Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 134

Θέμα: Arai RX-7V ή SHOEI Χ-Spirit 3;;;

  1. #46
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από volde27 Προβολή μηνύματος
    Στην Αγγλια θυμιζω οτι τα κρανη ΔΕΝ εχουν φορολογια, γι αυτο και ειναι πολυ πιο οικονομικα..
    Δεν φταινε οι επαγγελματιες του χωρου στην Ελλαδα, το γαμημενο συστημα φταιει, που φορολογει ενα ειδος απαραιτητο για την ασφαλεια.

    Αντι λοιπον να εχουμε χαμηλους φορους, για να μπορουν ολοι να εχουν ασφαλή κρανη,γινεται το αντιθετο.
    Μπλοκα για να γραφουν για κρανη, ξερουν να κανουν μια χαρα...
    οι πολιτικοί λόγο της ασχετοσύνης και ανικανότητας αποφάσεων δεν ξέρουν πως να το εφαρμόσουν το λειτουργικό μέρος μιας τέτοιας απόφασης οπότε περιμένουν εγκύκλιο EU για να εφαρμόσουν.
    Όμως ασφαλές είναι σίγουρα και ενα κράνος των 100 ευρώ της ελλην.αγοράς. Και με 200ευρώ παίρνεις ένα μέσο κράνος συγκριτικά με την παγκόσμια αγορά.
    Το θέμα άνεσης, αεροδυναμικής, αισθητικής, βάρους και συνδεσιμότητα είναι υποκειμενικό και δεν υπάρχουν συγκριτικές προδιαγραφές αγοράς για να κόβονται απο τις λίστες τα φθηνότερα.

    οι ακράνοτοι που δεν έχουν λεφτά(παρά το iphone 7 στην τσέπη της nike φορμας τους) μπορούν να αγοράσουν ένα full face ΜΤ ή LS2 με κόστος κοντά στο 100ρικο

    καλορίζικα και αχρείαστα!
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #47
    Είδαμε και τον Μπαρουφάκη που ήταν υπουργός οικονομικών και οδηγούσε και μηχανή πόσο τον ένοιαξε...

    Πάντως η επιλογή είναι θέμα του πως σου κάθεται, του γούστου σου και τιμής του. Και οι δυο μάρκες(ζ) είναι κορυφή.

    Εγώ επελεξα SHOEI γιατί μου άρεσε περισσότερο το design. Δεν μπορεσα να διακρίνω κάποια υπεροχή του ενός απο το άλλο.
    The R is for Respect.

  3. #48
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Είδαμε και τον Μπαρουφάκη που ήταν υπουργός οικονομικών και οδηγούσε και μηχανή πόσο τον ένοιαξε...

    Πάντως η επιλογή είναι θέμα του πως σου κάθεται, του γούστου σου και τιμής του. Και οι δυο μάρκες(ζ) είναι κορυφή.

    Εγώ επελεξα SHOEI γιατί μου άρεσε περισσότερο το design. Δεν μπορεσα να διακρίνω κάποια υπεροχή του ενός απο το άλλο.
    Αν πριν είχες arai, θα καταλάβαινες τη διαφορα στη σταθερότητα στα πολλα, στον θόρυβο και τον αερισμο.

    Εκει που υπερτερεί η Arai ειναι στα υλικά του εσωτερικού κατα τα αλλα έχουν μείνει αιωνες πισω...

  4. #49
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αν πριν είχες arai, θα καταλάβαινες τη διαφορα στη σταθερότητα στα πολλα, στον θόρυβο και τον αερισμο.

    Εκει που υπερτερεί η Arai ειναι στα υλικά του εσωτερικού.
    Tο καλύτερο εσωτερικό με διάφορα το εχω δει σε AGV..Το υλικο ειναι 5 επιπεδα πανω απο ολες τις αλλες μαρκες..
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #50
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Tο καλύτερο εσωτερικό με διάφορα το εχω δει σε AGV..Το υλικο ειναι 5 επιπεδα πανω απο ολες τις αλλες μαρκες..
    Καλα... ελα να δεις του Arai που ειναι 7 ετών καθημερινής χρήσης και τα ξαναλέμε.

    Επιπλεον αν θες μπορεις να δεις και του xr1000 που στα 4 χρονια εγινε σαν μτχ σερβιέτα...

  6. #51
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αν πριν είχες arai, θα καταλάβαινες τη διαφορα στη σταθερότητα στα πολλα, στον θόρυβο και τον αερισμο.

    Εκει που υπερτερεί η Arai ειναι στα υλικά του εσωτερικού κατα τα αλλα έχουν μείνει αιωνες πισω...
    Εν μέρει σωστό.. αλλά η δίκαιη σύγκριση θα ήταν μεταξυ rx7-v Vs x-spitir iii ή rx7-gp Vs x-spitir iii. Μιλάμε για 5+ χρόνια εξέλιξης μεταξύ τους (κ στις 2 μάρκες).
    Θα θελα να βάλω κάποια στιγμή κ το x-spitir iii μετά από 1.5 χρόνο με.το arai.
    Δείχνει πιο αεροδυναμικό κ track oriented κρανος εδώ που τα λέμε...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αν και τα x-spirit ήταν πάντα τα χειροτερα shoei απο πλευράς γραφικών, τα arai ειναι ακόμη σε φαση 80s. Το ένα χειροτερο απο το άλλο πραγματικά. Δεν ξερω πως δινει κάποιος ενα μισθο να φοράει αυτο το πραμα στο κεφάλι του.

  8. #53
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν και τα x-spirit ήταν πάντα τα χειροτερα shoei απο πλευράς γραφικών, τα arai ειναι ακόμη σε φαση 80s. Το ένα χειροτερο απο το άλλο πραγματικά. Δεν ξερω πως δινει κάποιος ενα μισθο να φοράει αυτο το πραμα στο κεφάλι του.
    Πιστεύω μια επίσκεψη σου στην ανατολή να δείξει τον σωστό δρόμο στο R&D της εν λόγω εταιρείας. Που να ξέρουν αυτοί...
    (Τι διαβάζουμε)
    Ride(s) the wind of change...

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αν σας έλεγε κάποιος ότι είναι ανάμεσα στα RX-7V και Χ-Spirit 3, ποιο θα του προτείνατε να αγοράσει και γιατί;

    Στο κεφάλι του ταιριάζουν άψογα και τα δύο.

    αν οντως εφαρμοζουν οπως πρεπει ωστε να εχει την καλυτερη δυνατη ασφαλεια τοτε ΔΕΝ υπαρχουν διλληματα...
    (σαφως Αραι)
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Arai... η ποιότητα τους ειδικά στο εσωτερικό τους είναι μακράν καλύτερο από όλα.
    Απλά η Arai εξειδικεύει και τείνει προς το απόλυτο στην κατασκευή της. Κάποτε έστειλα ένα εμαιλ σχετικά με ένα χαλασμένο διακοπτάκι (το οποίο αντικατέστησαν άμεσα) και έκανα κουβέντα για κάποιο πιθανό μοντέλο το οποίο θα διαθέτει και εσωτερική φιμε ζελατίνα. Η απάντηση τους ήταν απόλυτη... "δεν θυσιάζουν το παραμικρό στην ασφάλεια και εφαρμογή του κράνους πάνω στον αναβάτη για ένα γκατζετ". Έχουν φτιάξει μηχανισμούς ταχύτατης αλλαγής ζελατίνας και πρόσφατα σχετικά και διπλή με μηχανισμό.
    Όπως έχουν πεί πολλοί αν φορέσεις Αραι δεν ξανακοιτάς αλλού..... μέχρι τώρα έχω αλλάξει πολλά αλλά σαν την εφαρμογή η οποία παραμένει ίδια στη διάρκεια του χρόνου δεν την βρήκα σε άλλο. Όπως και η ποιότητα τους, δεν διαλύονται.
    Το μόνο που επισημαίνω προσοχή στο μοντέλο ανάλογα την μηχανή που θα πάρεις καθώς εγώ υποφέρω από τον θόρυβο πάνω από 100 χλμ. αφού το Quantum που έχω είναι για στριτάδικο και όχι για adventure / on/off κλπ.
    Mil. Spec.

  11. #56
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εν μέρει σωστό.. αλλά η δίκαιη σύγκριση θα ήταν μεταξυ rx7-v Vs x-spitir iii ή rx7-gp Vs x-spitir iii. Μιλάμε για 5+ χρόνια εξέλιξης μεταξύ τους (κ στις 2 μάρκες).
    Θα θελα να βάλω κάποια στιγμή κ το x-spitir iii μετά από 1.5 χρόνο με.το arai.
    Δείχνει πιο αεροδυναμικό κ track oriented κρανος εδώ που τα λέμε...
    δεν έχεις άδικο, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν κατάφερα να δω κάποια εξέλιξη στο rx7-v.
    τι έχουν αλλάξει εκτός του ότι κάλυψαν τις τρύπες στους πάνω αεραγωγούς και του ότι άλλαξαν κάπως την ασφάλεια της ζελατίνας;

  12. #57
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    αν οντως εφαρμοζουν οπως πρεπει ωστε να εχει την καλυτερη δυνατη ασφαλεια τοτε ΔΕΝ υπαρχουν διλληματα...
    (σαφως Αραι)
    ούτε εσύ λες γιατί να προτιμήσει κάποιος το arai έναντι του shoei

  13. #58
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Arai... η ποιότητα τους ειδικά στο εσωτερικό τους είναι μακράν καλύτερο από όλα.
    Απλά η Arai εξειδικεύει και τείνει προς το απόλυτο στην κατασκευή της. Κάποτε έστειλα ένα εμαιλ σχετικά με ένα χαλασμένο διακοπτάκι (το οποίο αντικατέστησαν άμεσα) και έκανα κουβέντα για κάποιο πιθανό μοντέλο το οποίο θα διαθέτει και εσωτερική φιμε ζελατίνα. Η απάντηση τους ήταν απόλυτη... "δεν θυσιάζουν το παραμικρό στην ασφάλεια και εφαρμογή του κράνους πάνω στον αναβάτη για ένα γκατζετ". Έχουν φτιάξει μηχανισμούς ταχύτατης αλλαγής ζελατίνας και πρόσφατα σχετικά και διπλή με μηχανισμό.
    Όπως έχουν πεί πολλοί αν φορέσεις Αραι δεν ξανακοιτάς αλλού..... μέχρι τώρα έχω αλλάξει πολλά αλλά σαν την εφαρμογή η οποία παραμένει ίδια στη διάρκεια του χρόνου δεν την βρήκα σε άλλο. Όπως και η ποιότητα τους, δεν διαλύονται.
    Το μόνο που επισημαίνω προσοχή στο μοντέλο ανάλογα την μηχανή που θα πάρεις καθώς εγώ υποφέρω από τον θόρυβο πάνω από 100 χλμ. αφού το Quantum που έχω είναι για στριτάδικο και όχι για adventure / on/off κλπ.
    όπως βλέπεις και στο avatar, rx7-gp είχα/έχω.

    ποιότητα είδα μονο στο εσωτερικό.
    όλα τα άλλα ήταν αντίστοιχα με άλλα κράνη και οι διακόπτες του ένα χάλι.
    αεροδυναμικά δεν είναι όσο καλό είναι το x-spirit3 και να μη μιλήσω για τον θόρυβο και τον μηχανισμό αλλαγής της ζελατίνας...

    Όσο για την απάντησή τους ήταν πολύ διπλοματική, δεν μου λέει τίποτα εντελώς...
    Αντίθετα, την μεταφράζω ως: "μια χαρά πουλάμε κι έτσι, γιατί να ταράξουμε την γραμμή παραγωγής μας;"

    Τι εννοείς δεν διαλύονται;
    Σπασμένα αυτάκια, διακόπτες, αυτά δεν μετρούν;
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 05/05/2018 στις 18:26.

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    όπως βλέπεις και στο avatar, rx7-gp είχα/έχω.



    Όσο για την απάντησή τους ήταν πολύ διπλοματική, δεν μου λέει τίποτα εντελώς...
    Αντίθετα, την μεταφράζω ως: "μια χαρά πουλάμε κι έτσι, γιατί να ταράξουμε την γραμμή παραγωγής μας;"
    -φιλε οχι διοτι αν βαλεις εσωτερικη φιμε λεπταινει ολο το εμπρος σημειο σε παχος κ αυτο ειναι εις βαρος της ασφαλειας σου!
    δεν εθλει μαυλο να το σκεφτει κανεις.
    -το ιδιο ισχυει κ με τα πλαινα καπακια τα οποια ειναι εξωτερικα για να μην αφαιρειτε παχος απο εκεινα τα σημεια
    -οι αεραγωγοι ειναι κολλημενοι με 2πλης οψης,ξερετε γιατι?για να φυγουν αμμεσα κ να μην σκαλωσει το κρανος με συνεπεια την αποτομη ενναλαγη κινησης κ τον τραυματισμο
    -το σχημα επιμενει να ειναι στρογγυλο εξωτερικα διοτι κυλαει πιο ευκολα κ στηνστραβη αυτο θες


    μην βιαζεστε να βγαζετε συμπερασματα,ψαχτητε λιγο...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    όπως βλέπεις και στο avatar, rx7-gp είχα/έχω.

    ποιότητα είδα μονο στο εσωτερικό.
    όλα τα άλλα ήταν αντίστοιχα με άλλα κράνη και οι διακόπτες του ένα χάλι.
    Έχω την εντύπωση ότι "τσουβαλιάζεις" το αράι με άλλα κράνη (ποια τα Nolan μήπως?) και δεν είναι δίκαιο αυτό. Η ποιοτική διαφορά από την βαφή έως την εφαρμογή είναι μακράν. Εγώ είχα παράπονο για του πάνω διακόπτες οι οποίοι από τότε που τους άλλαξα δεν αντιμετώπισα ξανά πρόβλημα.
    Δεν διαφωνώ ότι τα SHOEI είναι εξαιρετικά κράνη και φυσικά θα αγόραζα ένα. Αλλά στην χρήση μετά από 40 χρόνια "φούρναρης" είδα τι αντέχει περισσότερο. Μην ξεχνάς ότι όλα είναι σχετικά και προσωπικές επιλογές βάση της ιδιοσυγκρασίας και της τσέπης έκαστου. Εάν κάποιος αλλάζει κράνος κάθε χρόνο ή κάθε 3-5 χρόνια τότε σίγουρα μπορεί να κινηθεί διαφορετικά και σε χαμηλότερου κόστους κράνος αλλά με τι τίμημα και σε ποιο κομμάτι του κράνους θα είναι αυτό. Πήρα Αrai RX7 IV Edwards το 2001 και από τότε εάν μπορώ μόνο Arai.
    Ως προς τους διακόπτες θα τους ήθελα όντως κάπως αλλιώς σχεδιαστικά αλλά δεν τραβάω και ζόρι από τη στιγμή που δουλεύουν σωστά και αξιόπιστα.
    Μακάρι κάποιος να μπορούσε να δοκιμάσει τα επιθυμητά κράνη πριν τα αποκτήσει.

    Θα ήθελα αυτό να πάρω: https://www.araihelmet.eu/en/collection/detail/tour-x4 και έχει περίπου 650 Ε το αντίστοιχο της Shoei που είναι εξαιρετική το έχει στα 500 περίπου. Η διαφορά τιμής κρίνει πολλά και όχι μόνο το prestige ενός ονόματος. Εάν κάποιος πάρει το Shoei δεν θα έχει κάνει λάθος επιλογή, άριστη θα είναι αλλά την διαφορά θα την καταλάβει με την πάροδο του χρόνου.
    Νομίζω είναι σαφές γιατί κάποιος μπορεί να πάρει ένα Arai ή Shoei. Δεν είμαστε αντιπρόσωποι για να βγάζουμε κέρδος αλλά χρήστες που πληρώνουμε για να αποκτήσουμε το ποθούμενο.
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 05/05/2018 στις 18:55.
    Mil. Spec.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιο απο τα δυο?? (arai rx7 gp ή shoei x-spirit ll)
    από tai στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 09:52
  2. ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT
    από arxaios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 08:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF