Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    19

    Δεν παιρνει μπροστα η μηχανη

    Καλησπερα σε ολη την παρεα. Μιας και ψιλοασχετος με τις μηχανες σε πολλα θεματα, εχω ενα suzuki bandit 400 μοντελο δεν θυμαμαι. 96 νομιζω. Την ειχε ο αδερφος μου και πολλες φορες δεν επαιρνε μπροστα. Νομιζαμε οτι ηταν η μπαταρια, αλλα καποιος μας ειπε οτι αυτα τα μοντελα εχουν προβλημα στο καρμπυρατερ. Θελω καποια στιγμη να την παρω εγω την μηχανη. Τι αλλο μπορω να κοιταξω? Το καρμπυρατερ διορθωνεται?

    Ξαναλεω μην με φατε. Ειμαι ασχετος. Ενα παπι εχω να κυκλοφορω Απλα ειναι κριμα να καθεται. Την εχω πανω απο 2 χρονια παρατημενη στην αυλη μου

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Το "δεν παίρνει μπροστά" δε λέει τίποτα, αν δε δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Όλα διορθώνονται, με το ανάλογο τίμημα.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Καλησπέρα σου.

    Η μηχανή σου δεν έχει ένα καρμπυρατέρ, έχει τέσσερα. Είναι λίγο περίεργα στην ρύθμιση τα καρμπυρατέρ αυτά, αλλά όχι να στείλουμε πύραυλο στην σελήνη. Άμα το αναλάβει ένας επαγγελματίας με νόμιμο συνεργείο μοτοσυκλετών, θα στο κάνει να δουλεύει όμορφα κι ωραία.

    2 χρόνια παρατημένο, θα θέλει δουλειά να πάρει μπρος. Μην προσπαθήσεις μόνος σου, δεν θα τα καταφέρεις και ίσως κάνεις και ζημειές. Πήγαινέ το σε επαγγελματία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δυνατό μηχανάκι με αρκετά θέματα σε καρμπ και ηλεκτρικά. Ρουφάει σαν 1600άρι.

    Το είχε ένας φίλος και κυριολεκτικά το ξεφορτώθηκε όταν το έδωσε. (όλο συνεργείο ήταν - όμως δε θυμάμαι μοντέλο ακριβώς).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πολυστροφος κιννητηρας που δουλευε στις ψηλες.Παντα ειχαν πολλα θεματα τα μπαντιτ και συνεχεια τα ακουγες και δουλευανε με 3 κιλινδρους.Αν ο μαστορας ειναι μερακλης θα στο φτιαξει.Εκτος απο τη ριθμηση των βαλβιδων και το καθαρισμα του καρμπ. θα θελει και ενα σερβις αφου καθοτανε 2 χρονια.Ακομα ειναι και τα λαστιχα τα φρενα και ηλεκτρολογικα(καμενες λαμπες κτλπ).

    Πρωσοπικα δε θα επερνα τετοιο μηχανακη.Εαν το ειχα στην αυλη 2 χρονια θα κοιτουσα να το επισκευαζα με μηδαμινο κοστος και πρωσοπικη εργασια.Αν ηθελε πολλα λεφτα να φτιαχτει και τα χερια μου δεν "πιανανε" θα το σκοτονα στο καρ για ανταλακτικα.
    Πρεπει να σου πω οτι δεν εχει αξια μεταπολησης.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    19
    Πρωτα απολα σας ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες. Εννοειται οτι εγω δεν βαζω χερι στην μηχανη. Δυστυχως δεν εχω παραπανω πληροφοριες. Απλα ο αδερφος μου την παρατησε για τον λογο αυτο. Οποτε μιας και ειναι περιεργο μηχανημα λετε να την δωσω καλυτερα? Εννοειται πρωτα θα παω σε συνεργειο να την περιποιηθουνε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex-V Προβολή μηνύματος
    Πρωτα απολα σας ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες. Εννοειται οτι εγω δεν βαζω χερι στην μηχανη. Δυστυχως δεν εχω παραπανω πληροφοριες. Απλα ο αδερφος μου την παρατησε για τον λογο αυτο. Οποτε μιας και ειναι περιεργο μηχανημα λετε να την δωσω καλυτερα? Εννοειται πρωτα θα παω σε συνεργειο να την περιποιηθουνε.
    τα περισσοτερα μπαντιτ εκεινης της εποχης έτσι καταλήξανε. ήταν δυστροπο μηχανάκι. θα έλεγα να μην ασχοληθείς. 22 χρονών ειναι, λεφτά θα πετάξεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Αυτα τα μηχανακια φτιαχνονται μονο με πολλη προσωπικη δουλεια και ψαξιμο
    Αν τελικα το πας σε μαστορα βγαλε φωτο με τη φατσα του μολις το δει!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex-V Προβολή μηνύματος
    Πρωτα απολα σας ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες. Εννοειται οτι εγω δεν βαζω χερι στην μηχανη. Δυστυχως δεν εχω παραπανω πληροφοριες. Απλα ο αδερφος μου την παρατησε για τον λογο αυτο. Οποτε μιας και ειναι περιεργο μηχανημα λετε να την δωσω καλυτερα? Εννοειται πρωτα θα παω σε συνεργειο να την περιποιηθουνε.
    Μην ακούς τον έναν και τον άλλον, που σου λένε με την σειρά τους πράγματα που έχουν κι αυτοί ακούσει από άλλους, και είναι όλο ένας μύθος τελικά.
    Έχει κάτι κρυφά λαστιχάκια που στεγανώνουνε το φλοτέρ μέσα στα καρμπυρατέρ του, που ο ερασιτέχνης που το έβαζε χέρι για να μην πληρώνει μάστορα, δεν το ήξερε τι να τα κάνει στο καθάρισμα, και του έκανε τα προβλήματα ο ίδιος ο ιδιοκτήτης.

    Ένα ιαπωνικό 400ρι γυμνό είναι, με καλό 4κύλινδρο κινητήρα σχεδόν 50 άλογα τροχό, βελούδινο δούλεμα και καλούτσικο στήσιμο σαν μηχανή γενικά. Εμείς οι ότιναναι έλληνες όλαταξερωκαιιδεαδενεχω που το πιάσαμε στα χέρια μας, του βγάλαμε τις φήμες και τους μύθους του ζημιάρικου.

    Πήγαινέ το σε αξιοπρεπή μηχανικό να το δει, να το λύσει, να σου πει κόστος και τι χρειάζεται, κι από κει και πέρα, αποφασίζεις.

    Επιπλέον: Πόσα δισκόφρενα έχει ΜΠΡΟΣΤΑ; 1 ή 2; Τιμόνι με μπάρα έχει ή clipons απευθείας στα καλάμια; Μπας και έχει κόκκινο καπάκι η κεφαλή του ή γράμματα VC;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μην ακούς τον έναν και τον άλλον, που σου λένε με την σειρά τους πράγματα που έχουν κι αυτοί ακούσει από άλλους, και είναι όλο ένας μύθος τελικά.
    Έχει κάτι κρυφά λαστιχάκια που στεγανώνουνε το φλοτέρ μέσα στα καρμπυρατέρ του, που ο ερασιτέχνης που το έβαζε χέρι για να μην πληρώνει μάστορα, δεν το ήξερε τι να τα κάνει στο καθάρισμα, και του έκανε τα προβλήματα ο ίδιος ο ιδιοκτήτης.

    Ένα ιαπωνικό 400ρι γυμνό είναι, με καλό 4κύλινδρο κινητήρα σχεδόν 50 άλογα τροχό, βελούδινο δούλεμα και καλούτσικο στήσιμο σαν μηχανή γενικά. Εμείς οι ότιναναι έλληνες όλαταξερωκαιιδεαδενεχω που το πιάσαμε στα χέρια μας, του βγάλαμε τις φήμες και τους μύθους του ζημιάρικου.

    Πήγαινέ το σε αξιοπρεπή μηχανικό να το δει, να το λύσει, να σου πει κόστος και τι χρειάζεται, κι από κει και πέρα, αποφασίζεις.

    Επιπλέον: Πόσα δισκόφρενα έχει ΜΠΡΟΣΤΑ; 1 ή 2; Τιμόνι με μπάρα έχει ή clipons απευθείας στα καλάμια; Μπας και έχει κόκκινο καπάκι η κεφαλή του ή γράμματα VC;
    Πρότεινέ του μάστορα αλλιώς θα μπλέξει...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex-V Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα Τι αλλο μπορω να κοιταξω? Το καρμπυρατερ διορθωνεται?

    Απλα ειναι κριμα να καθεται. Την εχω πανω απο 2 χρονια παρατημενη στην αυλη μου
    Καλησπερα .Μετά από 2 χρόνια στην αυλή πολλά θα πρέπει να κοιτάξεις. 'ΟΛΟ το σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου μιας και εκεί εντοπίζεις το πρόβλημα και 'Ισως όλο το σύστημα ανάφλεξης. Αφήνω έξω την μίζα υποθέτοντας ότι δουλέυει.
    -Μόλις τελειώσεις με αυτά παίρνεις και μια καινούρια μπαταρία ,λάδια , ρυθμίζεις βαλβίδες και το βάζεις μπροστά.
    -Μετά ρυθμίζεις τα καρμπυρατέρ και υποτίθεται είσαι έτοιμος για βόλτες αφού πρώτα καθαρίσεις ψυγέιο και τα ηλεκτρικά είναι ΟΚ
    -Αν κάτι στην πορεία δεν πάει καλά τα ξαναπαίρνεις από την αρχή
    .Απλά πράματα

    Μακάρι να είναι και ένα απλό λαστιχάκι στο φλοτέρ όπως προείπαν και να την "γλυτώσεις" ,όχι φθηνά πάντώς ,με μία ανακατασκευή ή ένα καλό καθάρισμα στα καρμπυράτερ.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 11/04/2018 στις 18:20.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ξεχνάω κι άλλα όπως τα λάστιχα, τακάκια, υγρά φρένων ,λαδάκι στις μπουκάλες, τσιμούχες , έλεγχος αντλίας, θερμοστάτη κανά δισκάκι συμπλέκτη. Αυτά τα πραγματάκια κάνουν ένα μηχανάκι ασφαλές για να το οδηγήσουμε μετά από 2 χρόνια εγκατάλειψης και ίσως άλλα 2 3 που έχουν να γίνουν τα βασικά

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ
    από orizontas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2012, 08:03
  2. Δεν παιρνει μπροστα οταν......
    από Antwnis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2008, 13:15
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 04:05
  4. γιατι δεν παιρνει μπροστά ?
    από as_pino στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2006, 23:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF