Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: KTM 690 SMC - R ή ΜΤ;

  1. #16
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Αυτο σκεφτομαι.. οτι θα κατεβαινω καθε φορα με ενα χαμογελο ΝΑ κ θα γουσταρω κ εκει ειναι που λεω : ρε δε παει να μαμηθει αλλα μηπως κανω μακακια κ μετα πω : φτου ρε γμτ γτ δε τσιμπαγα ΜΤ να μαι "ησυχος" εμπλεξα κτλ...γτ κ απο το ΜΤ νομιζω παλι με χαμογελο θα κατεβαινω,το μοτο κανει κι αυτο τα τρελα του ;-)

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Το δικό μου smr καίει 4.0-4.5/100.
    εισαι θεός. εγω ουτε με το wr250r δεν καιω τοσο.

    ρε ακάλεστε μηχανάκι θα πάρεις δεν θα μεταναστεύεις. αμα δεν σου αρεσει το πουλάς σε ένα χρονο και χάνεις κανα 500άρικο σιγα...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Αυτο σκεφτομαι.. οτι θα κατεβαινω καθε φορα με ενα χαμογελο ΝΑ κ θα γουσταρω κ εκει ειναι που λεω : ρε δε παει να μαμηθει αλλα μηπως κανω μακακια κ μετα πω : φτου ρε γμτ γτ δε τσιμπαγα ΜΤ να μαι "ησυχος" εμπλεξα κτλ...γτ κ απο το ΜΤ νομιζω παλι με χαμογελο θα κατεβαινω,το μοτο κανει κι αυτο τα τρελα του ;-)
    Ναι

    και το μτ κανει τα τρελά του

    αλλά το κτμ

    κανει τα πιο τρελά του..

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εισαι θεός. εγω ουτε με το wr250r δεν καιω τοσο.

    ρε ακάλεστε μηχανάκι θα πάρεις δεν θα μεταναστεύεις. αμα δεν σου αρεσει το πουλάς σε ένα χρονο και χάνεις κανα 500άρικο σιγα...
    billy το μηχανάκι είναι στοκ χωρίς χάρτες εξατμίσεις κτλ που αν δε ρυθμιστούν σωστά καίνε και δεν πάνε.
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Τώρα αυτά που διαβάζω για συντήρηση και κατανάλωση δεν τα καταλαβαίνω, τα έχετε και τα ξέρετε; Τα λάδια τα αλλάζω μόνος κι αντί για 5000χλμ που δίνει το manual, τα πετάω στα 2500, έτσι από άποψη εκτός αυτού θέλει και δύο φιλτράκια σε κάθε αλλαγή λαδιών. Το δικό μου έχει 18.000 χλμ και το μόνο που έχω αλλάξει είναι μια τάπα ψυγείου. Επίσης μια φορά το πήρα στον Χελιώτη να τσεκάρει το διάκενο, χωρίς να χρειαστεί ρύθμιση. Τώρα όσον αφορά την κατανάλωση κάτι 7l/100 μου φαίνονται πολύ αστεία νούμερα, το μοτέρ του 2012 και μετά είναι 690cc αντι για 654cc που είναι το δικό μου αλλά πόσο παραπάνω να κάψει; Το δικό μου smr καίει 4.0-4.5/100. Δεν το πάω κυρία, αλλά κι ούτε κυνηγάω τελικές στις ευθείες. Στην τελευταία βόλτα που πήγα εκτός από επαρχιακό με ανοίγματα κτλ, έφυγα γεμάτος, στα 165 χλμ σταμάτησα να βάλω βενζίνη και πήρε 6,5l.

    Τώρα αν κάποιοι έχουν συνηθίσει στη συντήρηση ενός xt600, δηλ φουλάρισμα μόνο με καύσιμα, οκ. Αυτό όμως είναι το δυνατότερο πολιτικό μονοκύλινδρο παραγωγής με 60+ ίππους και πραγματικά αστεία κατανάλωση, αν αλλάζεις τα λαδάκια του νωρίς δεν έχεις πρόβλημα.
    Εγώ είχα και 690 (Duke) και ΜΤ, οπότε νομίζω έχω την άδεια να μιλήσω ε; Ευχαριστώ.

    Σε κατανάλωση δε νομίζω να υπάρχουν διαφορές μεταξύ των 2 σε νορμάλ οδήγηση (όσο ανεβαίνουν οι ταχύτητες, σίγουρα είναι υπέρ του ΜΤ), αλλά - χωρίς παρεξήγηση - αν είσαι στα 4,5λ/100, έχεις πάρει λάθος μηχανάκι. Στη συντήρηση, ωστόσο, οι διαφορές είναι σημαντικές. Το ΜΤ έχει σέρβις κάθε 10.000 χλμ και ΕΛΕΓΧΟ βαλβίδων κάθε 40.000. Προβλήματα δεν αναφέρω καν, γιατί θεωρώ και τα 2 αξιόπιστα, αλλά σίγουρα το ΚΤΜ θέλει περισσότερη προσοχή.

    @Akalestos: Έχεις παρεξηγήσει κάτι. Το ΜΤ δεν είναι Vstrom. Είναι ΣΟΥΠΕΡ διασκεδαστικό μηχανάκι και δεν απέχει πολύ στην πράξη από την "καγκουριά" που ψάχνεις στο ΚΤΜ. Απλά τα ΚΤΜ είναι άλλη φάση, αλλά απαιτούν και την ανάλογη οδήγηση, δεν είναι για τον καθένα.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το ΜΤ δεν είναι Vstrom.
    Σωστο, το vstrom θέλει χέρια. πως τη λένε τη φράση με το μηχανάκι και τα @@?



  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αν με "χέρια" εννοείς διπλάσια προσπάθεια για χειρότερο τελικό αποτέλεσμα, τότε ναι, "χέρια".

    Life begins at 45°.

  8. #23
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    2 διαφορετικα μηχανακια το mt07 με το 690.

    το θεμα ειναι να ξεκαθαρισεις τι ακριβως θελεις απο το μηχανακι. και τα 2 κανουν τα παντα με καποιους συμβιβασμους.
    θελεις ταξιδια-μεγαλες βολτες με ολιγη καγκουρια=mt07
    θελεις πολη και επαρχιακο στροφιλικι=690

    συνοδηγος πρεπει να σε αγαπαει πολυ για να αντεξει σε αυτα τα 2, ιδιαιτερα αν σε τρωει το δεξι χερακι (το mt ειναι λιγακι πιο ανετο).

    αξιοπιστο το 690 αν ηταν σωστος ο πρωην ιδιοκτητης. το πιο αλεξισφαιρο μοτερ λενε, αλλα μαντεψε τι, ο ελληνας καγκουρακος εχει καταφερει να το σπασει.
    δεν ειναι σα το παλιο "πυραυλακι" 640. ειναι εργαλειο, αλλα λιγο πιο ηρεμο και με πιο αραια σερβις (λαδι ανα 5κ, βαλβιδες ανα 8κ).
    εν ολιγης, ειναι ενα παρα πολυ καλο πολιτικο sm.
    το θεμα ειναι πως δε πωλουνται πολλα και οσα πωλουνται ζητανε τιμη χρυσου.

    ειμαι ακριβως στην ιδια φαση εδω και 3-4 μηνες. αν φυγει το gsxr, παω για mt η 690sm (καλο το smc, αλλα 6κ για μονοκυλινδρο δε δινω).
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αισθητικά το smc ειναι αλλου
    Υπάρχει και εναλλακτική εαν σε προβληματίζει η ανεση του smc, το duke 690 με μοχλικο πισω λιγο πιο χαμηλο και ανετοτερη σελα συνεπιβατη
    Και κανα 1.5k euro λιγοτερα

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Φίλε μου να πω και εγώ την γνώμη μου. Τα 2 μηχανάκια που αναφέρεις έχουν τελείως διαφορέτικη φιλοσοφία. Και τα 2 είναι αξιόπιστα πιστεύω το ίδιο, απλά οι κάτοχοι των smc γενικώς το ¨κυνηγάνε¨το πράγμα και είναι φυσιολογικό να εμφανίζει περισσότερα προβλήματα.Γενικά ψιλοπροβλήματα βγάζει το κτμ αλλά τίποτα σημαντικό. Υπήρξε και ένα smc το οποίο διέλυσε το μοτέρ στα 44.000 χλμ, αλλά πιστεύω ρόλο έπαιξε η έντονη χρήση στην πίστα και τα πολλά ταξιδιά 200+ χλμ που είχε κάνει. Για δικάβαλο μέσα στη πόλη θα είσαι μια χαρά αλλά για ταξιδάκι δεν νομίζω ότι θα την παλέψεις εσύ πρώτα και μετά ο συνεπιβάτης. Τέλος οδηγικά το κτμ είναι ανώτερο και μπορεί να σου κάνει τα χατήρια σε οποιαδήποτε διαδρομή εκτός εθνικής, είτε θεόκλειστης είτε ανοιχτής και μπορεί να μπεί από καρτόπιστα μέχρι και στην μεγάλη των Μεγάρων με αξιώσεις! Αν πάντως επέλεγα εγώ θα πήγαινα στο ΜΤ. Ελπίζω να σε βοήθησα!

  11. #26
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Για ΜΤ ειμαι παιδια ευχαριστω ολους σας! 5.500-6.000€ για μοντελο 2010-2012 για ΚΤΜ που θα χει φαει (λογικοτατα κιολας) σκισιμο απλα δεν τα δινω γνωριζοντας παραυτα οτι ειναι πιο πιστολι και καλυτερο σε περιφερειακα αλλα οχι.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF