Σελίδα 32 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 222728293031323334353637 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 546

Θέμα: Νέα Daytona (by Zontes) X310 και R310

  1. #466
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Δεν αξίζει τόση απαξίωση σε όσους αγοράζουν καινούρια κινέζικη μοτοσυκλέτα λες και δε θα ήθελαν να αγοράσουν καινούρια γιαπωνέζικη ήδενξερωγωτιάλλο!

    Και εγώ είδα σήμερα μια Triumph Speed Twin 1200, πανέμορφη ήταν και αν μπορούσα θα την αγόραζα, αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ και έτσι αντί γι' αυτήν έχω πάρει τη Benelli BN 251 και είμαι και πολύ ευχαριστημένος - είμαι... νεοέλληνας που θέλει να αγοράζει κινεζιές με μπλιμπλίκια λοιπόν; Αν και η δικιά μου... ελάχιστα μπιμπλίκια έχει ευτυχώς!

    Όσο για την εναλλακτική του μεταχειρισμένου... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΣΤΙΚΗ. Με χαμηλό μπάτζετ ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΛΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ - αλλά και να βρεις, κάτι θα σου βγάλει, σίγουρα θα καίει πιο πολύ από ένα καινούριο και τελικά... ασύμφορο βγαίνει!

    Το δοκίμασα με τη Honda Transalp 600 που είχα πάρει και... δεν το ξανακάνω - και φανταστείτε ότι ήταν σε αξιοπρεπέστατη κατάσταση, δεν καταλογίζω κάτι στον προηγούμενο ιδιοκτήτη! Πολύ πιο ξένοιαστος όμως είμαι (μέχρι) τώρα με... την κινεζιά μου χωρίς μπλιμπλίκια!

  2. #467
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Σε πιστεύω, κατανάλωση 600 vs 250, απλά μαθηματικά

  3. #468
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Σε πιστεύω, κατανάλωση 600 vs 250, απλά μαθηματικά
    Μάλλον μπερδεύτηκε επειδή το ΤΑ καίει σαν 600, αλλά πάει σαν 250.
    Life begins at 45°.

  4. #469
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Εδώ κάνεις λάθος, το τρανσαλπ 600 καίει σαν 900,ειναι το πιο πιωμα στα 600.

  5. #470
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Το θέμα με τους Κινέζους είναι ότι ενώ υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές με πολλές δεκαετίες στο προσκήνιο κάποιους με πολύ μεγάλο κύκλο εργασιών εφάμιλλων μεγάλων ιαπωνικών κατασκευαστών, ακόμη δεν δημιουργήθηκε brand αντίστοιχο ιαπωνικών μοτοσυκλετών για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουνε ειπωθεί

    Υπάρχουν όλοι οι παρακάτω:
    Baotian Motorcycle Company
    Chang Jiang
    Dayun
    Evoke Motorcycles
    Jincheng Suzuki
    Lifan
    Loncin
    Qianjiang
    Qingqi
    Shineray
    Thumpstar
    Yinxiang Motorcycle
    Znen
    Zongshen

    Σήμερα η μόνη εταιρεία που έχει κάνει δουλειά είναι η Qianjiang με το division Benelli με πολύ δυναμικό μπάσιμο σε όλες της κατηγορίες με καταιγίδα νέων μοντέλων. Και επίσης σε δεύτερη φάση η Shineray με την προσπάθεια αναγέννησης της SWM.
    Τα CF MOTO που είναι παράγωγο μιας ακόμη μικρότερης εμβέλειας εταιρεία.
    Η Lifan ασχολείται κυρίως με τα αυτοκίνητα, η Zongshen φτιάχνει μοτοσυκλέτες μέχρι 250cc, η Loncin χωρις line-up κάποιες συνεργασίες με bmw και άλλους όμως κόπιες και συναρμολόγηση.
    Μένει μια Brixton χωρίς ιδιαίτερα στοιχεία προέλευσης η οποία λενε οτι κατάγεται απο την αυστριακή KSR η οποία το πιθανότερο εισάγει κινέζικο υλικό.
    H tayo που προέρχονται τα zontes, φτιάχνουν αερόψυκτα μηχανάκια μεχρι 150cc

    Αυτά είναι όλα-όλα.. Συνεπώς κακα τα ψέματα, ακόμη είναι αρκετά πίσω για να μπορέσουν να ανταγωνιστούν τους ιαπωνικούς κολοσσούς.
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #471
    Πάντως εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια ακούω το “ οι Κινέζοι θα κάνουν το μπαμ μέσα στην 5 ετια”
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #472
    Προς το παρόν δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού Κίνας - Ιαπωνίας, οι Κινέζοι στοχεύουν ένα πολύ διαφορετικό τμήμα της αγοράς.

    Επιλογή είναι, δεν είναι λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας, για να είμαστε ειλικρινείς σιγά τη φοβερή τεχνολογία που κουβαλάει η μέση κατηγορία μοτοσυκλετών.

    Η εκτίμηση μου είναι ότι σύντομα (5-7 χρόνια) θα ρίξουν και πιο σοβαρές προτάσεις στην αγορά και θα πάρουν μερίδιο και από τους Ιάπωνες.

  8. #473
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Προς το παρόν δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού Κίνας - Ιαπωνίας, οι Κινέζοι στοχεύουν ένα πολύ διαφορετικό τμήμα της αγοράς.

    Επιλογή είναι, δεν είναι λόγω έλλειψης τεχνογνωσίας, για να είμαστε ειλικρινείς σιγά τη φοβερή τεχνολογία που κουβαλάει η μέση κατηγορία μοτοσυκλετών.

    Η εκτίμηση μου είναι ότι σύντομα (5-7 χρόνια) θα ρίξουν και πιο σοβαρές προτάσεις στην αγορά και θα πάρουν μερίδιο και από τους Ιάπωνες.
    Να το πάλι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #474
    Χάχα όντως! Το στείλαμε σχεδόν ταυτόχρονα.

  10. #475
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Το θέμα με τους Κινέζους είναι ότι ενώ υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές με πολλές δεκαετίες στο προσκήνιο κάποιους με πολύ μεγάλο κύκλο εργασιών εφάμιλλων μεγάλων ιαπωνικών κατασκευαστών, ακόμη δεν δημιουργήθηκε brand αντίστοιχο ιαπωνικών μοτοσυκλετών για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουνε ειπωθεί

    Υπάρχουν όλοι οι παρακάτω:
    Baotian Motorcycle Company
    Chang Jiang
    Dayun
    Evoke Motorcycles
    Jincheng Suzuki
    Lifan
    Loncin
    Qianjiang
    Qingqi
    Shineray
    Thumpstar
    Yinxiang Motorcycle
    Znen
    Zongshen

    Σήμερα η μόνη εταιρεία που έχει κάνει δουλειά είναι η Qianjiang με το division Benelli με πολύ δυναμικό μπάσιμο σε όλες της κατηγορίες με καταιγίδα νέων μοντέλων. Και επίσης σε δεύτερη φάση η Shineray με την προσπάθεια αναγέννησης της SWM.
    Τα CF MOTO που είναι παράγωγο μιας ακόμη μικρότερης εμβέλειας εταιρεία.
    Η Lifan ασχολείται κυρίως με τα αυτοκίνητα, η Zongshen φτιάχνει μοτοσυκλέτες μέχρι 250cc, η Loncin χωρις line-up κάποιες συνεργασίες με bmw και άλλους όμως κόπιες και συναρμολόγηση.
    Μένει μια Brixton χωρίς ιδιαίτερα στοιχεία προέλευσης η οποία λενε οτι κατάγεται απο την αυστριακή KSR η οποία το πιθανότερο εισάγει κινέζικο υλικό.
    H tayo που προέρχονται τα zontes, φτιάχνουν αερόψυκτα μηχανάκια μεχρι 150cc

    Αυτά είναι όλα-όλα.. Συνεπώς κακα τα ψέματα, ακόμη είναι αρκετά πίσω για να μπορέσουν να ανταγωνιστούν τους ιαπωνικούς κολοσσούς.
    Δεν υπάρχουν μόνο αυτοί. Συνολικά, στην Κίνα υπάρχουν καμιά 200αρια κατασκευαστές. Ανάμεσα τους κ ονόματα που έχουμε γνωρίσει κ στην Ελλάδα (jianshe, jialing κλπ).

    Η Lifan ΔΕΝ ασχολείται μόνο ή κυρίως με τα αυτοκίνητα.
    Το κομμάτι της Lifan που ασχολείται με τα δίκυκλα έχει να δείξει περισσότερα από τα άθλια -συνήθως- παπια κ σκούτερ που γνωρίσαμε εδώ.

    http://m.lifanmotos.net/product/qsc/

    Η zongshen επίσης παράγει κ μεγαλύτερους κινητήρες. Ήδη έχει παρουσιάσει το RX4. Νομίζω ότι κ το εντυπωσιακό FANTIC CABALERO 500, κινητήρα ZONGSHEN έχει.

  11. #476
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Έχει όντως.. Αντε όχι 250cc αλλά 450cc, μέχρι μονοκύλινδρο κινητήρα πάντα.
    Αντιστοίχως και σε μικρότερη εμβέλεια οι jianshe, jialing...Πολυκίλινδρα σύνολα όμως κανένας εκτός απο δυό βαριά τρείς συνολικά που αναφέρθηκαν παραπανω(βάζοντας και τις καινούργιες προσπάθειες τους με δικύλινδρα σύνολα μέσα).


    Για να αντιληφθείτε όσοι δε καταλάβετε τι θέλω να επισημάνω, οι ιάπωνες κατασκευαστές ιδρύθηκαν αρχές '50 με '55 και ως το τέλος της τρέχον δεκαετίας είχαν φουλ Lineup με δίχρονους-τετράχρονους κινητήρες μονοκύλινδρους-δικύλινδορους-τετρακύλινδρους απο 50cc εώς 750cc (την δεκαετία του '50!)

    Αυτή είναι η τεράστια διαφορά στο "development" των κινέζων σε σχέση με ιαπωνία-ευρώπη..Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι οι κινέζοι είναι λιγότερο άξιοι, θεωρώ οτι οι επενδυτές τους δεν επενδύουν εκεί γιατί δεν θέλουν να πάνε εκεί, βολεύονται και πιάνουν μεγάλα νούμερα σε στόχους πωλήσεων κάνοντας αυτό που κάνουν ως σήμερα
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #477
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Έχει όντως.. Αντε όχι 250cc αλλά 450cc, μέχρι μονοκύλινδρο κινητήρα πάντα.
    Αντιστοίχως και σε μικρότερη εμβέλεια οι jianshe, jialing...Πολυκίλινδρα σύνολα όμως κανένας εκτός απο δυό βαριά τρείς συνολικά που αναφέρθηκαν παραπανω(βάζοντας και τις καινούργιες προσπάθειες τους με δικύλινδρα σύνολα μέσα).


    Για να αντιληφθείτε όσοι δε καταλάβετε τι θέλω να επισημάνω, οι ιάπωνες κατασκευαστές ιδρύθηκαν αρχές '50 με '55 και ως το τέλος της τρέχον δεκαετίας είχαν φουλ Lineup με δίχρονους-τετράχρονους κινητήρες μονοκύλινδρους-δικύλινδορους-τετρακύλινδρους απο 50cc εώς 750cc (την δεκαετία του '50!)

    Αυτή είναι η τεράστια διαφορά στο "development" των κινέζων σε σχέση με ιαπωνία-ευρώπη..Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι οι κινέζοι είναι λιγότερο άξιοι, θεωρώ οτι οι επενδυτές τους δεν επενδύουν εκεί γιατί δεν θέλουν να πάνε εκεί, βολεύονται και πιάνουν μεγάλα νούμερα σε στόχους πωλήσεων κάνοντας αυτό που κάνουν ως σήμερα
    Όχι ακριβώς.

  13. #478
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Έχει όντως.. Αντε όχι 250cc αλλά 450cc, μέχρι μονοκύλινδρο κινητήρα πάντα.
    Αντιστοίχως και σε μικρότερη εμβέλεια οι jianshe, jialing...Πολυκίλινδρα σύνολα όμως κανένας εκτός απο δυό βαριά τρείς συνολικά που αναφέρθηκαν παραπανω(βάζοντας και τις καινούργιες προσπάθειες τους με δικύλινδρα σύνολα μέσα).


    Για να αντιληφθείτε όσοι δε καταλάβετε τι θέλω να επισημάνω, οι ιάπωνες κατασκευαστές ιδρύθηκαν αρχές '50 με '55 και ως το τέλος της τρέχον δεκαετίας είχαν φουλ Lineup με δίχρονους-τετράχρονους κινητήρες μονοκύλινδρους-δικύλινδορους-τετρακύλινδρους απο 50cc εώς 750cc (την δεκαετία του '50!)

    Αυτή είναι η τεράστια διαφορά στο "development" των κινέζων σε σχέση με ιαπωνία-ευρώπη..Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι οι κινέζοι είναι λιγότερο άξιοι, θεωρώ οτι οι επενδυτές τους δεν επενδύουν εκεί γιατί δεν θέλουν να πάνε εκεί, βολεύονται και πιάνουν μεγάλα νούμερα σε στόχους πωλήσεων κάνοντας αυτό που κάνουν ως σήμερα
    και οι ιαπωνες στην αρχη αντιγραψαν πραγματα,ετσι γινεται παντα...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #479
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Ας πω κ γω την άποψη μ ως κάτοχος benelli.. Φυσικά τα ιαπωνικά είναι ανώτερα κατασκευαστικα..Τα περιφερειακά όμως σε κάποια κινέζικα είναι ανώτερα.. Μιλάω για μικρομεσαίες κατηγορίες.
    Τα τζαπαν πλέον δεν είναι τζαπαν.. Είναι Ταιλαντ, Βιετνάμ κ. ο. κ.. Η ποιότητα έχει πέσει σε σχέση με παλιά αλλά παραμένουν ανώτερα.. Λίγο όμως αυτή η πτώση λίγο το ανέβασμα των Κινέζων σε συνεργασία με Ευρωπαίους (βλέπε BMW, benelli, mv Agusta) έχει μειώσει την διαφορά.. Ο Κινέζος έχει πολλά ακόμα να αποδείξει για την αξιοπιστία του γτ έχει μαύρο παρελθόν.. Φυσικά η αγορά μιας τζαπαν μότο έχει πολύ μικρότερο ρίσκο αξιοπιστίας.. Όμως είναι κ πιο ακριβή στην αγορά.. Λογικό.. Αυτός που θα πάρει κινέζικο ρισκάρει πιο πολύ έχει όμως κ αβαντζο τα λεφτά της φθηνότερη αγοράς σε περίπτωση που έχει θέματα γ να τα λύσει.. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου.. Μια ζωή στα μεταχειρο ήμουνα (έχω γυρίσει όλες τις τζαπαν μάρκες κ είχα κ ktm) κ όλο κ κάτι μ έβγαζαν.. Είναι ρίσκο κ το μεταχειρο τζαπαν.. Απολαμβάνω πηρουναρα, φρένα, στήσιμο, ήχο, άνεση, ροπή.. Έχω ξεκινήσει κ project κ εμφανισιακά κ κάποιες βελτιώσεις στην απόδοση (πρόγραμμα, εξάτμιση).. Ήδη το μηχανάκι μεταμορφώνεται..Αυτα τα λίγα Οποίος έχει λεφτά παντος για τζαπαν να πάρει τζαπαν.. Σίγουρα καλύτερη επιλογή.. Εγώ ερωτεύτηκα την κινεζοιταλιδα γτ είναι πολύ μουν@ρος..

  15. #480
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Συγνώμη ρε αδερφέ και ειλικρινά δεν θέλω να γίνω μ@λ@κ@ς και ο σπαστικός της φάσης αλλά ''απολαμβάνεις ήχο'';;;
    https://www.youtube.com/watch?v=njaWjM513co ( Full Exhaust Sound Beneli TRK 502 / Akrapovic, MIVV, Performance, RP2, Mass )
    Μόνο εγώ το ακούω σαν χορτοκοπτικό δηλαδή;

    Να εξηγήσω λίγο, τα βίντεο τα είχα ψάξει το καλοκαίρι όταν στο φεριμποτ Καβάλα-Θάσο είχα δίπλα μου έναν τύπο με το συγκεκριμένο όπως περιμέναμε με τις μηχανές αναμμένες να ανοίξει η πόρτα ο οποίος μάρσαρε επιδεικτικά και είχα πάθει πλάκα με αυτό που άκουγα.
    ΥΓ μου αρέσει το TRK για αυτό που είναι ,έτσι;
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 13/12/2019 στις 10:53.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. νέα Daytona 675
    από giuzer στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2012, 19:06
  2. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 14:08
  3. νέα και α-μήχανη :)
    από evvou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1148
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 22:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF