακι αλλα ειναι το πιο παλιο απο ολα (αυτης της κατηγοριας)...βεβαια η τιμη του ειναι αρκετα καλη σαν μεταχειρισμενο και θα μπορουσε να ειναι μια καλη προταση για εσενα...δλδ αν εχεις να χαλασεις 4000€ π.χ. ισως να δωσεις τα 3000€ για μηχανακι και να κρατησεις και μια πισινη ενος χιλιαρικου για καμια χαζοτουμπα (που στανταρ θα παιξει σαν σεναριο) ή κανενα βαρβατο σερβις-βλαβη (μπορει να μην παιξει σαν σεναριο)...

    τελος το sv νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη προταση και ειναι και καινουργιο...δλδ πωλειται με 6395 καινουργιο "συζητησιμη" και δεν νομιζω να υπολειπεται του mt π.χ. (αλογα, οδηγικη συμπεριφορα κλπ)...


    βεβαια ειναι και θεμα γουστου το μηχανακι...μπορει εσυ να γουσταρεις εμφανισιακα sv (ή mt) και με τα αλλα να ξερνας...ενταξει το er εχει ενα αμφιλεγομενο σχημα...
    οποτε δες τα, ακου την καρδια σου και παρε την αποφαση σου...

  10. #10
    το mt του blitzer παντως ειναι μια καλη προταση

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mahas Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Λέο, κοίτα έλεγα για 4-5 χιλιάρικα καθώς πρόκειται για πρώτη μηχανή ώστε να βρω τα πατήματα μου. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζουν και μηχανές στην τιμή που έχω κατά νου αλλά από το λίγο ψάξιμο που έκανα κάτι ψιλό βρήκα νομίζω. Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις ως κάτι πιο άνετο να ρίξω μια ματιά;
    Καλησπέρα!
    Ρίξε μια ματιά και σε Versys 650, Vstrom 650, ER6f, NC700X, CB500X...τα περισσότερα που θα βρεις στις αγγελίες διαθέτουν και abs

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Για την χρήση που την θες την μηχανή λίγο υπερβολικά τα βρίσκω τα 600+ κυβικά(ειδικά σαν 1η σοβαρή επαφή με την μοτοσυκλέτα).Εγώ cb500f,duke 390 και παρόμοια μηχανάκια θα κοιτούσα,που ναι μεν έχουν δύναμη,αλλά δεν θα σε τρομάξουν κιόλας,είναι μια πολύ ωραία ενδιάμεση κατηγορία κατά τη γνώμη μου.Sorry αν είμαι off topic.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    βάλε μια τιμή στο περίπου. αυτα που ζητάς τα κάνει 250άρι και σκούτερ ακόμη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    το mt07 είναι καταπληκτικό μηχανάκι το μόνο του πρόβλημα είναι οτι δεν είναι DUCATI,άρα πάρε monster ενα 620 είναι ότι πρέπει

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Παιδιά, εκτιμώ που με βοηθάτε να πουλήσω το μηχανάκι μου.

    Θα πω 2 λόγια για το ΜΤ, λοιπόν, διότι κάτοχος (για λίγο ακόμα), με αφορμή το παρακάτω ποστ του ντέβιλς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    προσωπικα πιστευω οτι τα mt ειναι υπερτιμημενα...οχι οτι δεν ειναι καλα τα μηχανακια...απλα δεν ειναι τοσο καλα για τα λεφτα που τα δινουν...
    εκανε και αυτη την π@παρια η yamaha και ΑΥΞΗΣΕ την τιμη κατα 1000+ περιπου ευρω στο 2ης γενιας που ειναι ουσιαστικα ιδιο μηχανακι με το πρωτης γενιας, και εκανε αυτοματως "μαγκες" ολους τους κατοχους...που το ειχαν παρει με 5500€ σε προσφορα...ή σε 5990 σε κανονικη τιμη λιανικης...

    ενταξει πουλησε, ναι ειναι ομορφο, οι κανονες της αγορας ειναι αυτοι..δλδ οτι πουλαει κραταει τιμη αλλα αυτο που εχει γινει με τα mt παραπαει (και δεν μιλαω μονο για το 07..και στο 09 τα ιδια ισχυουν)...
    Σταμάτα να κράζεις, ρε ημιπληροφορημένε άνθρωπε. Το ΜΤ είχε τιμή 5500 όταν κυκλοφόρησε, το 2014, ΧΩΡΙΣ ABS. Χονδρικά, η έκδοση με ABS ήταν πάντα 500€ ακριβότερη (δηλαδή στα 6 χιλιάρικα τότε). Το 2016 (που αγόρασα και το δικό μου), η τιμή της ABS έκδοσης ήταν ήδη στα 6500, ενώ φέτος, με το facelift, πήγε στα 7100. Ουσιαστικά, δηλαδή, έχει πάρει μια αύξηση περίπου 1100€ μέσα σε 4 χρόνια (ένα ~500άρικο ανά διετία, όταν δεχόταν μικρές αλλαγές). Και καλά έκαναν, φυσικά, αφού το μηχανάκι ήταν ΠΟΛΥ μηχανάκι για την τιμή του και δεν είχε ανταγωνιστή, ούτε καν κοντά.

    Για το 09 δεν ισχύουν τα ίδια, αφού ποτέ δεν ήταν vfm μηχανάκι.

    Όσον αφορά το 07, λοιπόν, έχει ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μοτέρ, με άψογο δούλεμα, σε οποιαδήποτε ταχύτητα και οποιεσδήποτε στροφές κινητήρα. Για καθημερινό, ΟΔΗΓΟΚΕΝΤΡΙΚΟ μηχανάκι, μηχανάκι διασκέδασης, σβέλτων επαρχιακών, με πιο μακρινές εξορμήσεις/ταξίδια μια στο τόσο (χωρίς πολλές απαιτήσεις για τουριστικό φόρτωμα και δικάβαλο), είναι ιδανικό. Για μηχανάκι τουρισμού, πρακτικότητας, χαλαρής εκδρομής με τη γυναίκα, δεν είναι. Έχει μπόλικη ροπή παντού, έχει όσο γκάζι χρειάζεται, γραμμικό δούλεμα, είναι ελαφρύ και εξαιρετικά ευέλικτο, με φρενάρες (τετραπίστονες μονομπλόκ από R1 μπροστά, Brembo πίσω). Οι αναρτήσεις του είναι το μόνο αδύνατο σημείο, αλλά χρειάζεται χέρια άνω του μέσου αναβάτη για να καταλάβεις ότι πάσχει και πάλι διορθώνεται, χωρίς να δώσεις μια περιουσία (κάτι που έχω κάνει στο δικό μου). Στην πόλη, οι αναρτήσεις του δουλεύουν μια χαρά και είναι και πολύ άνετες. Δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα άλλο αρνητικό. Και είναι MADE IN JAPAN, με ολοκαίνουριο μοτέρ, σχεδιασμένο από την αρχή, βασισμένο στον crossplane.

    Παρόμοιο μηχανάκι είναι και το "νέο" SV, αλλά σίγουρα λιγότερο εμπορικό και πιο αδιάφορο σχεδιαστικά (και συνολικά, αν ρωτάς εμένα). Είμαι σίγουρος ότι και σε σπιρτάδα, οδηγική απόλαυση δε συγκρίνεται με το ΜΤ (πιο βαρύ, ελαφρώς μικρότερου κυβισμού, με αρχαίο μοτέρ), αλλά δεν το έχω καβαλήσει για να στο επιβεβαιώσω. Βασικά, τώρα που το σκέφτομαι, οι μόνες ομοιότητες τους είναι ότι είναι budget μηχανάκια και 2κύλινδρα, τίποτα άλλο.

    Γενικά, βάσει αυτών που ζητάς, θα σου έλεγα να κοιτάς αυστηρά σε δικύλινδρο, κατά προτίμηση κάτι σύγχρονο κι όχι 15ετίας, καθώς οι σύγχρονοι 2κ κινητήρες είναι ένα εντελώς νέο φρούτο, με κανένα από τα - τότε - μειονεκτήματα. Από κει και πέρα, σκέψου αν προτιμάς περισσότερο κάτι που σε ευχαριστεί οδηγικά ή σε ικανοποιεί πρακτικά. Αυτά τα 2 σπάνια πάνε μαζί. Θα κάνει την επιλογή σου πολύ πιο εύκολη.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός, νέα μηχανή. Τι ταιριάζει;
    από christoi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2015, 00:17
  2. Νέος οδηγός και 1η μηχανή..
    από GeorgeMT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2012, 11:55
  3. νέα και α-μήχανη :)
    από evvou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1148
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 23:26
  4. Νέος οδηγός, πρώτη μηχανή
    από fparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 18:21
  5. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 23:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF