Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: Ελάχιστη ηλικία συνεπιβάτη

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Χμ..
    Η δική μου μού ζήτησε να την μάθω να οδηγεί σκούτερ στα 12 της,την έμαθα,και στα 13 μού ζήτησε ένα ταξίδι 200 χλμ.
    Το έκανα μετά από πολλή σκέψη και φόβο κτλ,αλλά στο τέλος το feeling ήταν απίστευτο,+το ότι περιέργως
    στεκόταν πολύ σωστά πάνω στη μηχανή όπως της είπα να κάνει.
    Βέβαια,όσο οδηγούσα κοιτούσα με μάτια 54 παντού,και είχα άγχος.
    Από τότε απαιτεί αυστηρά δίτροχο γιατί βαριέται το αυτοκίνητο

    Εκει στα 12-13 και πάνω νομίζω ότι είναι η σωστή ηλικία για δικάβαλο

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Ελπίζω να μη μιλάμε για το 675 έτσι.Το μηχανάκι δεν κάνει καν για δικάβαλα ,πόσο μαλλον για παιδάκι 7 χρονών.Μη ρισκάρεις για κανένα λόγο,όταν θα μεγαλώσει αρκετά θα το καβαλάει και μόνος του

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ειχα διαβασει στο νετ οτι κατω απο 5 χρωνων απαγορευεται.Ετσι οταν ηταν 6 χρωνων(τωρα ειναι 7)την εβαλα στη μηχανη με το κρανος της και πηγαμε στο χωριο.25 χλμ.Οταν γυρισε η γυναικα μου απο τη δουλεια μου στραβωσε ενα τηγανη στο κεφαλι μου(πλακα κανω ε!!!)
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Σημερα πήγαμε με τον μικρό (7 ετων) στο περίπτερο του δήμου Χαϊδαρίου για να χαιρετίσουμε κάποιους φίλους που πήγαιναν βόλτα.

    Κατά την επιστροφή και ενώ ήμασταν μέσα στο αυτοκίνητο ο μικρός με ρώτησε πότε θα μπορέσουμε να πάμε βόλτα μαζί με τη μηχανή.

    Αυτό που του απάντησα ηταν ότι είναι πολύ μικρός ακόμα και ότι ίσως σε μερικά χρόνια που θα μπορεί να ανέβει και να κατέβει μόνος του από την μηχανή και να μπορεί να με κρατήσει κανονικά, να μπορέσουμε να πάμε μαζί βόλτα.

    Όταν φτάσαμε στο σπίτι, μου ζήτησε να ανέβουμε μαζί στη μηχανή για να δει για αν μπορεί να ανέβει και να κατέβει.

    Μπορούσε να ανέβει και να κατέβει με ευκολία.
    Στα μαρσπιε πατούσε κανονικα και μπορουσε να κρατηθεί απο εμενα.

    Το ερώτημα λοιπον είναι, πότε μπορούμε να πάμε μαζί βόλτα;
    στο απολιτιστο Gibraltar 2 ειναι οι προυποθεσεις...κρανος/εξοπλισμος...τα ποδια να ακουμπανε καλα στα πατακια...υπαρχει και σχετικη πινακιδα...ουσιαστικα δεν υπαρχει legal age γιατι σε καθε περιπτωση ( 0 εως 1000 χρονων) ο οδηγος ειναι που αποφασιζει αν παρει καποιον σαν συνοδηγο η οχι ειναι υπευθυνος για περιπτωση στραβης...ασχετο αλλα το ιδιο υσχυει για καθε οχημα...
    αφου λυσαμε το παραπανω πρεπει να σε απασχολει περισσοτερο αν εμπιστευσαι τους γυρω σου για μια βολτα μεχρι το περιπτερο πχ...και ακομα περισσοτερο φανταζομαι οτι αν γινει κατι μια φορα με επιτυχια θα υπαρχει επιθυμια να γινει ξανα και ξανα...και μονο εσυ ξερεις ποσο μπορεις να κουμανταρεις τον πιτσιρικο να του το αρνησε χωρις να εχει προβληματα...

  5. #20
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Έχω και είχα διαβάσει ότι αρλούμπα μπορείς να φανταστείς από ειδικούς και κόντρα ειδικούς που δεν ήξεραν που πάνε τα 4. Έχω διαβάσει και σοβαρές κουβέντες από άτομα που είχαν και έχουν άριστη επαφή με τις μοτο.
    Τελικά λειτούργησα μόνος μου λαμβάνοντας υπ' όψιν την εμπειρία μου, πολλά από αυτά που διάβασα και αγνοώντας άλλα τόσα. Καβαλάω από τα 15 και είμαι 50 οπότε μια σχετική εμπειρία όσο να πεις την έχω.
    Στις αρχές επέλεξα δρόμους αγροτικούς με σχεδόν μηδενική κυκλοφορία και με μικρό όχημα (παπάκι). Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η υπνηλία που έπιανε την μικρή. Δικαιολογημένα μιας και δεν παρουσίαζε τπτ το ενδιαφέρον η πλάτη μου η οποία της γέμιζε όλο το οπτικό της πεδίο.
    Αλλάξαμε όχημα, πήραμε το DR. Σαφώς και δεν έφτανε κάτω αλλά έφτανε μια χαρά στα μαρσπιέ. ΟΙ βολτούλες έγιναν πιο ενδιαφέρουσες μιας και μπορούσε να κοιτάζει άνετα γύρω της και να μην είναι με το κεφάλι στραμμένο προς μία κατεύθυνση όπως ήταν όταν πηγαίναμε με το παπί (γιατί της ζητούσα να με κρατάει σφιχτά - ούτε λόγος να με αγκαλιάσει με την κοιλούμπα που έχω και τα μικρούτσικα χεράκια της).
    Όλα αυτά που σου περιγράφω γύρω στα 7. Και παλιότερα την είχα βάλει στο παπί αλλά για αποστάσεις μαξ 3 τετράγωνα, εδώ μιλάμε για βολτούλες μισάωρες +.
    Μόνη της βρήκε την σωστή θέση και αφού της εξήγησα ότι από αυτήν δεν περιμένω καμία αντίδραση στις στροφές απλά θέλω να είναι χαλαρή, μια χαρά μπορούσε κι ακολουθούσε την δικιά μου κλίση. Της έμαθα βασικά πράγματα όπως ότι δεν κατεβαίνουμε από την μηχανή αν δεν ειδοποιήσουμε τον οδηγό, χτυπάμε τον ώμο του οδηγού από την πλευρά που θέλουμε να κατέβουμε, δεν αλλάζουμε - διορθώνουμε την θέση καθίσματος παρά αν βλέπουμε μπροστά μας ότι υπάρχει ευθεία και όχι στροφές και αφού με ειδοποιήσει καθώς και πολλές άλλες λεπτομέρειες που όμως κάνουν την διαφορά.
    Την επόμενη χρονιά της έδωσα να οδηγήσει την τριτροχη γουρούνα (Honda 500cc) που έχουμε, στους ίδιους δρόμους, με την προϋπόθεση ότι αν της πω "δικό μου" παίρνει τα χέρια από το τιμόνι, στηρίζεται στο ντεπόζιτο και αναλαμβάνω εγώ. Είχαμε θεματάκια λειτουργικά πχ τελείωναν τα χέρια της πριν τελειώσει η διαδρομή του τιμονιού αλλά μου το έδινε εμένα και το έστριβα. Εννοείται οι ταχύτητες χαμηλές και πάντα με κράνος και μπουφάν τουλάχιστον.
    Την επόμενη χρονιά καλοκαίρι που πηγαίνουμε στο εξοχικό μου ζήτησε να οδηγήσει το DR. Ντυθήκαμε και οι δύο, της έβαλα ένα αφρώδες εκεί που τελειώνει η σέλα κι αρχίζεις το ντεπόζιτο, τραβήχτηκα λίγο πίσω να της κάνω χώρο να κάτσει. Εγώ στα φρένα, εγώ στα χειριστήρια και στις ταχύτητες μέχρι να φτάσουμε εκεί που θέλαμε, μετά το τιμόνι (γκάζι και μπροστινό φρένο) δικό της. Ήταν άψογη. Είχαμε πάλι λίγο πρόβλημα με την καρατιμόνα που έχει το DR αλλά τα πήγε μια χαρά. Βγήκε όμως άλλο θεματάκι. Δεν μπορούσε να κρατήσει το μηχανάκι ίσια και πήγαινε μία δεξιά και μία αριστερά. Ο λόγος ήταν τα τακουνάτα λάστιχα που φορούσε το DR. Μετά από λίγη ώρα όλα ήταν πιο εύκολα και πιο ομαλά.
    Σήμερα είναι 13. Την ρώτησε στην τάξη της μια καθηγήτρια αν της αρέσουν τα αυτοκίνητα ή οι μηχανές και απάντησε κανονικά όπως έπρεπε.
    Δεν ανεβαίνει ποτέ χωρίς κράνος και μπουφάν στην μηχανή.
    Ακούει τα καγκούρια και τα κοροϊδεύει.
    Δεν ζητάει χαζά με την μηχανή αλλά μόνο βόλτες που τις απολαμβάνει. Η μεγαλύτερη που έχουμε πάει ήταν κοντά στα 500 km επαρχιακό ορεινό στροφιλίκι και την καταχάρηκε.
    Στον δρόμο που πηγαίνουμε μιλάμε μέσα από την ενδοσυνεννόηση και της ζητάω να προβλέψει τι θα κάνει ο προπορευόμενος ή αυτός που περιμένει στην διασταύρωση. Σχεδόν πάντα έχει δίκιο που σημαίνει έχει αρχίσει και αποκτάει οδηγική αντίληψη.
    Το επόμενο βήμα είναι σχολείο ασφαλούς οδήγησης.

    Νομίζω είμαστε καλά και νιώθω ότι έβγαλα έναν πολύ σοβαρό οδηγό στους δρόμους (σε αντίθεση με την μεγάλη που δεν φοράει ποτέ κράνος και κάνει γενικά ότι μαλακία της έρθει στην γκλάβα της)

    Με την μικρή μου νιώθω ότι έχουμε μέλλον σε κοινές βόλτες και μάλιστα λέει ότι όσο μεγαλύτερες είναι τόσο καλύτερα. 2 φορές παραλίγο να έρθει στην ετήσια, νομίζω φέτος θα την φέρω μαζί μου.

    Βγήκε λίγο σεντόνι αλλά έγραψα αυτά που βίωσα γιατί είχα κι εγώ τα δικά μου ερωτηματικά όταν ξεκινήσαμε.
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 25/04/2018 στις 21:23.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Βολτα χαλαρη να τον πας. Παντα με κρανος και μπουφαν. Βρες μια διαδρομη χωρις ιδιαιτερη κινηση και βουρ.

    Τον δικο μου τον πηγαινω στο σχολειο 300 μετρα μακρια, στο ποδοσφαιρο κλπ. Παντα με εξοπλισμο και ειναι συνηθως το μοναδικο παιδι που φοραει. Λογω σκουτερ δεν τον πηγαινω σε μεγαλες λεωφορους αφου οι ταχυτητες ειναι υψηλες για την ενεργητικη ασφαλεια του.

    Επισης τον πηγα πριν δυο χρονια στο Junior academy του Riding School εκανε 3-4 μαθηματα και φετος με εχει φαει να τον ξαναπαω. Ειμαι της αποψης οτι αφου μας βλεπουν καθε μερα να καβαλαμε ας φροντισουμε να μαθουν σωστα απο την αρχη, παντα με εξοπλισμο φυσικα, και τι καλυτερο απο τους ειδικους.

  7. #22
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.047
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ειχα διαβασει στο νετ οτι κατω απο 5 χρωνων απαγορευεται.Ετσι οταν ηταν 6 χρωνων(τωρα ειναι 7)την εβαλα στη μηχανη με το κρανος της και πηγαμε στο χωριο.25 χλμ.Οταν γυρισε η γυναικα μου απο τη δουλεια μου στραβωσε ενα τηγανη στο κεφαλι μου(πλακα κανω ε!!!)
    Το καταλαβαίνουμε οτι κάνεις πλάκα, σιγά μην στράβωσε ΜΟΝΟ ένα τηγάνι...
    The mountain is you

  8. #23
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.



    Για την ώρα απλά θα περιμένω πότε θα το ξαναζητήσει και βλέπω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Επισης τον πηγα πριν δυο χρονια στο Junior academy του Riding School εκανε 3-4 μαθηματα και φετος με εχει φαει να τον ξαναπαω. Ειμαι της αποψης οτι αφου μας βλεπουν καθε μερα να καβαλαμε ας φροντισουμε να μαθουν σωστα απο την αρχη, παντα με εξοπλισμο φυσικα, και τι καλυτερο απο τους ειδικους.
    Να τον ξαναπάς, εμείς πάμε 2 χρόνια τώρα κάθε 2η Κυριακή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	321.jpg 
Προβολές:	334 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	395114

  9. #24
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.188
    Μην ανεβάζετε τα παιδιά στα μηχανάκια. Θα καταλήξουν αλήτες μηχανόβιοι σαν και εσας.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Νομιζω οτι μπορεις να τον βαλεις αφου τα ποδια του φτανουν στα μαρσπιε και ειναι πανω απο 5.
    Και εγω τον βαζω πισω μου με κρανος δικο του παιδικο για μικρες διαδρομες αλλα στο σκουτερ που εχει πλατη τον βαζω στο δικο μου καθισμα και τον στριμωχνω αναμεσα σε μενα και στην πλατη ετσι νιωθω ποιο ασφαλεις.
    Οσες φορες ειμαστε μονοι μας δεν κουνιεται.
    Μια φορα που ηταν και αλλη μηχανη παρεα ηθελε να βλεπει την αλλη και εβγαζε κεφαλι κουνιοταν...
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #26
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    πιστευω η καταλληλη ηλικια για συνοδηγος, ειναι γυρω στα 15.
    μπορει να καταλαβει αυτα που θα του πεις και να τα τηρησει (πως θα ανεβει-κατεβει, θεση στη στροφη κτλ) και μπορει να βρει σχετικα ευκολα εξοπλισμο.
    μιλαω για μεγαλη βολτα και οχι 10χλμ μεχρι το σπιτι φιλου.
    τα superbike δεν ειναι οτι καλυτερο για οποιαδηποτε ηλικιας συνοδηγο ποσο μαλλον οταν μιλαμε για την 1η τους βολτα.

    πατερας δεν ειμαι μεχρι στιγμης, αλλα απο τη μικροτερη δυνατη ηλικια (6-8χρονων), αν φυσικα το θελει ο γιος η η κορη, θα τα πηγαινα να μαθουν pitbike και γυρω στο γυμνασιο, mx η καρτ (παντα με εξοπλισμο).
    αν γινουν αυτα οταν πρεπει θα γνωριζει μονο του πως να συμπεριφερθει σα συνοδηγος και κανεις δε θα εχει το οποιοδηποτε προβλημα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  12. #27
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από caesarsk Προβολή μηνύματος
    Μην ανεβάζετε τα παιδιά στα μηχανάκια. Θα καταλήξουν αλήτες μηχανόβιοι σαν και εσας.


    Ανεβαίνουν μόνα τους ...........................


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2016-03-27-13h25m16s220.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	17,8 KB 
ID:	395150

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2016-03-27-13h24m40s124.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	12,4 KB 
ID:	395151

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2016-03-27-13h39m01s59.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	13,3 KB 
ID:	395152

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vlcsnap-2016-03-27-13h27m44s203.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	18,2 KB 
ID:	395153
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #28
    Εμείς αναβήκαμε από πέρυσι (7 και κάτι ήταν) και έχουμε διατηρήσει τις διαδρομές μας σε βασικές / κοντινές - max 10Km (και πολλά λέω).
    Πάντα κράνος, μπουφάν, γάντια (εξάλλου χωρίς κράνος δεν ανεβαίνουμε ούτε στα ποδήλατα).
    Η αλήθεια πάντα όμως βρίσκεται στο ελάττωμα όλων των ανθρώπων.
    Τώρα που "ξεψάρωσε", μια θα κοιτάει από δω απο κει, μια θα χορεύει, μια θα πιάνει τη κουβέντα (και δε μπορούμε να συννενοηθούμε).
    Προς το παρόν τον έχω κατεβάσει κανά 2 φορές, αλλά αυτό δε δουλεύει - πρέπει να βρω έναν αναίμακτο τρόπο να σαβουριαστούμε - αλλά είναι πολύ επικίνδυνο...

  14. #29
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Εμείς αναβήκαμε από πέρυσι (7 και κάτι ήταν) και έχουμε διατηρήσει τις διαδρομές μας σε βασικές / κοντινές - max 10Km (και πολλά λέω).
    Πάντα κράνος, μπουφάν, γάντια (εξάλλου χωρίς κράνος δεν ανεβαίνουμε ούτε στα ποδήλατα).
    Η αλήθεια πάντα όμως βρίσκεται στο ελάττωμα όλων των ανθρώπων.
    Τώρα που "ξεψάρωσε", μια θα κοιτάει από δω απο κει, μια θα χορεύει, μια θα πιάνει τη κουβέντα (και δε μπορούμε να συννενοηθούμε).
    Προς το παρόν τον έχω κατεβάσει κανά 2 φορές, αλλά αυτό δε δουλεύει - πρέπει να βρω έναν αναίμακτο τρόπο να σαβουριαστούμε - αλλά είναι πολύ επικίνδυνο...
    να μη τον ανεβάσεις ξανα έως ότου σταματήσει να χορεύει κλπ.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    να μη τον ανεβάσεις ξανα έως ότου σταματήσει να χορεύει κλπ.
    Η τιμωρία έχει το αντίθετο αποτέλεσμα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σεξ στην τρίτη ηλικία
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2007, 07:27
  2. προβληματισμος οδηγου για συνεπιβατη
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2005, 13:35
  3. τι ηλικια εχετε
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 152
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2005, 12:07
  4. Ο Φοβοσ Του Συνεπιβατη
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 15:27
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF