Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 134

Θέμα: Arai RX-7V ή SHOEI Χ-Spirit 3;;;

  1. #61
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    -φιλε οχι διοτι αν βαλεις εσωτερικη φιμε λεπταινει ολο το εμπρος σημειο σε παχος κ αυτο ειναι εις βαρος της ασφαλειας σου!
    δεν εθλει μαυλο να το σκεφτει κανεις.
    -το ιδιο ισχυει κ με τα πλαινα καπακια τα οποια ειναι εξωτερικα για να μην αφαιρειτε παχος απο εκεινα τα σημεια
    -οι αεραγωγοι ειναι κολλημενοι με 2πλης οψης,ξερετε γιατι?για να φυγουν αμμεσα κ να μην σκαλωσει το κρανος με συνεπεια την αποτομη ενναλαγη κινησης κ τον τραυματισμο
    -το σχημα επιμενει να ειναι στρογγυλο εξωτερικα διοτι κυλαει πιο ευκολα κ στηνστραβη αυτο θες


    μην βιαζεστε να βγαζετε συμπερασματα,ψαχτητε λιγο...
    είπες ότι δεν έχω μυαλό, ότι δεν έχω ψαχτεί και βιάζομαι να βγάλω σημπεράσματα (βέβαια 7 χρόνια δεν νομίζω να ήταν και λίγα.... anyway), αλλά δεν είπες γιατί κάποιος να προτιμήσει το arai έναντι σου shoei

  2. #62
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    δεν έχεις άδικο, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν κατάφερα να δω κάποια εξέλιξη στο rx7-v.
    τι έχουν αλλάξει εκτός του ότι κάλυψαν τις τρύπες στους πάνω αεραγωγούς και του ότι άλλαξαν κάπως την ασφάλεια της ζελατίνας;
    Εγώ όπως είπα αν αγόραζα τώρα κράνος κ με την τιμή που κυκλοφορεί το shoei λογικά θα το επαιρνα. Θεωρώ πως κ τα δυο είναι κορυφαία στο θέμα ασφάλεια απλά το shoei είναι περισσότερο "αγωνιστικό". Για εμένα το να διαλέξει κάποιος ένα από τα δύο δεν έχει να κάνει τόσο στην ασφάλεια όσο στο πως θα κουμπώσει στο κεφάλι του κ ποια θα είναι η χρήση του.
    Δεν υπερασπίζομαι κανένα από τα δύο γιατί για μένα ιναι κ τα δυο κορυφή.
    Πάντως αν διαβάσεις τι αλλάξανε στο τελευταίο arai θα καταλάβεις πως δεν είναι μόνο οι τρύπες του αεραγωγού , ούτε το κλείδωμα. Από το χαμήλωμα των "αυτιών" κ το σχήμα που διατηρήθηκε κ τον λόγο που το κάνανε αυτό.

    Τελοσπαντων κουβέντα να γίνεται... Κραναρες κ τα δυο.
    Ride(s) the wind of change...

  3. #63
    Είπαμε, ρε παιδιά, ίσως έμεινε λίγο πίσω σε αεροδυναμική σχεδίαση, μην το βγάζετε άχρηστο.
    Το x-spirit 3 η shoei το λάνσαρε ως αεροδυναμικά βελτιωμένο σε ταχύτητες "in excess of 300 km/h". Ναι, δείχνει πολύ cool ως σχέδιο, η Arai έχει παραμείνει στο ίδιο περίπου "καλούπι" (έχει κατεβάσει το τελείωμα των αεραγωγών κατά πολύ στο πίσω μέρος) κι αυτό που μένει είναι να βγάλει στην αγορά ένα κιτάκι με τις προεκτάσεις που δίνει στους αγωνιζόμενους, που κι αυτό δεν το φοράνε όλοι πχ MV25, καθαρά μαρκετίστικη κίνηση, δε νομίζω πως χρειάζεται κάποιος την βελτίωση για ταχύτητες πάνω από 300
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    https://ru88ercookie.com/2018/02/20/...penampakannya/

    αυτο υποτίθετε θα βγάλει η hjc? αν δεν ειναι snell θα ειναι ενδιαφέρον...

  5. #65
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Δεν είπα ποτέ ότι το arai είναι άχρηστο, αντίθετα υποστηρίζω το παρακάτω στο 100%

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Κραναρες κ τα δυο.
    Απλά σχολιάζω τι με ξενέρωσε στο arai, τι με έκανε να επιλέξω το shoei και τι περιμένω να δείξει ο καιρός από την επιλογή αυτή (ποιότητα εσωτερικού).

    Αν με την πάροδο του χρόνου, το εσωτερικό δείξει ότι είναι αντίστοιχης ποιότητας με αυτή του arai, τότε δεν θα υπάρχει κανένας λόγος εκτός της εφαρμογής για να επιλέξει κάποιος το arai έναντι του shoei.

  6. #66
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    δε νομίζω πως χρειάζεται κάποιος την βελτίωση για ταχύτητες πάνω από 300
    δεν διαφωνώ, αλλά ρε φίλε δεν μπορείς να φανταστείς για τι σταθερότητα μιλάμε...
    Η διαφορά με το άλλο είναι πολύ μεγάλη.

  7. #67
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ο χρόνος ηταν κ θα είναι ο κριτής.
    Ο καθένας επιλέγει με βάση τα δικά του κριτήρια, τι τον χαλάει, τι του αρέσει κλπ κλπ.
    Είναι καθαρά υποκειμενικό για εμένα.
    Η ασφάλεια μετράει (πρωτίστως) κ γι αυτο πληρώνεις/ουμε αδρά τα "καλά" κράνη.
    Τα υπόλοιπα απλά σε κανουν/μας κάνουν να διαλέξουμε ποιο θα αγοράσουμε.
    Απλά δεν μπορώ να ακούω (από διάφορους) μεταξύ των 2-3 πχ κορυφαίων κατασκευαστών κρανων ότι το ένα είναι τοπ κ το άλλο για τα μπάζα (λόγου χάρη). Εκεί χάνεται η κουβέντα...για εμένα.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλοφόρετο, Χάρη!Και το επόμενο δικό μου πιθανότατα Shoei θα είναι.
    Ερώτηση: με τη σκουρόχρωμη ζελατίνα οδηγείτε άνετα και τη νύχτα;

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλοφόρετο, Χάρη!Και το επόμενο δικό μου πιθανότατα Shoei θα είναι.
    Ερώτηση: με τη σκουρόχρωμη ζελατίνα οδηγείτε άνετα και τη νύχτα;
    Εγώ όχι! Με τίποτα...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    δεν διαφωνώ, αλλά ρε φίλε δεν μπορείς να φανταστείς για τι σταθερότητα μιλάμε...
    Η διαφορά με το άλλο είναι πολύ μεγάλη.
    Χάρη κι εγώ το 15 διάλεξα το X-Spirit II αντί του RX7 GP. πιο πολύ ήθελα να γράψω για τους "Arai η θάνατος" και τους "ή Shoeiταν ή επί Τας"
    Πολλά καλά κράνη υπάρχουν σήμερα, έχω μια μικρή ένσταση για τα made in China, India κτλ επώνυμα αλλά μπορεί και να μην έχει σημασία το που είναι φτιαγμένα αν τα στάνταρ είναι υψηλά. Ίσως...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #71
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ο χρόνος ηταν κ θα είναι ο κριτής.
    Ο καθένας επιλέγει με βάση τα δικά του κριτήρια, τι τον χαλάει, τι του αρέσει κλπ κλπ.
    Είναι καθαρά υποκειμενικό για εμένα.
    Η ασφάλεια μετράει (πρωτίστως) κ γι αυτο πληρώνεις/ουμε αδρά τα "καλά" κράνη.
    Τα υπόλοιπα απλά σε κανουν/μας κάνουν να διαλέξουμε ποιο θα αγοράσουμε.
    Σαφώς, ο χρόνος θα δείξει και εννοείται ότι καθένας έχει τα δικά του κριτήρια.
    Αυτά τα κριτήρια ήθελα να βγουν αλλά δεν ξέρω αν τελικά βγήκαν.

    Το θέμα ασφάλεια δεν τίθεται γιατί και τα δύο είναι κορυφαία κράνη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Απλά δεν μπορώ να ακούω (από διάφορους) μεταξύ των 2-3 πχ κορυφαίων κατασκευαστών κρανων ότι το ένα είναι τοπ κ το άλλο για τα μπάζα (λόγου χάρη). Εκεί χάνεται η κουβέντα...για εμένα.
    Σωστά, εκεί σταματάει η κάθε κουβέντα!

  12. #72
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλοφόρετο, Χάρη!Και το επόμενο δικό μου πιθανότατα Shoei θα είναι.
    Ερώτηση: με τη σκουρόχρωμη ζελατίνα οδηγείτε άνετα και τη νύχτα;
    Κοίτα, καλώς ή κακώς έχω συνηθίσει με την light smoke που την είχα στο Arai 24/7.

    Στην πρώτη βόλτα που βγήκα με το κράνος, έβαλα τη σκούρα για να δω αν έχει μεγάλη διαφορά απο την light smoke.
    Δεν έχει.
    Είναι λίγο πιο σκούρα αλλά έχοντας συνηθίσει με την light smoke και δεδομένου ότι μιλάμε για κίνηση εντός πόλης (που οι δρόμοι έχουν φώτα), θεωρώ ότι δεν είναι απαγορευτική.
    Εγώ θα την χρησιμοποιώ.

    Αν από τη διάφανη πας στη σκούρα θα χρειαστείς χρόνο να τη συνηθίσεις όπως άλλωστε αν πας στη light smoke.

  13. #73
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Εχω το arai viper gt πολλα χρονια τωρα και εχει γινει χαρβαλο μεσα λογο χρησης και κακομεταχειρισης κυριως. Εχω δοκιμασει 3-4 αλλες μαρκες αλλα δεν. Την εφαρμογη του arai δεν την εχουν. Μπορω να το φοραω ολη μερα χωρις να με ενοχλει. Ο θορυβος ομως δεν παλευεται με τιποτα.
    Shoei δεν εχω δοκιμασει ακομα. Τι μοντελο να κοιταξω για touring μηχανη (bandit) ?
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #74
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Εχω το arai viper gt πολλα χρονια τωρα και εχει γινει χαρβαλο μεσα λογο χρησης και κακομεταχειρισης κυριως. Εχω δοκιμασει 3-4 αλλες μαρκες αλλα δεν. Την εφαρμογη του arai δεν την εχουν. Μπορω να το φοραω ολη μερα χωρις να με ενοχλει. Ο θορυβος ομως δεν παλευεται με τιποτα.
    Shoei δεν εχω δοκιμασει ακομα. Τι μοντελο να κοιταξω για touring μηχανη (bandit) ?
    NXR, GT air η Qwest (παίζει καλή τιμή σε helmet city).
    Ride(s) the wind of change...

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Εχω το arai viper gt πολλα χρονια τωρα και εχει γινει χαρβαλο μεσα λογο χρησης και κακομεταχειρισης κυριως. Εχω δοκιμασει 3-4 αλλες μαρκες αλλα δεν. Την εφαρμογη του arai δεν την εχουν. Μπορω να το φοραω ολη μερα χωρις να με ενοχλει. Ο θορυβος ομως δεν παλευεται με τιποτα.
    Shoei δεν εχω δοκιμασει ακομα. Τι μοντελο να κοιταξω για touring μηχανη (bandit) ?
    Πριν κανά μισάωρο προσπάθησα να παραγγείλω από helmetcity το NXR σε L, αλλά δεν μπόρεσα...
    Άλεξ, από τα shoei νομίζω πως αυτό το μοντέλο ταιριάζει σε τουριστική χρήση. Προσωπικά, δεν προτιμώ τα κράνη με ενσωματωμένα γυαλιά (gt air, neotec) και αυτό που πήρε ο Χάρης είναι αγωνιάρικο. Το παραγγέλνω χωρίς δοκιμή γιατί είμαι ικανοποιημένος από την εφαρμογή Shoei, εσύ βέβαια πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις..

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιο απο τα δυο?? (arai rx7 gp ή shoei x-spirit ll)
    από tai στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 09:52
  2. ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT
    από arxaios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 08:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF