Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: Διανομή...Αν όχι παπί εναλακτικά τί;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Να αναφέρουμε και ένα μικρό παράδειγμα για τα crpyton και γενικώς για τα παπιά όσον αφορά την άνεση. Δίνουν 80 και 100 ευρώ για να μετατρέψουν τη σέλα σε σκουτεράδικη για να κάθονται άνετα χωρίς η μέση να γίνεται κομμάτια μετά από 8 και 10 ώρες συνεχούς οδήγησης.4 και 5 ώρες παλεύονται στο παπί. 8 και 10 όχι

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μπιλιοφόρο συνάδελφος δεν άλλαξε μετά από 4 χρόνια σε sh150 (αν θυμάμαι καλά) και 150 χιλ χλμ. Απλά το έδωσε ανταλλαγή για το πιο καινούριο μοντέλο.Δεν ξέρω αν λέει κάτι.
    Μετά από πολλα χλμ του έβγαλε σοβαρές ζημιές οπότε και το έδωσε
    Θα σου γράψω αυτά που έγραψες με άλλη σειρά......

    συνάδελφος.....μετά από 4 χρόνια σε sh150 (αν θυμάμαι καλά) και 150 χιλ χλμ.....του έβγαλε σοβαρές ζημιές οπότε και το έδωσε.........ανταλλαγή για το πιο καινούριο μοντέλο.
    Δεν ξέρω αν λέει κάτι.


    Ας μην κολλήσουμε στο μπιλιοφόρο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν ήταν δικά σας δικαιολογείται
    Το σκούτερ μετά από λιώσιμο δικαιολογείται.......τα παλιοLifan που δεν πάθαιναν τίποτα? Πώς δικαιολογείται?
    Τελευταία τροποποίηση από sanctusan; 08/05/2018 στις 21:00.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #18
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Τα σκούτερ τα έχω αποκλείσει εξ αρχής.Είμαι κατά του σκούτερ.Με η χωρίς ABS/CBS σουξου μουξου.
    Μιλάω καθαρά για μοτοσυκλέτα.Είτε δρόμου,είτε γυμνό,είτε ψευδοεντούρο είτε οτιδήποτε.
    Ναι πολλοί δίνουν 100-150 ευρά να κάνουν σκουτεράδικη σέλα γιατί τα σκούτερ είναι μακράααααααν πιο άνετα.
    Αλλά εμένα δεν με βολεύουν για ντελίβερυ.Πιο φαρδιά χαμηλά (ελεω πλαστικών), πιο συχνή συντήρηση σε σύστημα κίνησης (άρα αυξημένα κόστη), πιο δύσκολα να καβαλήσεις ένα ψηλό πεζοδρόμιο/κράσπεδο.Και να σας πώ την μαύρη αλήθεια;Πιο πολύ σε κάτι του στυλ ΧR125 αν έβρισκα σε ψεκαστό θα το κοίταγα.
    Αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει σε ψεκαστό κάτι τέτοιο.
    Δεν με νοιάζει να έχει ΑΒS έχω μάθει τόσα χρόνια χωρίς αυτό και έτσι πορεύομαι.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Τα σκούτερ τα έχω αποκλείσει εξ αρχής.Είμαι κατά του σκούτερ.Με η χωρίς ABS/CBS σουξου μουξου.
    Μιλάω καθαρά για μοτοσυκλέτα.Είτε δρόμου,είτε γυμνό,είτε ψευδοεντούρο είτε οτιδήποτε.
    Ναι πολλοί δίνουν 100-150 ευρά να κάνουν σκουτεράδικη σέλα γιατί τα σκούτερ είναι μακράααααααν πιο άνετα.
    Αλλά εμένα δεν με βολεύουν για ντελίβερυ.Πιο φαρδιά χαμηλά (ελεω πλαστικών), πιο συχνή συντήρηση σε σύστημα κίνησης (άρα αυξημένα κόστη), πιο δύσκολα να καβαλήσεις ένα ψηλό πεζοδρόμιο/κράσπεδο.Και να σας πώ την μαύρη αλήθεια;Πιο πολύ σε κάτι του στυλ ΧR125 αν έβρισκα σε ψεκαστό θα το κοίταγα.
    Αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει σε ψεκαστό κάτι τέτοιο.
    Δεν με νοιάζει να έχει ΑΒS έχω μάθει τόσα χρόνια χωρίς αυτό και έτσι πορεύομαι.
    Το ότι έχεις μάθει κάπως δεν σημαίνει ότι έχεις μάθει και σωστά. Το abs είναι αναμφίβολα πολύ καλό να υπάρχει. Εκτός αυτού motard injection μπορείς να κοιτάξεις το dr125sm, αλλιώς xr και xt carb άψογα μηχανάκια.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Πιο πολύ σε κάτι του στυλ ΧR125 αν έβρισκα σε ψεκαστό θα το κοίταγα.
    Αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει σε ψεκαστό κάτι τέτοιο.
    Δεν με νοιάζει να έχει ΑΒS έχω μάθει τόσα χρόνια χωρίς αυτό και έτσι πορεύομαι.
    Για κατέβα από το xr όταν έχεις παρκάρει στο μίνι-πεζοδρόμιο πλάτους 45,5 εκ. με το σταντ στην άκρη του πρεβαζιού ύψους 30εκ . Εκεί πρέπει να είσαι λίγο Κομανέτσι
    Και εγώ έιμα κατά των σκούτερ ή ακόμα και των παπιών αλλά είναι Και θέμα πρακτικότητας. Από κει και πέρα εσύ παίρνεις αυτό που σου αρέσει

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Το σκέφτηκες καλά να πάρεις κάτι συμπλεκταριστό για εργαλείο δουλειάς που θα είσαι επάνω για 8-10 ώρες κάθε μέρα σταμάτα-ξεκίνα; Ξέρω διανομέα courrier που είχε Χ135 και μετά το SH είπε τι μ*λακία έκανα τόσα χρόνια με το μπρος πίσω ανέβασε κατέβασε. Πόσες φορές ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα χρειαστείς το έξτρα ύψος και το ντεπόζιτο μπροστά σου που έχει ένα εντουράκι σε, ξαναλέω, εργαλείο δουλειάς; Εδώ τα επαγγελματικά παπιά/σκούτερ στην Ασία τα βγάζουν με 14άρες ζάντες για να είναι πιο εύκολο το ανέβα-κατέβα για τους μεταφορείς!
    Δεκτό αν βαρέθηκες τα δικά σου και θέλεις αλλαγή, αλλά δεν νομίζω ότι είναι σοφή επιλογή τόσο οικονομικά όσο και τεχνικά. Αν θέλεις κάτι πιο δυνατό περίμενε μετά το καλοκαίρι που θα φέρουν αυτό το 150cc παπί honda με συμπλέκτη και 6ατάχυτο.

    Πιο σημαντικό για την μεταφορά φαγητού είναι η σταθερή σχάρα ή αν δεν έχεις, να πάρεις μια σφήνα μπροστά για να μην κουνιέται το κουτί στα φρένα, καθώς και ιμάντα για τα δεξιά-αριστερά. Έχει και κάτι κουτιά θερμομονωτικά που στερεώνονται καλά αλλά είναι πολύ ακριβά για να τα αγοράσεις εσύ εκτός κι αν το πάρεις απόφαση ότι θα την κάνεις την δουλειά μερικά χρόνια σερί οπότε βγάζει τα χρήματα αγοράς του.
    Όλα είναι δρόμος

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Το να δουλεύει καποιος ντελιβερυ και να ψαχνει μηχανακι με συμπλέκτη, αυτομάτως τον αποκλείει απο ενα σεβαστό κομμάτι προσφερομένων θεσεων εργασίας. Τζαστ σεην'...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    .....τα παλιοLifan που δεν πάθαιναν τίποτα? Πώς δικαιολογείται?
    δεν θέλω να ξανακούσω για lifan .. 2 lifan μοτέρ καινούρια και καίνε λάδια. Μακριάαα . Μέχρι 60 χλμ /ω , μετά αρχιζει το κάψιμο.

  9. #24
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    μοτοσυκλετα με συμπλεκτη η οποια εχει το ντεποζιτο στα ποδια απλα την αποκλειεις για τετοια δουλεια. πανω στη βδομαδα θα θελεις να τη βαλεις φωτια και μαντεψε τι, δε θα φταιει αυτη αλλα εσυ!

    τι οδηγας τωρα? γιατι δε θελεις παπι?
    το σκουτερ ειναι καλη λυση αλλα πρεπει να το προσεχεις αρκετα και να το συντηρεις σωστα. επισης σε μια πτωση ακομα και στατικη η με λιγα χλμ η ζημια στα πλαστικα θα κοστισει αρκετα.
    προσωπικα δεν υπαρχει καλυτερη vfm επιλογη απο το παπι. με 50ε φτιαχνεις τη σελα και εισαι αρχηγος.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #25
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Το θέμα με τα σκούτερ είναι οι μικρές ζάντες αφενός που στα δικά μου τα μάτια τα καθιστούν πιο επικύνδυνα στους Ελληνικούς δρόμους.
    Η ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ μανιβέλας που είναι μεγάλο ατού για μηχανάκι δουλειάς στα περισσότερα απο δαυτα.
    Και το φυσικά χαμηλό ύψος που εμποδίζει την εύκολη ανάβαση σε εμπόδια (βλέπε πεζοδρόμια κτλπ)
    Το μεγαλύτερο μεταξόνιο στα περισσότερα αν όχι όλα απο ένα παπί που τα καθιστά λιγότερο "μανιτζέβελα" στο μποτιλιάρισμα
    Και η μεγάλη φθορά εντός αστικού ιστού των στοιχείων μετάδοσης κίνησης (ιμάντας-μπιλιοφόροι) με συνέπεια την κατα πολύ ακριβότερη συντήρηση του.

    Ένα παπί όλοι ξέρουμε οτι είναι το ιδανικό για διανομή ΑΛΛΑ...
    Λέω μήπως υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσουμε...

    Φίλε γαύρε γιατί το λές αυτό που λές για τον συμπλέκτη;

    Προς το παρών είμαι με 2 παπιά (ένα παλιό και ένα πιο νέο) για την δουλειά.
    Το θέμα με το ABS το έχω ξανααναφέρει.Δεν με απασχολεί υπάρχει δεν υπάρχει.Δεν έχω οδηγήσει με ABS μοτο μέχρι τώρα και το μόνο που ξέρω είναι οτι δεν σε αφήνει να μπλοκάρεις τους τροχούς.Αρα σου περιορίζει τον έλενχο.
    Εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    ΤΟ αβς δεν σου περιορίζει τον έλεγχο.
    Αν μη τι άλλο στον διευρύνει.

    Για το συμπλέκτη εννοώ ότι πολλές θέσεις ντελίβερι, "ζητάνε" το αριστερό χέρι να είναι διαθέσιμο.

    Μην την ψαχνεις χωρίς λόγο.
    Το ιδανικότερο μηχανάκι για διανομή, είναι το παπί.
    Απ'όλες τις μεριές.

    Το ότι η δουλειά και το μέσον είναι επικίνδυνα,είναι αλλη κουβέντα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Ακριβώς αυτό που ψάχνει....
    Scouter με ABS, μικρές ρόδες και κουτί. Και πάνω από όλα εύκολο και φθηνό service.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bmw__c1_1_attention_abs_top_case_2000_1_lgw.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	77,1 KB 
ID:	395514

    Το έχει ένας εδώ που κάνει διανομή γενικής φύσεως, σου πληρώνει λογαριασμούς, σου φέρνει τσιγάρα, σου κάνει τα ψώνια κ.α. Ο ΤΑΚΗΣ
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ο αντικαταστατης του παπιου για Delivery, ειναι το Honda Vision 110 πιστευω.

    Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Α φρενα για την κατηγορια του, εαν καποιος φοβαται οτι θα καρφωσει πισω απο Νταλικα και ειναι τοσο αμπαλος που δεν μπορει να διαχειριστει τα 70km/h που πιανει μετα απο 2 χιλιομετρα ευθειας.
    Η καταναλωση του με το γκαζι ON-OFF, ειναι 2,5λ/100.
    Τα αμορτισερ του, ειναι αρκετα μαλακα και παραδοξως δεν τερματιζουν ευκολα αν ο αναβατης δεν ξεπερναει τα 80kg.
    Το ΦΑΝΑΡΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ. Φεγγει σωστα. Ομοιως και τα φλας, για οσους ντελιβεραδες τελοσπαντων τα χρησιμοποιουν, οπως και το κωλοφαναρο... και παλι, για οσους φρεναρουν ή γενικα δεν σφαζουν σηματοδοτες.
    Ειναι αεροψυκτο, ψεκαστο, παιρνει λιγοτερο απο λιτρο λαδιου (καμια 700ml) και τα σερβις ανα 3000 (δεν εχει φ. λαδιου) μπορουν να γινουν τροπος του λεγειν, με νυχοκοπτη.
    Το μειγμα του ειναι φτωχο, οποτε το μπουζακι βγαζει μια 15άρα για πλακα.
    Ο ιμαντας του, ακομα και aftermarket επωνυμος, στα 35€ καθε 15000 επισης... οι μπιλιες του δεν τρωγονται γιατι ειναι μια καποτα σε ροδες και δεν τις καταπονει τοσο.
    Ο συμπλεκτης και η καμπανα του, μια απ'τα ιδια.
    Τα ελαστικα του, ειναι tubeless και δεν θα πατας καρφιτσα να τρεχεις σε βουλκανιζατερ καθε τρεις και λιγο, ουτε θα πεφτεις σε λακουβα να αλλαζεις στεφανια ή να σκιζεις σαμπρελες.
    Εχει προστασια απο τα νερα φυσικα, μπαινει ανεμοθωρακας ή χουφτες, εχει θηκη εμπρος για να αφηνεις τα γαντια ή κατι τελοσπαντων εαν χρειαστει, ακομα και κατω απο τη σελα εχει χωρο για 4 μισολιτρα μπουκαλακια βενζινη και ενα αναπτηρα, ωστε αν το σιχαθεις να το βαλεις φωτια να το καψεις...

    ...αλλα ξερεις τι;
    ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΟ και δεν θα το σιχαθεις.
    Γιατι και εγω το κοροιδευα, αλλα οταν το επιασα στα χερια μου και το οδηγησα λιγακι, ειναι τρομερα βολικο για καθημερινο στο πηξιμο της πολης.
    Ξεκινησα με τα φρενα και αυτα μου εκαναν εντυπωση. Ειναι συνδυασμενα και αν σφιξεις το ταμπουρο οσο πρεπει, φερνεις την κατανομη εκει που σε βολευει.

    Οσο για την αξιοπιστια της μανιβελας, θα ξερεις απο πολυ νωρις σε ενα ψεκαστο αν μενεις απο μπαταρια, ποσο μαλλον οταν τα φωτα του ειναι παντα αναμενα οσο λειτουργει ο κινητηρας.
    Αλλωστε, αν μεινεις απο μπαταρια σε ψεκαστο που οδηγας καθημερινα, μαλλον τον κλαις τον ανορθωτη οποτε και η μανιβελα δε θα σε ξελασπωσει.

    My 2 cents αν και δεν εχω σχεση με delivery.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #29
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Να ρωτήσω διαφορετικά τότε με βαση Budget και γνώμες.
    Υπάρχουν χέρι 1800.(Μεταβίβαση και ασφάλεια και πρώτο σερβις μεσα).
    Έχω το καζερακι που δεν το δίνω με την καμία (απλά το ξεκουράζω με σκοπό κάποια στιγμή να του τραβήξω μια ανακατασκευή εξωτερικά και ηλεκτρικά μαις και το μοτερακι μεσα έχει 24.000) και έχω και ένα άλλο παπάκι πιο καινούριο (πριν το 2010) που θα φυγει.
    Με τα λεφτά αυτα τι ειναι το πλεον ενδεδειγμένο (μεταχειρω η καινουριο) για εργασία.
    Έχω δει για κρυπτον-χ αλλά οι τιμές είναι στο Θεό και τα πιο πολλά είναι "σπασμένα".
    Ενδεικτική αγγελία...Είναι πενα το μεκανακι αλλα εχει ενα προβλημα στο πιστονι.
    Μοντελα πριν το 2010 αποκλειονται και ας ειναι 09 αριστα με τιμη πωλησης τα 50 ευρα.
    Ας κάνω την παραχώρηση και ας δώ ακομα και σκουτερ (ουφ με φαγατε με δαυτα).
    Κοιταξα GT 135,CRYPTON-X 135,Magic 125SR,Daytona 125 efi και δαιφορα παπιά...άκρη δεν βγάζω.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω διαφορετικά τότε με βαση Budget και γνώμες.
    Υπάρχουν χέρι 1800.(Μεταβίβαση και ασφάλεια και πρώτο σερβις μεσα).
    Έχω το καζερακι που δεν το δίνω με την καμία (απλά το ξεκουράζω με σκοπό κάποια στιγμή να του τραβήξω μια ανακατασκευή εξωτερικά και ηλεκτρικά μαις και το μοτερακι μεσα έχει 24.000) και έχω και ένα άλλο παπάκι πιο καινούριο (πριν το 2010) που θα φυγει.
    Με τα λεφτά αυτα τι ειναι το πλεον ενδεδειγμένο (μεταχειρω η καινουριο) για εργασία.
    Έχω δει για κρυπτον-χ αλλά οι τιμές είναι στο Θεό και τα πιο πολλά είναι "σπασμένα".
    Ενδεικτική αγγελία...Είναι πενα το μεκανακι αλλα εχει ενα προβλημα στο πιστονι.
    Μοντελα πριν το 2010 αποκλειονται και ας ειναι 09 αριστα με τιμη πωλησης τα 50 ευρα.
    Ας κάνω την παραχώρηση και ας δώ ακομα και σκουτερ (ουφ με φαγατε με δαυτα).
    Κοιταξα GT 135,CRYPTON-X 135,Magic 125SR,Daytona 125 efi και δαιφορα παπιά...άκρη δεν βγάζω.
    Τι εννοείς να ξεκουράσεις το kzr; Πρώτη φορά το ακούω.
    Και θες να πάρεις κατι πιο καινούριο για να το βαλεις για δουλειά και να κρατησεις το παλιο να ξεκουραστει;
    Τι φάση;

    Πουλα τα παπια σου και ξανααγορασε τα Μαλλον τότε θα είσαι οκ. Επείσης μπορεις να αλλαξεις επάγγελμα και να είσαι ακόμα πιο οκ.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι κερδίζεις αν ανεβάσεις κυβικά σε ένα παπί η σκουτερ???
    από astrapogiannos7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 18:51
  2. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 13:07
  3. Rad. Αν όχι αυτό, τότε ποιό?
    από gixxerpap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2014, 10:15
  4. με δίπλωμα για 50cc τι παίζει αν αγοράσεις παπί 125άρι ?
    από Therai στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 09:28
  5. παπι αλλα τι παπι;
    από lspiros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF