Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Επέκταση παλιού διπλώματος <=25ΚW

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2018
    Μηνύματα
    3

    Επέκταση παλιού διπλώματος <=25ΚW

    Παιδιά καλησπέρα,

    Φαντάζομαι το συγκεκριμένο θέμα έχει ερωτηθεί χιλιάδες φορές.
    Έχω δίπλωμα A μικρής <= 25ΚW κατηγορίας το οποίο και έβγαλα το 2009.
    Θέλω να το κάνω απεριορίστου. Έχει κανένας κάποια πρόσφατη εμπειρία. Δεν ξέρω αν μια απλή ανανέωση κάνει ή πρέπει να ξαναδίνω εξετάσεις, διαβάζω κάθε μέρα και μία διαφορετική εκδοχή, ούτε οι σχολές οδήγησης δεν ξέρουν σίγουρα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εάν έχετε αποκτήσει την αδείας οδήγησης μηχανής κατηγορίας A1 από τις 1/5/2002 εώς και 18/1/2011 και δεν υπάρχει ο κωδικός 72 στο διπλωμα σας τότε μπόρειτε χωρίς πρακτικές ή θεωρητικές εξετάσεις να αποκτήσετε την μεγάλη κατηγορία μηχανής απεριορίστων κυβικών με την παρακάτω διαδικασία.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όσοι κατέχετε παλαιά διπλώματα μηχανής κατηγορίας Α1 από τις 19/1/2011 εώς 18/1/2013, τότε τα διπλώματα σας αναβαθμίζονται, στην νέα κατηγορία Α2 (δηλαδή 400cc ή 35kw) με την παρακάτω διαδικασία.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ημ/νία απόκτησης του διπλώματος βρίσκεται δίπλα από την κατηγορία Α1 του διπλώματος σας, όπως και ο κωδικός 72 εάν υπαρχει βρίσκεται δεξιότερα της ημ/νίας.

    ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

    Δίπλωμα
    Ταυτότητα
    1 Φωτογραφία διαβατηρίου
    Αίτηση και υπ. δήλωση

    πηγή (ενδεικτική)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2018
    Μηνύματα
    3
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.

    Αυτό είχα δει και εγώ σε παρόμοιες ερωτήσεις. Απλα ρώτησα και μία σχολή οδηγών και μου είπαν κατά 99% θα γίνει τωρινό Α2 και όχι απεριορίστου.

    Σε κάθε περίπτωση θα κάνω και μία ερώτηση στο υπουργείο για να τελειώνουμε και θα γράψω εδώ να σας πω τελικά τι ισχύει τελικά για να ξέρουμε όλοι.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2018
    Μηνύματα
    3
    Παιδιά προς όλους όσοι έχουν παρόμοια απορία.

    Ο Πάνος έχει δίκιο. Πήγα στο Υπουργείο Μεταφορών σήμερα και έκανα αίτηση. Μου είπαν ότι γίνεται απεριορίστου. Ισχύει ότι το μικρό δίπλωμα μηχανής πρέπει να το έχεις βγάλει πριν το 2011 διαφορετικά μάλλον την πάτησες .

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim91 Προβολή μηνύματος
    Πήγα στο Υπουργείο Μεταφορών σήμερα και έκανα αίτηση. Μου είπαν ότι γίνεται απεριορίστου. Ισχύει ότι το μικρό δίπλωμα μηχανής πρέπει να το έχεις βγάλει πριν το 2011 διαφορετικά μάλλον την πάτησες .
    Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση/επιβεβαίωση.

    Να προσθέσουμε μόνο πως αντί του Υπουργείου και για όποιον θέλει να αποφύγει το τρέξιμο, η διαδικασία μπορεί να διεκπεραιωθεί και από μία σχολή οδηγών (όπως άλλωστε φαίνεται και από την τυχαία πηγή που παρέθεσα).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2019
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σε όλους. Συγνωμμη που το ξεθάβω αλλά με ενδιαφέρει.
    Εχω ακριβως το ιδιο θέμα με τον topic starter και πηγα σημερα σε σχολη οδηγων να ρωτησω. Μου έβγαλαν ένα κοστουμι γυρω στα 200 ευρω με 7 υποχρεωτικά μαθηματα, για να μπορω να οδηγησω παραπάνω κυβικά.
    Διπλωμα εως 125 έχω κι εγω απο το 2009, χωρις να γράφει κάποιον άλλο κωδικο διπλα (το 72 δηλαδη), οπως επισης έχω και αυτοκινητου απο παλαιότερα.
    Έχει αλλάξει κάτι; Έχει κάποιος εμπειρία; Υπάρχει αρμοδια υπηρεσία να ρωτήσω;
    Ευχαριστώ!

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Ρε φιλε μην με παρεξηγήσεις, αλλά κάθε χρόνο διαβάζουμε εναμιση εκατομμύριο τέτοιες ερωτησεις.
    το παράδειγμα του φίλου πιο πάνω είναι πριν απο 10 μήνες, δηλαδή πρόσφατα.
    Και μάλιστα λέει ο ίδιος ότι πήγε στο Υπουργείο τελικά και διαπίστωσε τι ισχύει.

    προσπαθώ να καταλάβω το νόημα πίσω απο τις τόσο χιλιειπωμένες ερωτήσεις.
    άντε και σου λέω εγω ο αμπαλος ότι ισχύει το τάδε σενάριο. στο πασπαλίζω και με σοβαροφανή λόγο και στο σερβίρω.
    Θα πιστέψεις εμένα δηλαδη;;;
    Στο θέμα διπλωμα, που τόσο πονάει λόγω συνεχών αλλαγών στην Ελλάδα, με ξεπερνάει όταν ακόμα ο κόσμος ρωταει στο ιντερνετ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2019
    Μηνύματα
    3
    ... Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη και απάντηση μπορεί να δώσει άνθρωπος που έχει πρόσφατη, φετινή παρόμοια εμπειρία. Σε φόρουμ με κεντρικό θέμα τις μηχανές, υποθέτω μπορεί να υπάρχει κάποιος. Επίσης μπορεί να υπάρχει κάποιος που θα δώσει ένα τηλέφωνο υπηρεσίας για να μην ψάχνω στο άσχετο, κάτι που έκανα και δεν έβγαλα άκρη, διότι αλλά λέει ο ένας και άλλα ο άλλος.

    Εμένα με ξεπερνάει το ότι εν έτη 2019 η πρόταση είναι να πάω στο υπουργείο να ρωτήσω.

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Με παρεξηγησες τελικά.
    Ακριβώς επειδή έχει ερωτηθεί τοσο, έχει αλλάξει το τι ισχύει ακόμα περισσότερο, είναι που αναρωτιέμαι πως κάποιος περιμένει να ξέρουν να του απαντήσουν σε ένα φόρουμ.
    Εδώ δεν ξέρουν οι σχολές καλα καλα!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2019
    Μηνύματα
    3
    Δεν σε παρεξήγησα. Δεν φταις εσύ αν δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση από το υπουργείο.
    Καταλαβαίνεις όμως το λόγο που ρωτάω εδώ, μηπως του έτυχε κάποιου πρόσφατα και μας διαφωτίσει.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Νομίζω το πιο πρόσφατο και σχετικο με την περιπτωση σου, είναι του φιλου παραπάνω όπως σου είπα.
    Αλλά στο Ελλαδιστάν ποτέ δεν υπάρχουν φαβορί σε τέτοια ζητήματα.
    Για αυτο και η απορία μου εξαρχής.
    Με το καλό και μ'ενα πόνο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/05/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα σε όλους, μιας και είναι ένα θέμα το οποίο απασχολεί πολλούς όπως και εμένα μέχρι χθες αποφάσισα να γράψω μια πρόσφατη ενημέρωση σχετικά με αυτό το ζητημα.

    Ισχύει ότι όσοι έχουν βγάλει το δίπλωμα πριν το 2011 γίνεται αυτόματα Α και όσοι το έχουν βγάλει μεταξύ 2011-2013 όπως και εγώ γίνεται αυτόματα σε Α2. Όσοι το εχουν βγάλει μετά το 2013 θα πρέπει να δώσουν εξεταση.

    Και στις 2 περιπτώσεις θα πρέπει να πάτε στο υπουργείο μεταφορών για να καταθέσετε τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και να πληρώσετε ένα παραβολο 30 ευρώ που είναι για την αντικατάσταση του διπλώματος. Δεν έβγαλα καμιά άκρη προσωπικά με σχολές οδηγών η ΚΕΠ μόνο πηγαίνοντας στο υπουργείο.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2020
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannisrig Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, μιας και είναι ένα θέμα το οποίο απασχολεί πολλούς όπως και εμένα μέχρι χθες αποφάσισα να γράψω μια πρόσφατη ενημέρωση σχετικά με αυτό το ζητημα.

    Ισχύει ότι όσοι έχουν βγάλει το δίπλωμα πριν το 2011 γίνεται αυτόματα Α και όσοι το έχουν βγάλει μεταξύ 2011-2013 όπως και εγώ γίνεται αυτόματα σε Α2. Όσοι το εχουν βγάλει μετά το 2013 θα πρέπει να δώσουν εξεταση.

    Και στις 2 περιπτώσεις θα πρέπει να πάτε στο υπουργείο μεταφορών για να καταθέσετε τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και να πληρώσετε ένα παραβολο 30 ευρώ που είναι για την αντικατάσταση του διπλώματος. Δεν έβγαλα καμιά άκρη προσωπικά με σχολές οδηγών η ΚΕΠ μόνο πηγαίνοντας στο υπουργείο.
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα μηχανόφιλοι, επειδή θα πάω να αντικαταστήσω το παλαιό δίπλωμα μοτό (από 5/2010) γιατί γράφει αυτό (<25) αντί για κατηγορία οδήγησης, πρέπει να πω ή να γράψω κάτι εγώ (π.χ υπεύθυνη δήλωση) για να γίνει Α κατηγοργίας (απεριόριστο) εκεί στο υπουργείο που θα πάω; Αν κάποιος από τους φίλους που έκαναν ήδη τη διαδικασία μπορεί να μ' ενημερώσει (αν και κάπως παλιό το θρέντ) θα ήμουν ευγνώμων. Γιατί είναι και σε τι υπάλληλο θα πέσεις!!!

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    <off topic ON>

    Ας γραφουμε την ισχυ σε HP, CV, PS ή οτι αλλο θελετε αλλα οχι σε kW, γαμω το φελεκι μου..

    (σαν επεκταση αδειας Ηλεκτρολoγικής εγκαταστασης φαινεται..)

    <off-topic OFF>
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2020
    Μηνύματα
    2
    Τα παράπονα στο νομοθέτη, αφού στο δίπλωμα γράφει <=25KW ή 0,16KW/g

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επεκταση διπλωματος μηχανης σε απεριοριστο
    από Vaggelis46 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2017, 11:02
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2008, 14:26
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 22:51
  4. Βοήθεια για επέκταση διπλώματος
    από digitalex στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF