Σελίδα 2 από 37 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 546

Θέμα: Νέα Daytona (by Zontes) X310 και R310

  1. #16
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    δεν είναι κακό να προσέχουμε λιγάκι τι γράφουμε, υπάρχει και κόσμος που δεν γνωρίζει για τι παρτάλια μιλάτε.

  2. #17
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Μα δε θα αλλάξει το γεγονός ότι είναι παρταλια από τον τρόπο που μιλάμε για αυτα
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #18
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Λοιπόν η σύγκριση με τα τζαπαν είναι στο οτι ναι τα τζαπαν ηταν και είναι μακράν πιο αξιοπιστα (αλλα δεν ειναι τζαπαν πλεον).
    Αν και έχουν αρχίσει και μας κάνουν νερά τελευταία στην μικρή κατηγορία.
    Και αναφέρομαι στα innova απο την honda,αναφέρομαι στα ZX130 που δεν το έχω οδηγήσει αλλά όλοι οι μηχανικοί λένε οτι έχει τα θέματα του,στο KAZE-R 115 το πιο καινούριο που τα πλαστικά τρίζουν...
    Απο την άλλη υπάρχει πχ το SYM magic που έχει βγει μέχρι στιγμής πολύ καλό,το Daelim City Ace 110 που είναι εξαιρετικό,έχω παράδειγμα απο DY-125 mod 2016 με 30.000 χλμ όλα σε ντελίβερυ και δεν έχει κάνει κιχ,απο το wolf 250 που έχω και είναι αστέρι,και πόσα ακόμα μοντέλα απο δίκυκλα (σκουτερ κυρίως).
    Για ποιο λόγο να μην εμπιστευτώ αυτές τις εταιρίες;Αν οι 4 μεγάλοι ρίξουν τις τιμές ναι θα προτιμήσω ιάπωνα.
    Ένα vstrom 250,GSXR 250,CBR250R,Ζ300/250 κτλπ.Από παπιά δεν το συζητάω δεν υπάρχουν τζαπάν παπιά πλέον.Ακόμα και η γιαμάχα σταμάτησε την παραγωγή του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΎ ΣΕ ΟΛΑ (πλην της τιμής βεβαίως βεβαιως) κρυπτον (110 + 135).Μένεις με 2 επιλογές.Honda astrea 110/honda supra-x 125.Το athlete δεν έχει κυκλοφορίσει σχεδον καθόλου και προσωπικά το βάζω στην κατηγορία της μοτοσυκλέτας και όχι του παπιού.
    Αν έχετε κάπου αντίρρηση μπορείτε να μου υποδείξετε σε τι,και αν μου ξεφεύγει κάποιο μοντέλο να μου το πείτε.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Λοιπον έχω ενα gilera runner 50 10 χρόνια έχει πεσει 3 φορες απο το πλαϊνό Σταντ και δεν έχει σπάσει τπτ, τα πλαστικά είναι κουμπωμενα, οδηγαω στην δουλεια, 1 cryptonr τα πρωτα με 150.000χλμ ενα inova honda με 60.000 και ενα ,townmate εφεδρικό, και έχουμε ενα daytona 3 χρόνων και έιναι παρταλι γενικά, πήρα και ενα κλε500 πριν ενα μήνα χεχε. Οι απόψεις μου για κινεζεπαπα κ απο αλλους συναδέρφους είναι οι χειρότερες. Δεν λέω όμορφα όλα τα κινέζικα αρκεί όμως να μην είναι για μένα αχαχχα

  5. #20
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν υπάρχει σύγκριση καμια με πραγματικά τζαπαν.
    FB100,Townmate T80,Astrea Grand/Supra/Dream,Kaze-r,Crypton R 102 '98,Honda Cub 50,GLX.Αυτά είναι αθάνατα.Το σκούτερ δεν το πιάνω στο στόμα μου,είμαι κατά των σκουτερ γενικώς και ειδικώς.Το innova καιει λαδάκι η του έχετε φτιάξει και περιμένετε να βαρέσει πάλι μπιελίτσα;
    Υ.Γ. Το καζεράκι έχει φτάσει τις 327.000 πριν την πρώτη μπιέλα.Φτάσε με κάποιο μηχανάκι τόσα και μετά τα λέμε (απο τα συνχρονα τα δήθεν τζαπαν μιας και εδώ συζητάμε για "φρέσκα" μηχανάκια γιατί με τα Daytona και τα sym δεν υπάρχει περίπτωση να δεις πάνω απο 150.000 και αυτό με ευχαίλεα και τρισάγια κάθε 1000 χλμ)
    Μην ξεχνάς το βασικότερο σε όλα αυτά αγαπητέ.Το κόστος...
    Πάρε ΠΧ ένα κουτίσιο DY-125 με 1.500 ευρώ και είμαι σίγουρος οτι 80.000χλμ θα στα βγάλει.Με άλλα 300 ευρώ αλλάζεις μοτέρ και έχεις άλλα 80.000χλμ.Σούμα στα 1800 χοντρικά.Ένα χόντα φτηνό θέλει 2.100 (astrea 110) και αμα σου βγάλει 150.000 είναι θαύμα.Άρα είσαι μέσα και 300 ευρώ.
    Και αν το πάμε και στο ντελίβερυ...Παίρνεις ένα παπί 1500 ευρώ, το έχεις 2 χρόνια, του φορτώνεις 35-40 χιλιάδες χλμ και το δίνεις 1.000 ευρώ σε πολύ καλή κατάσταση.Στα δυο χρόνια αν βάλεις 21 ευρώ τον μήνα στην άκρη και με τα χρήματα της μεταπώλησης έχεις νέο παπί.Ασε που δεν αποτελούν τόσο "στόχους" μιας που έχουν παμφτηνα ανταλλακτικά.
    Ποιος θα δώσει πχ 10 ευρώ για ένα μεταχειρισμένο πλαστικό όταν έχει 15 καινούριο?Χωρίς φθορές απο τον ήλιο,χωρίς τυχών γρατζουνιές κτλπ.Αν αγόραζες όμως ένα τζαπάν δεν θα το δινες στα 2 χρόνια η στις 30-40.000.Θα το κρατούσες.Και θα έμενες με το παλιό παπί/μοτοσακό ενώ μπορείς να έχεις καινούριο.
    Αν πάμε βέβαια σε μεγάλες κατηγορίες 600-1300cc τότε αλλάζουν άρδην τα πράγματα.Εκεί θέλεις όντως την γιαπωνέζικη ποιότητα για 1002 λόγους.Δυσκολία στην μεταπώληση,μακρινά ταξίδια,πίστα κτλπ.

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει σύγκριση καμια με πραγματικά τζαπαν.
    FB100,Townmate T80,Astrea Grand/Supra/Dream,Kaze-r,Crypton R 102 '98,Honda Cub 50,GLX.Αυτά είναι αθάνατα.Το σκούτερ δεν το πιάνω στο στόμα μου,είμαι κατά των σκουτερ γενικώς και ειδικώς.Το innova καιει λαδάκι η του έχετε φτιάξει και περιμένετε να βαρέσει πάλι μπιελίτσα;
    Υ.Γ. Το καζεράκι έχει φτάσει τις 327.000 πριν την πρώτη μπιέλα.Φτάσε με κάποιο μηχανάκι τόσα και μετά τα λέμε (απο τα συνχρονα τα δήθεν τζαπαν μιας και εδώ συζητάμε για "φρέσκα" μηχανάκια γιατί με τα Daytona και τα sym δεν υπάρχει περίπτωση να δεις πάνω απο 150.000 και αυτό με ευχαίλεα και τρισάγια κάθε 1000 χλμ)
    Μην ξεχνάς το βασικότερο σε όλα αυτά αγαπητέ.Το κόστος...
    Πάρε ΠΧ ένα κουτίσιο DY-125 με 1.500 ευρώ και είμαι σίγουρος οτι 80.000χλμ θα στα βγάλει.Με άλλα 300 ευρώ αλλάζεις μοτέρ και έχεις άλλα 80.000χλμ.Σούμα στα 1800 χοντρικά.Ένα χόντα φτηνό θέλει 2.100 (astrea 110) και αμα σου βγάλει 150.000 είναι θαύμα.Άρα είσαι μέσα και 300 ευρώ.
    Και αν το πάμε και στο ντελίβερυ...Παίρνεις ένα παπί 1500 ευρώ, το έχεις 2 χρόνια, του φορτώνεις 35-40 χιλιάδες χλμ και το δίνεις 1.000 ευρώ σε πολύ καλή κατάσταση.Στα δυο χρόνια αν βάλεις 21 ευρώ τον μήνα στην άκρη και με τα χρήματα της μεταπώλησης έχεις νέο παπί.Ασε που δεν αποτελούν τόσο "στόχους" μιας που έχουν παμφτηνα ανταλλακτικά.
    Ποιος θα δώσει πχ 10 ευρώ για ένα μεταχειρισμένο πλαστικό όταν έχει 15 καινούριο?Χωρίς φθορές απο τον ήλιο,χωρίς τυχών γρατζουνιές κτλπ.Αν αγόραζες όμως ένα τζαπάν δεν θα το δινες στα 2 χρόνια η στις 30-40.000.Θα το κρατούσες.Και θα έμενες με το παλιό παπί/μοτοσακό ενώ μπορείς να έχεις καινούριο.
    Αν πάμε βέβαια σε μεγάλες κατηγορίες 600-1300cc τότε αλλάζουν άρδην τα πράγματα.Εκεί θέλεις όντως την γιαπωνέζικη ποιότητα για 1002 λόγους.Δυσκολία στην μεταπώληση,μακρινά ταξίδια,πίστα κτλπ.
    Εχεις ξεφύγει.
    Το θέμα είναι 'Νέα Daytona (by Zontes) X310 και R310' κι εσυ γραφεις τελείως άσχετα.

    Επίσης τα 80.000 χλμ το Daytona το παπί δεν τα βλέπει ουτε με το κυάλι και είναι τόσο άχρηστα που αναγκαστικά δεν το φτιάχνει κανείς, απλά βαζει Lifan.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει σύγκριση καμια με πραγματικά τζαπαν.
    FB100,Townmate T80,Astrea Grand/Supra/Dream,Kaze-r,Crypton R 102 '98,Honda Cub 50,GLX.Αυτά είναι αθάνατα.Το σκούτερ δεν το πιάνω στο στόμα μου,είμαι κατά των σκουτερ γενικώς και ειδικώς.Το innova καιει λαδάκι η του έχετε φτιάξει και περιμένετε να βαρέσει πάλι μπιελίτσα;
    Υ.Γ. Το καζεράκι έχει φτάσει τις 327.000 πριν την πρώτη μπιέλα.Φτάσε με κάποιο μηχανάκι τόσα και μετά τα λέμε (απο τα συνχρονα τα δήθεν τζαπαν μιας και εδώ συζητάμε για "φρέσκα" μηχανάκια γιατί με τα Daytona και τα sym δεν υπάρχει περίπτωση να δεις πάνω απο 150.000 και αυτό με ευχαίλεα και τρισάγια κάθε 1000 χλμ)
    Μην ξεχνάς το βασικότερο σε όλα αυτά αγαπητέ.Το κόστος...
    Πάρε ΠΧ ένα κουτίσιο DY-125 με 1.500 ευρώ και είμαι σίγουρος οτι 80.000χλμ θα στα βγάλει.Με άλλα 300 ευρώ αλλάζεις μοτέρ και έχεις άλλα 80.000χλμ.Σούμα στα 1800 χοντρικά.Ένα χόντα φτηνό θέλει 2.100 (astrea 110) και αμα σου βγάλει 150.000 είναι θαύμα.Άρα είσαι μέσα και 300 ευρώ.
    Και αν το πάμε και στο ντελίβερυ...Παίρνεις ένα παπί 1500 ευρώ, το έχεις 2 χρόνια, του φορτώνεις 35-40 χιλιάδες χλμ και το δίνεις 1.000 ευρώ σε πολύ καλή κατάσταση.Στα δυο χρόνια αν βάλεις 21 ευρώ τον μήνα στην άκρη και με τα χρήματα της μεταπώλησης έχεις νέο παπί.Ασε που δεν αποτελούν τόσο "στόχους" μιας που έχουν παμφτηνα ανταλλακτικά.
    Ποιος θα δώσει πχ 10 ευρώ για ένα μεταχειρισμένο πλαστικό όταν έχει 15 καινούριο?Χωρίς φθορές απο τον ήλιο,χωρίς τυχών γρατζουνιές κτλπ.Αν αγόραζες όμως ένα τζαπάν δεν θα το δινες στα 2 χρόνια η στις 30-40.000.Θα το κρατούσες.Και θα έμενες με το παλιό παπί/μοτοσακό ενώ μπορείς να έχεις καινούριο.
    Αν πάμε βέβαια σε μεγάλες κατηγορίες 600-1300cc τότε αλλάζουν άρδην τα πράγματα.Εκεί θέλεις όντως την γιαπωνέζικη ποιότητα για 1002 λόγους.Δυσκολία στην μεταπώληση,μακρινά ταξίδια,πίστα κτλπ.
    Mακάρι να ίσχυε μην είσαι σίγουρος...

    3 παπιες έχω για τη δουλειά.Ενα Kriss 115,ενα ZX130

    και ενα:


    Dy125 αγορασμένο απο καινουργιο,προσεγμένο ανα 2.000km λάδια κλπ.Τρομακτική κατανάλωση λαδιού και βενζίνης(4,5 λίτρα στα 100 φυλαγμένος,μάλλον χαλασε και το καρμπυρατερ) μετα τα 20,000km.Στα 48.000 βάρεσε σασμάν και δυο φορες χάλασε η πίσω τρομπα φρένου μέχρι αυτα τα km.Μπήκε lifan 125 cdi,βάρεσε σασμαν στα 18.000km.Τωρα έχει ένα 110 lifan πανω με 3,000km.Θα δούμε πόσο θα αντέξει.Για βάλε ποσα λεφτα έχω δώσει για να έχω ένα σκουπίδι DY125.

    Μεγάλο λάθος που έδωσα 1250 ευρώ για daytona.Με τα ιδια λεφτα πήρα το ΖΧ130 και έχει πάνω απο 120.000km χωρις ανοιγμα μοτερ.750 ευρώ πηρα το kriss μεταχειρισμένο το οποίο μου έβγαλε πάνω απο 100.000km.


    Τώρα αυτο το μηχανάκι του θέματος δεν ξέρω κατα πόσο θα αντέχει αλλά δεν του δίνω πολλές ελπίδες με 6αρι σασμαν.Εδω δε μπορουν να φτιαξουν αξιόπιστα σασμάν παπιου...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    βασικο θεμα με τα κινεζικα δεν ειναι απλα η χαμηλη ποιοτητα γενικα γιατι αυτο αντισταθμιζεται απο το χαμηλο κοστος
    ειναι η ελλειψη σοβαρου ποιοτικου ελεγχου με αποτελεσμα δυο ολοιδια μηχανακια το εναι να ειναι για 7/10 και το αλλο για πεταμα απο καινουριο
    ειναι καθαρα θεμα τυχης..............

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Το προβλημα με τα κινεζικα ειναι το κοινωνικο στιγμα του κατοχου περισοτερο παρα η αξια τους Ως προς την τιμη τους συμφερουν πιο πολυ απο τα ιαπωνεζικαΕχω δουλεψει πακετο και ξερω οτι τα ιαπωνεζικα δυσκολα ξεπερναν τα 35000 χιλιομετρα σε σκληρη χρησηΑν ο πακετας ειναι ηρεμος και το προσεχει πολυ μπορει να του παει ως 100-120 χιλιαδεςΑπο κει και περα γινετε επικινδινο και πας για κολλημα και φοβασαι να ανοιξης το γκαζιΕχω δει κινεζικα 1000 ευρω να φτανουν 40-50 χιλιαδες χιλιομετρα απροβληματιστα και με ευχαριστημενους κατοχουςΠερα απο το μοτερ κινεζικα-ιαπωνεζικα ειναι το ιδιο πραγμα
    Για το μηχανακια της ερωτησης του θεματος Ενω ειναι πολυ μηχανες σε μεγεθος τα κυβικα ειναι λιγα και μαλλον και οι επιδοσειςΚαι δεν ειναι και φθηνα

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    3.995€ η τιμή για το Daytona X310.
    Διαθέσιμο σε μπλε, μαύρο και λευκό χρώμα.

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    όσοι σνομπάρουν τους Κινέζους σήμερα, σε 5 χρόνια απο σήμερα θα υποκλίνονται  
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    όσοι σνομπάρουν τους Κινέζους σήμερα, σε 5 χρόνια απο σήμερα θα υποκλίνονται  
    ΜΑΚΑΡΙ! αλλά δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο στον βραχυπρόθεσμο ορίζοντα. Ίσως εσύ είσαι τόσο πιο διορατικός από "εμάς" (?)
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Οι κινεζοι θα βγουν μπροστα...
    Το κακο ειναι οτι αντι να πανε αυτοι στην αγορα παει η αγορα σε αυτους
    Τα παντα αναλωσιμα και με ημερομηνια ληξης

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    οι κινέζοι είναι ωραίοι ρε..ταπεινοί άνθρωποι δουλευταράδες
    οι γιαπωνέζοι είναι οι γερμανοί της ασίας έπαρση και αλαζονεία
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Όλα(ή σχεδόν όλα) κρίνονται μέσα στο χρόνο και εκ του αποτελέσματος.Η κινέζικη moto/auto βιομηχανία είναι ''ζεστή'' και παράγει μοντέλα σε ανταγωνιστικές τιμές, κάποια εκ των οποίων πουλάνε καλά.Ο χρόνος όμως θα δείξει αν οι πελάτες τους κάνουν καλά που τους εμπιστεύονται...είναι νωρίς ακόμα για να μιλήσουμε για την αξιοπιστία των περισσότερων μοντέλων, δεν έχουν δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου όπως η Yamaha, η Honda, η Ducati κ.ο.κ. γι'αυτό και πολλοί μοτοσυκλετιστές θεωρούν ιεροσυλία την όποια απόπειρα σύγκρισης.
    Επίσης, μιλώντας για ''κινέζικη βιομηχανία'' αναφερόμαστε σε κάτι αχανές και απροσδιόριστο...δεν παράγουν όλα τα εργοστάσια όλων των εταιρειών την ίδια ποιότητα...είναι στατιστικά βέβαιο ότι θα υπάρξουν και καλά(ίσως και άριστα) κινέζικα προϊόντα.

Σελίδα 2 από 37 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νέα Daytona 675
    από giuzer στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2012, 20:06
  2. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 15:08
  3. νέα και α-μήχανη :)
    από evvou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1148
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 23:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF