Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Έρχεται το μεγάλο service...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020

    Έρχεται το μεγάλο service...

    Πήρα ένα Hornet 600 '07 ABS τέλος Νοέμβρη με 35.700 Km.
    Έχω φτάσει τις 44.000+ ήδη και έτσι όπως πάω είναι πολύ κοντά το μεγάλο service των 50.000(για να μην πω 48.000 που λέει ο κατασκευαστής).
    Τώρα παίζουν λεφτά και δεν ξέρω πότε θα ξαναπαίζουν, έτσι λέω να το κάνω αρκετά μεγάλο.
    Στο νου μου έχω:
    Λάδια
    Φίλτρο
    Μπουζί
    Αλλαγή ψυκτικό υγρό και καθάρισμα κυκλώματος(ψυγείο,κολάρα,κτλ)
    Ρύθμισμα βαλβίδες
    Αλλαγή υγρά φρένων

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

    Παρατηρώ στη μπροστινή ανάρτηση μερικά δαχτυλίδια λαδιού και ξέρω ότι δεν έχει γίνει ποτέ service.
    Άρα λέω να κάνω ένα full service τσιμουχάκια, υγρά, ξύστρες, κτλ.

    Ερώτημα 1
    Να κάνω ένα full service η να πάρω ένα full kit με ελατήρια και τα παρεμφερή από ένα βελτιωτικό οίκο (π.χ. Ohlins)?
    -1 Δε έχω την ανάγκη για κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή.
    +1 Όπως και να έχει είναι μία καλύτερη ανάρτηση (και ίσως κάποια στιγμή να έρθει η ανάγκη και να μην έχω λεφτά).
    -1 Περισσότερα έξοδα.
    +1 Θα γίνει που θα γίνει το έξοδο της συντήρησης, να μην ξαναγίνει αργότερα.

    Ερώτημα 2
    Μιλώντας δεξιά και αριστερά μου είπαν για αλλαγή τεντωτήρα (εδώ δε βρίσκω άκρη με το τι λέει ο κατασκευαστής).
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι κάνει γύρο στα 90Ε.

    Ερώτημα 3
    Επίσης μιλώντας δεξιά και αριστερά μου είπαν για καθάρισμα μπεκ και συγχρονισμό-ρύθμισμα.(ούτε εδώ βρίσκω άκρη τι λέει ο κατασκευαστής) Ένας έξτρα λόγος είναι γιατί έχω τελικό akrapovic και φίλτρο K N, το ρυθμισματάκι στα μείγματα θα βοηθούσε.

    Ακούω γνώμες.......

    Υ.Γ.1 Το Εγχειρίδιο Χρήσης Ιδιοκτήτη δεν αναφέρει τίποτα από όλα αυτά. Περιμένω το Εγχειρίδιο Εγγύησης αυτές της μέρες(Service Book).
    Υ.Γ.2 Το χειμώνα ετοιμάζω μεγάλο (για τα δεδομένα μου) ταξίδι και το μηχανάκι πρέπει να είναι αστέρι.
    Υ.Γ.3 Τακάκια, λάστιχα, αλυσιδογράναζα θα γίνουν σε άλλη φάση λίγο αργότερα γιατί είναι μια χαρά.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    1)μπάστα για το κιτ. πρώτα μάθε το μηχανάκι και τον εαυτό σου,ως έχει και μετά τουμπανιασμα.Το σέρβις αφού δακρύζει,ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.
    2)αλλαγή τεντωτηρα στις 50Κ;;; σε Χοντα; σε χαστουκίζω όπως ο Οβελίξ το Ρωμαιο.
    3)Χωσου, απλά και μόνο λόγω του ταξιδιού,να είσαι σίγουρος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Καλημέρα!

    1) Το σέρβις με το κιτ βελτίωσης δεν έχει σχέση. Το σέρβις περιλαμβάνει τσιμούχες ξύστρες και λάδια. Τώρα αν νομίζεις ότι είναι μαλακά δοκίμασε ένα σετ πιο σκληρά ελατήρια. Το να αλλάξεις όλο το μπροστινό καταλαβαίνεις και μόνος σου πως είναι ασύμφορο, ειδικά αν η μξψανή δεν προορίζεται για αγωνιστική χρήση.

    2) Ο τεντωτήρας αλλάζει αν αρχίσει να ακούγεται αλυσίδα. Αν είναι αυτόματος δεν ασχολείσαι. Αν δεν είναι και τον ρυθμίζεις με το χέρι, τον αλλάζεις όταν δεν είναι σε θέση να τεντώσει πλήρως την αλυσίδα. Δεν έχει νόημα να τον αλλάξεις προληπτικά.

    3) Άλλο ρύθμιση πεταλούδων, άλλο ρύθμιση μείγματος. Με ένα τελικό και ένα φίλτρο η ρύθμιση είναι περριτή. Το καθάρισμα στα μπεκ να το κάνεις, καλό είναι. Το ίδιο και ο συχρονισμός.

    Από όσα είπες τα περισσότερα μπορείς να τα κάνεις και μόνος εξοικονομώντας χρήματα. Πχ λάδια υγρά κλπ είναι πολύ απλές δουλειές. Οι βαλβίδες και ο συχρονισμός απαιτούν πιο εξειδικευμένα εργαλεία.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    κανεις τα πρωτα + οτι αλλο λεει ο κατασκευαστης
    σερβις στο μπροστινο αν δεν δακρυζει μπορεις να κανεις στα επομενα λαδια ωστε να μοιρασεις το κοστος
    ελατηρια μαλλον δεν σου χρειαζεται
    τεντωτηρας δεν αλλαζεται στο σερβις αλλα αν και οταν αρχισει να ακουγεται
    ο συγχρονισμος καλο θα κανει
    καλες βολτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    1)μπάστα για το κιτ. πρώτα μάθε το μηχανάκι και τον εαυτό σου,ως έχει και μετά τουμπανιασμα.Το σέρβις αφού δακρύζει,ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    1) Το σέρβις με το κιτ βελτίωσης δεν έχει σχέση. Το σέρβις περιλαμβάνει τσιμούχες ξύστρες και λάδια. Τώρα αν νομίζεις ότι είναι μαλακά δοκίμασε ένα σετ πιο σκληρά ελατήρια. Το να αλλάξεις όλο το μπροστινό καταλαβαίνεις και μόνος σου πως είναι ασύμφορο, ειδικά αν η μξψανή δεν προορίζεται για αγωνιστική χρήση.
    Όπα ρε. Τι τουμπάνιασμα? Αντί να κάνω το service με ανταλλακτικά Honda να είναι after market + ελατήρια.
    Δε μιλάω για αλλαγή κάτι παραπάνω από ελατήρια και τα αναλώσιμα.
    Σίγουρα δε μιλάω για αγωνιστική χρήση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κανεις τα πρωτα + οτι αλλο λεει ο κατασκευαστης
    σερβις στο μπροστινο αν δεν δακρυζει μπορεις να κανεις στα επομενα λαδια ωστε να μοιρασεις το κοστος
    ελατηρια μαλλον δεν σου χρειαζεται
    Καλή η ιδέα σου. Όχι δε δακρύζει αλλά αφήνει μία αισθητή λιπαρότητα

    Ο τεντωτήρα είναι αυτόματος. Όπως λέτε μάλλον δε θα αλλαχτεί.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    ) Άλλο ρύθμιση πεταλούδων, άλλο ρύθμιση μείγματος. Με ένα τελικό και ένα φίλτρο η ρύθμιση είναι περριτή. Το καθάρισμα στα μπεκ να το κάνεις, καλό είναι. Το ίδιο και ο συχρονισμός.
    Συγχρονισμό καθαρισμός μπεκ θα γίνει.
    Αλλάζοντας το Κ Ν φίλτρο με το Honda παρατήρησα ότι με το φίλτρο έχω πολύ ωραίες ψηλές στροφές, αλλά έχω μία τρύπα στις μεσαίες και στις χαμηλές τίποτα. Με το Honda η ροπή μου είναι μεγαλύτερη στις χαμηλές και εξαφανίστηκε η τρύπα στις μεσαίες.
    Αυτός είναι ο λόγος που νομίζω είναι καλό να δουλέψω λίγο τα μείγματα, ώστε με το Κ Ν να έχω αυτές τις ωραίες ψιλές αλλά να σβήσω την τρύπα και να ανεβάσω τη ροπή στις χαμηλές όπως είναι με το Honda.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Από όσα είπες τα περισσότερα μπορείς να τα κάνεις και μόνος εξοικονομώντας χρήματα. Πχ λάδια υγρά κλπ είναι πολύ απλές δουλειές. Οι βαλβίδες και ο συχρονισμός απαιτούν πιο εξειδικευμένα εργαλεία.
    Σίγουρα πολλές δουλείες θα τις κάνω μόνος μου. γνωρίζω και έχω εργαλεία.
    Ο προβληματισμός είναι τι να κάνω service και όχι πώς.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Ξύστρες τσιμούχες εννοείται πως θα αγοράσεις after market. Καμία εταιρία δεν κάνει δικές της, απλά αγοράζουν από το εμπόριο τσιμούχες, τις βάζουν σε σακουλάκι που γράφει Honda, Yamaha κλπ, πολλαπλασιάζουν την τιμή Χ10 και στα πουλάνε.

    Ελατήρια αν πιστέυεις πως αυτά που φοράς είναι μαλακά άλλαξέ τα μαζί με τα υπόλοιπα για να μην λύνεις-δένεις 2 φορές.

    Γνώμη μου είναι η εξής: Κάνε πρώτα λάδια, φίλτρα, βαλβίδες, πεταλούδες, μπουζί. Στην συνέχεια ανάλογα με το τί θα περισέψει προχώρα σε μπροστινά και πρόγραμμα. Κάνε μια έρευνα σχετικά με τις τιμές για επαναπρογραμματισμό της δικιάς σου ecu ή τοποθέτηση PC.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Να βάλει κομάντερ σε Χορνετ 600 (που φοράει μόνο φίλτρο & τελικό),δεν θα ειναι κομμάτι overkill;

    Γιανν', βλέπεις ότι όσοι σου γράψαμε σου λέμε επι της ουσιας το ίδιο.
    Κανε τα προβλεπόμενα και πιες του το αίμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Να βάλει κομάντερ σε Χορνετ 600 (που φοράει μόνο φίλτρο & τελικό),δεν θα ειναι κομμάτι overkill;

    Γιανν', βλέπεις ότι όσοι σου γράψαμε σου λέμε επι της ουσιας το ίδιο.
    Κανε τα προβλεπόμενα και πιες του το αίμα.
    Τα προβλεπομενα και η καταπωση αίματος είναι δεδομένα.
    Αν δεν κάνω τίποτα από τα παραπάνω εξτρα θα κάνω και το χουντρα 2 γιστι το 1 ειναι στο προγραμμα.

    Αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε περιμενω να ακουσω.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Για μένα κάνε τα απολύτως απαραίτητα δηλαδή τις τσιμουχες στο μπροστινό μαζί με λαδάκι φρέσκο και λάδια στο μοτέρ και είσαι έτοιμος. Αντε και κανένα μπουζί. Κράτα τα λεφτά για βόλτες...

    Τεντωτηρες, βαλβίδες κλπ χωρίς να ακούγονται δε χρειάζεται να ασχοληθείς.

    Παίρνεις Honda για να μην ασχολείσαι όχι για να τρελαίνεσαι. Οκ είναι και στον άνθρωπο αυτό βέβαια αλλα με όσα έχω δει τόσα χρόνια, δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Καλά τα λές αλλά είναι πιο πολύ θέμα οικονομικό.
    Η δουλειά μου είναι τέτοια που σήμερα έχω αύριο δεν έχω.
    Έτσι μου είναι πιο εύκολο να κάνω τα περιττά όταν έχω γιατί όταν θα ακουστούν όπως λές και δεν έχω δεν θα έχω και μηχανή.
    Και κατά δεύτερον δεν είμαι καθόλου της νοοτροπίας "όταν ακουστεί", ο κατασκευαστής δεν πάει με τον ήχο, μετράει χιλιόμετρα.

    Πήρα Honda για να μην ακουστεί ποτέ, όχι για να μην ασχολούμαι.
    Τελευταία τροποποίηση από sanctusan; 27/04/2018 στις 15:34.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Πήρα ένα Hornet 600 '07 ABS τέλος Νοέμβρη με 35.700 Km.
    Έχω φτάσει τις 44.000+ ήδη και έτσι όπως πάω είναι πολύ κοντά το μεγάλο service των 50.000(για να μην πω 48.000 που λέει ο κατασκευαστής).



    Παρατηρώ στη μπροστινή ανάρτηση μερικά δαχτυλίδια λαδιού και ξέρω ότι δεν έχει γίνει ποτέ service.
    Αν δεν έχεις κάνει ποτέ δεν θα βρεις υγρά μέσα αλλά λάσπη

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις κάνει ποτέ δεν θα βρεις υγρά μέσα αλλά λάσπη
    Το ξέρω. Υπάρχει και service στη πίσω ανάρτηση?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Η αλλαγή ελατηρίων, εφόσον θα κάνεις ήδη το σέρβις, οπότε θα χρεωθείς μόνο τα ίδια τα ελατήρια, είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση και θα κάνει διαφορά, ειδικά αν είσαι εχμ... εύσωμος.

    Αλλαγή τεντωτήρα δε χρειάζεται, αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τον τεντωτήρα.

    Καθαρισμός μπεκ προφανώς δε χρειάζεται, αλλά κακό δεν κάνει. Αν δεν έχουν ρυθμιστεί ποτέ τα σώματα ψεκασμού (καμία σχέση με μείγματα), καλό είναι να γίνει.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω. Υπάρχει και service στη πίσω ανάρτηση?
    Να βάλεις και πίσω Ohlins. Δεν το ξέρω το μηχανάκι αλλά πρέπει να γίνεται σερβις πίσω

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η αλλαγή ελατηρίων, εφόσον θα κάνεις ήδη το σέρβις, οπότε θα χρεωθείς μόνο τα ίδια τα ελατήρια, είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση και θα κάνει διαφορά, ειδικά αν είσαι εχμ... εύσωμος.

    Αλλαγή τεντωτήρα δε χρειάζεται, αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τον τεντωτήρα.

    Καθαρισμός μπεκ προφανώς δε χρειάζεται, αλλά κακό δεν κάνει. Αν δεν έχουν ρυθμιστεί ποτέ τα σώματα ψεκασμού (καμία σχέση με μείγματα), καλό είναι να γίνει.
    Αυτό είπα και εγώ για τα μπροστινά αλλά οι παλαιότεροι το θεώρησαν τουμπάνιασμα. Επίσης δεν είναι και κανά τρελό πόσο νομίζω. Γύρο στα 200ε Υπολογίζω.


    Λέγε τι έχεις να προτείνεις
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Της Πίσω δαγκάνας το κάγκελο !! Service tip
    από kiriakost στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2007, 19:29
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2006, 22:37
  3. ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΝΕΟ Fazer 600??
    από DIMITRIS ZANTE στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 08:19
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 13:21
  5. Έρχεται το CBF-600 μου!
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 01:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF