Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Ελάχιστη ηλικία συνεπιβάτη

  1. #1
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485

    Ελάχιστη ηλικία συνεπιβάτη

    Σημερα πήγαμε με τον μικρό (7 ετων) στο περίπτερο του δήμου Χαϊδαρίου για να χαιρετίσουμε κάποιους φίλους που πήγαιναν βόλτα.

    Κατά την επιστροφή και ενώ ήμασταν μέσα στο αυτοκίνητο ο μικρός με ρώτησε πότε θα μπορέσουμε να πάμε βόλτα μαζί με τη μηχανή.

    Αυτό που του απάντησα ηταν ότι είναι πολύ μικρός ακόμα και ότι ίσως σε μερικά χρόνια που θα μπορεί να ανέβει και να κατέβει μόνος του από την μηχανή και να μπορεί να με κρατήσει κανονικά, να μπορέσουμε να πάμε μαζί βόλτα.

    Όταν φτάσαμε στο σπίτι, μου ζήτησε να ανέβουμε μαζί στη μηχανή για να δει για αν μπορεί να ανέβει και να κατέβει.

    Μπορούσε να ανέβει και να κατέβει με ευκολία.
    Στα μαρσπιε πατούσε κανονικα και μπορουσε να κρατηθεί απο εμενα.

    Το ερώτημα λοιπον είναι, πότε μπορούμε να πάμε μαζί βόλτα;

  2. #2
    Είχα διαβάσει αυτό παλιότερα.
    Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι

    ...Ο ΚΟΚ δεν αναφέρει και πολλά σχετικά με το θέμα, πέρα από το άρθρο 33 όπου ορίζει ότι «απαγορεύεται η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσικλέτα ή μοτοποδήλατο, εφόσον δε συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους».


    https://www.newsbeast.gr/moto/odiki-...sukleta-eton-5

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Γουεεελ.. βόλτα ήηη "βολτα"?

    Έχει διάφορα..το να τον πας μια βόλτα ντυμένο πρόβλεπε 5-10χλμ με το να τον υποβάλεις σε χιλιόμετρα νομίζω έχει μεγάλη διαφορά..πες ότι ανεβαίνει και κατεβαίνει μόνος του και μπορεί να βαστάει οκ......νομίζεις ότι θα αντέξει να κάνει μεγάλες αποστάσεις της τάξης των 100χλμ στο Daytona χωρίς α)να κουραστεί Και να μουρμουρίσει η β) χωρίς να τρομάξει σαν συνοδηγός σε επαρχιακό έστω και αν πας νορμάλ??? Νομίζω απ την ώρα που έχει εξοπλισμό και εφόσον ξέρει πως και τι σε μηχανακια δεδομένου ότι καβαλάει αυτά είναι τα σημαντικότερα κριτήρια με το μηχανάκι που έχεις..
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Γουεεελ.. βόλτα ήηη "βολτα"?

    Έχει διάφορα..το να τον πας μια βόλτα ντυμένο πρόβλεπε 5-10χλμ με το να τον υποβάλεις σε χιλιόμετρα νομίζω έχει μεγάλη διαφορά..πες ότι ανεβαίνει και κατεβαίνει μόνος του και μπορεί να βαστάει οκ......νομίζεις ότι θα αντέξει να κάνει μεγάλες αποστάσεις της τάξης των 100χλμ στο Daytona χωρίς α)να κουραστεί Και να μουρμουρίσει η β) χωρίς να τρομάξει σαν συνοδηγός σε επαρχιακό έστω και αν πας νορμάλ??? Νομίζω απ την ώρα που έχει εξοπλισμό και εφόσον ξέρει πως και τι σε μηχανακια δεδομένου ότι καβαλάει αυτά είναι τα σημαντικότερα κριτήρια με το μηχανάκι που έχεις..
    Εννοειται οτι δεν μιλάμε για βολτα.

    Μιλάμε για μικρη και χαλαρη βολτίτσα της τάξεως των 10km (ακομα και αυτή η απόσταση ειναι με ερωτηματικό...)
    Θεωρώ πως κατι παραπανω θα ηταν κουραστικό για το παιδι.

  5. #5
    Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι αν τα πιτσιρίκια αντέχουν 200χλμ ή αν φοβούνται την ταχύτητα.
    Τα περισσότερα θα γουστάρουν και θα φωνάζουν "γκααααζι!!"

    Το (σοβαρό)θέμα είναι αν ο μπαμπάς θα είναι χαλαρός με το παιδί του στην σέλα για τόσα χλμ...

    Προσωπικά, όσο και να ακούγεται"ρομαντικο" η το ταξιδι μπαμπά-παιδιου νομίζω ότι είναι έκθεση σε κίνδυνο για πάρα πολύ ώρα ...με υπαιτιότητα του ίδιου του γονιού..

    Θεωρώ ότι αυτό το ταξίδι αξίζει να γίνει όταν θα έχουν και οι δύο μηχανή

  6. #6
    εγω οταν παω να παρω τον δικο μου απο τον παιδικο , βλεπω τα οσα ... σε παπακια , σκουτετακια ...οτι να ναι ,οπως να ναι ....και παιζει να υπαρχει και 2ο παιδι . ενα μπρος , ενα πισω .

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    οταν θα μπορεις να του πάρεις ενα κράνος που δεν θα θέλει αλλαγη σε 8-10 μήνες. θα έλεγα στα 11-12.

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οταν θα μπορεις να του πάρεις ενα κράνος που δεν θα θέλει αλλαγη σε 8-10 μήνες. θα έλεγα στα 11-12.
    Εξοπλισμό εχει ηδη

    Συνημμένο 395096

  9. #9
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    εγω οταν παω να παρω τον δικο μου απο τον παιδικο , βλεπω τα οσα ... σε παπακια , σκουτετακια ...οτι να ναι ,οπως να ναι ....και παιζει να υπαρχει και 2ο παιδι . ενα μπρος , ενα πισω .
    Δεν μπορω να καταλάβω τι σχέση εχει αυτο με το θεμα...

  10. #10
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι αν τα πιτσιρίκια αντέχουν 200χλμ ή αν φοβούνται την ταχύτητα.
    Τα περισσότερα θα γουστάρουν και θα φωνάζουν "γκααααζι!!"

    Το (σοβαρό)θέμα είναι αν ο μπαμπάς θα είναι χαλαρός με το παιδί του στην σέλα για τόσα χλμ...

    Προσωπικά, όσο και να ακούγεται"ρομαντικο" η το ταξιδι μπαμπά-παιδιου νομίζω ότι είναι έκθεση σε κίνδυνο για πάρα πολύ ώρα ...με υπαιτιότητα του ίδιου του γονιού..

    Θεωρώ ότι αυτό το ταξίδι αξίζει να γίνει όταν θα έχουν και οι δύο μηχανή
    +675

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι αν τα πιτσιρίκια αντέχουν 200χλμ ή αν φοβούνται την ταχύτητα.
    Τα περισσότερα θα γουστάρουν και θα φωνάζουν "γκααααζι!!"

    Το (σοβαρό)θέμα είναι αν ο μπαμπάς θα είναι χαλαρός με το παιδί του στην σέλα για τόσα χλμ...

    Προσωπικά, όσο και να ακούγεται"ρομαντικο" η το ταξιδι μπαμπά-παιδιου νομίζω ότι είναι έκθεση σε κίνδυνο για πάρα πολύ ώρα ...με υπαιτιότητα του ίδιου του γονιού..

    Θεωρώ ότι αυτό το ταξίδι αξίζει να γίνει όταν θα έχουν και οι δύο μηχανή
    Όταν με το καλό γίνει αυτό ο μικρός θα έχεις φτάσει και ο πατέρας ακόμα θα πηγαίνει.......
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Όταν με το καλό γίνει αυτό ο μικρός θα έχεις φτάσει και ο πατέρας ακόμα θα πηγαίνει.......
    Το παιδι θα σέβεται ρε δικε μου, θα περιμένει

  13. #13
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Άμα το χεις μεγαλώσει με αρχές το παιδί
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορω να καταλάβω τι σχέση εχει αυτο με το θεμα...
    θα σε αφησω να το καταλαβεις μονος σου .

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Το παιδί με τέτοιον πατέρα είναι λογικό να το ζητάει
    Τα αγόρια(και κάποια κοριτσάκια) τα εξιτάρει η μοτοσυκλέτα αλλά δεν ξέρω πόσο ''σωστό'' και ασφαλές είναι να καβαλάνε από τόσο μικρή ηλικία.Τα σενάρια που περνάνε από το μυαλό μου είναι αρκετά και εφιαλτικά, προσωπικά το αποφεύγω με τα ανίψια μου και το βαφτιστήρα μου, προσπαθώντας να τους εξηγήσω ότι θα έχουν αυτή τη δυνατότητα σε κάποια χρόνια, χωρίς πολλές εξηγήσεις.Αν είχα γιο, θα αναγκαζόμουν να ''απολογηθώ'', αποφεύγοντας σε κάθε περίπτωση να τον φοβίσω, μιλώντας για νεκρούς, ανοιγμένα κεφάλια ή οτιδήποτε σχετικό, αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει στο άλλο άκρο.
    Αν όμως τελικά σε πείσει ο μικρός σου και τον πάρεις για τις πρώτες βόλτες, θα ήταν καλό ίσως να του έχεις μιλήσει αρκετά από πριν, ζητώντας του να κάνει(και να μην κάνει) κάποια πράγματα πάνω στη μοτοσυκλέτα.
    Εξαρτάται βέβαια και από το κάθε παιδί...κάποια πιτσιρίκια είναι μπαμπέσικα , δυσκολεύεσαι να τα εμπιστευτείς συγκριτικά με κάποια άλλα που φαίνονται πιο αξιόπιστα όταν κάνεις εξηγήσεις μαζί τους!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σεξ στην τρίτη ηλικία
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2007, 08:27
  2. προβληματισμος οδηγου για συνεπιβατη
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2005, 14:35
  3. τι ηλικια εχετε
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 152
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2005, 13:07
  4. Ο Φοβοσ Του Συνεπιβατη
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:27
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF