Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 134

Θέμα: Arai RX-7V ή SHOEI Χ-Spirit 3;;;

  1. #76
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Πριν κανά μισάωρο προσπάθησα να παραγγείλω από helmetcity το NXR σε L, αλλά δεν μπόρεσα...
    Άλεξ, από τα shoei νομίζω πως αυτό το μοντέλο ταιριάζει σε τουριστική χρήση. Προσωπικά, δεν προτιμώ τα κράνη με ενσωματωμένα γυαλιά (gt air, neotec) και αυτό που πήρε ο Χάρης είναι αγωνιάρικο. Το παραγγέλνω χωρίς δοκιμή γιατί είμαι ικανοποιημένος από την εφαρμογή Shoei, εσύ βέβαια πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις..
    επειδή οι φόρμες καμιά φορά αλλάζουν νομίζω πως θα πρέπει να το δοκιμάσεις κι εσύ.

  2. #77
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    +1 Πριν δύο χρόνια που πήρα το nxr μου και δοκίμαζα, υπήρχε διαφορά από shoei σε shoei.

  3. #78
    Δίκιο οι από πάνω, αλλά να σας πω κάτι και να μείνει μεταξύ μας? Ντρέπομαι να πάω σε μαγαζί μόνο για δοκιμή..

  4. #79
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Δίκιο οι από πάνω, αλλά να σας πω κάτι και να μείνει μεταξύ μας? Ντρέπομαι να πάω σε μαγαζί μόνο για δοκιμή..
    Τοτε θα πρεπει να ρισκάρεις.

    Αλλα βασικα, δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι.
    Που ξερεις μπορει να σου κανουν τέτοια τιμή που να μην αξίζει να το φέρεις απ' εξω.
    Εχει συμβει

  5. #80
    Όντως, ο Τζωρτζόπουλος έχει τιμές εξωτερικού, αν εξαιρέσεις τις προσφορές σε σπασμένα νούμερα που βρίσκεις έξω...
    θα περιμένω τον Alex14, να κάνουμε μαζί επίσκεψη και να πάρουμε καλύτερη τιμή...

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αν πριν είχες arai, θα καταλάβαινες τη διαφορα στη σταθερότητα στα πολλα, στον θόρυβο και τον αερισμο.

    Εκει που υπερτερεί η Arai ειναι στα υλικά του εσωτερικού κατα τα αλλα έχουν μείνει αιωνες πισω...
    Χάρη όλα αυτά περί σταθερότητας και αεροδυναμικών βοηθημάτων είναι δευτερεύοντα σε ένα κράνος εκτός και αν το θες κυρίως για αγωνιστική χρήση σε πίστα που τα 200++ είναι συχνό φαινόμενο. Τότε όμως θα είσαι σκυμμένος πίσω από τη ζελατίνα κι εκεί δεν νομίζω να κουνάει τίποτα..

    Ο θόρυβος δεν είναι επίσης επιχείρημα. Από τους οδηγούς αγώνων μέχρι κι εμάς τους κοινούς θνητούς οι ωτοασπίδες αποτελούν το βασικό αξεσουάρ κατά του θορύβου. Όταν αναφέρεσαι στη racing κατηγορία το να συζητάμε για θόρυβο είναι άκυρο. Αυτά τα κράνη δεν σχεδιάζονται για τουρισμό ούτε για να είναι αθόρυβα.

    Το ερώτημα πιστεύω ότι είναι κυρίως ένα. Αν έρθει αυτή η κακία στιγμή που το κεφάλι σου σκάσει στην άσφαλτο, τι κράνος θα ήθελες να φοράς;

    Στο θέμα αυτό παίζει και μεγάλο ρόλο η τύχη /ατυχία.. Π.χ. Εγώ είχα την ατυχία να το πάθω στα Μέγαρα με high side και να σκάσει το κεφάλι μου στην άσφαλτο με τόση δύναμη που μου έσπασε την κλείδα. Είχα την τύχη να φοράω ένα ταπεινό arai viper το οποίο μετά έβγαλα και δεν είχα καταλάβει καν ότι χτύπησα το κεφάλι κάτω αν εξαιρέσεις τον τρομακτικό κρότο που έκανε. Σίγουρα τα shoei είναι κορυφαία κράνη αλλά μετά απ αυτό εγώ θα πρότεινα αυτό που έζησα και ξέρω σίγουρα ότι αξίζει.

    Η arai επενδύει στην ασφάλεια του κελύφους και δεν κάνει κανένα συμβιβασμό σε αυτό. Με το χέρι στην καρδιά; πιστεύω ότι στις πιο ακραίες συνθήκες πρόσκρουσης το κράνος που μπορεί να σε σώσει είναι το arai. Στο 98% τον υπολοίπων περιπτώσεων και τα δύο θα κάνουν τη δουλειά τους.

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    δεν θέλω να σας απογοητέυσω αλλα δεν υπάρχει καμια φοβερη τεχνολογία πισω απο τα κράνη. Η προστασία του κορυφαιου αράι ειναι η ιδια με το midrange της κάθε μεγάλης εταιριας. ποσο μαλλον της shoei.

  8. #83
    ενας παλιος στον χωρο λεει...Αραι=κρανος που αμα πεσεις θα σηκωθεις...

    κατι προσφατο σε αργη αναλυση...
    https://www.youtube.com/watch?v=jdyp1ogcEnM
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  9. #84
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    και με εναν κουβα που εχει πιστοποιηση αμα πεσεις θα σηκωθεις, το θεμα με την ασφαλεια και το ποσο κοστολογεις το κεφαλι σου ειναι ενα καθαρα μαρκετιστικο τρικακι

    στα των αραι vs σοει...γενικα δε μπορεις να δωσεις απαντηση, ειδικα μονο μπορεις να το κανεις αυτο απο τα περασμενα μοντελα που εχεις δοκιμασει σε βαθος χρονου...εγω δεν ειχα ποτε racing κρανος απο καμμια εταιρεια που το θεωρω υπερβολη για το 99.99% των αναβατων και αχρηστο αλλα ειχα τα τουριστικα τους... 1000 και 1100 shoe και viper gt quantum απο αραι...

    τα σοεη πιο space εμφανησιακα με αεροτομες εντονες κλπ και τελικα ηταν πολυ πιο σκατα αεροδυναμικα απο τα αραι...το σχημα του αβγου που εχουν απ οτι φαινεται το εχουν για καποιο λογο, και αυτος ειναι η μικρη επιφανεια που εχει το κρανος προς ολες τις πλευρες...θορυβος δε με ενοιαξε ποτε μιας και παντα χρησιμοποιω οτοασπιδες. Εξαερισμος ψηλοαδιαφορος σε ολα, υποθετω οτι θα ειναι καλυτερος απο τα υπολοιπα κρανη...ποιοτητα κατασκευης και υλικων μαλλον καλυτερα τα αραι, εμενα μου εβγαλαν πιο πολλα χρονια χωρις να παθουν ζημιες...

    το επομενο μαλλον θα ειναι το qv pro, νομιζω πλεον δεν διαπραγματευομαι εταιρεια...η ποιοτητα του εσωτερικου και η αεροδυναμικη σταθεροτητα ηταν καλυτερη απο οποιοδηποτε αλλο κρανος φορεσα...θα ηθελα βεβαια να δοκιμαζα και αλλες εταιρειες να δω τι πουλια πιανουν, αλλα δεν περισσευουν τοσα λεφτα για πειραματισμους στα κρανη...προτιμω να δωσω κατι παραπανω και να ξερω οτι θα ειναι καλο για πολλα χρονια παρα να πειραματιζομαι μηπως μου κατσει τζακ ποτ
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 06/05/2018 στις 14:16.

  10. #85
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Χάρη όλα αυτά περί σταθερότητας και αεροδυναμικών βοηθημάτων είναι δευτερεύοντα σε ένα κράνος εκτός και αν το θες κυρίως για αγωνιστική χρήση σε πίστα που τα 200++ είναι συχνό φαινόμενο. Τότε όμως θα είσαι σκυμμένος πίσω από τη ζελατίνα κι εκεί δεν νομίζω να κουνάει τίποτα..
    μπορεί το δικό μου το gp να ήταν ελαττωματικό... στα πολλά κουνούσε, πολύ. Και ας ήμουν πίσω απο τη ζελατίνα.

    Το shoei απλά δεν και αυτό είναι κάτι που απολαμβάνω, απόλυτη σταθερότητα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Ο θόρυβος δεν είναι επίσης επιχείρημα. Από τους οδηγούς αγώνων μέχρι κι εμάς τους κοινούς θνητούς οι ωτοασπίδες αποτελούν το βασικό αξεσουάρ κατά του θορύβου. Όταν αναφέρεσαι στη racing κατηγορία το να συζητάμε για θόρυβο είναι άκυρο. Αυτά τα κράνη δεν σχεδιάζονται για τουρισμό ούτε για να είναι αθόρυβα.
    Για εμενα που δεν κάνω αγωνιστική χρήση και οι ωτοασπίδες με ενοχλούν εχει μεγάλη σημασία ο θόρυβος.
    Απο την στιγμή που βρήκα αγωνιστικό κράνος με λιγότερο θόρυβο, είναι στα συν και το αναφέρω.
    Δεν ήξερα απο πριν ότι θα είναι πιο ήσυχο, αν και το φανταζόμουν...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημα πιστεύω ότι είναι κυρίως ένα. Αν έρθει αυτή η κακία στιγμή που το κεφάλι σου σκάσει στην άσφαλτο, τι κράνος θα ήθελες να φοράς;

    Στο θέμα αυτό παίζει και μεγάλο ρόλο η τύχη /ατυχία.. Π.χ. Εγώ είχα την ατυχία να το πάθω στα Μέγαρα με high side και να σκάσει το κεφάλι μου στην άσφαλτο με τόση δύναμη που μου έσπασε την κλείδα. Είχα την τύχη να φοράω ένα ταπεινό arai viper το οποίο μετά έβγαλα και δεν είχα καταλάβει καν ότι χτύπησα το κεφάλι κάτω αν εξαιρέσεις τον τρομακτικό κρότο που έκανε. Σίγουρα τα shoei είναι κορυφαία κράνη αλλά μετά απ αυτό εγώ θα πρότεινα αυτό που έζησα και ξέρω σίγουρα ότι αξίζει.

    Η arai επενδύει στην ασφάλεια του κελύφους και δεν κάνει κανένα συμβιβασμό σε αυτό. Με το χέρι στην καρδιά; πιστεύω ότι στις πιο ακραίες συνθήκες πρόσκρουσης το κράνος που μπορεί να σε σώσει είναι το arai. Στο 98% τον υπολοίπων περιπτώσεων και τα δύο θα κάνουν τη δουλειά τους.
    Εγω στο high που είχα στα μέγαρα ειχα το xr1000, κι εγω έσκασα κατω με ορμή και με το κεφάλι και σηκώθηκα.

    Για όποιον τα παραπανω δεν ειναι αρκετα, ας παρει arai, είναι εξαιρετικά κράνη, δεν αντιλέγω, άλλοστε αν δεν μου καθόταν το shoei, arai θα έπαιρνα.

    Το ειχα, καλο ηταν, απλά για εμενα το shoei εγινε καλύτερο.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 06/05/2018 στις 15:34.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Αν και τα δύο έχουν την ίδια ποιότητα υλικών και αντοχή στη διάρκεια του χρόνου, (που από την εμπειρία μου μόνο σε Arai είδα) τότε και μόνο τότε θα έπαιζα μεταξύ γούστου και κόστους.....
    Mil. Spec.

  12. #87
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    ενας παλιος στον χωρο λεει...Αραι=κρανος που αμα πεσεις θα σηκωθεις...

    κατι προσφατο σε αργη αναλυση...
    https://www.youtube.com/watch?v=jdyp1ogcEnM
    με τα άλλα μένεις κάτω;

  13. #88
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Αν και τα δύο έχουν την ίδια ποιότητα υλικών και αντοχή στη διάρκεια του χρόνου, (που από την εμπειρία μου μόνο σε Arai είδα) τότε και μόνο τότε θα έπαιζα μεταξύ γούστου και κόστους.....
    Αυτό είναι κάτι που μένει να φανεί στον χρόνο.
    Το γράφω και παραπάνω:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αν με την πάροδο του χρόνου, το εσωτερικό δείξει ότι είναι αντίστοιχης ποιότητας με αυτή του arai, τότε δεν θα υπάρχει κανένας λόγος εκτός της εφαρμογής για να επιλέξει κάποιος το arai έναντι του shoei.

    Έχουν κάνει αλλαγή στο υλικό του σαλονιού αλλά ο καιρός θα δείξει αν είναι όσο καλό ήταν/είναι στο arai.

  14. #89
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Αν το κεφάλι σου σταματήσει πάνω σε καμιά τσιμεντένια νησίδα, έστω και με 50 χλμ/ώρα, το ίδιο θα σηκωθείς και με Arai των 900€ και με Airoh των 50€. Καθόλου.
    Life begins at 45°.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    με τα άλλα μένεις κάτω;
    Δεν έχεις και πολύ άδικο..... Για αυτό και θα πώ μια παλιά ιστορία. Το 1988 με ένα GPZ 550 καρχαρία με χτυπάει από δεξιά μια καρακαϊδόνα που βγήκε παράνομα και με στέλνει στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας να πετάω, έχω φύγει από την μηχανή και πετώντας έβλεπα να έρχεται η μάσκα ενός Audi 100 σιδερένιο πράμα μασιφ από τα παλιά προς το μέρος μου. Όταν "άνοιξαν τα φώτα" γιατί κάποιος έριξε τον γενικό διακόπτη έβλεπα το κάρτερ του Audi 100 και κάποιοι προσπαθούσαν να με τραβήξουν από τα πόδια για να με βγάλουν από εκεί.
    Το αποτέλεσμα μόνο μια ολική θλάση πλάγιων στην κνήμη και γδαρσίματα που μου έχει αφήσει και ένα εμφανέστατο σημάδι, παρέα με άλλα που απέκτησα κατά καιρούς. Το κράνος ήταν ένα ταπεινό και χαμηλού κόστους MDS της εποχής το οποίο έκανε καλά τη δουλειά του αν και απεβίωσε. Βέβαια πέρα από αυτό μάλλον με ήθελε να συνεχίζω να αγοράζω μηχανές και τα επόμενα χρόνια ως καλό καταναλωτή για αυτό με άφησε και τη γλύτωσα.

    Εάν τώρα όλα τα κράνη μπορούν να κάνουν δουλειά σε εκείνη την κακή στιγμή, τότε ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να εστιάσει σε άλλα σημεία του κράνους σύμφωνα με τις ανάγκες του και την τσέπη του.
    Εκτιμώ πάντως ότι χαμένος δεν θα είναι κάποιος που θα δώσει περισσότερα από κάποιον άλλον, κάτι θα έχει πάρει περισσότερο σε σχέση με το φθηνότερο.
    Mil. Spec.

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιο απο τα δυο?? (arai rx7 gp ή shoei x-spirit ll)
    από tai στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 08:52
  2. ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT
    από arxaios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 07:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF