Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Κατι που μαλλον σκεφτονται πολλοι... Αγορά scooter ως 2η μοτο ?

  1. #1

    Κατι που μαλλον σκεφτονται πολλοι... Αγορά scooter ως 2η μοτο ?

    Οπως λεει το θεμα , θα ηθελα γνωμες οσο αφορά την αγορά 2ης μηχανης, scooter κατα προτιμηση, 125-200cc για μετακινησεις εντος πολης. Το θελω και για την γυναικα μου αλλα προτιστως θελω να αποφορτισω το TIGER 800 για τις πολλες μετακινησεις μου εντος Θεσ/νικης. Κοστολογικα τα εβαλα κατω και γλυτωνω 200€ σχεδον ανα ετος απο βενζινες με αυτη την επιλογη (300€ βενζινη - 100€ τελη/ασφαλεια). Ειναι και τα service αλλα το κοστος μαλλον αντισταθμιζεται απο αυτα που γλυτωνεις απο την φθορά/συντηρηση του Tiger...

    Το budget για την αγορά για το 2ο κατσαριδακι ,αν και η μεση τιμη ειναι στα 800-1000€, θα ειναι κοντα στα 600€ (βρηκα μερικά και μεσω γνωστων...)

    ΓΝΩΜΕΣ ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CHRISTOF
    Εγγραφή
    09/01/2008
    Μηνύματα
    217
    Ίσως καλύτερα ένα μικρό εντουράκι 250cc?
    Δεν ξέρω τα σκούτερ,..... πολύ πλαστικό ρε παιδί μου.
    Βέβαια από την άλλη είναι και η γυναίκα και ίσως κάποιες σακούλες ψώνια.
    Εκεί αλλάζει, αλλά δεν συμπαθώ τα κούτερ.
    Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παπί και μόνο για οικονομία. Το σκούτερ θα βολέψει περισσότερο, αλλά οικονομία πραγματική δεν θα υπάρχει.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Παπί και μόνο για οικονομία. Το σκούτερ θα βολέψει περισσότερο, αλλά οικονομία πραγματική δεν θα υπάρχει.
    Γιατί δεν θα υπάρχει οικονομία με το σκούτερ;
    Το παπί είναι πιο οικονομικό μεν,αλλά και το σκουτεράκι μια χαρά είναι,
    στο δικό μου αλλάζω κάθε 3000 χλμ λαδάκι,και κάθε 15+ χιλιάδες χλμ ιμάντα
    και μπίλιες.
    Και στα + δεν γεμίζεις νερά,κουβαλάς ότι θες και είναι και πιο στυλάτο

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LeftLane Προβολή μηνύματος
    Κοστολογικα τα εβαλα κατω και γλυτωνω 200€ σχεδον ανα ετος απο βενζινες με αυτη την επιλογη (300€ βενζινη - 100€ τελη/ασφαλεια). Ειναι και τα service αλλα το κοστος μαλλον αντισταθμιζεται απο αυτα που γλυτωνεις απο την φθορά/συντηρηση του Tiger...
    Κατι που επισης γλιτωνεις και ειναι πολυ σημαντικο και που δεν μετριεται σε λεφτα, ειναι η ευκολια που σου προσφερει το μικρο σε σχεση με την "ταλαιπωρια" του μεγαλου εντος πολης.

    Το παπι ως πιο σπαρτιατικο ειναι η απολυτη οικονομια· το σκουτερ, πιο "πολιτισμενο" (κι αν εχει μεγαλες ροδες, abs κτλ πιο ασφαλες κατ εμε σε σχεση με το παπι), οικονομικο μεν, οχι τοσο οσο το παπι δε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    το μηχανακι σου ειναι ενα πραγματικο all around με (ισως) ιδανικα κυβικα...ουτε πολλα (1000 και πανω) ουτε ασθενικα (500 και κατω)...
    το να παρεις ενα εξτρα μηχανακι για την γυναικα σου, το οποιο ενιοτε να χρησιμοποιεις και εσυ, ναι..
    το να παρεις ενα εξτρα μηχανακι μονο για σενα και να κλειδωσεις το tiger μεσα, οχι...γιατι χανει το πρωτο σου μηχανακι τον ρολο του πολυχρηστικου...


    εκτος παλι αν κανεις πολλα ταξιδια με το tiger και δεν θες να το φορτωνεις ανουσια χλμ...


    ενταξει οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει ασπρο ή μαυρο...

    καπως ετσι την ειχα πατησει και εγω για 3-4 χρονια με ενα cbf125 που ειχε παρει η γυναικα και ειχα μπει και εγω στην διαδικασια να κυκλοφορω ενω εχω μονοκυλινδρο 650 που ειναι ταμαμ για πολη...αλλα το μικρο εχει αλλη ευκολια και χρηστικοτητα...οποτε το μεσαιο ξεκουραζοταν και το μικρο ηταν στις υπερωριες...ενω το μεγαλο μεγαλο (gsxr 1000) ειχε πεσει σε χειμερια ναρκη...

    οποτε το πουλησα το σπορι και εμεινα με τα αλλα 2...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Αν έχεις κάποιο επώνυμο Ιαπωνικό ή Ευρωπαϊκό σκούτερ και το πας by the book (αντιπροσωπεία, γνήσια ανταλλακτικά, κλπ) το κόστος συντήρησης φθάνει αυτό ενός mini αμαξιού.

    Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες βέβαια που επηρεάζουν τα κόστη συντήρησης, όπως η συχνότητα των μετακινήσεων αλλά και των αποστάσεων. (άλλο ένα 150 άρι σκούτερ στην πόλη με 10-15km / μέρα και άλλο το ίδιο μοτεράκι σε ΑΟ ή ποτάμι και 70Km / μέρα).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Να προσθεσω και μια αλλη παραμετρο, αυτη της ενεργητικης ασφαλειας. Το Tiger ειναι μια συγχρονη μηχανη που σου προσφερει πολυ υψηλα επιπεδα ασφαλειας (γκαζι να σε βγαλει απο τη δυσκολη θεση, μεγαλοι τροχοι, λογικα ABS, κτλ). Αν μου ελεγες να πας σε ενα συγχρονο σκουτερ θα ελεγα πως χανεις πολυ λιγο σε αυτον τον τομεα, οποτε δεν ειναι θεμα. Αλλα αφου κοιτας στα 600€ θα παρεις κατι που σιγουρα θα σε κανει πολυ πιο ευαλωτο στην καθημερινη σου μετακινηση. Ειχα κι εγω το ιδιο διλημμα και τελικα δεν το πηρα για αυτον τον λογο (ηθελα τουλαχιστον 2500 για να παρω κατι αξιολογο που να εχει και ABS). Νομιζω πως η μηχανη με εχει γλιτωσει απο μια-δυο πτωσεις σιγουρα ολο αυτο το διαστημα μεσα στην πολη. Ειναι σα να κρατας τα καλα σερβιτσια στο ντουλαπι και να τρως καθε μερα με πλαστικα μαχαιροπιρουνα, καπως ετσι το βλεπω εγω...

  9. #9
    καταρχας ευχαριστω για ολες τις γνωμες, οπως εγραψα και πριν σιγουρα απσχολει αρκετους το θεμα!

    Τα χλμ που κανω ανα ετος ειναι 6000 περιπου, απο αυτα τα μισα και λιγα παραπανω ειναι ειναι η "κακη" πολη , δλδ , μποτιλιαρισμα, φαναρια, σταματα ξεκινα, κατι που τωρα που αρχιζουν οι ζεστες με προβληματιζει για το tiger (πολυ καψιμο...)
    Η γυναικα μου το σκουτερ θα το χρησιμποποιει λιγο και οχι πολυ συχνα.

    Κατεληξα σε σκουτερ και μου αρεσαν καπως τα yamaha majesty 125 και SYM Joyride 200 (μοντελα 2000-2005), αυτα με λιγη τυχη και καλο ψαξιμο τα βρισκω στα λεφτα που ανεφερα. Δεν εχει νοημα να δωσω πχ 2000€+ γιατι ο κυριως σκοπος (οικονομια) χανεται. Φυσικα η ασφαλεια στο δρομο παιζει μεγαλο ρόλο και δεν συγκρινεται με τον τιγρη μου. Μαλιστα χθες με εσωσε το ABS απο φρενο πανικου στην Εγνατια...
    Τα ζυγιζω όλα εχοντας στο μυαλο οτι το σκουτερ θα φαει ΜΟΝΟ τις κοντινες αποστασεις και το κέντρο (οχι περιφερειακους κτλ)

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Κανω περιπου 12 με 15 χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο.
    Μεχρι πρότινος είχα το ΧΤ και τα εκανα ολα με αυτο. Οταν πηρα το Hornet ξεκινησα λιγο να κουραζομαι στη πολυωρη κινηση της πολης και ηρθς στα χερια μου ενα παπι.
    Απο τοτε που πηρα το παπι η μονη βολτα που εχω κανει με το Hornet ειναι για να το περασω ΚΤΕΟ.
    Προσεξε γιατι η παρουσια ενος μικρου ειναι τοσο βολικη που βγαζει off το μεγαλο.
    Ασε που εχουν μηδενιστει τα εξοδα κυκλοφοριας. Με το παπι χρειαζομαι 5€ βενζινη την εβδομαδα.
    Σιγουρα δε χαιρομαι το ιδιο τη βολτα με το παπι... αλλα ειναι τοσο ευκολο...
    Δικοπο μαχαιρι η ολη φαση.

  11. #11
    φαντασου εμενα που λογο σκουτερ
    ...εμεινα χωρις μηχανη .

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Για 6000χλμ τον χρόνο δεν αξίζει αυτο που σκέφτεσαι .....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    Για 6000χλμ τον χρόνο δεν αξίζει αυτο που σκέφτεσαι .....
    Ακριβώς. Τα εξοδα μοιραζονται αλλα η αξια και των δυο φθινει όσο περνάει ο χρόνος. Ενα μικρο 125 ειναι πάντα χρήσιμο και βολικό αλλα δεν ειναι χρηματικος ο λογος που αξίζει. Γενικα πάντως το να εχεις ενα μηχανακι ειναι βαρετο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Έχω scooter 125c με καρμπιρατερ, αν και πολύ άνετο για 2 άτομα, πάμε super φορτώνεται σαν μουλάρι, ούτε συμπλέκτες ούτε ανεβάζει θερμοκρασίες στην κίνηση, το μόνο αρνητικό είναι η κατανάλωση που ξεπερνάει τα 4 με 5 λίτρα(μπορεί και παραπάνω, είμαι και χεράς!) μέσα στην πόλη και η συντήρηση.
    Γενικά πιστεύω τα scooter και γενικά τα αυτόματα είναι μανούλα για την πόλη και δικάβαλο, πολύ πιο άνετα από τις πάπιες και φορτώνονται πολύ περισσότερο.
    Αν δεν το οδηγούσε η γυναίκα μου θα είχα πάρει πάπια φυσικά.

  15. #15
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    - Η αξία των 6.000 χλμ τον χρόνο, ποιά είναι;
    - Και εαν συνέχιζες με το ίδιο ενα μηχανάκι που έχεις, η αξία του, μετά απο ένα ακόμη χρόνο χρήσης, ποιά θα είναι;
    - Μαζί με την αποπάνω ερώτηση, εαν ΔΕ?Ν κάνεις αυτά τα 6κ χλμ, το μηχανάκι που έχεις τί αξία θα έχει σε ένα χρόνο??

    το σκεπτικό των ερωτήσεων μου είναι: Δεν κάνω χλμ με το μεγάλο για να μην το επιβαρύνω γιατί πέφτει η αξία λόγω πολλών χλμ/γιατί έχει πιό ακριβή συντήρηση κτλ, κτλ.. Σε ένα χρόνο όμως, ή ίσως και σε δύο, πόσο θα έχει μειωθεί η αξία της μεγάλης μηχανής?

    Υ.Γ: είμαι ακόμη γραφείο και σκέφτομαι οιkονομοτεχνικά σενάρια ακόμη, συμπάθα με εαν σε έβαλα σε σκέψεις περιττές...
    Τελευταία τροποποίηση από Manalishi; 26/04/2018 στις 09:13.
    The mountain is you

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα Scooter
    από thomass στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2018, 07:18
  2. Σχετικά με κάτι που έλεγα τις προάλλες
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 10:04
  3. Ενδοσυνενόηση-υπάρχει κατι που να δουλεύει???
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 23:25
  4. Απαντήσεις: 207
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 21:48
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF