Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: ΡΑΒΑΣΑΚΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΡΑΝΤΑΡ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2010
    Μηνύματα
    1

    Angry ΡΑΒΑΣΑΚΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΡΑΝΤΑΡ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ

    Τα δεδομενα λοιπον που τηλεφωνικα ενημερωθηκα στις 27-05-2010, εχουν ως εξης:
    > Η κληση εχει ημερομηνια 14-06-2009 και ωρα περιπου 11μμ - Μηχανη VFR800
    >Αττικη Οδος με οριο 100!! (μαλλον πριν τα διοδια Ελευσινας), ταχυτητα ενδειξης ρανταρ 170χμ/ω
    >Προστιμο 350 ΕΥΡΩ και 2 μηνες παρακρατηση διπλωμα οδηγησης
    >Σκοπευω να παρουσιαστω αυριο 01-06-2010 για την παραλαβη της

    Παρακαλω καποιες νομικες συμβουλες αν ειναι δυνατον!!

    >Δεδομενου οτι δεν μπορει να γινει εξακριβωση της ταυτοτητας μου, νομικα στεκει να επικαλεσθω οτι εφ' οσον η παραβαση ειναι πταισμα, οτι δεν υποχρεουμαι να αποκαλυψω την ταυτοτητα του αλλου οδηγου και ποιες ειναι οι προβλεπομενες κυρωσεις προς εμενα τον κατοχο?

    >Αν τελικα πληρωσω το χρηματικο προστιμο και παραδωσω το διπλωμα, μπορω να καταθεσω ενσταση για τα ανωτερω και αν υπαρχουν πιθανοτητες να επιστραφει το διπλωμα γρηγοροτερα?

    >Μπορω να οδηγω αυτοκινητο στην Ελλαδα η στο εξωτερικο για αυτο το δυμηνο με το Διεθνες διπλωμα που ειναι σε ισχυ απο ΕΛΠΑ?

    και σ΄αλλα με υγεια......Ευχαριστω προκαταβολικα!!
    Αποστολος

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εχεις δίκιο την μηχανή σου μπορεί να την είχες δώσει σε κάποιον αλλον όταν παραβάτησε, έτσι λοιπόν οφείλεις να δηλώσεις το όνομα του προσώπου που την οδηγούσε για να υποστεί εκείνος τις κυρώσεις.

    Ως εκ τουτου το σύνηθες σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να επικαλεστούμε κάποιο συγγενικό μας πρόσωπο (το οποίο θα χάσει το δίπλωμα του μεν, αλλα δεν θα του κάνει και τόσο μεγάλη ανάγκη δε)
    πχ σε παραβάσεις ορίων με αυτοκίνητα ο παραβάτης δηλώνει την 60χρονη-λέμε τωρα- μητέρα του, η οποία απο σπόντα και λαδακι πήρε το δίπλωμα, όχι να πηγαινε με 200 στην εθνική...οπότε χάνει εκείνη το δίπλωμα της(χεστηκε!)εσύ της πληρώνεις το πρόστιμο κι όλα καλα.

    Στην περιπτωση με την μηχανή σου τώρα είναι ένα θέμα γιατί ποιον θα πεις ότι οδηγούσε για να χάσει το δίπλωμα του? Αν έχει πχ ο 80χρονος-λεμε παλι τωρα- πατέρας σου λες ότι ήταν εκείνος και ξεκάπνιζε το εργαλείο.

    Είναι εξόφθαλμο ότι τους δουλευεις αλλά έτσι είναι το σύστημα , κατα δήλωση κι ότι δηλώσεις είσαι.

    Για τσαμπουκάδες με ενστάσεις κλπ μάλλον τον καιρό σου θα χάσεις αφου ο νόμος είναι κατηγορηματικός 350 χρηματικό πρόστιμο ΚΑΙ 60 μέρες αφαίρεση διπλώματος. Δε λεει ότι αν είσαι καλό παιδί και το πληρώσεις τότε σου δίνουν το δίπλωμα.

    Πιστευω σ αυτές τις περιπτωσεις ότι το καλύτερο είναι η κλάψα. Κι αν πιάσει έπιασε.

    Εννοείται ότι δεν ξαναοδηγάς ΤΙΠΟΤΑ χωρίς δίπλωμα, δεν αναγνωρίζεται το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ και φυσικά σε περίπτωση ατυχήματος (φταις δε φταίς) είσαι εντελώς ακάλυπτος και θεωρείσαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ. Κοινώς όλες τις ζημιές θα τις πληρώσεις απο την τσέπη σου, τις δικές σου και του άλλου, κι αν σου κάνει και καμιά αγωγή θα πάει για κατάσχεση ότιδήπότε περιουσιακό στοιχείο έχεις.


    Πάντως ένα χρόνο μετά και ήρθε ε?Αστα, πριν κανα μήνα περίπου έκανα κι εγώ την μακακία μου στην Α.Ο. στο ρευμα προς ελευσίνα και νόμιζα ότι αφου δεν ήρθε ως τώρα...

    Έρχεται το σεξ και για μένα...:rotflmao:

  3. #3
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Αυτο μου το εχει πει αστυνομικος ασφαλιτης φιλος μου..δεν ξερω αν ισχυει η αν ειναι μουφα...απλα θα στο πω..
    Οταν παρουσιαστεις θα πεις οτι την μηχανη την οδηγαει ο πατερας σου,αδερφος σου,κολλητος σου,θειος σου.
    Ειναι αδυνατον να θυμηθεις ποιος την οδηγαγε εκεινο το βραδυ γιατι ειναι πριν απο ενα χρονο και οχι χθες.
    Επειμενεις σε αυτην την απαντηση σου....
    Θα αρνηθεις να παραλαβεις την κληση.
    Η υποθεση θα μπει σε αρχειο και θα ξεχαστει ως συνηθως γινεται.
    Στο λεω με καθε επιφυλαξη γιατι δεν το εχω εξακριβωσει αν ειναι οντως αληθεια ετσι οπως μου τα ελεγε, η αν η κληση παει ετσι και αλλιως στον ιδιοκτητη που αναγραφεται στην αδεια κυκλοφορειας και δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο...
    "Sir, we are surrounded!"
    "Excellent, so we can attack in every direction!"

  4. #4
    Ειχα διαβασει σε ενα περΟδικο κατι αλλο που δεν ξερω αν πιανει.

    Δινεις ενα (υπαρκτο) ονομα συγγενη σου που ειναι εξωτερικο, και μια υπαρκτη διευθυνση (στο εξωτερικο) φυσικα και το θεμα κλεινει.



    Μια ερωτηση αλλη ηθελα να κανω, αν εσυ δηλωσεις ενα τυχαιο ονομα, οτι πχ την οδηγουσε ενας φιλος-πατερας-αδερφος, και αυτος με την σειρα του αρνηθει οτι την οδηγουσε, τι γινεται ?

    Δικαστηριο για το ποιος οδηγουσε εκεινη την μερα ? :P

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Υπαρχει και το θεμα προστασιας ανθρωπινων δικαιωματων (προσωπικα δεδομενα) συμφωνα με το οποιο δεν εισαι υποχρεωμενος να δωσεις ενοχοποιητικα στοιχεια για τριτους. Δεν ξερω περισσοτερα για το πως αυτο εφαμρμοζεται στην ελλαδα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ωχ ωχ ωχ .... ΩΧ λεω... μετα απο 1 χρονο ε? ωωωωωωωωχ.... τι 170 ..... 240 θα δειξε εμενα ωωωωωωωωωωωχ

    και δε θυμαμαι και ποσος καιρος εχει περασει
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    μην μου λετε μ@λακιες για ενος χρονου κλησεις....


    δεν θα κοιμαμαι τα βραδυα...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    ωχ ωχ ωχ .... ΩΧ λεω... μετα απο 1 χρονο ε? ωωωωωωωωχ.... τι 170 ..... 240 θα δειξε εμενα ωωωωωωωωωωωχ

    και δε θυμαμαι και ποσος καιρος εχει περασει
    what the fuck... μηπως εχεις καβασακι Ζ ?

  9. #9
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    μην μου λετε μ@λακιες για ενος χρονου κλησεις....


    δεν θα κοιμαμαι τα βραδυα...
    σε νιωθω.... αυτο περι βουτας και κλησεων ισχύει?(τι να κανω πηρε φιλος το 12ρι μπηκα σε πειρασμο) πρεπει να ωριμασουμε καποια στιγμη :wacko: :hypnotize

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  10. #10
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    what the fuck... μηπως εχεις καβασακι Ζ ?
    οχι ρε 240 με το typhoon ημουνΑ
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  11. #11
    εχω γλαροοοο... Το avatar του/της jimmy10
    Εγγραφή
    13/02/2009
    Μηνύματα
    321
    αν πας και σου ζητησουν να δουν-προσεξε ακομα και σου πουν οτι θελουν απλα να δουν το διπλωμα σου πες οτι δεν το εχεις μαζι σου...

    θα στο κρατησουν 1000%...

    μη το εμφανισεις ποτε!
    Η κρίση της μέσης ηλικίας ξεκινά στα 35.

  12. #12
    Φίλος μου, του ήρθαν οι κλήσεις μετά απο κανά 8μηνο....







































    ΟΛΕΣ μαζί....

























































    2400? χωρίς κανένα λάθος στα μηδενικά. Την έψαξε να την γλιτώσει με την λογική οτι αφού δε του στείλαν την πρώτη για να ''συνετιστεί'' γιατί του τις στείλαν όλες μαζί και ειδικά τέτοιο ποσό αλλά άκρη δεν έβγαλε... Όλες στο ίδιο σημείο και όλες με 180,170 και τέτοια χιλιόμετρα.
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  13. #13
    Τα καθηκια, παιζει να μου στειλουν χαρτομανι και εμενα καποια στιγμη, αν και γενικως μεσα σε τουνελ εχω το νου μου.

    Θα παρουνε τα 3 μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Υποτίθεται ρε guys ότι αυτός που θα πεις εσύ ότι την οδηγούσε θα το δεχτεί(οπότε και θα του πάρουν το δίπλωμα) Δε θα αρχίσεις να ρουφιανέβεις αβέρτα όποιον νά ναι. Αν αυτός το αρνηθεί θα φας την τσαπού και ψευδή καταμύνηση κι αγωγή για ηθικές βλάβες (πάνε παντού είναι σα την κοκα κολα, πάει με όλα...) και δε συμαζεύεται.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2003
    Μηνύματα
    162
    καλό μηνα.. . . και προσοχή σε όλους μας.

    Για τις κάμερες αττικής οδού ελπίζω όλοι να γνωρίζουμε στην Ελευσίνα με το που βγαίνεις από το τούνελ προς Αθήνα είναι μια. Και βγάζει ακόμα, (έχει βγάλει μια πανοραμική ένα άγνωστο μοτοσικλετιστή μπροστά μου ,χωρίς πινακίδα ήταν)

    Προσοχή στις κάμερες προς αεροδρόμιο πριν τον ΑΛΦΑ έχει, και στο έλα προς Αθήνα μετά τον ΑΛΦΑ . Και να ξέρετε τοποθετούνται ακριβώς επάνω στις ταμπέλες με τις φωτεινές ενδείξεις. Αν γυρίσετε το κεφάλι τις έχουν τοποθετήσει από πίσω. Άσπρα κουτιά.

    Και έχει επίσης και στο πήγαινε προς Ελευσίνα και στο Έλα στο τελευταίο τούνελ που είναι και μεγάλο πριν μπεις και από τα δυο ρεύματα. (ΛΙΟΣΙΑ νομίζω) .Ελπίζω να έγινα κατατοπιστικός.

    Προσοχή και στο περιφερικό Υμηττού έχουν τοποθετήσει και εκεί. Δεν θυμάμαι τα σημεία δεν τον χρησιμοποιώ πολύ.



Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΡΑΝΤΑΡ (ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ)
    από dimitrioskosmas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2012, 01:10
  2. ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΕΝΟΣ ΠΟΣΤ ΑΠΟ ΑΓΓΕΛΙΑ
    από vassilis79 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2010, 12:12
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2007, 10:34
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2005, 15:45
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF