Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 103

Θέμα: Νέα οδηγός (1,60 :/ )

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κοιτα να δεις... μηχανάκι που να πηγαινει αξιοπρεπώς χωμα και να πατάς κάτω δεν υπάρχει. ίσως καποια 125 σαν το xt αλλα μέχρι εκει. έχεις ανέβει ποτέ σε v-strom? η σέλα του ειναι 820mm και όλα τα on-off, εντουράκια κτλ ανεξαρτήτως κυβικών ειναι απο 820 και πάνω. αν δεν πατάς στο στρομ δεν πατάς σε κανένα τέτοιο μηχανάκι.
    Άλλη σέλα έχει το vstrom, άλλη κάποιο ψευτοenduro. Οπότε ανοίγουν και περισσότερο ή λιγότερο τα πόδια αντίστοιχα, οπότε δεν ισχύει αυτό που λες. Βέβαια στο ότι θα δυσκολευτεί να πατήσει σχεδόν σε όλα αυτά τα μηχανάκια δεν έχεις άδικο.

  2. #17
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Πάρε κάτι σαν κι αυτό, δεν το έχω οδηγήσει αλλά ταιριάζει μ΄αυτά που ζητάς νομίζω (και σωστά κυβικά ).

    +10000000000


    Μαλλον μου φαινεται οτι μερικοι εδω μεσα σκεφτονται με αλλο κεφαλι απο το πανω κεφαλι τους.
    Κοπελλα μου με τον σωματοτυπο σου και με τις εμπειριες σου στα μηχανακια-κατα δηλωσιν σου παντα-ειναι πααααααρα πολλα αυτα που ζητας κατ αρχας.
    Το βασικο για σενα ειναι να πατας κατω και τα δυο σου ποδια με ολο το πελμα και οχι στις μυτες,και για αρχη ενα μηχανακι μεχρι 120 κιλα το πολυ θα σου ειναι υπερ-υπερ αρκετο,για την ασφαλεια σου παντα.Μην ενθουσιαζεσαι και μην παραμυθιαζεσαι ειδικα απο καποιους εδω μεσα.Η ασφαλεια προεχει και να θυμασαι παντα τα ατυχηματα ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ και ΠΑΝΤΑ αφηνουν ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ.Στο λεει καποιος που οδηγει δικυκλα παντος ειδους εδω και 45 χρονια και εχει πληρωσει ΠΟΛΛΑ και εχει παθει ΠΟΛΛΑ.Ξεκινα σιγα-σιγα με ασφαλεια ,μην βιαζεσαι στις αποφασεις σου και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταευχαριστηθεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #18
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μαλλον μου φαινεται οτι μερικοι εδω μεσα σκεφτονται με αλλο κεφαλι απο το πανω κεφαλι τους.
    Δηλαδή πόσο απαραίτητη ήταν αυτή η πρόταση, που δεν μπορούσε να λείπει απο το ποστ σου;
    Οταν όσοι έγραψαν, είπαν μια γνώμη ακριβως πάνω σε ότι ρωτάει η κοπέλα(με τα όποια δεδομένα του ο καθείς).
    Ορισμένοι ψάχνεστε μονίμως κύριοι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    +10000000000


    Μαλλον μου φαινεται οτι μερικοι εδω μεσα σκεφτονται με αλλο κεφαλι απο το πανω κεφαλι τους.
    Κοπελλα μου με τον σωματοτυπο σου και με τις εμπειριες σου στα μηχανακια-κατα δηλωσιν σου παντα-ειναι πααααααρα πολλα αυτα που ζητας κατ αρχας.
    Το βασικο για σενα ειναι να πατας κατω και τα δυο σου ποδια με ολο το πελμα και οχι στις μυτες,και για αρχη ενα μηχανακι μεχρι 120 κιλα το πολυ θα σου ειναι υπερ-υπερ αρκετο,για την ασφαλεια σου παντα.Μην ενθουσιαζεσαι και μην παραμυθιαζεσαι ειδικα απο καποιους εδω μεσα.Η ασφαλεια προεχει και να θυμασαι παντα τα ατυχηματα ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ και ΠΑΝΤΑ αφηνουν ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ.Στο λεει καποιος που οδηγει δικυκλα παντος ειδους εδω και 45 χρονια και εχει πληρωσει ΠΟΛΛΑ και εχει παθει ΠΟΛΛΑ.Ξεκινα σιγα-σιγα με ασφαλεια ,μην βιαζεσαι στις αποφασεις σου και ειμαι σιγουρος οτι θα το καταευχαριστηθεις.
    Χαλάρωσε λιγακι

  5. #20
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina96 Προβολή μηνύματος
    Θα πάρω Α2 το καλοκαίρι. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, το θέλω να μετακινουμαι στην πόλη (λίγο) και καμιά βόλτα σε χωματόδρομο (όχι τίποτα extreme )
    Ο χωματόδρομος γενικώς δεν ειναι ο,τι καλύτερο για νεο οδηγό.

    Προτίμησε ενα μηχανάκι που να μπορεις να πατήσεις και να νιώθεις ανετα.

    Μην πας σε πολυ παλιο (πχ cb400) γιατι θα σιχτιρισεις.
    Αν ειναι να πας σε κατι οπως το BMW 310 προτίμησε το ΚΤΜ390, κατα τη γνώμη μου ειναι πολυ καλυτερο.

    Kawasaki ninja 250-300, yamaha mt03 κλπ, ειναι καλα μηχανάκια για να αρχίσει κανεις.

  6. #21
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Κοπελιά,δες και το yamaha tw.
    Το έχει μια πελάτισσα μου που δεν είναι και πρώτο μπόι και την έχει βολεψει αφάνταστα.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 28/04/2018 στις 10:22. Αιτία: Δεν χρειάζεται συνέχεια.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το transalp γιατί δεν το είπε κανείς ακόμα?

    Γκάζι που δεν τρομάζει νέους οδηγούς, χαμηλή σέλα και πάει άνετα χώμα. Επίσης η τιμή του κυμαίνεται στα όρια που έθεσε.
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το transalp γιατί δεν το είπε κανείς ακόμα?

    Γκάζι που δεν τρομάζει νέους οδηγούς, χαμηλή σέλα και πάει άνετα χώμα. Επίσης η τιμή του κυμαίνεται στα όρια που έθεσε.
    Δεν θα φτάνει να πατήσει κάτω.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν θα φτάνει να πατήσει κάτω.
    Στο TA?

    E τότε dog bones στην ανάρτηση και καθάρισε. Και φθηνά είναι και εύκολα αλλάζονται.
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Μια χαρά είναι το ύψος σου και μια χαρά η επιλογή ον οφ. Έχω φίλη στο ύψος σου και μια χαρά πάει με το XR οπουδήποτε, από καθημερινή μετακίνηση για την δουλειά της έως SM και χωμάτινες βολτούλες. Ήτνα το πρώτο της μηχανάκι και με αυτό είναι χρόνια. Εγώ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τις απαντήσεις τύπου "πάρε παπί" ή "πάρε αυτό - που παρεμπιπτόντως είναι εντελώς έξω από αυτό που ζητάς στην αρχή" κλπ.
    Λοιπόν ο μύθος ότι η πρώτη μηχανή πρέπει να είναι χαμηλού κυβισμού πρέπει κάποια στιγμή να ξεθυμάνει και να τελειώσουμε μια και καλή με αυτόν. Το θέμα δεν είναι ούτε τα κυβικά ούτε ο τύπος. Το θέμα είναι στο κεφάλι του καθενός μας και κατ' επέκταση στον δεξί του καρπό. Αν είσαι συνετή και μπορείς να διαχειριστείς με σύνεση την παραπάνω δύναμη, μια χαρά θα είσαι. Και με το παπί σκοτώνεσαι και με το 50ράκι το χρέπι εγκαταλείπεις τον μάταιο τούτο κόσμο αν το ρετιρέ στο κεφάλι σου είναι ακατοίκητο.
    Ον οφ μηχανάκι σημαίνει ψηλά το κέντρο βάρους με ότι αυτό συνεπάγεται, μανιτζέβελο μέσα στην πόλη αλλά και όχημα εργάτης αν οι διαδρομές σου περιλαμβάνουν αρκετό χωματόδρομο. Στην θέση σου θα κοιτούσα για καλό μετάχειρο DRZ 400 κυβικά που θα σου κάνει όλα τα χατήρια θα σου βγάλει και γούστα κι επειδή την τούμπα θα την φας δεν έχει ένα σκασμό πλαστικά να πουληθείς για να το φτιάξεις. Εύκολα αν δεν πατάς με όλο το πέλμα το χαμηλώνεις λίγο αλλά νομίζω δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς ακόμα να σκάψεις λίγο την σέλα αν και δεν έχει πολύ ψωμί σ'εκείνο το σημείο, θα κατέβει λίγο και θα νιώθεις πιο άνετα. Το ύψος της μοτο αυτό καθαυτό πέραν των στάσεων στα φανάρια δεν θα σου δημιουργήσει πουθενά αλλού πρόβλημα. Δεν μιλάμε να φτάσεις στην υπερβολή και βρεις κανένα πανύψηλο, μιλάμε πάντα αν κινηθείς σε λογικά πλαίσια.

    Η γνώμη μου είναι να μείνεις πιστή σε αυτό που σου αρέσει, να το πάρεις και να μάθεις να το καβαλάς και να περνάς καλά μαζί του. Πάντα προτιμούσα την επιλογή του να καβαλάω την μηχανή που γουστάρω όσο δύσκολο κι αν ήταν παρά την εναλλακτική του να καβαλάω κάτι το οποίο με το που θα το βλέπω θα ξενερώνω.

    Καλά χιλιόμετρα με ότι κι αν αποφασίσεις και πάντα όρθια.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το TW ΓΑΜ@ΕΙ.

    Το Transalp είναι εκτός Α2.

    Για να κάνεις flat foot κάποια μηχανάκια που προτείνετε θέλει πραγματικά 12ποντές πλατφόρμες η κοπέλα.Θέλει συγκεκριμένες μηχανές,καλώς ή κακώς.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το transalp γιατί δεν το είπε κανείς ακόμα?

    Γκάζι που δεν τρομάζει νέους οδηγούς, χαμηλή σέλα και πάει άνετα χώμα. Επίσης η τιμή του κυμαίνεται στα όρια που έθεσε.
    Και επίσης θα τηλεφωνεί στην παρέα της, για μερικά έξτρα χέρια βοηθείας, κάθε φορά που πέφτει.

    Αν οι διαδρομές σου έχουν αρκετό χώμα, πάρε ένα XR/XT 125 (μοντέλα γύρω στο 2004-2008, προσωπικά προτιμώ το Honda) να κάνεις τη δουλειά σου, να μάθεις και 5 πράγματα και μετά, αν επιμένεις, ανεβαίνεις κατηγορία.

    ΥΓ. Δεν είμαι υπέρ του 125 για πρώτο μηχανάκι, αλλά δεν υπάρχει κάτι ίδιου προσανατολισμού, οικονομικό και σχετικά σύγχρονο και χαμηλού ύψους, μεγαλύτερου κυβισμού, δυστυχώς. Τουλάχιστον δε μου'ρχεται κάτι τώρα.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 28/04/2018 στις 13:12.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    ναι ρε .

    τι τρανσαλπ και λοιπα ;
    1.60 κοπελα παντελως ασχετη και αρχαρια να παρει ττανσαλπ . φοβερη ιδεα .

    125 εντουρακι και μονο αυτο και παλι πολυ ειναι.
    Μεγαλο μειον που δεν ξερεις κοπελια τα βασικα .Δηλ να οδηγαγες κανα σκουτερ ,κανα παπι καμια 2ετια τωρα ... θα ηταν αλλιως .
    συμπλεκτη ξερεις να δουλευεις ;
    αν οχι ,εχεις να φας αρκετεα στατικες τουμπες μεχρι να μαθεις .
    Αν το χασεις στην εκινηση και σου σβησει ,με το σωματυπο σου και την μηδαμηνη εμπειρια σου , θα σου φευγει απο τα χερια και θα σωριαζεται κατω .
    καλυτερα ξεκινα με κατι που δεν σου αρεσει και μαθε τα βασικα και στην συνεχεια πας για αναβαθμιση

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    +1 στον vaska...
    Προτείνω xr125,xr250 με τροποποιήσεις σε σέλα και μοχλικο για να πατάς καλύτερα κάτω..

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Μ αρεσει που καποιοι εδω μεσα θεωρειτε τις τουμπες σαν κατι απολυτως φυσικο που πρεπει κανεις να παθει για να μαθει και συστηνετε αυτα που συστηνετε στο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετο κοριτσι,λες και οι τουμπες οπως και να συμβουν, νομοτελιακα δεν μπορει ν αφησουν ΚΑΝΕΝΑ κουσουρι η και ακομα περισσοτερο, και ειναι το φυσικοτερο πραγμα στον κοσμο εαν συμβουν.
    Μετα ειμαι υπερβολικος και κατα καποιον μοντερατορα πρεπει και να χαλαρωσω.
    Τι αλλο να πει κανεις.Τα περαιτερω λογια ειναι περιττα .Ο νοων νοητω.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 28/04/2018 στις 15:00.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα Οδηγός-Τι να οδηγήσω βρε παιδια;;;
    από EphieK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2012, 11:36
  2. Νέα οδηγός
    από Bowleno στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2010, 19:02
  3. Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...
    από Shinji στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 22:36
  4. η νεα οδηγος των Gp στη Honda....
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 09:16
  5. Γυναίκα 55-60 (θείτσα) & οδηγός...
    από almalibera στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 18:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF