Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ερώτηση-κουβέντα για οφ ρόουντ μηχανακι!

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678

    Ερώτηση-κουβέντα για οφ ρόουντ μηχανακι!

    Το λοιπόν με το cbrακι μια χαρά τα πάμε μια χαρά βρίσκουμε όλα ωραια και καλά ενα χρόνο και τρεις μήνες τώρα. 15000χλμ σε αυτό το διάστημα θεωρώ οτι την πήρα για να την πηγαίνω και να με πηγαίνει και όχι να κάθεται..

    Από την άλλη όμως αφού το πρώτο μικρόβιο το ικανοποιώ με βόλτες διαδρομές κλπ με όσα βλέπω έχει αρχίσει να με "τρώει" κάτι διαφορετικό.

    Βλέπω αυτούς τους τύπους που ανεβοκατεβαινουνε ποτάμια, ραχούλες βουνά και λαγκάδια και πολύ θα ήθελα να μαι παρέα τους. Φυσικα δεν έχω σκοπό να αποχωριστώ το cbr είναι τίμιο από όλες τις αποψεις όποτε δεν βρισκω και τον λογο να το δώσω.

    Αν και σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι δεν ειμαι για ανοίγματα οικονομικά, κοιτάζω στο καρ τι τέτοιου τύπου μηχανάκι θα μπορούσα να βρω. Το θεμα δε το ανοίγω γιατι θα πάρω κατι αύριο απλα αν θέλετε (καθότι είστε και αρκετοι εδω μέσα) να πείτε καμια κουβέντα τι μηχανακι αξίζει απο κυβικά μέχρι αξιοπιστια καθαρο ή ον οφ ή δε ξερω τι αλλο, αλλά και τι εξτρά θα χρειαζετε για εξοπλισμους και τα ρεστα.

    Αυτή η λόξα κόλλησε πέρσι το καλοκαιρι που ήμουνα στα Καλάβρυτα και έτυχε να παρακολουθήσω καποιες διαδρομες του Hellas Rally Raid 2017 αλλά και στη τελευταια βολτα που πήγα β ευβοια που ειδα καμια 40αρια μηχανακια να οργώνουν ένα ποτάμι και να πω την αμαρτια μου ζήλεψα.

    καθαρά με εμφανισιακα κριτήρια θα επέλεγα της ΚΤΜ κάποιο απο τα EXC-F πιθανον το 450.Γενικα δεν έχω ιδεα τι παίζει με την κατηγορια οποτε είπα να το θέσω ως θεμα για μια (μελλοντική το πιθανοτερο) βοήθεια! Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και "οικονομικές" επιλογές για αυτην την κατηγορια.

    Ξαναλέω ΔΕΝ είναι οτι θα παρω κάτι αυριο πιο πολύ θεωρητική κουβέντα είναι (για την ωρα)

    Αυτά τα ολιγα!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Βλέπω αυτούς τους τύπους που ανεβοκατεβαινουνε ποτάμια, ραχούλες βουνά και λαγκάδια και πολύ θα ήθελα να μαι παρέα τους.
    Μπορείς να γίνεις αγροφύλακας, δασονόμος ή τοπογραφος..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να γίνεις αγροφύλακας, δασονόμος ή τοπογραφος..
    Κλαίω..
    Οχι θα προτιμούσα να κάνω αυτό που κάνω! Εξάλλου του ολντ φορ διζ που λεν και στο χωριο μου!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Αν και σε αυτή τη φάση που βρίσκομαι δεν ειμαι για ανοίγματα οικονομικά, κοιτάζω στο καρ τι τέτοιου τύπου μηχανάκι θα μπορούσα να βρω. Το θεμα δε το ανοίγω γιατι θα πάρω κατι αύριο απλα αν θέλετε (καθότι είστε και αρκετοι εδω μέσα) να πείτε καμια κουβέντα τι μηχανακι αξίζει απο κυβικά μέχρι αξιοπιστια καθαρο ή ον οφ ή δε ξερω τι αλλο, αλλά και τι εξτρά θα χρειαζετε για εξοπλισμους και τα ρεστα.

    Ρε συ (αν έχω καταλάβει σωστά) ανοίγεις τεράστιο εύρος στα πάντα!

    Μιλάμε για επιλογές από ένα Dr 250 του '90 για βόλτα μέχρι ένα crf R να οργώσεις τη Πάρνηθα (στην κυριολεξία) !

    Γενικά μιλώντας, νομίζω με ένα WR 250f πχ μπορείς να απολαύσεις πολλά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    στη τελευταια βολτα που πήγα β ευβοια που ειδα καμια 40αρια μηχανακια να οργώνουν ένα ποτάμι και να πω την αμαρτια μου ζήλεψα.
    Αν δεν είδες κατάνα μήπως είδες κανα villa του 80;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Mπορεις να δωσεις το χοντα και να παρεις να εχεις μια μηχανη για ολα ...χτζ 660 ας πουμε .

    Εκτος και αν μπορεις να συντηρεις 2 μοτο

  6. #6
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Οντως ανοίγω τεράστιο ευρος στα πάντα Πάνο γιατί δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου! Μια αρχικη πρώιμη αναζήτηση κάνω.
    Να σου πω μια αλήθεια αυτό που σκεφτόμουν ήταν οτι αν/οταν παρω κατι να την έχω μόνιμα στο χωριό (Εξω απο τα Καλαβρυτα) που ούτως ή αλλως εχει δρόμους για διασκέδαση. Εξ ου και σκεφτόμουν και το "καθαρό".
    ναι και το wr το κοιτούσα.
    Οχι δυστυχώς δεν είδα ούτε κατάνα ουτε villa xaxaxaxa! Θα χω το νου μ την επόμενη!

    Lioulios το χονδα δε το δινω, ακόμα τουλάχιστον, και αν το έδινα θα έπαιρνα κάτι πιο πάνω και σιγουρα όχι χτ!! Οσο για τη συντήρηση που λες, σκεφτόμουν ασφάλεια με τον μηνα (όποτε δλδ είναι να την κυκλοφορώ) τελη πχ στο WR 250 ειναι 22 ευρω σερβις και λοιπά σε ένα τέτοιο μηχανακι δεν ξερω αλλά φαντάζομαι δεν ειναι και τίποτα τρελό. οπότε δεν νομίζω (υποθετικά πάντα) να υπάρχει θέμα συντήρησης 2 μηχανων!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Αν το θες για το χωριό μπορείς να πάρεις ´καθαρό´, χωρίς χαρτιά. Γλυτώνεις τέλη, ασφάλεια, ΚΤΕΟ.
    Εννοείτε πως σε αυτή την περίπτωση δεν κυκλοφορείς καθόλου στον δρόμο.

  8. #8
    Οπως επισης μπορεις να εχεις και κανονικο εντουρο με καταθεση πινακιδων και να πηγαινεις στα χωραφια στο χωριο.

  9. #9
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Εκτος του WR τι αλλο παιζει? Γενικα στο χωμα θες δυναμη? Ροπή? Κυβικά? Εννοώ τα 125cc μου φαινονται λίγα από ολες τις απόψεις, τα 500cc plus μου φαινονται υπερβολικα.
    Το σκέφτηκα και γω αυτό με τις πινακίδες, και ενδεχομένος να μπορείς να τις εχεις και ¨"με το μηνα".
    Το καθολου στο δρόμο lykourgi είναι μια ιδέα. Γιατί χωριό χωριό αλλά δε κάπου θα πρέπει να βγεις και σεναν δρόμο, και οκ στα παπακια μας δεν εχει και την αστυνόμευση να πεις φοβαμαι ΑΛΛΑ εχει τους τυπους με τα αγροτικα που αντι για καφε ξυπνανε με ουζο και κοιμουνται με δυο τελαρα μπυρες αγκαλια οποτε η ασφάλεια όπως και να χει καλό θα ήτο να βγει. Κανονικό εντουρο οπως?
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Τα 125 είναι πραγματι λίγα.
    Αν θέλεις "με απ´ όλα", δηλαδή on-off, δες για KLX250, WR250R ή CRF250L. Θα σε πάνε πραγματικά παντού.
    Τα καθαρά δεν ενδείκνυνται για χρήση δρόμου. Ούτε καν εκδρομική και θέλουν και πιο επιμελή συντήρηση.
    Η δύναμη στο χώμα είναι περιτή.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    250 4τ μονόδρομος.

    με πινακίδα και με 100 ευρω το χρόνο έξοδα + 100ευρω το χρόνο συντήρηση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να γίνεις αγροφύλακας, δασονόμος ή τοπογραφος..


Παρόμοια θέματα

  1. ερωτηση σχετικα για μποτα
    από power hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 18:10
  2. Ερωτηση(HELP) για τερας 620 dark
    από mesh στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2007, 23:24
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2006, 21:36
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ/ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ Africa??
    από nickpar στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2006, 14:05
  5. Ερωτηση-Δημοψήφισμα για όλους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF