Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Δισκοπλακες / τακακια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76

    Δισκοπλακες / τακακια

    Κοστος πισω δισκοπλακας 170ευρω και 70 ευρω τακακια, ειναι γδαρσιμο η νορμαλ?...
    Τελευταία τροποποίηση από JohnCart; 20/04/2018 στις 13:05.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Κοστος πισω δισκοπλακας 170ευρω και 70 ευρω τακακια, ειναι γδαρσιμο η νορμαλ?...
    55 εγω τα πηρα, τα γνήσια, πριν 20 ημέρες, 70 είναι πολλά!

    Δισκόπλακα όμως γιατί άλλαξες;
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 19/04/2018 στις 17:50.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    55 εγω τα πηρα, τα γνήσια, πριν 20 ημέρες, 70 είναι πολλά!

    Δισκοπωλεία όμως γιατί άλλαξες;
    Ειναι φαγωμενη πολυ ηθελε αλαγμα... σχεδον δν καταλαβαινα το πισω φρενο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnCart Προβολή μηνύματος
    Ειναι φαγωμενη πολυ ηθελε αλαγμα... σχεδον δν καταλαβαινα το πισω φρενο
    Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι;
    Το ποσα χλμ εχει ενα μηχανακη δεν παιζει κανενα ρολο στο αν θελει αλαγμα η δισκοπλακα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το ποσα χλμ εχει ενα μηχανακη δεν παιζει κανενα ρολο στο αν θελει αλαγμα η δισκοπλακα.
    Μια ενδεικτική εικόνα σου δίνουν, ειδικά σε εμένα που θέλω να συγκρίνω με το δικό μου για να καταλάβω αν η αλλαγή δισκόπλακας οφείλεται σε κακής ποιότητας After Market τακακιών ή σε κάποιο άλλο λόγο (επιθετική οδήγηση κλπ).

    Τα μαμά τακάκια δεν τρώνε εύκολα την δισκόπλακα.

    Υπάρχουν όμως After Market που την φθείρουν πολύ γρήγορα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Μια ενδεικτική εικόνα σου δίνουν, ειδικά σε εμένα που θέλω να συγκρίνω με το δικό μου για να καταλάβω αν η αλλαγή δισκόπλακας οφείλεται σε κακής ποιότητας After Market τακακιών ή σε κάποιο άλλο λόγο (επιθετική οδήγηση κλπ).

    Τα μαμά τακάκια δεν τρώνε εύκολα την δισκόπλακα.

    Υπάρχουν όμως After Market που την φθείρουν πολύ γρήγορα.
    Συμφωνω.Μια γενικη εικονα.
    Εχω αλαξει δισκοπλακα στα 60.000 χλμ και εχω αλαξει και στα 5.000χλμ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της JohnCart
    Εγγραφή
    18/03/2018
    Μηνύματα
    76
    Τελικα και λιγοτερα μου πηρε και εχωντας ψαξει εκει κυμαινονται οιτιμες σε αυτο που εβαλα οποτε κομπλε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συμφωνω.Μια γενικη εικονα.
    Εχω αλαξει δισκοπλακα στα 60.000 χλμ και εχω αλαξει και στα 5.000χλμ.
    Στο ίδιο μηχανάκι;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Στο ίδιο μηχανάκι;
    Στα 5.000 χλμ ηταν σε ενα κτμ αντβεντουρ 640 που το ειχα παρη καινουριο το 2008.Μια μερα με νοτια εφυγα απο ηρακλειο να παω βαι(οι κρητικοι ξερουν).Κατεβενωντας της κατηφορες της σητειας απο το πολυ φρενο εκαψα τη δισκοπλακα και με αφησε απο φρενα.Η δισκοπλακα αρπαξε.Στη πορεια παρατηρησα οτι μου ετρωγε τα τακακια παρα πολυ γρηγορα.Ο μαστορας μου ειπε οτι ειχε στραβωσει.Ετσι την αλαξα.

    Σε ενα dr350 με 60.000χλμ την αλαξα απο φυσιολογικη φθορα.

    Στο φριγουιντ που το πηρα στα 40.000 ο προηγουμενος την ειχε γαμησει εντελως.Ετσι χρειαστηκε αλαγμα και αυτη.Το κοστος αν δεν κανω λαθος ηταν 120 γιουργια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Στα 5.000 χλμ ηταν σε ενα κτμ αντβεντουρ 640 που το ειχα παρη καινουριο το 2008.Μια μερα με νοτια εφυγα απο ηρακλειο να παω βαι(οι κρητικοι ξερουν).Κατεβενωντας της κατηφορες της σητειας απο το πολυ φρενο εκαψα τη δισκοπλακα και με αφησε απο φρενα.Η δισκοπλακα αρπαξε.Στη πορεια παρατηρησα οτι μου ετρωγε τα τακακια παρα πολυ γρηγορα.Ο μαστορας μου ειπε οτι ειχε στραβωσει.Ετσι την αλαξα.

    Σε ενα dr350 με 60.000χλμ την αλαξα απο φυσιολογικη φθορα.

    Στο φριγουιντ που το πηρα στα 40.000 ο προηγουμενος την ειχε γαμησει εντελως.Ετσι χρειαστηκε αλαγμα και αυτη.Το κοστος αν δεν κανω λαθος ηταν 120 γιουργια.
    Το δικό μου έχει 42.000 χλμ και οι δισκόπλακες έχουν μηδέν φθορά. Βεβαίως παίζει ρόλο η οδήγηση, αλλά παίζουν ρόλο και η πάστα από τα τακάκια, η ποιότητα της δισκόπλακας κλπ.
    Για παράδειγμα στο παρελθόν είχα το Kymco Xciting 400 το οποίο η πάστα των τακακιών είναι σχετικά σκληρή και δεν φθείρεται εύκολα. Στα 28.000 χλμ το έδωσα σε ένα φίλο. Το μηχανάκι έχει τώρα 42.000 χλμ και ακόμα έχει το 1/4 της πάστας, παρόλο που τα Scooter γενικά φθείρουν πολύ εύκολα τα τακάκια, για ευνόητους λόγους (δεν έχουν γρανάζια για να φρενάρουν κλπ).
    Χθες που τον είδα μου είπε πως στράβωσαν οι μπροστινές δισκόπλακες, κάτι που έχουν πάθει σχεδόν όλοι οι κάτοχοι.
    Συνεπώς, συγκρίσεις μεταξύ των ίδιων μοντέλων μπορούν να γίνουν, λαμβάνοντας υπόψη βεβαίως και άλλους παράγοντες.
    Διαφορετικών μοντέλων, δεν νομίζω.
    Το Cbf 600, γενικά δεν φθείρει εύκολα, δισκόπλακες, εκτός και αν είσαι μόνιμα στα φρένα και τοποθετήσεις After Market τακάκια με λίγο πιο σκληρή πάστα όπως της EBC HH sintered για παράδειγμα, που από ότι διαβάζω φθείρουν τις δισκόπλακες.
    Τα εργοστασιακά (Nissin) τακάκια είναι σχετικά μαλακά.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Το Cbf 600, γενικά δεν φθείρει εύκολα, δισκόπλακες, εκτός και αν είσαι μόνιμα στα φρένα και τοποθετήσεις After Market τακάκια με λίγο πιο σκληρή πάστα όπως της EBC HH sintered για παράδειγμα, που από ότι διαβάζω φθείρουν τις δισκόπλακες.
    Τα εργοστασιακά (Nissin) τακάκια είναι σχετικά μαλακά.
    Τυχαίνει να εχω αλλαξει τουλαχιστον 2 τετοια σετ τακακια (που θυμάμαι) και αν δεις τις δισκοπλακες μου θα λες είναι καινούριες.
    Και τα φρενα θενε την προετοιμασία τους ωσπου να φτάσουν σε ωφέλιμη θερμοκρασία.
    Αν εγω πηγαίνω μαλλιοκουβαρα και ξεκινήσω τα τσαρουχωματα αμεσως ενω δεν εχουν προλαβει να ζεσταθούν, τοτε ουτε τσ τακάκια μου φταινε ουτε οι δισκοπλακες που θα τις παρω καποια στιγμή στο χερι.

    Νομιζω πολυς κόσμος με διτροχο,δεν το εχει υποψιν του αυτό,με συνέπεια να κάνουν χρυσες δουλειές τα συνεργεία.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τυχαίνει να εχω αλλαξει τουλαχιστον 2 τετοια σετ τακακια (που θυμάμαι) και αν δεις τις δισκοπλακες μου θα λες είναι καινούριες.
    Και τα φρενα θενε την προετοιμασία τους ωσπου να φτάσουν σε ωφέλιμη θερμοκρασία.
    Αν εγω πηγαίνω μαλλιοκουβαρα και ξεκινήσω τα τσαρουχωματα αμεσως ενω δεν εχουν προλαβει να ζεσταθούν, τοτε ουτε τσ τακάκια μου φταινε ουτε οι δισκοπλακες που θα τις παρω καποια στιγμή στο χερι.

    Νομιζω πολυς κόσμος με διτροχο,δεν το εχει υποψιν του αυτό,με συνέπεια να κάνουν χρυσες δουλειές τα συνεργεία.
    Μα γιαυτο απο πανω ειπα οτι δεν εχουν σχεση τα χλμ που εχει ενα μηχανακι.Ασφαλως πεζουν και αυτα το ρολο τους αλλα οχι μονο αυτο...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τυχαίνει να εχω αλλαξει τουλαχιστον 2 τετοια σετ τακακια (που θυμάμαι) και αν δεις τις δισκοπλακες μου θα λες είναι καινούριες.
    Χαίρομαι που διαβάζω ότι τα συγκεκριμμένα τακάκια δεν σου έφθειραν τις δισκόπλακες γιατί άλλα διάβασα στα διαφορα forums με αποτελεσμα εκεί που ημουν έτοιμος να τα πάρω, να αλλάξω γνώμη και να πάρω τα "μαμά".

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Τα μαμα για τις δαγκανες που φοραω ηταν απλησιαστα,οπότε ψαχτηκα.
    Αν το πιασεις σε μικροκλιμακα τοτε στο ζυγι,ναι,τα αφτερμαρκετ μεταλλικά ( sintered) φθείρουν πιοτερο τις πλάκες.
    Αν δεν είσαι ινδιάνος να παίζεις 200αρες και τσαρουχωμα στη μανετα ενω τα φρενα ειναινκρυα,δε νομίζω να εχεις ποτέ θέμα.
    Οι δικές μου εχουν κανα 50αρι χιλιάδες πανω τους φορωντας μονο μεταλλικα τακάκια.
    Και είναι πένα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τακάκια για δισκόπλακες BRAKING
    από Power Wings στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2015, 09:12
  2. Έχει κανείς υπόψη του τίποτα φοβερά τακάκια
    από afrotwin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 00:34
  3. τι τακακια ρεεεεε
    από Spazz στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 13:47
  4. Για Τακακια, Προτασεισ?
    από kapeos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF