Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 158

Θέμα: Μπρος γκρεμος (δικυλινδρα) και πισω ρεμα (τρικυλινδρα)...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994

    Μπρος γκρεμος (δικυλινδρα) και πισω ρεμα (τρικυλινδρα)...

    ...και αφου εφυγε το xr, παμε να αλλαξουμε κατηγορια και να παμε σε κατι που δεν εχω ΙΔΕΑ και παντα θεωρουσα μια μ@λακια και μιση...δλδ αυτη των on-off....ή καλυτερα των ON-off...
    multipurpose μηχανακια, ή αλλιως πολυχρηστικα ή διαφορετικα τα κανω ολα (μετρια) και συμφερω...

    η χρηση ΘΑ ειναι:
    1) οσο μπορω καθημερινοτητα στην δουλεια (ναι δεν την παλευω αλλο με το κουτι...οικονομικο, οικονομικο αλλα οταν πηζω στην κινηση θελω να φαω το τιμονι, τα ρουχα μου και το καπελο του Ρομπαξ)...επισης με την εξωφρενικη ταχυτητα των 80 που πηγαινω νομιζω οτι παιζω σε ταινια του Αγγελοπουλου...
    2) ταξιδια...πρεπει πλεον να ταξιδεψω με το μηχανακι πρωτιστως γιατι εχω ελλειψεις απο μερη και δευτερευοντως διοτι μου αρεσει...εννοειται εντος και εκτος Ελλαδας...εννοειται δικαβαλα...εννοειται φορτωμενα...
    3) νησια...καθε χρονο επιλεγω και απο ενα ή δυο και παω με την γυναικα,...που σημαινει ευκολια σε κατεβασιες χωματινες για παραλια και γενικα βατος χωματοδρομος....τα τελευταια χρονια που βρισκομαι Θεσσαλονικη την αναγκη μου αυτη καλυπτε ο αδερφος που μου δανειζε το versys650...αλλα πλεον δεν θελω να ξεκιναω με αμαξι απο εδω για να παω Αθηνα για να παω Σποραδες, Κυκλαδες, Δωδεκανησα ή και Επτανησα...οποτε να μπορει να με μεταφερει και μεχρι νοτια Ελλαδα...(γιατι ναι , νησια εκτος Θασου και Σαμοθρακης δεν εχει εδω πανω)...

    αρα το 1 συνεπαγεται μια σχετικη οικονομια στην μετακινηση, το 2 συνεπαγεται ξεκουραστη θεση οδηγου-συνεπιβατη, καλη ανεμοκαλυψη, ευκολια φορτωσης, το 3 συνεπαγεται ολα τα απο πανω και μεγαλες διαδρομες αναρτησεων και μικρο (σχετικα) βαρος...

    με λιγα λογια, τα θελω ολα και αν γινεται φτηνα και τυλιγμενα με κοκκινη κορδελα...

    v-strom και λοιπες αηδιες απορριπτονται εξ αρχης, παμε να δουμε λιγο πιο ψωμομενα μοτοσακα και πιο συγχρονα...

    βασικα κοιτωντας για καμποσες μερες το car.gr εχω ψιλοαποφασισει σε 2 μαλλον ασυγκριτα μηχανακια...
    το ενα ειναι το Tracer και το αλλο ειναι το 1190 adventure...
    μιλαμε παντα για μεταχειρισμενα...
    εξεταζοντας το "φτηνοτερο" tracer εχει καποια σοβαρα μειον...
    το πρωτο και το κυριοτερο ειναι η τιμη...που δεν λεει να πεσει απο τα 8 χιλιαρικα...και με εκνευριζει αφανταστα η σταση των κατοχων που εχει να κανει με την πολιτικη της εταιρειας που ΑΥΞΗΣΕ την τιμη στο 1 -1,5 χιλιαρικο...
    Υπαρχουν δλδ ατομα που το πηραν με εκπτωση 9500€ και τωρα το δινουν 8 και 8,5.. στα 3 χρονια ετσι?? μιλαμε ειναι να τρελαινεσαι!!
    1 χιλιαρικο κατω απο οσο το πηραν...και σου λενε και με υφος: "τωρα εχει 11100"...ναι βρε βλακα σε "εφτιαξε" η yamaha που αυξησε τιμη και επειδη πουλησε καμποσα εχει διαμορφωθει η τιμη ετσι...αλλα οχι οτι ειναι φυσιολογικο...κανονικα το μηχανακι θα επρεπε να εχει 7...μαξ 7,5 χιλιαρικα για τα προσεγμενα...
    μετα ειναι τα μετριοτατα περιφερειακα του...αναρτησεις και φρενα που αν πιεστουν θα κλασουν μεντες...και καλα στην πολη παει και ερχεται...
    στο ταξιδι ομως φορτωμενος και δικαβαλος να θες να στριψεις με καμια 160αρα και να τον νοιωθεις τον σουμιε κατω απο το στρωμα (οχι το v, το mt) παει πολυ...και θα με τσαντισει αφανταστα αν το παρω να κατσω να ασχοληθω για να τα αλλαξω αυτα...και τι να αλλαξω? να βαλω cartridge και ελατηρια? η αστεια διαμετρος τους (41mm) δεν θα αλλαξει...
    και μετα ειναι και το πλαισιο...και το γεγονος του κουνηματος στα πολλα...
    και η αληθεια ειναι οτι δεν θα ηθελα παλι να χωσω λεφτα σε εξτρα...

    βεβαια εχει και τα πολυ θετικα του το πραγμα...
    ειναι ελαφρυ...εχει εναν κινητηρα διαμαντι που εκτος απο πολυ καλο γκαζι, εχει και οικονομια εφοσον το πας σαν ανθρωπος και ειναι και αρκετα νεο σχεδιαστικα που σημαινει οτι δεν θα παλιωσει σχετικα ευκολα...


    και θα πει τωρα ο πονηρος: αν, υποθετικα, υπαρχουν λεφτα για το ΚΤΜ, τι το συζηταμε? πηγαινε για το ΚΤΜ...
    ναι ρε τυχαρπαστε νεανια, το ΚΤΜ ομως εχει και αυτο καποια μειον...τουλαχιστον για εμενα...
    1) ειναι σχετικα ακριβο ακομα και μεταχειρισμενο...δλδ οκ ειναι καμποσα τα 11χιλιαρικα...πλην ομως οτι το μηχανακι ειχε 18..αρα ειναι value και λογικη η τιμη μεταχειρισμενου που ζητανε οι ιδιοκτητες...οποτε ναι μεν πιεσμενα, μπορω δε να το κοιταξω για αγορα γιατι νοιωθω οτι παιρνω ΠΟΛΥ μηχανακι για τα λεφτα αυτα...
    2) δεν ξερω τι παραπανω θα μπορουσε να κανει απο το tracer (εκτος απο το να στριβει με 200 ακλονητο)...δλδ αν τελικα αξιζει το εξτρα κοστος για αυτο που προσφερει και αν μπορεσω να αξιοποιησω καποια πραγματα...
    3) και ισως σημαντικοτερο...οι μ@λακιτσες που θα βγαζει...ναι, ξερω το μοτερ δεν παθαινει τιποτα, αλλα σιγουρα θα εχει και αυτο καποιες παπαριες (ωσαν Ευρωπαϊκο) που θα μου σπαν τα μεζεα...επισης το οτι θα φυγω απο τα japan (που ειχα μια ζωη και δεν με ειχαν προδωσει) και θα παω Αυστρια, οσο να'ναι μου προκαλει μια ταραχη και ενα προβληματισμο για το αγνωστο ...
    4) θα προτιμουσα τρικυλινδρο γιατι νομιζω οτι ειναι χρυση τομη στην κατηγορια και καλυπτει ολες τις αναγκες, σχετικα οικονομικα και ξεκουραστα...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 29/04/2018 στις 10:46.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    δεν εβαλα επιτηδες τα σερβις μεσα γιατι πανω κατω λογικα θα ειναι τα ιδια και οι διαφορες ειναι μικρες για να υπολογιστουν...
    παρολαυτα δεν ξερω ακριβεις καταναλωσεις και για τα 2 μηχανακια...εχουν ακουστει πολλα για τα tracer αλλα ο billy84 ελεγε τις προαλλες οτι καινε και αυτα καμποσο...ας πουνε αυτοι που το εχουν σε μικτη χρηση αλλα και "στραγγαλισμενο"...
    για το 1190, ας βοηθησουν οι κατοχοι (bulmont ακουει??) για καταναλωση και για ψιλοβλαβες, μικροπροβληματα...που πονανε και λοιπα...

    εννοειται οτι δεν εχω "κλειδωσει" σ'αυτα τα μοντελα αλλα βαση αναγκων νομιζω οτι ειναι αυτα που ειναι πιο κοντα σ'αυτα που θελω...
    οποτε αν καποιου του ερχεται κατι αλλο ας το πει...
    ας οψονται οι μ@λακες οι Ιαπωνες που για ακομη μια φορα δεν εχουν ενα δυνατο, καλοστημενο on-off και πρεπει να στραφουμε σε ευρωπαϊκα...

    sorry για το σεντονι αλλα ηταν αναγκαιο..
    ας αρχισουν οι χοροι...

  3. #3
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Ρίξε μια ματιά κι εδώ αν θέλεις

    https://www.car.gr/11422818-triumph-tiger-800-abs
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αν είναι να δώσεις 11000 για το ΚΤΜ Σταυρή πάρε το Tracer 900 GT που θα έρθει τώρα Ελλάδα με τις οποίες βελτιώσεις που έπασχε το πρώτο. Α και που'σαι δαγκωτό το Tracer λέμε!
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Πάρε ένα corsa 1000ρι.
    Τρικυλινδρο,οικονομικό και του ρίχνεις και αέριο.....

    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά κι εδώ αν θέλεις

    https://www.car.gr/11422818-triumph-tiger-800-abs


    ναι το εχω υποψιν μου το 800 αλλα πρωτον βγαινει με 19' και 21' ζαντα...που σημαινει περισσοτερο χωμα...
    και μετα ειναι ψιλοασθενικο το μοτερακι του...το tracer προφανως το υπερνικαει σε δυναμη και ειναι σσαφως πιο δρομισιο...

    επισης αυτα ειχαν θεματα με την μιζα τους, δεν ξερω κατα ποσο λυθηκε...

    το συγκεκριμενο μοντελο το σκεφτεται σοβαρα ο αδερφος μου για την μεταβαση απο versys 650...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Αν είναι να δώσεις 11000 για το ΚΤΜ Σταυρή πάρε το Tracer 900 GT που θα έρθει τώρα Ελλάδα με τις οποίες βελτιώσεις που έπασχε το πρώτο. Α και που'σαι δαγκωτό το Tracer λέμε!


    ρε Γιαννη...
    δεν δινω επ'ουδενι αυτα τα λεφτα για καινουργιο tracer λεμε...δεν αξιζει το μηχανακι...
    το 1190 ειναι υπερμηχανημα μπροστα του λεμε...ακομα και μεταχειρισμενο...

    το gt μονο το μακρυμενο ψαλιδι για να μην εχει wobble εχει βασικο χαρακτηριστικο...τιποτα αλλο!! τις βαλιτσες τις θεωρω δεδομενο οτι ή θα τις παρω απο τον ηδη κατοχο ή θα παρω δικες μου...το να μου τις χρεωσει η yamaha (και η οποια yamaha ετσι? δεν λεω κατι για την μαρκα..) ενα σκασμο λεφτα δεν ειναι στα option μου...

    και η ουσιαστικη διαφορα τους (σε μεταχειρισμενα) ειναι 3 χιλιαρικα...ενω θα επρεπε να ηταν πανω απο 5..με βαση αυτα που εχει το καθενα και μπορει να προσφερει στον κατοχο...
    μιλαμε το αλλο εχει 150 αλογα.....και φρενουκλες, και αναρτησαρες...και ηλεκρονικα...και..και..

    δεν τα εβαλα αυτα στο παραπανω post στα θετικα του 1190 γιατι το θεωρησα δεδομενο οτι τα ξερετε ολοι...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Πάρε ένα corsa 1000ρι.
    Τρικυλινδρο,οικονομικό και του ρίχνεις και αέριο.....

    παρτα...
    δεν περιμενα κατι αλλο απο εσενα...

    αλλα τι να περιμενω απο καφετζη και κατοχο bking?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Το 1190 ειναι ενα εξωτικο μηχανακι. Το Tracer οχι. Τι να λεμε τωρα.. Αν σε ανησυχει ομως το 1190, πασο.

    Γιατι δεν κοιτας και το αφρικα 1000; Αν το μόνο που σε σταματαει ειναι οτι εχει χωματινους τροχους, ειναι ενα θεμα που κατ εμε παιρνει υπερβολικες διαστασεις στην επιλογη μοτοσικλετας και υπαρχει πιο πολυ στα "χαρτια"

    διοτι σε πραγματικες συνθηκες σβελτης τουριστικης οδηγησης (δε μιλαω για πιστα, δε μιλαω για αυτοκτονικη μονοκαβαλη), τα μηχανακια με χωματινους τροχους δεν υστερουν σε τιποτα των ασφαλτινων. Μια χαρα συμπεριφερονται υπο πιεση, στριβουν ,φρεναρουν, κρατανε ακομα και με τακουνι, αλλά στην περίπτωσή σου δε νομιζω οτι χρειαζεσαι χωματινο λαστιχο.

  10. #10
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Εγω παντος αντι του τρεισερ θα πήγαινα ντουγρου για smt.. ! Και πιο φτηνο και καρατουμπανο και πιο αλητικο απ ολα !

  11. #11
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Χοντάκιας είσαι αφού, το 'Αφρικα το καινούριο δεν το σκέφτεσε?

    Εγώ το 1190 θα έπαιρνα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Το 1190 ειναι ενα εξωτικο μηχανακι. Το Tracer οχι. Τι να λεμε τωρα.. Αν σε ανησυχει ομως το 1190, πασο.

    Γιατι δεν κοιτας και το αφρικα 1000; Αν το μόνο που σε σταματαει ειναι οτι εχει χωματινους τροχους, ειναι ενα θεμα που κατ εμε παιρνει υπερβολικες διαστασεις στην επιλογη μοτοσικλετας και υπαρχει πιο πολυ στα "χαρτια"

    διοτι σε πραγματικες συνθηκες σβελτης τουριστικης οδηγησης (δε μιλαω για πιστα, δε μιλαω για αυτοκτονικη μονοκαβαλη), τα μηχανακια με χωματινους τροχους δεν υστερουν σε τιποτα των ασφαλτινων. Μια χαρα συμπεριφερονται υπο πιεση, στριβουν ,φρεναρουν, κρατανε ακομα και με τακουνι, αλλά στην περίπτωσή σου δε νομιζω οτι χρειαζεσαι χωματινο λαστιχο.
    Όντως το africa θα μπορούσε να είναι μια επιλογή...και όντως σκέφτομαι τον πιο χωμάτινο χαρακτήρα του που δεν θα μπορέσω να αξιοποιήσω...
    Αλλά υπάρχει και ένα άλλο θεματακι...έχει λιγότερα άλογα από το tracer...
    Και όταν δίνεις τόσα λεφτά θες να πάρεις κάτι που πηγαίνει...
    Αντίστοιχα η επιλογή θα μπορούσε να πάει και σε 990 adv αλλά όπως είπα...λίγα άλογα σε σχέση με αυτά που έχω στο μυαλό μου και παλιό σχεδιαστικά και ουσιαστικά.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Εγω παντος αντι του τρεισερ θα πήγαινα ντουγρου για smt.. ! Και πιο φτηνο και καρατουμπανο και πιο αλητικο απ ολα !
    Το smt έχει και αυτό το κλασσικό μοτέρ του 990 αλλά είναι "λίγο" σε επιδόσεις σε σχέση με το tracer...και φυσικά και το 1190...
    Επίσης ξαναλέω την ανησυχία μου στο όνομα "ΚΤΜ"... τρόμπα συμπλέκτη, τρόμπα φρένου, τρόμπα βενζίνης, υγρασία και νερό στο όργανο, διαρροές παραφλου...είναι κάποια υπαρκτά προβληματακια που αν μη τι άλλο προβληματίζουν...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 29/04/2018 στις 13:35.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Χοντάκιας είσαι αφού, το 'Αφρικα το καινούριο δεν το σκέφτεσε?

    Εγώ το 1190 θα έπαιρνα...
    Καλά δεν είναι βαμμένος χοντακιας...και ας είχα πολλα honda...έχω ευχαριστηθεί τα πάντα...
    Σκεφτόμουν και το super tenere 1200 αλλά μόλις είδα τα άλογα του, έκλαψα...
    Μ@λακες Ιάπωνες..από 1000 (africa)και 1200 (xtz) κυβικα, 100 άλογα...μπράβο ρε! Αυτά τα είχε το ΚΤΜ 10 χρόνια πριν και αξιόπιστα...

  15. #15
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα είχε το ΚΤΜ 10 χρόνια πριν και αξιόπιστα...
    Kαλά,μη παίρνεις και όρκο γι' αυτό.....

    Όπως και να 'χει στη συγκεκριμένη κατηγορία μάλλον η ροπή σε ενδιαφέρει περισσότερο παρά η ιπποδύναμη.

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αθήνα - Θεσσαλονίκη (και πίσω...)
    από Cpt. Haddock στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2006, 09:13
  2. ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΑΙ ΠΙΣΩ?
    από zoropatra στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 02:23
  3. ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΓΚΡΕΜΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΜΑ Xe...xe.... ΑΝΕΚΔΟΤΟ
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2006, 01:03
  4. Πλύσιμο αλυσίδας και πίσω ζάντας
    από kxIII στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2006, 08:10
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF