Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Νέος οδηγός-Ninja 250 PLEASE HELP!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2018
    Μηνύματα
    3

    Νέος οδηγός-Ninja 250 PLEASE HELP!

    Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους,
    Σήμερα μπαίνω για πρώτη φορά εδώ καθώς αν και 29 πλέον, πήρα την απόφαση να κάνω πράξη επιθυμία χρόνων...

    Θα ήθελα τη δική σας συμβουλή καθώς οι μέχρι τώρα απαντήσεις που έχω λάβει από γνωστούς-φίλους περισσότερο με έχουν μπερδέψει...Σημαντικό->δεν έχω καμία εμπειρία στο χώρο!
    Από μόνος που έχω αποφασίσει ότι με καλύπτει σαν 1η μηχανή το ninja 250 (μεταχειρισμένη) είναι όμορφη, δεν με φοβίζει και θεωρώ πως θα μπορέσω να την διαχειριστώ.

    Οι περισσότεροι με έχουν συμβουλέψει να πάω σε κάτι μεγαλύτερο πχ ER6n καθώς και εύκολα θα την μάθω αλλά και δεν θα την βαρεθώ εύκολα.

    Please πείτε μου τι προτείνετε και εσείς, όπως και αν τελικά μείνω σε ninja αν τα 2.200-2.500 που παίζουν είναι καλές τιμές για ένα μοντέλο του 2008..

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Καλησπέρα φίλε μου. Το ninjaki είναι ένα τίμιο μηχανάκι με μικρή κατανάλωση. Δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά έχει αρκετά καλή τελική( ξεπερνάει τα 170 στο κοντερ) σε περίπτωση που θες να κάνεις κάποια ταξιδάκια. Θα μπορέσεις να ακολουθήσεις άλλα μηχανάκια αλλά θα δυσκολευτεί λόγω κυβικών στις ανωφέριες και σε πιο γρήγορες βόλτες θα σε κουράσει για να ακολουθήσεις μεγαλύτερς μοτο μιας και θα πρέπει να κρατάς τις στροφές πολυ ψηλα. Έχει άβολη σέλα για τον οδηγό και απαράδεκτη σέλα για τον συνοδηγό. Η θέση οδήγησης του είναι άψογη. Μεγάλο μείον είναι και η έλλειψη ρυθμίσεων στις αναρτήσεις.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2018
    Μηνύματα
    3
    Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Πράγματι αυτά που αναφέρεις είναι πράγματα που τα έχω ξανακούσει από φίλους. Οσον αφορά τις μεγάλες αποστάσεις δεν ανέφερα ότι θα είναι η γυναίκα μαζί και με το σχόλιο σου όντως φαντάζει δύσκολο.
    Η συγκεκριμένη μηχανή μου αρέσει πολύ και από θέμα μεγέθους δεν με φοβίζει ιδιαίτερα, γι αυτό και έχω εστιάσει προς τα εκεί.

    Για το er6 έχεις εικόνα? αν ενδείκνυται για αρχάριο και πόσο πιο άνετη είναι?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Προσωπικά δεν μ΄άρέσει καθόλου το er... Αν δεν έχεις παραπάνω διαθέσιμα χρήματα θα έμενα στο ninjaki.

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.691
    Το ninja 250 μπορει να εχει μικρο σελακι για τον συνεπιβάτη αλλα ειναι τέτοια η θέση του οδηγού που την κανει άνετη καθώς δεν χρειάζεται να σκύψει.

    Το er αν και δεν μου αρεσει, σε 2καβαλα ταξιδάκια θα ειναι πιο άνετο.
    Δεν εχει γκαζι που να τρομάζει και νομιζω οτι θα σου ταιριάξει μια χαρα.

    Δεν ειναι κακο όπως το σκέφτεσαι αλλα πραγματικά το er ειναι λιγο παραπανω απο το ninja και δεν θα σε τρομάξει για κανενα λογο.

    Βάζεις και 150€ ακομα για ενα σχολειο και εισαι ετοιμος να βάλεις φωτιά στην ασφαλτο

  6. #6
    Το er6f ?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.255
    όπως ειπώθηκε το Ninjaki είναι τιμιο μηχανάκι και θα σε μάθει μια χαρά,πολύ καλή μεταπωλητική αξία απλά πρόσεξε
    να μην φορτωθείς κάνα χρέπι.Είναι μηχανάκι για να μάθεις και να το δώσεις όχι για να το παντρευτεις.
    Να θυμάσαι οτι μιλάμε για μηχανάκι με fairing η οποιαδήποτε μικροπτώση κοστίζει ακριβά και για τα πλάστικά του
    είτε τα αλλάξεις είτε τα βάψεις θα πληρώσεις αρκετά.Καλές αγορές και καλές βόλτες

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2018
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά!
    Σίγουρα θα μείνω ανάμεσα στα 2 και ειδικά αν βρω σε καλή τιμή το ER6 μάλλον θα πάω προς τα εκεί..

    Για το 6f η αλήθεια είναι ότι δεν μου πολυαρέσει αλλά σίγουρα η κάλυψη αέρα είναι σημαντικός παραγοντας. Επίσης er6f δεν παίζουν και σε αγγελίες και αυτό είναι κάτι που με έχει προβληματίσει...

  9. #9
    MADA MADA Το avatar του/της kkinezos
    Εγγραφή
    16/10/2015
    Μηνύματα
    31
    νιντζα κανα 2 χρονια τουλαχιστον που κατα καιρους κοιταω εκει παιζει η τιμη τους...αυτα σε καλη κατασταση 2300-2500.

    κοιτα για er6 n/f μετα το 09 σαφως πιο ομορφα απ τα προηγουμενα. Οταν κοιταγα πριν 1 χρονο περιπου οι τιμες ηταν στα 3200-3500 ευρω για 20.000χλμ και ABS.


    Αν σε παιρνει οικονομικα για το er (αγορα και συντηρηση) και εχεις σκοπο να ανεβεις σε κυβικα για οποιοδηποτε λογο τοτε θα ελεγα να πας κατευθειαν στο ER η γενικα σε καποιο 500-700 κυβικα δικυλινδρο μεχρι 80 αλογα μηχανακι.

  10. #10
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kotsoban Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά!
    Σίγουρα θα μείνω ανάμεσα στα 2 και ειδικά αν βρω σε καλή τιμή το ER6 μάλλον θα πάω προς τα εκεί..

    Για το 6f η αλήθεια είναι ότι δεν μου πολυαρέσει αλλά σίγουρα η κάλυψη αέρα είναι σημαντικός παραγοντας. Επίσης er6f δεν παίζουν και σε αγγελίες και αυτό είναι κάτι που με έχει προβληματίσει...
    κάπως αντίστοιχο με το er είναι και το diversion της yamaha.
    δες κι αυτό

Παρόμοια θέματα

  1. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 08:41
  2. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24
  3. please help!
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2004, 10:06
  4. Problems with Upgrade - Please Help!
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 04:53
  5. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF