Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: cb600fa hornet 2008 πρόβλημα

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83

    cb600fa hornet 2008 πρόβλημα

    Παιδιά καλησπέρα. Μερικες φορες συμβαίνει το εξής περίεργο με την μηχανή μου. Μετά από εντονες επιταχύνσεις και στο καπάκι έντονα φρεναρίσματα η μηχανή μου σβηνει παρόλο που πατάω συμπλέκτη ή αν δεν σβησει δεν ανεβάζει στροφές σαν να μην κάνει καλή τροφοδοσία η να έχει κάποιο ηλεκτρικό πρόβλημα. Μόλις την βάλω παλι μπροστά λειτουργεί κανονικά και αυτο με παραξενευει. Δεν ανάβει κανένα λαμπάκι στο εγγεφαλο πάντως.Δεν το κάνει συχνά αλλά με ανησυχει γιατί φοβάμαι μην μου το κάνει κάποια στιγμή που χρειάζομαι γκάζι και με σκοτώσει. Η μηχανή έχει μόλις 11.000 χιλιόμετρα και πριν 1500 χιλιόμετρα έγινε service με τον μάστορα να με διαβεβαιώνει ότι η μηχανή είναι καινούργια. Το μόνο που χρειάζεται είναι πιθανόν μπαταρία μιας και είναι 3χρονων τωρα αλλά παίρνει μπροστά άνετα και το βολτόμετρο δείχνει πάνω από 12 volt. Υπάρχει περίπτωση κατά το φρενάρισμα το Abs να ρίχνει την τάση της μπαταρίας και για αυτό να σβήνει; Τι μπορει να φταίει;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Είχα το ίδιο πρόβλημα στο ίδιο μηχανάκι αλλά όχι τόσο έντονα.
    Όταν πίεζα δυνατά το μπροστινό φρένο με νεκρά ή με συμπλέκτη, έριχνε τις στροφές του ρελαντί από 1200-1300 σε 800 ή δε μου έδινε γκάζι αν ήθελα να κατεβάσω ταχύτητα.
    Μία φορά μου έσβησε και ξαναπήρε κανονικά όπως λες.
    Όλο αυτό για κανά τρίμηνο.
    Μετά είχα και άλλα συμπτώματα όπως κόμπιασμα κάπου στις 11000 στροφές.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    ...Μόλις την βάλω παλι μπροστά λειτουργεί κανονικά και αυτο με παραξενευει....
    Τι εννοείς λειτουργεί κανονικά ?
    Όταν ξαναπάρει σταματάει και το σύμπτωμα ή απλά ξαναπαίρνει και λειτουργεί ?
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Όταν το σβήσω και το ξαναπάρω μπροστά τότε σταματάει να το κάνει μέχρι να ξανασυμβεί να φρενάρω αποτομα. Ακριβώς τα ίδια μου κάνει και εμένα. Τελικά σε εσένα τι εφτεγε;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Αντλία βενζίνης.

    Ρήξε μία ματιά εδώ.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154643
    Τελευταία τροποποίηση από sanctusan; 24/04/2018 στις 15:09.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παιδιά δεν έχει κάνενα μηχανικό πρόβλημα η μηχανή μου. Και αντλία φυσάει.
    Το πρόβλημα ήταν στις ακαθαρσίες από την κακή βενζίνη που έβαζε ο προηγούμενος.
    Κατέβασα το ντεποζιτο να το καθαρίσω και είχε μαζέψει τόσο χώμα το φίλτρο της βενζίνης που βρίσκεται στην αντλία με αποτέλεσμα όταν πίεζα την μηχανή και της ανέβαζα στροφές, ζοριζόταν η αντλία θερμαινόταν και σταματούσε να δουλεύει μάλλον για ασφάλεια να μην χαλάσει. Και όταν έσβινα για λίγο και έπεφτε η θερμοκρασία της δούλευε κανονικά μέχρι να ξαναζεσταθεί.
    Μετά από το καθάρισμα που έκανα σε ντεπόζιτο και φίλτρο βενζίνης δεν μου το έχει ξαναπαρουσιάσει και μάλιστα πηγαίνει αρκετά καλύτερα όπως επίσης η αντλία βενζίνης κάνει λιγότερο θόρυβο πλέον.
    Πριν πήγαινε σαν μπουκομένη ενώ τώρα φυσάει.
    Απλά διαπίστωσα ότι οι βενζίνες στα πρατήρια είναι πολύ χαλια. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χώμα είχε το φίλτρο της βενζίνης. Απορώ πως λειτουργούσε.
    Αν δεν έχετε καθαρίσει ποτέ το φίλτρο βενζίνης θα σας πρότεινα να το κάνετε μήπως προλάβετε και εσείς τα χειρότερα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Παιδιά δεν έχει κάνενα μηχανικό πρόβλημα η μηχανή μου. Και αντλία φυσάει.
    Το πρόβλημα ήταν στις ακαθαρσίες από την κακή βενζίνη που έβαζε ο προηγούμενος.
    Κατέβασα το ντεποζιτο να το καθαρίσω και είχε μαζέψει τόσο χώμα το φίλτρο της βενζίνης που βρίσκεται στην αντλία με αποτέλεσμα όταν πίεζα την μηχανή και της ανέβαζα στροφές, ζοριζόταν η αντλία θερμαινόταν και σταματούσε να δουλεύει μάλλον για ασφάλεια να μην χαλάσει. Και όταν έσβινα για λίγο και έπεφτε η θερμοκρασία της δούλευε κανονικά μέχρι να ξαναζεσταθεί.
    Μετά από το καθάρισμα που έκανα σε ντεπόζιτο και φίλτρο βενζίνης δεν μου το έχει ξαναπαρουσιάσει και μάλιστα πηγαίνει αρκετά καλύτερα όπως επίσης η αντλία βενζίνης κάνει λιγότερο θόρυβο πλέον.
    Πριν πήγαινε σαν μπουκομένη ενώ τώρα φυσάει.
    Απλά διαπίστωσα ότι οι βενζίνες στα πρατήρια είναι πολύ χαλια. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χώμα είχε το φίλτρο της βενζίνης. Απορώ πως λειτουργούσε.
    Αν δεν έχετε καθαρίσει ποτέ το φίλτρο βενζίνης θα σας πρότεινα να το κάνετε μήπως προλάβετε και εσείς τα χειρότερα.
    Προσωπική μου άποψη και εμπειρία. Αντλια που έχει ζοριστεί το τέλος της είναι κοντά.
    Δε ξέρω αν διάβασες το thread παραπάνω. Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ αλλά ένα μήνα μετά ξαναέμεινα.

    Στην ελλάδα γενικά έχουμε κακό κάυσιμο και έχει βρωμιές. Δε φταίει το πρατιριο του προιγούμενου.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet 2008 Πρόβλημα ABS
    από Pavlos1 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2017, 16:05
  2. service 12000 km hornet 2008
    από maikon στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 00:54
  3. Hornet 2008 Vs 2009
    από McZab στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2009, 12:15
  4. Hornet 2008..
    από 993cc στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2008, 19:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF