Σελίδα 36 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 2631323334353637 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 546

Θέμα: Νέα Daytona (by Zontes) X310 και R310

  1. #526
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μπαινω και διαβαζω
    γραφει λοιπον οτι ειναι χαμηλων απαιτησεων για χρηση απο παππουδες και παιδακια
    παρ ολα αυτα εγω το αγοραζω και μου κανει τη δουλεια μου μια χαρα
    στην πραγματικοτητα για τα μηχανακια τυπου voge cf zontes κλπ δεν θα βρεις ακραια αρνητικες κριτικες γιατι ειναι ακομα καινουρια

  2. #527
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μπαινω και διαβαζω
    γραφει λοιπον οτι ειναι χαμηλων απαιτησεων για χρηση απο παππουδες και παιδακια
    παρ ολα αυτα εγω το αγοραζω και μου κανει τη δουλεια μου μια χαρα
    στην πραγματικοτητα για τα μηχανακια τυπου voge cf zontes κλπ δεν θα βρεις ακραια αρνητικες κριτικες γιατι ειναι ακομα καινουρια
    γιατι ρε αλλοι στα 49 ειναι παπουδες,για τραβα ζεφυρι μερια να δεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #528
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εικαζω απο την εμπειρία που εχω αποκομίσει απο την αγορα οτι το ζοντες 310 βγηκε καλο γιαυτο το αγοράζουν. Και οχι μονο νεοι αναβατες αλλα και πεπειραμενοι.
    Αν εβγαζε προβλημα και εβγαινε "βρωμα" τετοια νουμερα δε θα έπιανε.. γιατι η κατηγορια εχει αλλους δυο κινέζους ανταγωνιστές το trk251 & το voge300ds, κιομως τους πατησε.

    Τεχνικά εικαζω (παντα) τα προβληματα που μπορει να βγαλει θα ειναι στην ποιότητα των περιφερειακών, βαφη, συναρμογή. Το μοτερ του θα βγει αξιόπιστο. Συνεπώς πιστευω οτι λειτουργικό θα ειναι με τα θεματακια του που δεν θα επηρεάζουν το καθημερινό connnuting.

  4. #529
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Να κάνω μια ερώτηση εγώ σαν μικρότερος; Ας πούμε ότι κάποιος τελείως άσχετος θέλει να πάρει την πρώτη του μηχανή ανεξαρτήτως ηλικίας και να μπει στον χώρο σιγά σιγά με λίγα λόγια. Θέλει να δώσει ξέρω γω μέχρι 3-4 χιλιάρικα αλλά ούτε αυτά τα έχει στο χέρι και μπορεί να τα δώσει με δόσεις. Επιλογές:
    α) αγοράζει απο έμπορο μεταχειρισμένο ιαπωνικό ή ευρωπαϊκό στην καλύτερη περίπτωση δεκαετίας, ΑΝ είναι πολύ τυχερός θα έχει αλλάξει 2 χέρια και αυτός θα είναι ο τρίτος, σίγουρα κάτι θα θέλει λόγω ηλικίας (απο τακάκια μέχρι ψυγείο ξέρω γω). Επίσης ο τελείως αρχάριος δεν θα ξέρει τι να κοιτάξει σε μια μηχανή και θα την πάρει αν γυαλίζει ανεξάρτητα αν έχει πέσει απο τα Ιμαλάια επειδή δεν ξέρει (μην μου πει κανεις θα την ελέγξει μηχανικός, κρίμα)/
    β) αγοράζει ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ με 1-2 χρόνια εγγύηση ξέροντας ότι δεν είναι Ιαπωνικό ή Ευρωπαϊκό αλλά έχοντας το κεφάλι του ήσυχο λόγω εγγύησης και λόγω κούτας.
    Δύσκολη επιλογή; Εύκολη; Τι λέτε;

  5. #530
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    οπως είπαμε, εκτιμώ λοιπόν οτι επιλογή β για τον νέο και άπειρο που θέλει κάτι φθηνό και εντυπωσιακό (δε το λέω μειωτικά)
    Υπάρχει και ο άπειρος που έχει λεφτά, του γυάλισε π.χ η Triumph Bonneville , τη τσιμπησε. Μετά ανακάλυψε οτι το γυμνό δεν του κάνει και θέλει κάτι με περισσότερη προστασία απο τον αέρα...

    επόμενη επιλογή είναι κάτι πιο ψαγμένο που θα ζητήσει ο πιο προχωρημένος αναβάτης που ξέρει τι θέλει , όπου με λίγα λεφτά θα ζητήσει μεταχειρισμένο ή θα αγοράσει κανονικά αν διαθέτει μεγαλύτερο ποσό

    Αυτό μπορεί να αρχίσει να αλλάζει γιατί οι κινέζοι πλέον επεκτείνουν τους κυβισμούς και το στυλ των μηχανών τους (βασικά ότι θέλουν φτιάχνουν, αρκεί να υπάρχει κοινό )

    Υπάρχουν και λίγες περιπτώσεις που απευθύνεται και σε πιο ψαγμένο κοινό ο κινέζος , τα αναφέρω με επιφύλαξη γιατί δεν τα δοκίμασα, Fantic Caballero 500 , CF Moto MT650 , Benelli Leoncino 800 μου έρχονται ως οι μηχανές που θα επιλέξει ο λίγο ή πολύ ,πιο προχωρημένος αναβάτης που θα το ψάξει λίγο παραπάνω πριν πάει και τα σκάσει

  6. #531
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Καλό είναι που υπάρχουν επιλογές.
    Αν και ο πελάτης έχει όρεξη να ασχοληθεί και να ψάξει καλώς.
    Αν όχι οποιαδήποτε επιλογή και να κάνει αν δεν ταιριάζει στις απαιτήσεις του θα τον παιδέψει.
    Δεν είναι μόνο το κινέζικο ή το ευρωπαϊκό είναι και το στριτάδικο που δεν κάνει για πόλη και
    το παπί που δεν κάνει ταξίδια και το άλλο που θα το παντρευτείς...
    Δεν είναι κάτι κατακριτέο να έχει περίεργα γούστα εφόσον κάνεις τα γούστα σου
    όπως δεν είναι κάτι κατακριτέο να κάνεις και λάθος επιλογή.
    Υπάρχουν αναβάτες που καβαλήσαν ένα χρόνο στη ζωή τους και τα παράτησαν και άλλοι που καβαλάνε μια ζωή.
    Από εκεί και πέρα τα κινέζικα θα μπορούσαν να έχουν πολύ καλή πορεία αν η ΕΕ δεν τα φόρτωνε τόσο πολύ με φόρους,
    ειδικές προδιαγραφές κλπ και είχαν ανάλογες τιμές με τον υπόλοιπο κόσμο.

  7. #532
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    η ΕΕ φορτωνει με φορους γιατι εχει ''υπερογκο κρατος'' να θρεψει
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #533
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Δεν είναι κακη επιλογη να ξεκινήσεις με κινεζικό με 4 χρόνια εγγύηση
    Απλά πρέπει να έχει σοβαρό αντιπρόσωπο και να μην περιμένεις στην πενταετία να πάρεις κάποια χρήματα πίσω από μεταπώληση
    Μπορεί κάποιος νέος να πει θα διαθέσω 1000 ευρώ το χρόνο για τη μετακίνηση μου γιατι δεν κατέχω το αντικείμενο

  9. #534
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Ολοι δικιο εχετε.
    Νομιζω ομως οτι αυτος που θα παει για τα Zontes απο την μια εχει καινουργια 125ρια γιαπωνεζικα, απο την αλλη 250-300ρια σκουτερ SYM. Αν δεν θελει τοσο μικρο για να κανει μεγαλυτερες βολτες με ασφαλεια και οδηγησει σκουτερ που η μεση υποφερει στις λακουβες, το Zontes θα του φανει μαγικο χαλί. Θα σκεφτει μετα ποσο χειροτερο να ειναι απο το Ταιβανεζικο σκουτερ και θα παρει "μηχανη". Αν ο εισαγωγεας ειναι αξιοπιστος κι εχει ανταλλακτικα η συμβιωση μπορει να ειναι καλη.

    Τωρα αν ειναι παρταλι τελειως δεν το ξερω, δεν χω δει κανενα απο κοντα γιατι δεν μου αρεσει εμφανισιακα. Πολλα φρου-φρου κι αρωματα βλεπω..

  10. #535
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κάνω αναζήτηση στο car.
    Εξαιρώ στους όρους τα σκούτερ, βάζω κυβικά 300-450, καινούργια μόνο και 4.000-5.000€
    Για να δούμε τι μπορεί να πάρει ένας νέος αναβάτης...(επιφύλαξη τι γίνεται με το Α2 δίπλωμα, δεν ξέρω αν μπορεί να τα οδηγήσει νόμιμα όλα αυτά.)

    Ξεκινάμε με προσφορές του 2020 στα zontes. Εκεί στα 4κ
    Στα 4.200€ μπαίνουν τα περυσινά bajaj 400. Άγνωστα κι αυτά, αλλά τα φέρνει και τα υποστηρίζει το δίκτυο της ΚΤΜ. Αν δεν απατώμαι πρέπει να έχουν και το ίδιο μοτερ με το 390. Σε έκθεση που τα είχα περιεργαστεί έδειχναν ιδιαίτερα τίμια για τα λεφτά τους.
    Στα 4.500€ μπαίνουν στο παιχνίδι τα cf moto 400NK (Τα φέρνει και ο Πέτσας που εμπορεύεται κυριως Honda)
    Στα 4.600€ μπαίνουν τα Benelli BN 302
    Στα 4.700€ εως 4.900€ υπάρχει στοκ του 2018 σε ΚΤΜ RC390
    Στα 4.900€ ξεκινάει το ΒΜW G 310 R (οχι GS)
    Κι έτσι για το στόρι, με 3 κατοστάρικα ακόμη παίρνεις το ΜΤ03 στα 5.200€

    Εντός φάσματος 1200€ έχεις 7 επιλογές, όλα σε καινούργια (κι ας είναι στοκ τα ΚΤΜ)
    Δεν θα υποστηρίξω ότι το Ζοntes δεν είναι καλό ή τίμιο για τα λεφτά του. Πάντως σίγουρα δεν είναι μονόδρομος η επιλογή του λόγω χρημάτων.
    Όσο τσίμα τσίμα και να είσαι, τα 2 κατοστάρικα που το χωρίζουν απο το ΚΤΜ RC δεν είναι λόγος προτίμησης.
    Η χρησιμότητα του καθενός σίγουρα δεν το αμφισβητώ! Ωραίο,τούμπανο το RC αλλά για αναβάτες μόνο καυλωμένους, καθημερινή χρησιμότητα μηδέν.

    Το zotes το μόνο ξεχωριστό που προσφέρει σ αυτή την κατηγορία χρημάτων είναι το Adve look, το οποίο για πολλούς είναι παράγοντας επιλογής. Όταν όλα τα υπόλοιπα είναι ξεβράκωτα (naked) πλην ΚΤΜ.

    Επίσης για την ιστορία, θυμάστε τα Zongshen RX? Εκείνο το 250άρι που κυκλοφόρησε τότε και μάλιστα μερικοί (οχι σ αυτό το φορουμ...)σκίζαν τα καλσόν τους για το πόσο γαμάει ο κινέζος? Αυτά που πήγανε άπατα?
    Ε , ήρθε και καινούργιο μοντέλο για τους αμετανόητους, 400 κυβικά, 5.200€, αλλα μαντέψτε....Αdventure look

  11. #536
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    εντάξει.. παιδιά μην παίρνετε αμυντική στάση, η συζήτηση περιστράφηκε πως το "φαινόμενο" zontes είναι 2ρο στην κατάταξη best seller μετά το cb500x.

    Δεν συζητάμε τι επιλογές έχεις αντι του zontes ή τι θα αγόραζα εγώ, ή αν give a shit για το zontes..


    Εγώ είπα οτι για να κάνει τέτοια νουμερα δεν είναι τυχαίο. Η αγορά κρινει και αγοράζει με βάση το συμφέρον της, όπως το έκανε σε κάμποσα μοντελα (xt600,transalp650,vstrom650,cb500x).

    Το zontes t310 πουλάει με γκοργκολη αντιπρόσωπο και μάλιστα πολύ και κλέβει μερίδιο απο πολλά στην κατηγορία και μπατζετ, αν είναι φουσκα του έτους θα φανεί, αν όμως συνεχίσει και φέτος τέτοια πορεία πάει να πει οτι σχόλια χλευασμού προς το προιόν τουλάχιστο δεν θα του αξίζουν.
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #537
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    παντως κοινο γνωρισμα των διαχρονικων best sellers της ελληνικης αγορας οπως αυτα που ανεφερες δεν ηταν ποτε η τεχνολογια η η αποδοση αλλα η ομοιογνεια και η αξιοπιστια με ελαχιστες απαιτησεις συντηρησεις
    αυτο για να το κερδισει ενα μοντελο πρεπει να περασει καποια χρονια στους δρομους........

  13. #538
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Έχει κανείς το r310 να μου πει μια ενδεικτική μέση κατανάλωση ;

    Το έχει πάρει ο κουμπάρος μου, και μου έλεγε για 5.5 ~ 6 lt/100km (βέβαια κάνει γελοία μικρές διαδρομές)

    Μου φάνηκε εξωπραγματικό το νούμερο !

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #539
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το νούμερο είναι μεγαλο
    Πάντως σε μικρές διαδρομές που δουλεύει κρύο σίγουρα καίει παραπανω

  15. #540
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    όλα τα μοτέρ αν είναι κρύα για μικρές διαδρομές καίνε περισσότερο
    της γυναίκας το αυτοκίνητο για μετακινήσεις χιλιόμετρου σχολείο κλπ έκαιγε το χειμώνα 13/100
    σε ταξίδι καίει 6/100
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 36 από 37 ΠρώτοΠρώτο ... 2631323334353637 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νέα Daytona 675
    από giuzer στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2012, 20:06
  2. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 15:08
  3. νέα και α-μήχανη :)
    από evvou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1148
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2008, 23:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF