Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Yamaha tracer 900 2018 vs triumph tiger sport

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    6

    Yamaha tracer 900 2018 vs triumph tiger sport

    Χαίρετε! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί είμαι σε δίλημμα. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό λοιπόν. Αγόρασα πρόσφατα μια triumph tiger sport μεταχειρισμενη του 2011( 2 γενιές πίσω από την τωρινή). Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ δυνατή για εμένα που είμαι άπειρος οδηγός και δεν έχω κανένα παράπονο. Επειδή την συγκρίνουν με τη γιαμαχα πήγα να τη δω από κοντά σε αντιπροσωπεία από περιέργεια( το μοντέλο του 2018). Δεν την οδήγησα απλά την είδα και ανέβηκα πάνω την ζύγισα. Ε λοιπόν έπαθα πλάκα από το βάρος της ! Μπροστά στον τίγρη ήταν ποδήλατο. Επίσης για κάποιο λόγο μου φάνηκε και μεγαλύτερη στις διαστάσεις πράγμα που το κοίταξα αργότερα και αληθεύει. Είμαι 1.88 ύψος και έχω οδηγήσει και varadero δεν έχω θέμα αν η μηχανή είναι βαριά. Ωστόσο όταν οδηγήσω τον τίγρη στις στροφές δυσκολεύομαι, προφανώς λόγω της απειρίας μου ( είναι η δεύτερη μηχανή μου ) αλλά δεν μου εμπνέει πολύ εμπιστοσύνη. Έτσι μου ήρθε η ιδέα να δω το γιαμαχα και σας ρωτώ είναι το tracer του 2018 καλύτερη μηχανή από το tiger 1050 του 2011; σκέφτομαι λόγω της ελκυστικής τιμής ( για τις δυνατότητες που έχει) του γιαμαχα να δώσω τον τίγρη και να πάρω αυτό. Μου αρέσει πολύ το γκάζι και αν το γιαμαχα είναι πιο αργό τότε δεν σκοπεύω να το πάρω. Ο τίγρης έχει εξάτμιση και πρόγραμμα οπότε είναι αρκετά γρήγορη μηχανή, απλά ζήλεψα αυτή την αίσθηση του μικρού βάρους του γιαμαχα γιατι φαντάζομαι θα στρίβω πιο εύκολα. Οποιαδήποτε γνώμη συμβουλή προτροπή είναι ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    sport νομίζω ήρθε το 12-13 με το μονομπρατσο. μάλλον έχεις το "παλιο" αλλα λίγη σημασία έχει. Πιο γρήγορο δεν ειναι αλλα έχει σημασία? δεν ειναι τοση η διαφορά ωστε να σε ενδιαφέρει. Τοσο μεγάλο προβλημα έχεις με το βάρος που σκέφτεσαι να αλλάξεις?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2018
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasos96 Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί είμαι σε δίλημμα. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό λοιπόν. Αγόρασα πρόσφατα μια triumph tiger sport μεταχειρισμενη του 2011( 2 γενιές πίσω από την τωρινή). Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ δυνατή για εμένα που είμαι άπειρος οδηγός και δεν έχω κανένα παράπονο. Επειδή την συγκρίνουν με τη γιαμαχα πήγα να τη δω από κοντά σε αντιπροσωπεία από περιέργεια( το μοντέλο του 2018). Δεν την οδήγησα απλά την είδα και ανέβηκα πάνω την ζύγισα. Ε λοιπόν έπαθα πλάκα από το βάρος της ! Μπροστά στον τίγρη ήταν ποδήλατο. Επίσης για κάποιο λόγο μου φάνηκε και μεγαλύτερη στις διαστάσεις πράγμα που το κοίταξα αργότερα και αληθεύει. Είμαι 1.88 ύψος και έχω οδηγήσει και varadero δεν έχω θέμα αν η μηχανή είναι βαριά. Ωστόσο όταν οδηγήσω τον τίγρη στις στροφές δυσκολεύομαι, προφανώς λόγω της απειρίας μου ( είναι η δεύτερη μηχανή μου ) αλλά δεν μου εμπνέει πολύ εμπιστοσύνη. Έτσι μου ήρθε η ιδέα να δω το γιαμαχα και σας ρωτώ είναι το tracer του 2018 καλύτερη μηχανή από το tiger 1050 του 2011; σκέφτομαι λόγω της ελκυστικής τιμής ( για τις δυνατότητες που έχει) του γιαμαχα να δώσω τον τίγρη και να πάρω αυτό. Μου αρέσει πολύ το γκάζι και αν το γιαμαχα είναι πιο αργό τότε δεν σκοπεύω να το πάρω. Ο τίγρης έχει εξάτμιση και πρόγραμμα οπότε είναι αρκετά γρήγορη μηχανή, απλά ζήλεψα αυτή την αίσθηση του μικρού βάρους του γιαμαχα γιατι φαντάζομαι θα στρίβω πιο εύκολα. Οποιαδήποτε γνώμη συμβουλή προτροπή είναι ευπρόσδεκτη.
    Κανε πρωτα ενα τεστ ντράηβ,
    μπορει οντως να κουμπωσεις καλυτερα οπως λες ,μπορει ομως και οχι.
    Λογικα το γιαμαχα ειναι πιο συγχρονο απο το δικο σου .
    Η συγκριση ομως θα επρεπε να γινει με το τάιγκερ του 18 και οχι με αυτο που εχεις τωρα

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    6
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ανάγκη από άλλη μοτοσυκλέτα ούτε το βάρος με προβληματίζει σε τόσο μεγάλο βαθμό. Απλώς τώρα μπήκα στο τρυπακι και επειδή έβλεπα και σχόλια ότι το γιαμαχα λόγω του βάρους του στρίβει καλύτερα και είναι ελάχιστα πιο γρήγορο γι'αυτό ασχολήθηκα. Θα το κάνω οπωσδήποτε τεστ ντραηβ ναι αν αποφασίσω να το αλλάξω.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Τα 10-15 κιλά διαφορά που έχουν τα 2 μηχανάκια ουδόλως επηρεάζουν αν 'στρίβει καλύτερα' και αν παρ' ελπίδα επηρεάζουν στο ελάχιστο,εσύ δεν πρόκειται να το αντιληφθείς.Ίσως-λόγω απειρίας- να σε προβληματίζει ο όγκος του Tiger και όχι το βάρος του καθεαυτό.Πάντως το συγκεκριμένο έχει πολύ καλά κρατήματα.

  6. #6
    Εν το μεταξυ ....παίζει το yamaha να στριβει καλύτερα απο τον τιγρη ;;;;

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Προσωπικα οδηγωντας τον Τιγρη ειχα απογοητευτει απο τη λειτουργια του μοτερ. Ειμαι γενικα της ροπης εγω βεβαια, αλλα το νευρο του Yamaha δεν υπαρχει ουτε κατα διανοια στον Τιγρη. Δεν ξερω αν ειναι το μοτερ ή ο ογκος της μηχανης, παντως η αισθηση που ειχα οδηγωντας τον αγγλο ηταν πως ηταν πιο "αδυναμο" μηχανακι σε σχεση με το 900, κι ας ειναι 200 κυβικα πανω. Πολυ ανετο βεβαια, αλλα ειναι λιγο μαουνα. Το καθενα εχει τα συν και τα πλην του σιγουρα και οπως ειπωθηκε ηδη ειναι και μηχανακια που τα χωριζουν καποια χρονια. Οταν εβγαινε αυτος ο Τιγρης η Yamaha ακομα πουλουσε TDM.

    Κανονισε ενα test ride (και ετοιμασου για νεα μηχανη μετα).

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    6
    Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας! θα το σκεφτώ καλά.

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger sport vs Yamaha tracer 900?
    από costas81 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2017, 13:38
  2. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 18:52
  3. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2016, 00:57
  4. ktm 990 adventure vs triumph tiger 1050
    από taksidiotis25 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2008, 07:59
  5. Multistrada 1100 S Vs Triumph Tiger...
    από kalant στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2007, 00:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF