Σελίδα 13 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 546

Θέμα: Νέα Daytona (by Zontes) X310 και R310

  1. #181
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    4195 ευρα
    4200 για 300αρι Κινεζο...
    Ρε παιδια, δεν βλεπετε καθολου car να δειτε τι μηχαναρες μεταχειρισμενα παιρνετε σε αυτα τα λεφτα? Ελεος με τη φοβια του μεταχειρισμενου και το κομπλεξ του καινουργιου..
    Ναι, αν εχεις τα φραγκα να παρεις κανουργιο καλο, παρ'το και καλες βολτες, αν δεν τα εχεις ομως μην χαραμιζεις και τα λιγα αυτα που εχεις σε μπουρδες που εν τελει θα βγουν και πιο ακριβες απο τα επωνυμα.
    Σκεφτειτε την αξιοπιστια, σκεφτειτε την μεταπωληση, σκεφτειτε την ασφαλεια.. Απο αυτα κανεις ουσιαστικη οικονομια, οχι απο το κοστος αγορας.
    Βαλ΄τε μυαλο!
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #182
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Ρε μάστορα είναι άλλο καπέλο το μτχ. Λες να μην το ξέρει ο ανθρώπος που θα πάει να το αγοράσει ; Τι σχέση έχει αν με αυτά τα λεφτά παίρνεις στρώμα 5 ετίας ή hayabusa 10 ετίας ή gsxr 8 ετίας ή VW golf δεκαετίας ; Θέλει καινούριο , θελει λίγα κυβικά , θέλει φτηνή συντήρηση και αναλώσιμα , θέλει λίγα τέλη και ασφάλεια . Θέλειο να έχει μία κάλυψη για 2 χρόνια . Θέλει να ξέρει ότι πήρε μοτοσακό απο το εργοστάσιο και όχι το σκισμένο του καθένα . Η μεταπώληση πάλι που λες είναι πονεμένη ιστορία . Τι κρατάει τιμή , ποιο μοτοσακό σήμερα για πες να γελάσω ? Επειδή κάποιοι με χοντα και μάχα τις βάζουνε πιο ακριβά στο καρ.γρ δεν σημαίνει ότι εντέλει πωλούνται και τόσο . Τις μηχανές τις αγοράζουμε για μας και όχι για τους επόμενους ...
    Modenas Kriss 125

  3. #183
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαποιοι με ΧονΔα και Γιαμαχα τα βαζουν πιο ακριβα γιατι φευγουν σε 3 ωρες μεσα, δεν ειναι χαζοι. Αλλιως θα τα ειχαν να τα βλεπουνε ή θα ριχνανε τις τιμες.
    Πολλα Ιαπωνικα (αλλα και καποια λιγα ευρωπαϊκα) μηχανακια κρατανε τιμες σημερα. Η λιστα ειναι μακροσκελης.
    Το να παρεις μηχανακι εχοντας υπ'οψιν και τη μεταπωληση δεν σημαινει οτι το παιρνεις για τον επομενο, σημαινει οτι σκεφτεσαι οικονομικα. Οπως την οικονομια σκεφτεσαι οταν θελεις να παρεις Κινεζο, μονο που σε αυτη την περιπτωση ειναι λαθος και μονο οικονομια δεν κανεις ετσι..
    Αλλα οκ, κουμαντο στην τσεπη κανενος δεν θελω να κανω, την αποψη μου λεω, βαση κυριως της οποιας εμπειριας και της οποιας ερευνας, για να βοηθησω, κατα τα αλλα παρ'τε οτι Κινεζια καινουργια θελετε και καλοριζικη και μακαρι να βγω ψευτης (μεχρι τωρα σε αυτο το θεμα δεν εχω βγει παντως), τα μεταχειρισμενα αλλωστε δεν φτανουν για ολους!
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #184
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Kαποιοι με ΧονΔα και Γιαμαχα τα βαζουν πιο ακριβα γιατι φευγουν σε 3 ωρες μεσα, δεν ειναι χαζοι. Αλλιως θα τα ειχαν να τα βλεπουνε ή θα ριχνανε τις τιμες.
    Πολλα Ιαπωνικα (αλλα και καποια λιγα ευρωπαϊκα) μηχανακια κρατανε τιμες σημερα. Η λιστα ειναι μακροσκελης.
    Το να παρεις μηχανακι εχοντας υπ'οψιν και τη μεταπωληση δεν σημαινει οτι το παιρνεις για τον επομενο, σημαινει οτι σκεφτεσαι οικονομικα. Οπως την οικονομια σκεφτεσαι οταν θελεις να παρεις Κινεζο, μονο που σε αυτη την περιπτωση ειναι λαθος και μονο οικονομια δεν κανεις ετσι..
    Αλλα οκ, κουμαντο στην τσεπη κανενος δεν θελω να κανω, την αποψη μου λεω, βαση κυριως της οποιας εμπειριας και της οποιας ερευνας, για να βοηθησω, κατα τα αλλα παρ'τε οτι Κινεζια καινουργια θελετε και καλοριζικη και μακαρι να βγω ψευτης (μεχρι τωρα σε αυτο το θεμα δεν εχω βγει παντως), τα μεταχειρισμενα αλλωστε δεν φτανουν για ολους!
    Φίλος απλά ενημέρωσα την τιμή της μοτοσυκλέτας και σχολίασα ότι για μένα είναι καλύτερη επιλογή από το zontes.. Από κει και μετά ο καθένας κάνει τις επιλογές του.. Αλλος δίνει 1100 παραπάνω κ παίρνει vstrom250 (5300) αν δεν κάνω λάθος.. Άλλος δίνει 1800 παραπάνω κ παίρνει το versys300x.. κ.ο.κ..Στα λεφτά του όμως η γνώμη μου είναι ότι είναι τίμιο.. Τώρα για αξιοπιστία θα δείξει.. Αλλάζουνε τα δεδομένα σιγά σιγά.. Ας περπατήσει πρώτα και μετά το συζητάμε.. Τώρα για μεταχειρισμένο είναι τελείως άλλη ιστορία.. Άλλο κούτα να μεγαλώσεις την μοτοσυκλέτα όπως εσύ θες (σέρβις, κάλυψη μοτοσυκλέτας κτλ) και άλλο μεταχειρω που δεν ξέρεις τι έχει υποστεί η μοτοσυκλετα..

  5. #185
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ρε μάστορα είναι άλλο καπέλο το μτχ. Λες να μην το ξέρει ο ανθρώπος που θα πάει να το αγοράσει ; Τι σχέση έχει αν με αυτά τα λεφτά παίρνεις στρώμα 5 ετίας ή hayabusa 10 ετίας ή gsxr 8 ετίας ή VW golf δεκαετίας ; Θέλει καινούριο , θελει λίγα κυβικά , θέλει φτηνή συντήρηση και αναλώσιμα , θέλει λίγα τέλη και ασφάλεια . Θέλειο να έχει μία κάλυψη για 2 χρόνια . Θέλει να ξέρει ότι πήρε μοτοσακό απο το εργοστάσιο και όχι το σκισμένο του καθένα . Η μεταπώληση πάλι που λες είναι πονεμένη ιστορία . Τι κρατάει τιμή , ποιο μοτοσακό σήμερα για πες να γελάσω ? Επειδή κάποιοι με χοντα και μάχα τις βάζουνε πιο ακριβά στο καρ.γρ δεν σημαίνει ότι εντέλει πωλούνται και τόσο . Τις μηχανές τις αγοράζουμε για μας και όχι για τους επόμενους ...
    Έτσι ακριβώς..

  6. #186
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία πωλήσεων, 12 daytona(zontes) t310 έχουν βρει αγοραστές το πρώτο 2μηνο.

    Προσωπικά αν και είμαι υπέρ της προσπάθειας που γίνεται από Κινέζους και Ινδούς (ειδικά από αυτούς), 4+ χιλιάρικα ΔΕΝ θα τα έδινα για ένα zontes που βαφτίζεται εδώ daytona.

    Θα τα έδινα με μεγάλη χαρά για ένα bajaj dominar 400 για παράδειγμα όπου ξέρω ότι εκτός από την κεφαλή, όλο το μοτέρ είναι ktm, με ότι συνεπάγεται αυτό σε συντήρηση και ανταλλακτικά (εδώ μιλάμε για κάλυψη σε πανελλαδικό επίπεδο από το δίκτυο της ktm).

    Διαβάζω και ξέρω από γνωστό μου που έχει την rockstar 400 ότι από τη μια δεν έχουν επίσημο διαγνωστικό τα συνεργεία του επίσημου αντιπροσώπου ενώ από την άλλη έκαναν 2 εβδομάδας να έρθουν καινούρια όργανα σε μηχανάκι που παρέδωσαν πνεύμα με το καλημέρα.

    Δεν τολμώ να σκεφτώ καν τι τρέξιμο θα πέσει για να βρεθεί άκρη μετά από 6-7 χρόνια, όπου ενδέχεται ο χ, ψ εισαγωγέας των zontes να τα έχει σπάσει με τον συγκεκριμένο Κινέζο και να τα έχει κάνει πλακάκια με κάποιον άλλο.

    Από μια τρόμπα βενζίνης για παράδειγμα, θα πετάς ολόκληρο το μηχανάκι.

    Και στην τελική, αν κάποιος θέλει αξιόλογο Κινέζικο ον οφ, ας κοιτάξει το zongshen rx στα 250 κυβικά, προσεχώς και στα 400, που έχει ανταλλακτικά σε όλη την Ευρώπη, βασικά σε όλο τον κόσμο, είναι πολύ πιο ποιοτικό, έχει λιγότερα μαλακισμένα τσουμπλεκια που μόνο προβλήματα θα φέρουν στο πολύ κοντινό μέλλον. Επίσης η zongshen για παράδειγμα, διαθέτει τα μοντέλα της στην Ελλάδα με το όνομα της, έχει συνεργασία με Honda, piaggio κλπ και ακολουθεί μια πιο συντηρητική τακτική στα μοντέλα της.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 24/03/2019 στις 17:31.

  7. #187
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαλα παιδια, κανετε οτι σας φωτισει ο καλος θεουλης. Μαλλον δεν καταλαβαινομαστε...

    Οταν μου λετε οτι ενας no name Κινεζος, φορτωμενος με εξοπλισμο, σε τοσο χαμηλοτερη απο τον ανταγωνισμο, πρεπει να "περπατησει" για να καταλαβουμε αν θα ειναι μουφα ή σκουπιδι, ε, οκ... Βαριεμαι να το αναλυσω περαιτερω, συγνωμη.
    Eπισης, επειδη, καλως ή κακως, δεν εχετε ασχοληθει με την αγορα μεταχειρισμενων ή/και σας λειπει η γνωση για να καταλαβετε, μεσω διαφορων δεδομενων, αν ενα μεταχειρισμενο αξιζει ή οχι δεν σημαινει οτι ολα ειναι "σκισμενα" ή τρακαρισμενα ή κλεμενα ή και εγω δεν ξερω τι αλλο. Τα περισσοτερα απο ιδιωτες ειναι μια χαρα μηχανακια που τα προσεχαν οι ιδιοκτητες τους οπως θα προσεχατε και εσεις το δικο σας.
    Και επισης τον Κινεζο οπως και να τον "μεγαλωσεις" στο χερι θα τον παρεις στο τελος και θα καταληξει σκραπ.
    Επισης λαβετε υπ οψιν και αυτο που λεει ο jawaforever πιο πανω για τις αντιπροσωπιες και τα ανταλακτικα.

    Τα λεω ολα αυτα γιατι καταλαβαινω οτι τον Κινεζο θελει να τον παρει καποιος για οικονομια. Αλλα η οικονομια δεν γινεται ετσι.
    Σε νημα για ακριβα Ευρωπαϊκα δεν θα ελεγα τα ιδια διοτι εκει δεν παιζει ο παραγοντας οικονομια ή αξιοπιστια και ο αγοραστης ειτε ξερει που πιθανον θα μπλεξει και το αποδεχεται ή εχει λεφτα για φαγωμα και δεν τον νοιαζει.
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #188
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία πωλήσεων, 12 daytona(zontes) t310 έχουν βρει αγοραστές το πρώτο 2μηνο.

    Προσωπικά αν και είμαι υπέρ της προσπάθειας που γίνεται από Κινέζους και Ινδούς (ειδικά από αυτούς), 4+ χιλιάρικα ΔΕΝ θα τα έδινα για ένα zontes που βαφτίζεται εδώ daytona.

    Θα τα έδινα με μεγάλη χαρά για ένα bajaj dominar 400 για παράδειγμα όπου ξέρω ότι εκτός από την κεφαλή, όλο το μοτέρ είναι ktm, με ότι συνεπάγεται αυτό σε συντήρηση και ανταλλακτικά (εδώ μιλάμε για κάλυψη σε πανελλαδικό επίπεδο από το δίκτυο της ktm).

    Διαβάζω και ξέρω από γνωστό μου που έχει την rockstar 400 ότι από τη μια δεν έχουν επίσημο διαγνωστικό τα συνεργεία του επίσημου αντιπροσώπου ενώ από την άλλη έκαναν 2 εβδομάδας να έρθουν καινούρια όργανα σε μηχανάκι που παρέδωσαν πνεύμα με το καλημέρα.

    Δεν τολμώ να σκεφτώ καν τι τρέξιμο θα πέσει για να βρεθεί άκρη μετά από 6-7 χρόνια, όπου ενδέχεται ο χ, ψ εισαγωγέας των zontes να τα έχει σπάσει με τον συγκεκριμένο Κινέζο και να τα έχει κάνει πλακάκια με κάποιον άλλο.

    Από μια τρόμπα βενζίνης για παράδειγμα, θα πετάς ολόκληρο το μηχανάκι.

    Και στην τελική, αν κάποιος θέλει αξιόλογο Κινέζικο ον οφ, ας κοιτάξει το zongshen rx στα 250 κυβικά, προσεχώς και στα 400, που έχει ανταλλακτικά σε όλη την Ευρώπη, βασικά σε όλο τον κόσμο, είναι πολύ πιο ποιοτικό, έχει λιγότερα μαλακισμένα τσουμπλεκια που μόνο προβλήματα θα φέρουν στο πολύ κοντινό μέλλον. Επίσης η zongshen για παράδειγμα, διαθέτει τα μοντέλα της στην Ελλάδα με το όνομα της, έχει συνεργασία με Honda, piaggio κλπ και ακολουθεί μια πιο συντηρητική τακτική στα μοντέλα της.
    Βλέπω την προσφορά στο ktm rc390 με τα -1000 ευρώ και αναρωτιέμαι τι έχει να γίνει αν κάποια στιγμή η bajaj θελήσει να ξεστοκαρει ή να πάρει μερίδιο στην Ελληνική αγορά...
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 24/03/2019 στις 22:53.

  9. #189
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία πωλήσεων, 12 daytona(zontes) t310 έχουν βρει αγοραστές το πρώτο 2μηνο.

    Προσωπικά αν και είμαι υπέρ της προσπάθειας που γίνεται από Κινέζους και Ινδούς (ειδικά από αυτούς), 4+ χιλιάρικα ΔΕΝ θα τα έδινα για ένα zontes που βαφτίζεται εδώ daytona.

    Θα τα έδινα με μεγάλη χαρά για ένα bajaj dominar 400 για παράδειγμα όπου ξέρω ότι εκτός από την κεφαλή, όλο το μοτέρ είναι ktm, με ότι συνεπάγεται αυτό σε συντήρηση και ανταλλακτικά (εδώ μιλάμε για κάλυψη σε πανελλαδικό επίπεδο από το δίκτυο της ktm).

    Διαβάζω και ξέρω από γνωστό μου που έχει την rockstar 400 ότι από τη μια δεν έχουν επίσημο διαγνωστικό τα συνεργεία του επίσημου αντιπροσώπου ενώ από την άλλη έκαναν 2 εβδομάδας να έρθουν καινούρια όργανα σε μηχανάκι που παρέδωσαν πνεύμα με το καλημέρα.

    Δεν τολμώ να σκεφτώ καν τι τρέξιμο θα πέσει για να βρεθεί άκρη μετά από 6-7 χρόνια, όπου ενδέχεται ο χ, ψ εισαγωγέας των zontes να τα έχει σπάσει με τον συγκεκριμένο Κινέζο και να τα έχει κάνει πλακάκια με κάποιον άλλο.

    Από μια τρόμπα βενζίνης για παράδειγμα, θα πετάς ολόκληρο το μηχανάκι.

    Και στην τελική, αν κάποιος θέλει αξιόλογο Κινέζικο ον οφ, ας κοιτάξει το zongshen rx στα 250 κυβικά, προσεχώς και στα 400, που έχει ανταλλακτικά σε όλη την Ευρώπη, βασικά σε όλο τον κόσμο, είναι πολύ πιο ποιοτικό, έχει λιγότερα μαλακισμένα τσουμπλεκια που μόνο προβλήματα θα φέρουν στο πολύ κοντινό μέλλον. Επίσης η zongshen για παράδειγμα, διαθέτει τα μοντέλα της στην Ελλάδα με το όνομα της, έχει συνεργασία με Honda, piaggio κλπ και ακολουθεί μια πιο συντηρητική τακτική στα μοντέλα της.
    Έχεις δίκιο φίλος.. Το ξέχασα το zongshen
    . Φαίνεται τίμιο..

  10. #190
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Τρεμετε...ο κινεζικος δρακος ερχεται.....σε 5...σε 10..σε 15 χρονια...θα τριβουμε τα ματια μας....και τωρα μπορουν ας μην γελιομαστε...αλλο οτι δεν το κανουν !

  11. #191
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Kαλα παιδια, κανετε οτι σας φωτισει ο καλος θεουλης. Μαλλον δεν καταλαβαινομαστε...

    Οταν μου λετε οτι ενας no name Κινεζος, φορτωμενος με εξοπλισμο, σε τοσο χαμηλοτερη απο τον ανταγωνισμο, πρεπει να "περπατησει" για να καταλαβουμε αν θα ειναι μουφα ή σκουπιδι, ε, οκ... Βαριεμαι να το αναλυσω περαιτερω, συγνωμη.
    Eπισης, επειδη, καλως ή κακως, δεν εχετε ασχοληθει με την αγορα μεταχειρισμενων ή/και σας λειπει η γνωση για να καταλαβετε, μεσω διαφορων δεδομενων, αν ενα μεταχειρισμενο αξιζει ή οχι δεν σημαινει οτι ολα ειναι "σκισμενα" ή τρακαρισμενα ή κλεμενα ή και εγω δεν ξερω τι αλλο. Τα περισσοτερα απο ιδιωτες ειναι μια χαρα μηχανακια που τα προσεχαν οι ιδιοκτητες τους οπως θα προσεχατε και εσεις το δικο σας.
    Και επισης τον Κινεζο οπως και να τον "μεγαλωσεις" στο χερι θα τον παρεις στο τελος και θα καταληξει σκραπ.
    Επισης λαβετε υπ οψιν και αυτο που λεει ο jawaforever πιο πανω για τις αντιπροσωπιες και τα ανταλακτικα.

    Τα λεω ολα αυτα γιατι καταλαβαινω οτι τον Κινεζο θελει να τον παρει καποιος για οικονομια. Αλλα η οικονομια δεν γινεται ετσι.
    Σε νημα για ακριβα Ευρωπαϊκα δεν θα ελεγα τα ιδια διοτι εκει δεν παιζει ο παραγοντας οικονομια ή αξιοπιστια και ο αγοραστης ειτε ξερει που πιθανον θα μπλεξει και το αποδεχεται ή εχει λεφτα για φαγωμα και δεν τον νοιαζει.
    Και φυσικά θα πρέπει να περπατήσει για να το κρίνεις.. No name δεν είναι.. Benelli είναι η μάρκα κ τα μοντέλα κατασκευαζονται στην Κίνα.. Όπως κάποια τζαπαν Ταϊλάνδη κτμ Ινδία κτλ..Το ότι κάποιες κινεζικές μάρκες παλιά ήταν χάλια δεν σημαίνει ότι τα benelli η τα cfmoto είναι χάλια.. Η ποιότητα δεν είναι σαν τα ιαπωνικά (αν κ κάποια από αυτά δεν μου γεμίζουνε το μάτι ποιοτικά όπως παλιά) αλλά δεν είναι και χάλια όπως αλλά παλιά.. Ας τα δούμε στην πορεία κ ας μην κρίνουμε από το 'αρρωστο' παρελθόν κάποιων κινεζικών..
    Τωρα γ την αγορά των μεταχειρισμένων ασχολούμαι 20 χρόνια.. Πάντα μεταχειρισμένα είχα.. Κάποια βγήκαν καλά κ άλλα μου βγάλανε θέματα..Και ιαπωνικά κ ευρωπαϊκά.. Εγώ απλά πρότεινα εναλλακτική σε σχέση με το zontes στα λεφτά αυτά.. Τώρα αν ο φίλος θέλει να δώσει παραπάνω κ να πάρει ιαπωνικό πολύ καλά θα κάνει.. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει.. Η αγορά έχει επιλογές..

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    αυτη η ακριβως ειναι η παρανοηση....
    οτι ειναι benelli
    δεν υπαρχει καμμια τετοια εταιρεια ενεργη χρονια τωρα
    το benelli ειναι ενα αγορασμενο ονομα για να στολισει κατι no name

  13. #193
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Επειδή κάποια πράγματα καταντάνε υπερβολικά κουραστικά, να διευκρινίσουμε ότι όντως ΔΕΝ δεν είναι όλες οι Κινέζικες φίρμες το ίδιο.
    Είπα και πριν ότι θα έδινα τα λεφτά μου για ένα Bajaj , όμως δεν θα τα έδινα για ένα zontes που βαφτίστηκε Daytona.

    Η ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί είναι η εξής. Αξίζει η αγορά ενός Benelli σήμερα? Τι υπάρχει πίσω από την Benelli? Αυτό που υπάρχει είναι αξιόπιστο? Οι επενδυτές πίσω από το όνομα Benelli είναι σοβαροί? Έχουν την οικονομική δυνατότητα και το know how για να την στηρίξουν?

    Ας δούμε πως έχει η κατάσταση.

    Η Benelli ΔΕΝ ήταν νεκρό γράμμα για 10ετίες, όπως λανθασμένα πιστεύεται από ορισμένους. Το 3k 900άρι και αργότερα 1130 ΔΕΝ ανήκουν στο 1930 μ.χ.

    Η Benelli, εξαγοράστηκε το 2005 από τον όμιλο Q.J ο οποίος με τη σειρά του εξαγοράστηκε από τον όμιλο GEELY λίγα χρόνια αργότερα.

    Τι εστί όμως GEELY GROUP???

    https://www.4troxoi.gr/epikairotita/...-kai-tis-volvo

    Και η απόκτηση της Q.J λίγο αργότερα.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Geely

    Η BENELLI βρίσκεται σε σίγουρα χέρια. Ο ιδιοκτήτης της GEELY δεν αγοράζει τίποτα που δεν αξίζει. Οτιδήποτε αγοράζει πρέπει να έχει κάποιο τεχνολογικό υπόβαθρο και να έχει αποδείξει ότι έχει προοπτικές.

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    συμφωνα με το wiki η benelli ηταν ενεργη και ανταγωνιστικη τη δεκαετια του 70
    το 1988 εκλεισε το 1989 ξανανοιξε ανεπιτυχως
    το 1995 ξεκινησε μια προσπαθεια που απεφερε τα δυο παραπανω μοντελα και τελικα πουληθηκε ως ονομα χωρις γκαμα προιοντων στους κινεζους
    2 παρομοια μοντελα σε 25 χρονια δεν ειναι ενεργη εταιρεια μοτο
    αν αξιζει να αγορασει κανεις σημερα;
    αξιζει αν ξερει οτι αγοραζει ενα κινεζικο προιον με ιταλικο ονομα
    το ιταλικο ονομα δεν μπορει να κανει το προιον καλυτερο
    το προιον αυτο θα αξιολογηθει σωστα σε βαθος δεκαετιας χρησης

  15. #195
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Η παραγωγή των 3κ benelli ξεκίνησε το 2002 και κράτησε αρκετά χρόνια. Δεν είναι μοντέλα της δεκαετίας του 90.
    Η σχεδίαση και ανάπτυξη των σύγχρονων benelli γίνεται στην Ιταλία. Η παραγωγή για λόγους κόστους γίνεται στην Κίνα.
    Επειδή ακούω ξανά και ξανά για τους Ιάπωνες (που σέβομαι και εκτιμώ βαθύτατα) να ξεκαθαρίσουμε ότι σε honda πχ, για να πάρεις πλέον honda made in japan, θα πρέπει να αγοράσεις κάτι από τη σειρά cbr600rr/1000rr/vfr.

    Σχεδόν οτιδήποτε άλλο που πωλείται στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή, είναι made in τρεχα γύρευε.

    Όλη η σειρά cb500 είναι φτιαγμένη κάπου στην Ινδονησία ή Ταϊλάνδη.
    Πλέον κάνεις κρα για να αγοράσεις ένα honda που είναι φτιαγμένο έστω στην Ιταλία ή την Ισπανία.

    Εκτός και αν κάποιος, φανατικά τυφλός προφανώς, πιστεύει ότι η Ινδονησία ή η Ταϊλάνδη, έχουν μοτοσυκλετιστικη κουλτούρα επειδή παράγουν παπια εδώ και μερικές 10ετιες

    Για να γυρίσουμε στην benelli, σαφώς και υπάρχουν μοντέλα της Q.J που απλά φοράνε το όνομα της benelli. Εξάλλου ένας όμιλος είναι, είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό.

Σελίδα 13 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νέα Daytona 675
    από giuzer στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2012, 19:06
  2. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 14:08
  3. νέα και α-μήχανη :)
    από evvou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1148
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 22:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF