Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: KTM 690 SMC - R ή ΜΤ;

  1. #1
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450

    KTM 690 SMC - R ή ΜΤ;

    Αναφερομαι στο ψεκαστο απο 2012 και πανω
    Ωραιο το ατιμο αλλα...σερβις,συντηρηση,κοστος χρησης,καταναλωση,δευτερο ατομο, τι παιζει?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm_690smcr2015.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	42,3 KB 
ID:	395075

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Δε σπαει
    δε χαλαει
    δε γκαιει
    κοστος χρησης και συντηρησης "japan"
    οδηγος και συνοδηγος αρχοντες
    οτι πρεπει για ταξιδι


  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    ναι ρε,αυτό ούτε βενζίνα δε θέλει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Αναφερομαι στο ψεκαστο απο 2012 και πανω
    Ωραιο το ατιμο αλλα...σερβις,συντηρηση,κοστος χρησης,καταναλωση,δευτερο ατομο, τι παιζει?
    σερβις τπτ φοβερό, συντήρηση μονοκύλινδρου δηλαδη τιποτα φοβερό επίσης, λάστιχα ακριβα κλασσικα, κατανάλωση δεν ξερω αλλα κάνα 7άρι στάνταρ, δευτερο άτομο μεσα στην πολη μια χαρα, το έχεις οδηγησει?

  5. #5
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σερβις τπτ φοβερό, συντήρηση μονοκύλινδρου δηλαδη τιποτα φοβερό επίσης, λάστιχα ακριβα κλασσικα, κατανάλωση δεν ξερω αλλα κάνα 7άρι στάνταρ, δευτερο άτομο μεσα στην πολη μια χαρα, το έχεις οδηγησει?
    Οχι δυστυχως απλα ειδα το καινουριο στην εκθεση ανεβηκα πανω κ γουσταρα πολυ! Βασικα μαζευω για MT 07 αλλα διαβασα γενικα καλες κριτικες σε σχεση με τα παλια lc4 640 μοτερ εχουν ανεβει πολυ τα χιλ συντηρησης βαλβιδων εχουν καλυτερεψει οι ασθενειες οι παιδικες + οτι αν θες να κανεις μονος σου καποια συντηρηση δε χρειαζεται να βγαζεις 1.000.000 κομματια κ να τρως 100 ωρες!

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Εξαιρετικό ΜΠΙΣΤΟΛΙ, αλλά το ΜΤ έχει το πλεονέκτημα του δικύλινδρου, ειδικά σε πιο μακρινές διαδρομές.

    Δεύτερο άτομο.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Οχι δυστυχως απλα ειδα το καινουριο στην εκθεση ανεβηκα πανω κ γουσταρα πολυ! Βασικα μαζευω για MT 07 αλλα διαβασα γενικα καλες κριτικες σε σχεση με τα παλια lc4 640 μοτερ εχουν ανεβει πολυ τα χιλ συντηρησης βαλβιδων εχουν καλυτερεψει οι ασθενειες οι παιδικες + οτι αν θες να κανεις μονος σου καποια συντηρηση δε χρειαζεται να βγαζεις 1.000.000 κομματια κ να τρως 100 ωρες!
    δεν κάνει για όλους. άλλοι θα το λατρέψουν άλλοι απλα δεν θα έχουν τι να το κάνουν. εκτός αθηνων/θεσαλλονίκης ισως το αγόραζα αλλα για πόλη δεν... Πολύ ον οφ λειτουργιά και τεράστιο μοτέρ χωρίς λόγο (για μένα). Για 2ο μηχανάκι ίσως αξίζει αλλα κάντο μια βόλτα καλύτερα.

  8. #8
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Νταξει το 2ο ατομο δε με πολυνοιαζει! Το δικυλινδρο μοτερ ναι οκ στα + αλλα μακρινες τωρα πια δε παιζει ουτε χρονος ουτε παρεα :-(
    Ειτε ΜΤ ειτε αυτο ομως το θελω για εδω μεσα να πηγαινω στη δουλεια μου (καγκουρικα ΠΑΝΤΑ) και την βολτα μου το απογευμα/βραδυ κ αντε και καμια πιο "μακρινη" 100-150χλμ
    Αλλα οκ το MT πιο ΣΟΦΗ επιλογη!!!

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Το SMC είναι πιο καλοστημένο, πιο "απόλυτο", με καλά περιφερειακά από το εργοστάσιο, αξιόπιστο αν το προσέχεις, είναι σκέτη αλητεία από μόνο του, αλλά, σε σχέση με το ΜΤ, έχει όλα τα μειονεκτήματα των μονοκύλινδρων και ειδικά των ΚΤΜ (κραδασμούς, σκορτσαρίσματα, μειωμένη αξιοπιστία, πιο συχνή και προσεκτική συντήρηση). Και, φυσικά, είναι πολύ πιο ακριβό. Αν υποθέσουμε ότι μπορείς να αποκτήσεις και τα δύο στα ίδια λεφτά, οπότε δεν παίζει ρόλο το οικονομικό: αν κινείσαι αυστηρά εντός πόλης, με επαρχιακές/κλειστές διαδρομές μια στο τόσο, και δε σε ενοχλούν τα μονοκύλινδρα επιδόσεων, είναι καλύτερη επιλογή. Για οτιδήποτε άλλο, το ΜΤ είναι ιδανικότερο.

    Επίσης, φυσικά, το KTM δεν το αφήνεις από τα μάτια σου για κανένα λόγο ε, ούτε όταν κοιμάσαι.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    Επίσης, φυσικά, το KTM δεν το αφήνεις από τα μάτια σου για κανένα λόγο ε, ούτε όταν κοιμάσαι.
    αυτο δυστυχώς ειναι το μεγάλο πρόβλημα. τα άλλα ειναι θέμα επιλογής και το ktm αν το θές να γουστάρεις ειναι πολύ καλό εργαλείο.

  11. #11
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Η αληθεια ειναι πως το θελω :

    *Να γουσταρω που το βλεπω
    *Να ξε-χαρμανιαζω ΚΑΘΕ στιγμη που το καβαλαω ειτε παω στη δουλεια ειτε βολτα ειτε ειτε ειτε...
    *Παρεα δεν εχω οποτε μακρινες δε κανω αλλα νομιζω ΑΝ θες να κανεις δε θα πει οχι απλα θα σε κουρασει περισσοτερο απο ενα 2κ αν κ πιστευω λογω των καλων περιφερειακων κ στησιματος θα το ευχαριστηθω περισσοτερο

    Αλλα οντως οπως τα λετε : Επιφοβο κλοπης ΚΑΘΕ δευτερολεπτο,κοστιζει γενικα ακριβοτερο κ σαν αγορα κ σαν συντηρηση/ανταλλακτικα κ ισως σαν καταναλωση κ σχετικα δυσκολο? στη μεταπωληση να υποθεσω!

    Περιεργο πραγμα : η καρδια λεει ΚΤΜ η λογικη ΜΤ (αν κ το ΜΤ ειναι κι αυτο ΕΡΩΤΑΣ) απλα το SMC ειναι πιο "ινδιανος" κ προσφερει απ την αρχη εξαισια περιφερειακα.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    *Να ξε-χαρμανιαζω ΚΑΘΕ στιγμη που το καβαλαω ειτε παω στη δουλεια ειτε βολτα ειτε ειτε ειτε...
    Αυτό είναι σίγουρο. Ακόμα και στο περίπτερο να πας, θα γυρνάς γεμάτος υγρά. Δικά σου, όχι της μοτοσικλέτας.

    Και "ταξιδάκια" κάνεις, αν θες. Εγώ έκανα και 500-600 χλμ αυθημερόν με 690 χωρίς κανένα πρόβλημα, με στάσεις μόνο για βενζίνη. Αλλά εγώ τα έκανα και με μονοκύλινδρο 400, πρέπει να είσαι αρκετά σιδερόκωλος και, όπως και να'χει, το ΜΤ υπερτερεί σημαντικά σε αυτόν τον τομέα. Ζύγισε τις ανάγκες σου και αποφάσισε.

    Δύσκολο στη μεταπώληση δε νομίζω ότι είναι. Αλλά όταν πουλάνε τέτοιο μηχανάκι του 2008 στα 6,5 και 7,5 χιλιάρικα, ναι, δεν πρόκειται να το αγοράσει κανείς λογικός άνθρωπος.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Η ζυγαρια γερνει προς Ιαπωνια... ασε που καποιες στιγμες απελπιζομαι κ λεω τι τα θες τα κυβικα τις ιπποδυναμεις κτλ αφου δε πας μακρινες η δεν εχεις μοτοπαρεα κ βλεπω τον εαυτο μου να κοιταζω κατι CRF 250L WR250X μονο κ μονο για το οτι ειναι πιο φθηνα στην αγορα κ στη συντηρηση κ επειδη οπως ειπα θα ναι μονο για τη δουλεια αντε κ καμια βολτουλα εεε οκ...αλλα ξερω οτι μολις καβαλησω ενα τετοιο θα πω ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΜΤ ΕΞΑΡΧΗΣ!!! Ασε που μετα θα με πιασει η μακακια μ κ θα αρχισω το πειραγμα οποτε ασε εξαρχης ΜΤ να παω σιγουρατζα κι αν ξενερωσω το δινω! Παντως το γλυκοκοιυαζω κ το ΚΤΜ να πω την καθαρη μ αληθεια αλλα...........

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι πως το θελω :

    *Να γουσταρω που το βλεπω
    *Να ξε-χαρμανιαζω ΚΑΘΕ στιγμη που το καβαλαω ειτε παω στη δουλεια ειτε βολτα ειτε ειτε ειτε...
    *Παρεα δεν εχω οποτε μακρινες δε κανω αλλα νομιζω ΑΝ θες να κανεις δε θα πει οχι απλα θα σε κουρασει περισσοτερο απο ενα 2κ αν κ πιστευω λογω των καλων περιφερειακων κ στησιματος θα το ευχαριστηθω περισσοτερο

    Αλλα οντως οπως τα λετε : Επιφοβο κλοπης ΚΑΘΕ δευτερολεπτο,κοστιζει γενικα ακριβοτερο κ σαν αγορα κ σαν συντηρηση/ανταλλακτικα κ ισως σαν καταναλωση κ σχετικα δυσκολο? στη μεταπωληση να υποθεσω!

    Περιεργο πραγμα : η καρδια λεει ΚΤΜ η λογικη ΜΤ (αν κ το ΜΤ ειναι κι αυτο ΕΡΩΤΑΣ) απλα το SMC ειναι πιο "ινδιανος" κ προσφερει απ την αρχη εξαισια περιφερειακα.
    Για τους ίδους λόγους πήρα ένα SMR690, μέσα στην πόλη γυρνάω(καγκούρικα πάντα) και δεν έχω κι εγώ παρέα για μεγάλες βόλτες, ούτε λεφτά φυσικά. Δεν διαφέρει και πολύ το smc, είναι πιο ελαφρύ και λίγο πιο δυνατό από το δικό του 08 μοντέλο.
    Τώρα αυτά που διαβάζω για συντήρηση και κατανάλωση δεν τα καταλαβαίνω, τα έχετε και τα ξέρετε; Τα λάδια τα αλλάζω μόνος κι αντί για 5000χλμ που δίνει το manual, τα πετάω στα 2500, έτσι από άποψη εκτός αυτού θέλει και δύο φιλτράκια σε κάθε αλλαγή λαδιών. Το δικό μου έχει 18.000 χλμ και το μόνο που έχω αλλάξει είναι μια τάπα ψυγείου. Επίσης μια φορά το πήρα στον Χελιώτη να τσεκάρει το διάκενο, χωρίς να χρειαστεί ρύθμιση. Τώρα όσον αφορά την κατανάλωση κάτι 7l/100 μου φαίνονται πολύ αστεία νούμερα, το μοτέρ του 2012 και μετά είναι 690cc αντι για 654cc που είναι το δικό μου αλλά πόσο παραπάνω να κάψει; Το δικό μου smr καίει 4.0-4.5/100. Δεν το πάω κυρία, αλλά κι ούτε κυνηγάω τελικές στις ευθείες. Στην τελευταία βόλτα που πήγα εκτός από επαρχιακό με ανοίγματα κτλ, έφυγα γεμάτος, στα 165 χλμ σταμάτησα να βάλω βενζίνη και πήρε 6,5l.

    Τώρα αν κάποιοι έχουν συνηθίσει στη συντήρηση ενός xt600, δηλ φουλάρισμα μόνο με καύσιμα, οκ. Αυτό όμως είναι το δυνατότερο πολιτικό μονοκύλινδρο παραγωγής με 60+ ίππους και πραγματικά αστεία κατανάλωση, αν αλλάζεις τα λαδάκια του νωρίς δεν έχεις πρόβλημα.
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    *Να γουσταρω που το βλεπω
    *Να ξε-χαρμανιαζω ΚΑΘΕ στιγμη που το καβαλαω ειτε παω στη δουλεια ειτε βολτα ειτε ειτε ειτε...
    *Παρεα δεν εχω οποτε μακρινες δε κανω αλλα νομιζω ΑΝ θες να κανεις δε θα πει οχι απλα θα σε κουρασει περισσοτερο απο ενα 2κ αν κ πιστευω λογω των καλων περιφερειακων κ στησιματος θα το ευχαριστηθω περισσοτερο
    Ε αμα μιλαμε για καυλες

    η συγκριση του κτμ με οποιοδηποτε αλλο γιαπωνεζικο δεν παιζει
    το γουσταρισμα το εχεις εγγυημενο (αυτος ειναι ο στοχος της κτμ· plug & play μηχανακι χωρις να χρειαστει κοψε-ραψε)
    και θα σε κανει καλυτερο οδηγο
    ή θα σου δωσει την ψευδαισθηση οτι εισαι (καλυτερος οδηγος)· οπως και να χει, θα αποκομισεις οφελος και διασκεδαση απ αυτο.

    αλλά

    Αλλα οντως οπως τα λετε : Επιφοβο κλοπης ΚΑΘΕ δευτερολεπτο,κοστιζει γενικα ακριβοτερο κ σαν αγορα κ σαν συντηρηση/ανταλλακτικα κ ισως σαν καταναλωση κ σχετικα δυσκολο? στη μεταπωληση να υποθεσω!
    τα παραπανω ισχυουν εκτος ισως απο τη μεταπωληση (νομιζω δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο στην μεταπωληση)

    αλλά ολα αυτα

    ειναι θεμα χρηματων. Αν μπορεις παρτο· δε θα το μετανιωσεις

    αν εισαι τσιμα τσιμα.. με τη λογικη (της ιαπωνιας)..

    ασε που καποιες στιγμες απελπιζομαι κ λεω τι τα θες τα κυβικα τις ιπποδυναμεις κτλ αφου δε πας μακρινες η δεν εχεις μοτοπαρεα
    Μπα..

    το κτμ το χαιρεσαι

    θες δε θες! (καλα, δε παιρνω και ορκο· μπορει να ξενερωσεις απ τους.. κραδασμους )

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF