Σελίδα 11 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 546

Θέμα: Νέα Daytona (by Zontes) X310 και R310

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Τα μαθηματικά να κάνει κάποιος, βλέπει ότι στην Ινδία πωλούνται πάνω από 1.000.000 bajaj pulsar ετησίως. Συγνώμη αλλά σε 1.000.000 πωλήσεις ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟΥ, το να δεις και 5 και 10 και 500 (που δεν θα δεις αλλά το λέω για να έχεις κάποιο επιχείρημα) , όχι απλά 50 βίντεο, με κάποιο bajaj με πρόβλημα λόγω αστοχίας, απλά ΔΕΝ ειναι αντιπροσωπευτικο δείγμα. Η bajaj είναι ο 3ος κατασκευαστής μοτοσικλετών στον κόσμο.

    Πόσα mt πωλούνται ετησίως;;;
    Μου θυμίζει όλη αυτή η ιστορία γνωστό μου, ντιπ άσχετο, που με ρωτούσε πως επιβιώνουν κάτι μαγαζιά σαν την RE (ROYAL ENFIELD) που δεν πουλάνε (σαν γνήσιος ΝέοΕλληνας νομίζει ότι η παράγκα (Ελλάδα) που ζει είναι ο καθρέφτης όλου του πλανήτη. Όταν του είπα ότι η RE πουλάει 500.000 κομμάτια /ετησίως και αυτό μόνο στην Ινδία και μόνο στην έκδοση των 350cc,επαψε να ρωτάει και κυρίως να λέει βλακειες.

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μακαρι να φτιαχναμε ελληνικες moto τυπου bajaj και να τις αγοραζαμε με τα μισα λεφτα απο yamaha
    μεχρι τοτε επειδη και τα bajaj και τα yamaha ειναι εισαγομενα προσωπικα θα προτιμησω να δωσω κατι παραπανω για να ειμαι ησυχος
    οι ινδοι καλα κανουν και αγοραζουν εκατομυρια bajaj αλλα δεν εχω τα ιδια κριτηρια και αναγκες με μια χωρα που οι τουαλετες στα σπιτια ειναι επιστημονικη φαντασια και οι γυναικες εχουν μικροτερη αξια απο τις αγελαδες

  3. #153
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μακαρι να φτιαχναμε ελληνικες moto τυπου bajaj και να τις αγοραζαμε με τα μισα λεφτα απο yamaha
    μεχρι τοτε επειδη και τα bajaj και τα yamaha ειναι εισαγομενα προσωπικα θα προτιμησω να δωσω κατι παραπανω για να ειμαι ησυχος
    οι ινδοι καλα κανουν και αγοραζουν εκατομυρια bajaj αλλα δεν εχω τα ιδια κριτηρια και αναγκες με μια χωρα που οι τουαλετες στα σπιτια ειναι επιστημονικη φαντασια και οι γυναικες εχουν μικροτερη αξια απο τις αγελαδες
    Τι σχέση έχει το ανύπαρκτο αποχετευτικο δίκτυο που ειναι ευθύνη της Ινδικής κυβέρνησης, της πολιτείας όπως λέμε και εδώ, με τα εργοστάσια κατασκευής μοτοσικλετών. Τα περισσότερα δε από αυτά, είναι ΥΠΈΡσυγχρονα, όχι απλά σύγχρονα. Δλδ το νέο hero xpulse 200,ενα απόλυτα σύγχρονο μοντέλο που πληρεί και τα αισθητικά ευρωπαϊκά στάνταρτς, ΔΕΝ αξίζει επειδή η Ινδία δεν έχει αναπτύξει το αποχετευτικο δίκτυο;;;

    https://autos.maxabout.com/bikes/hero/xpulse/xpulse-200

    Φαντάζομαι όταν έρθει Ευρώπη, θα το απορριψουμε λόγω αποχέτευσης στην Ινδία.
    Υποθέτω ότι επειδή η Samsung είναι η Νο1 εταιρία κινητων τηλεφώνων στην Ινδία, δεν θα έπρεπε να αγοράσω - γιατί έκανα το λάθος ( απ ότι φαίνεται είναι λάθος) πριν μια εβδομάδα να ξανά πάρω Samsung galaxy - κινητό κατασκευής Samsung. Bad Samsung, only for Indians.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 06/01/2019 στις 10:25.

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    jawforever Οφείλω να ζητήσω συγνώμη για τον τρόπο που σου απάντησα και ευχαριστώ που το επισήμανες.

    Είναι λογικό η Ινδία να είναι μεγάλη αγορά λόγω πλυθησμού. Για τους αριθμούς που παραθέτεις δεν έχω άποψη ούτε στοιχεία που να υποδεικνύουν το διαφορετικό.

    Όμως ας λάβουμε υπόψιν το εξής. Η Ινδία είναι μια χώρα με βαθύπλουτους και ''βαθύπτωχους''. Προφανώς οι άνθρωποι αυτοί αγοράζουν τα μηχανάκια αυτά όχι λόγω ποιότητας, αξιοπιστίας κλπ αλλά γιατί δεν μπορούν να πάρουν κάτι καλύτερο. Άρα το ότι τα αγοράζουν κατά κόρον για εμένα προσωπικά δεν σημαίνει τίποτα.

    Στα της στατικής προφανώς και σε μεγαλύτερο σύνολο ο αριθμός που θα βγάλει κάποια βλάβη ή αστοχία αυξάνεται. Απλά δεν θεωρώ ότι οι οι βλάβες στα μοτέρ εμπίπτουν στην κατηγορία του στατιστικού σφάλματος.

  5. #155
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    στα υποψη οτι το μοτέρ είναι σύμπραξη ktm - banjaj, οι διαφορές είναι στην κεφαλή στην ροική της και στο πρόγραμμα, τα Parts του μοτέρ και η αντοχή τους είναι ίδια και κοινά, συνεπώς εάν βγάζει προβλήματα το μεν δεν θα βγάλει και το δε που έχει σίγουρα μεγαλύτερη σχέση συμπίεσης?
    και μιλάμε για μοτερ γιατί τα περιφερειακά είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο που κάνουν την διαφορά στον τιμοκατάλογο(εκτός απο τα φρένα που και τα 2 χρησιμοποιούν αντί για brembo bybre)
    Δηλαδή το part number της μπιέλας του 390 είναι ίδιο με του bajdaj? Ρωτάω αν ξέρεις. Επίσης είναι κατασκευασμένα από την ίδια ποιότητα μετάλλου? Γιατί τα πλαινά καπάκια πχ που έχω δει από κοντά έχουν όση διαφορά έχει το φως με το σκοτάδι. Και αν είναι ίδια γιατί δεν έχουν και την ίδια κεφαλή και την ίδια συμπίεση.

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    "να παθει για να μαθει " μου ακούγετε αλλα ασε εμενα ειμαι περίεργος.
    γενικά ειναι πολύς κόσμος οπως και εσυ κολλημένος με μαρκες και φιρμες κτλπ κτλπ. φιλε μου ειναι φυσικό οποιος παίρνει κατι που κανει 4000 και διπλα υπάρχει κατι που κανει 7500 ξερει πολυ καλα τι παίρνει δεν ειναι ηλίθιος, και ουτε χρειάζεται υποδείξεις. ομως αν σκεφτεις ποσο επιφιλακτικοι ημασταν με μαρκες οπως τα daytona και τα modenas και τελικα δειξανε οτι μια χαρα αξια ειναι για τα χρήματα τους τοτε πρεπει απλα να κανουμε υπομονή και να δουμε τι εχουν να πουν οτι καινούργιο βγαίνει και οχι να προτρέχουμε. οπως επίσης μην ξεχνάς οτι οσοι αγοράζουν κατι δεν ασχολούνται και ολοι με την σωστή συντήρηση τους. και συνήθως αμα εισαι τσιπης εισαι και στην συντήρηση.
    Δεν είμαι τύπος να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Μακάρι όσα παιδιά τα έχουν αγοράσει να έχουν απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

    Και τα daytona τα παπάκια δεν τα λες και τέρατα αξιοπιστίας. Φτηνιάρικα φασόν είναι που δεν έχουν ούτε καν έναν κατάλογο ανταλλακτικών και πρέπει να γυρνάς τα μαγαζιά με το ανταλλακτικό στο χέρι να βρεις αυτό που ταιριάζει. Αλλά άλλο να δώσω 1.200 ευρώ για ένα παπάκι που αν αντέξει λέω την έβγαλα φτηνά και έκανα την δουλειά μου, αν χαλάσει δίνω 150 ευρώ για ένα μοτεράκι λιφάν και καθάρισα πάλι φτηνά.

  7. #157
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Πέρα από την ποιότητα των περιφερειακών, αν υποθέσουμε ότι λαμβάνουν την ίδια ποιότητα από τον ίδιο προμηθευτή, είναι πολύ σημαντικός ο παράγοντας της συναρμολόγησης. Μία γραμμή παραγωγής, με τις ίδιες πρώτες ύλες, μπορεί να συναρμολογεί προϊόν υψηλής ποιότητας, ενώ μία άλλη χαμηλότερης ποιότητας ή κατά περίπτωση χαμηλότερης (όπως έκαναν παλιότερα οι Ιταλοί με τα αμάξια που ήταν ποιο τεμάχιο θα σου κάτσει).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    jawforever Οφείλω να ζητήσω συγνώμη για τον τρόπο που σου απάντησα και ευχαριστώ που το επισήμανες.

    Είναι λογικό η Ινδία να είναι μεγάλη αγορά λόγω πλυθησμού. Για τους αριθμούς που παραθέτεις δεν έχω άποψη ούτε στοιχεία που να υποδεικνύουν το διαφορετικό.

    Όμως ας λάβουμε υπόψιν το εξής. Η Ινδία είναι μια χώρα με βαθύπλουτους και ''βαθύπτωχους''. Προφανώς οι άνθρωποι αυτοί αγοράζουν τα μηχανάκια αυτά όχι λόγω ποιότητας, αξιοπιστίας κλπ αλλά γιατί δεν μπορούν να πάρουν κάτι καλύτερο. Άρα το ότι τα αγοράζουν κατά κόρον για εμένα προσωπικά δεν σημαίνει τίποτα.

    Στα της στατικής προφανώς και σε μεγαλύτερο σύνολο ο αριθμός που θα βγάλει κάποια βλάβη ή αστοχία αυξάνεται. Απλά δεν θεωρώ ότι οι οι βλάβες στα μοτέρ εμπίπτουν στην κατηγορία του στατιστικού σφάλματος.
    Δυστυχώς, σκάρτα εξαρτήματα και κακή ποιότητα κατασκευής συναντάμε πλέον παντού.
    Γνωστό το πρόβλημα πολλών kawasaki versys 650 όπου τα μοτέρ από παρτίδες ολόκληρες βαρουσαν μπιέλα.
    Υπάρχουν ολόκληρα φόρουμ στο εξωτερικό να το ψάξει όποιος θέλει.
    Και μιλάμε για μηχανή αρκετών χιλιάδων € και μάρκα που προσωπικά είναι η αγαπημένη μου. Είμαι kawasaki-κος.
    Γνωστά και - δυστυχώς επαναλαμβανόμενα - τα προβλήματα των bmw gs 1150 αλλά και 1200 σε πλαίσιο και διαφορικό.
    Και εκεί και αν μιλάμε για μοτο 15-20 χιλιάδων €.

    Οσο περνάνε τα χρόνια, ο εντεινόμενος ανταγωνισμός, η ανάγκη για περιορισμό του κόστους εξέλιξης και παραγωγής, θα οδηγεί σε τέτοια προβλήματα.

    Από την άλλη, η hero motorcycles είναι η 2η μοτο βιομηχανία στον κόσμο με πωλήσεις πάνω 7-8 εκατομμύρια και η bajaj είναι η 3η στον κόσμο.

    Για να είναι εκεί που είναι και να πουλάνε όσα πουλάνε μάλλον κάτι κάνουν από καλά έως και πολύ καλά. Ίσως όχι τέλεια σε κάποιες περιπτώσεις αλλά το κατέχουν το άθλημα.
    Στην Ινδία παράγουν πολλοί παίκτες. Και η Honda και η yamaha και η kawasaki και η suzuki και πολλοί άλλοι. Αν ηταν οι Ινδικες κατασκευές για τα σκουπίδια και οι ξένοι που έστησαν εκεί εργοστάσια καλύτεροι, θα τους τα είχαν κλείσει τα μαγαζάκια. Δεν έχει συμβεί όμως. Το αντίθετο συμβαίνει. Οι Ινδικες φίρμες εξαπλώνονται. Η bajaj εξαγόρασε την κτμ, η mahindra αγόρασε τα δικαιώματα των jawa και bsa και ξεκίνησε ήδη την αναβίωση της 1ης
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 06/01/2019 στις 11:53.

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    αν δειτε τι ανακλήσεις για αστοχία υλικών εχει η honda στα αυτοκίνητα θα τραβάτε τα μαλλια σας, οπως επίσης σε αυτοκίνητα παραγωγής 2017 να εχεις αναμονή για παμπριζ 7 μηνες ??

    οι αξιοπιστια ειναι κατι που εχει παει περιπατο προ πολλου

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    ...
    Φιλε εχεις καποιο bajaj; Τι μηχανακι εχεις αν επιτρεπεται;

  11. #161
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Σίγουρα δεν θα είναι και για πέταμα (για εμένα είναι βέβαια) αλλά πόσες πωλήσεις κάνουν δηλαδή εκτός ινδιας-μπαγκλαντες και εκεί τριγύρω;Για το επίπεδο αυτών των χωρων τα είπανε και άλλοι πιο πάνω.Οι περισσότεροι εκεί τα καβαλάνε γιατί είναι φτηνά και μπορούν να τα αγοράσουν,bajaj dominar 400 - 1.63Lakh, Mt 03- 3 lakh.Αυτοί με τα bajaj κοιτάζουν τα mt03 όπως εμείς οι περισσότεροι κάτι agusta και κάτι μεγάλα KTM.

    Όσον αφορά τις αποχετεύσεις που είπες,δείχνει το επίπεδο των καταναλωτών εκεί,τους πουλάνε ευρωπαικά αυτοκίνητα,καινούργια μοντέλα,χωρίς αερόσακους με 0 αστέρια σε ασφάλεια επιβάτη και τα αγοράζουν κανονικά γιατί είναι φτηνά.Στα Bajaj θα κολούσαν;
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 06/01/2019 στις 16:33.
    porca miseria.

  12. #162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Φιλε εχεις καποιο bajaj; Τι μηχανακι εχεις αν επιτρεπεται;
    εγω ενδιαφέρομαι να πάρω ενα και ειμαι ανάμεσα στα Zongshen RX3 και Daytona T310 και αν πω οτι ανεβαίνω προτιμώ το Benelli TRK 502Χ απο το CFmoto CF 650MT (μιας και τα ψιλο οδήγησα και τα 2 στο benelli κούμπωσα καλύτερα.

    σε καμια περίπτωση δεν περιμένω να ειναι οπως το CBR μου που ειναι του 1999 ,ποιοτικά αν σκεφτείς, οτι το ΜΤ-07 ενος φίλου μου που είναι και σχεδόν αχρησιμοποίητο είναι υποδεέστερο σε ολα του. αλλα δεν μπορω να συγκρίνω μια μοτο που έκανε 16000$ τοτε!! και ειχε ολλα τα κορυφαία πράγματα για την εποχή της με μια των 7500€ που εχει οτι μεσαίο βγαίνει σήμερα.

  13. #163
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εγω ενδιαφέρομαι να πάρω ενα και ειμαι ανάμεσα στα Zongshen RX3 και Daytona T310 και αν πω οτι ανεβαίνω προτιμώ το Benelli TRK 502Χ απο το CFmoto CF 650MT (μιας και τα ψιλο οδήγησα και τα 2 στο benelli κούμπωσα καλύτερα.

    σε καμια περίπτωση δεν περιμένω να ειναι οπως το CBR μου που ειναι του 1999 ,ποιοτικά αν σκεφτείς, οτι το ΜΤ-07 ενος φίλου μου που είναι και σχεδόν αχρησιμοποίητο είναι υποδεέστερο σε ολα του. αλλα δεν μπορω να συγκρίνω μια μοτο που έκανε 16000$ τοτε!! και ειχε ολλα τα κορυφαία πράγματα για την εποχή της με μια των 7500€ που εχει οτι μεσαίο βγαίνει σήμερα.
    Αφού κοιτάς αυτά, περίμενε το Zongshen RX3S

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    545
    Ο jawaforever είναι 100% σωστός για την ινδική μοτοσυκλετοβιομηχανια. Για παράδειγμα θα αναφέρω ότι όλα τα καινούργια αυτοκίνητα (swift baleno ignis) της suzuki στην Ελλάδα φτιάχνονται στο εργοστάσιο της suzuki maruti στην Ινδία.

    Επίσης για όλους όσους έχουν ψαρωσει με τους Κινέζους ή κάνουν μπίζνες μαζί τους θα πρεπει να έχουν πάντα στο μυαλό τους ότι τα γεωπολιτικά θέματα (διαμάχη με τους Ιάπωνες και με την Αμερική) αργά η γρήγορα θα κάνουν τους Κινέζους να πουλανε ακριβά. Θα τολμούσα να πω ότι οι εισαγωγείς έμποροι που ασχολούνται με τις μοτοσυκλέτες που έρχονται από την ινδική βιομηχανία θα είναι οι πρωταγωνιστές του αύριο.

    Τώρα για το από πάνω φίλο που θέλει να αγοράσει το ομολογουμένως εντυπωσιακό τουλάχιστον στην εμφάνιση zongshen rx σε αμερικανικό σοβαρό review που είδα στο you tube o συντάκτης προέτρεπε σε περίπτωση αγοράς του να αλλαχτούν αμέσως τα λάδια , τα γρανάζια και η αλυσίδα όπως και τα λάστιχα. Αυτά λοιπόν πρέπει να τα συνυπολογίζονται στην αγορά μιας μοτοσυκλέτας από την Κίνα για να βγαίνει το πραγματικό κόστος χρήσης από τον αγοραστή...

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ο jawaforever είναι 100% σωστός για την ινδική μοτοσυκλετοβιομηχανια. Για παράδειγμα θα αναφέρω ότι όλα τα καινούργια αυτοκίνητα (swift baleno ignis) της suzuki στην Ελλάδα φτιάχνονται στο εργοστάσιο της suzuki maruti στην Ινδία.
    Και το παλιοτερο Baleno Και το παλιοτερο Alto... Maruti Suzuki ειναι.

    Δεν ειναι μηχανολογικα και σασι μονο Made in india, αλλα πληθωρα ηλεκτρικων-ηλεκτρονικων συστηματων. Στο Baleno, ακομα και τα φαναρια ειναι made in india! Φαναρια με DRL και Hid projector... με ποιοτητα ανωτερη απο καποια ευρωπαικα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 11 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νέα Daytona 675
    από giuzer στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2012, 19:06
  2. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 14:08
  3. νέα και α-μήχανη :)
    από evvou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1148
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 22:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF