Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 134

Θέμα: Arai RX-7V ή SHOEI Χ-Spirit 3;;;

  1. #91
    ♥ Αce of spades ♥
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    95
    Εχω το Arai Viper GT αρκετα χρονια, και οταν οδηγησα για 1η φορα το Hayabusa στην εθνικη
    σε ταχυτητες πανω απο 200, ειχα την αισθηση οτι ειχε 7-8 μποφορ το λιγοτερο.

    Την επομενη φορα ξανα τα ιδια και χειροτερα. Δεν ξερω τι δεν κολλαει με το busa
    και την αεροδυναμικη του, αλλα δεν...

    Σημειωτεον οτι το φορουσα με την R1 που ειχα παλαιοτερα, και δεν ειχα τοσο μεγαλο προβλημα.
    Η ποιοτητα του εσωτερικου του, εξαιρετικη και εχει αντεξει χωρις καμμια φθορα, σε περισσοτερα απο 50,000Km συνολικα.

    Αγορασα το Shoei x-spirit-3 και επαθα κοκομπλοκο.. Εξαιρετικα σταθερο, πολυ λιγοτερο θορυβο, και εχεις την
    αισθηση οτι ειναι 1 κιλο ελαφρυτερο, ενω δεν ειναι! Σε αντοχη στον χρονο, θα δειξει, η αισθηση που δινει το εσωτερικο του
    οταν το φορας, ειναι εφαμιλλη με το Arai.

    Θεωρω οτι το καθε κρανος, ταιριαζει και κουμπωνει καλυτερα, αναλογα με την μοτο.
    Δεν ειναι τα παντα ασπρο η μαυρο.

  2. #92
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    @harris_x αν δεν μπορείς ωτασπιδες θα σου πρότεινα σιλικόνης, εκτός κι αν έχεις δοκιμάσει. Η μακροχρόνια ζημιά στην ακοή δεν είναι λίγο πράγμα. Πρόσφατα σε διαδρομή Καβάλα Ξάνθη, φορώντας ωτασπιδες βουιζαν τα αυτιά μου. Ίσως, βέβαια, να πρέπει να αλλάξω το "ισυχαστηρι" που έχουν μέσα.

    Όσο για την ποιότητα των κρανών που συζητήθηκε παραπάνω, οι ποιοτικές διαφορές για εμένα ανάμεσα στο φθηνό καθημερινό ΜΤ μου σε σχέση με το "καλό" HJC είναι παραπάνω από εμφανής και κυρίως στην άνεση.

    Τώρα ελπίζω σε θέμα ασφάλειας να μην χρειαστει να το διαπιστώσω, αλλά ελπίζω να κάνουν και τα δύο τη δουλειά τους.

  3. #93
    Μετά απο 3 Arai ( rx-7 και ξανα rx-7 και tour-x), πήγα σε Shoei (GT-Air) ενώ έβαλα στο μικροσκόπιο και x-spirit το οποίο δεν πήρα τελικά αφου δεν μπαίνω πια πίστα.

    Απλά δεν ξαναγυρνάω σε Αράι. Η διαφορά είναι αισθητή στην ποιότητα και στις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, η Αράι έχει μείνει απελπιστικά πίσω.

  4. #94
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Μετά απο 3 Arai ( rx-7 και ξανα rx-7 και tour-x), πήγα σε Shoei (GT-Air) ενώ έβαλα στο μικροσκόπιο και x-spirit το οποίο δεν πήρα τελικά αφου δεν μπαίνω πια πίστα.

    Απλά δεν ξαναγυρνάω σε Αράι. Η διαφορά είναι αισθητή στην ποιότητα και στις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, η Αράι έχει μείνει απελπιστικά πίσω.
    Απο εφαρμογη σε παιδεψε η αλλαγη απο arai σε shoei ;
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Μετά απο 3 Arai ( rx-7 και ξανα rx-7 και tour-x), πήγα σε Shoei (GT-Air) ενώ έβαλα στο μικροσκόπιο και x-spirit το οποίο δεν πήρα τελικά αφου δεν μπαίνω πια πίστα.

    Απλά δεν ξαναγυρνάω σε Αράι. Η διαφορά είναι αισθητή στην ποιότητα και στις κατασκευαστικές λεπτομέρειες, η Αράι έχει μείνει απελπιστικά πίσω.
    Ε μάλλον έκατσε καλύτερα το shoei. Πιθανόν να έπρεπε και από την αρχή να είχες πάει εκεί γιατί είπαμε ότι τα κράνη αυτά πέρα από το τι προσφέρουν εξαρτώνται και από το τι κάθεται καλύτερα στο κεφάλι μας.

    So far so good, όπως και η απόφαση να μην ξαναγυρίσεις σε Arai απόλυτα δεκτή. Από αυτό όμως μέχρι ότι η Arai έχει μείνει απελπιστικά πίσω πώς φτάνουμε ρε παιδιά;

    Η μισοί οδηγοί της Formula 1 και άλλοι τόσοι των motogp φοράνε Arai. Δεν ξέρω.. αρκεί αυτό ή μήπως να το ανατρέψουμε εδώ.. εμείς.. στο moto.gr;
    Θάνος..

  6. #96
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Από αυτό όμως μέχρι ότι η Arai έχει μείνει απελπιστικά πίσω πώς φτάνουμε ρε παιδιά;
    αρκεί να τα βάλεις δίπλα και να τα συγκρίνεις και να φορέσεις στην ίδια διαδρομή το ένα και μετά το άλλο.

    Έχω κάνει και τα δύο και καταλήγω στο συμπέρασμα που έγραψα παραπάνω, "είναι αιώνες πίσω" (τουλάχιστον σε αυτά που πουλούν σε εμάς τους κοινούς θνητούς).

  7. #97
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Μου άρεσε το Arai γιατί δε πήρε φωτιά όταν κάποιος στη κατεχακη του έκανε το τεστ. Μου αρέσει και το shoei γιατί έχει προστατέψει μερικούς που έχω επέμβει. Δε μου άρεσε το uvex γιατί έσπασε στη κρούση. Μου άρεσε το nexx γιατί προστάτεψε τον αναβάτη του μια χαρά σε μεγαλειώδη στουκα.
    Πολύ καλό και το premiere αν το γράφω σωστά. Από κεφάλι ήταν μια χαρά ο πιτσιρικάς πάντως.
    Άμα θυμηθώ και καμιά άλλη μάρκα θα κάνω edit.

    Edit: πολύ καλη προστασία και το x-lite.

  8. #98
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    ....

    Edit: πολύ καλη προστασία και το x-lite.
    Το δοκίμασα εγώ με 160 κάποτε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    αρκεί να τα βάλεις δίπλα και να τα συγκρίνεις και να φορέσεις στην ίδια διαδρομή το ένα και μετά το άλλο.

    Έχω κάνει και τα δύο και καταλήγω στο συμπέρασμα που έγραψα παραπάνω, "είναι αιώνες πίσω" (τουλάχιστον σε αυτά που πουλούν σε εμάς τους κοινούς θνητούς).
    Ρε σεις, δεν υπάρχει τίποτα τέλειο στον κόσμο αυτό. Θυσιάζεις κάτι για να κερδίσεις κάτι άλλο.. Ανάλογα πού επιλέγει καθένας να εστιάσει. Αν υπήρχε ένα κράνος που να ήταν άνετο, ασφαλές, αεροδυναμικό, designάτο και φθηνό θα το ξέραμε και όχι δεν είναι το Shoei αυτό.

    Δες το και διαφορετικά. Θεωρείς ότι θα ήταν πρόβλημα στην Arai να βάλει ένα δυο καλούδια για το μάτι ή να κάνει το κράνος της αθόρυβο; προφανώς υπάρχει λόγος που δεν το κάνει όπως υπάρχει λόγος που δεν βάζει εσωτερική φιμέ ζελατίνα και λόγος που δεν φτιάχνει σπαστά κράνη και λόγος που δεν κάνει και άλλες αλλαγές στα κράνη της και δεν είναι επειδή μένει πίσω στην εξέλιξη.

    Η Arai επενδύει στο κέλυφος, στην εφαρμογή, στην ποιότητα του εσωτερικού και σε συστήματα γύρω από την ασφάλεια. Μπείτε στο site εντέλει να δείτε την τεχνογνωσία και την εμπειρία της σε gp και formula 1 στην οποία παρεμπιπτόντως η Shoei δεν υπάρχει καν.

    Εμένα π.χ. δεν με ενόχλησε ποτέ τίποτα, αντιθέτως έβρισκα πάντα ότι το Arai είναι λες και βγήκε από καλούπι για το κεφάλι μου. Αν με ρωτήσει κάποιος θα του πω ότι δεν υπάρχει πιο άνετο και σταθερό κράνος.. ναι έχω δοκιμάσει shoei και το έβγαλα ακαριαία κάθε φορά.

    Θόρυβο κάνει αλλά δεν ασχολούμαι με κάτι που λύνεται με 1 ευρώ προκειμένου να έχω στο κεφάλι αυτό που θεωρώ ασφαλέστερο.

    Εντέλει δεν είμαι dealer της Arai δεν θέλω να πείσω κανέναν. Μπορούσα να το φοράω μόνο εγώ και να ξεχωρίζω; πού τέτοια τύχη...

    Αλλά ότι έχει μείνει πίσω; απελπιστικά;; αιώνες;;;

    ρε σεις..
    Θάνος..

  10. #100
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις, δεν υπάρχει τίποτα τέλειο στον κόσμο αυτό. Θυσιάζεις κάτι για να κερδίσεις κάτι άλλο.. Ανάλογα πού επιλέγει καθένας να εστιάσει.
    Σαφώς και δεν υπάρχει, απλά υπάρχουν κάποια που θυσιάζεις λιγότερα.
    Στην προκειμένη περίπτωση και για τα δύο συγκεκριμένα μοντέλα που αναφέρω, αυτό θυσιάζεις λιγότερα είναι το shoei.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Αν υπήρχε ένα κράνος που να ήταν άνετο, ασφαλές, αεροδυναμικό, designάτο και φθηνό θα το ξέραμε και όχι δεν είναι το Shoei αυτό.
    Συμφωνώ, το shoei δεν είναι φθηνό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Δες το και διαφορετικά. Θεωρείς ότι θα ήταν πρόβλημα στην Arai να βάλει ένα δυο καλούδια για το μάτι ή να κάνει το κράνος της αθόρυβο; προφανώς υπάρχει λόγος που δεν το κάνει όπως υπάρχει λόγος που δεν βάζει εσωτερική φιμέ ζελατίνα και λόγος που δεν φτιάχνει σπαστά κράνη και λόγος που δεν κάνει και άλλες αλλαγές στα κράνη της και δεν είναι επειδή μένει πίσω στην εξέλιξη.
    Ακριβώς, υπάρχει λόγος. Απλά αυτός κατα την γνώμη είναι το κόστος του R&D.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Η Arai επενδύει στο κέλυφος, στην εφαρμογή, στην ποιότητα του εσωτερικού και σε συστήματα γύρω από την ασφάλεια. Μπείτε στο site εντέλει να δείτε την τεχνογνωσία και την εμπειρία της σε gp και formula 1 στην οποία παρεμπιπτόντως η Shoei δεν υπάρχει καν.
    Δεν θα διαφωνίσω μαζί σου γιατι δεν ασχολήθικα ποτέ με το marketing της κάθε εταιρίας.
    Όσα γράφω προέρχονται απο τη δική μου εμπειρία ως κάτοχος και των δύο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Εμένα π.χ. δεν με ενόχλησε ποτέ τίποτα, αντιθέτως έβρισκα πάντα ότι το Arai είναι λες και βγήκε από καλούπι για το κεφάλι μου. Αν με ρωτήσει κάποιος θα του πω ότι δεν υπάρχει πιο άνετο και σταθερό κράνος.. ναι έχω δοκιμάσει shoei και το έβγαλα ακαριαία κάθε φορά.
    Κοίτα, σταθερό δεν το λες.
    Σχετικά με την δοκιμή του shoei, έτσι έκανα κι εγώ πριν χρόνια και πήρα το arai, το τότε καλούπι δεν ταίριαζε στο κεφάλι μου με τίποτα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Θόρυβο κάνει αλλά δεν ασχολούμαι με κάτι που λύνεται με 1 ευρώ προκειμένου να έχω στο κεφάλι αυτό που θεωρώ ασφαλέστερο.
    Καλά κάνεις, δεδομένου ότι δεν σου κάθετε το shoei, πρέπει να βρεις μια λύση.
    Αν αυτή βρίσκεται με 1ευρώ, είναι το τέλειο κράνος για εσένα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Εντέλει δεν είμαι dealer της Arai δεν θέλω να πείσω κανέναν. Μπορούσα να το φοράω μόνο εγώ και να ξεχωρίζω; πού τέτοια τύχη...
    Ούτε εγώ είμαι της shoei, απλά η σύγκριση που έχω κάνει, είναι υπέρ της shoei με δεδομένο πάντα ότι και τα δύο κράνη ταιριάζουν στο κεφάλι που θα τα φορέσει.
    Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για τις κορυφαίες μάρκες και τα κορυφαία μοντέλα τους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Αλλά ότι έχει μείνει πίσω; απελπιστικά;; αιώνες;;;

    ρε σεις..
    Καλά, άσε το αιώνες, ήταν υπερβολή...
    Αποδεδειγμένα έχουν μείνει απλά πίσω.

    Peace!

  11. #101
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το παρόν προτάσει emergency straps. Νομίζω η Arai δεν έχει. Η shoei και διάφορες άλλες φίρμες, έχουν.

  12. #102
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Το παρόν προτάσει emergency straps. Νομίζω η Arai δεν έχει. Η shoei και διάφορες άλλες φίρμες, έχουν.
    έχει και η αραι

    αυτό ήταν απαραίτητο, έπρεπε να θυσιάσει την αρμονία της γραμμής παραγωγής

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Το παρόν προτάσει emergency straps. Νομίζω η Arai δεν έχει. Η shoei και διάφορες άλλες φίρμες, έχουν.
    εγω που τα έχω στο rpha σκέφτομαι να τα κολλήσω με superglue γιατι μου έχουν σπάσει τα @$#$ κάθε φορά να βγαινουν

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Πάντα με το ζόρι να υπάρχει δίπολο όμως ε?Κάτι vs κάτι.


    Είχα arai Viper GT για πολλά χρόνια και με βόλευε για κάθε χρήση,απο τουριστική μέχρι πίστα.Την ίδια εποχή δοκίμασα ένα XR1100,το βρήκα υποδεέστερο σε εσωτερικό και οχι πιο αθόρυβο όπως διαφημιζόταν τότε.

    Εδω και 1,5 χρόνο έχω το Arai QVpro.Πολύ καλύτερο απο το Viper σε αίσθηση βάρους και εξαερισμό ενω το εσωτερικό παραμένει στο υψηλότερο επίπεδο.Σε ταξίδι στην Ισπανία τον Οκτώβρη είχα την τύχη να δοκιμάσω το καινούργιο, ίδιας κατηγορίας, Shoei GT-air που αγόρασε ο κολλήτος μου.Το φόρεσα για 200km,φοράμε ίδιο μέγεθος.Το Shoei είναι πολύ σφιχτό,με ζόριζε ελαφρώς και το λουράκι μετα βίας κλεινει στην τελευταια σκάλα,το QV pro απο καινούργιο ήταν ανετο και με καλύτερο εσωτερικό.Εντύπωση μου έκανε πως ο πάνω μπροστά αεραγωγός ειναι σχεδον διακοσμητικός,δεν πέρνάει ο αέρας που περνάει στο arai και με ετρωγε το κεφάλι μου στο μισάωρο.Αεροδυναμικά ειναι κοντά,θόρυβο ομως το Shoei έχει παραπάνω,έχει ένα χαρακτηριστικό ενοχλητικό σφύριγμα.Το GT-Air θα το χαρακτήριζα χειρότερο ακομη και απο το Viper GT που είναι 10 χρόνια παλιότερο.Προσωπική άποψη φυσικα.

    Σε τετοια θέματα δε βγαινει άκρη.Παιζουν πολλά ρόλο όπως η αντοχή του καθε ανθρώπου,σχημα κεφαλιού,διάφορες προτιμήσεις,οι συνθήκες της δοκιμής,το είδος της μοτοσυκλέτας .Αδιαμφισβήτητο όμως παραμένει το καλύτερο εσωτερικό των Arai που σε πολύωρη χρήση παίζει σημαντικό ρόλο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Θα πω κάτι τελευταίο γιατί πλέον επαναλαμβανόμαστε και δεν έχει και νόημα εντέλει ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του και με λίγο ψάξιμο στο internet.

    1. Το να λέμε ότι η Arai κάνει οικονομία στο R&D επειδή κάποιοι οδηγοί θέλουν την αγωνιστική ναυαρχίδα για τουρισμό και δεν τους βόλεψε οκ, αλλά ας το κρατήσουμε εδώ μεταξύ μας.. Μιλάμε για μία εταιρεία που φτιάχνει κράνη για τη Formula 1.. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό του καινούργιου, αλλά μέχρι το σημείο που δεν λέμε ό,τι να'ναι.

    2. Οι λέξεις αγωνιστικό και αθόρυβο δεν μπορεί να υπάρχουν στην ίδια πρόταση. Οϋτε στα κράνη ούτε πουθενά. Όποιος θέλει ησυχία δεν παίρνει αγωνιστικό κράνος, δεν παίρνει αγωνιστικό μηχανάκι και πάει λέγοντας. Πολύ περισσότερο δεν κρίνεται το R&D μιας εταιρείας από το θόρυβο της αγωνιστικής της σειράς μην τα λέτε και παραέξω αυτά.

    3. Ο κανόνας ό,τι πληρώνεις παίρνεις δεν έχει δει ποτέ εξαίρεση στον κόσμο αυτό και τα Arai είναι ακριβότερα από τα Shoei για έναν λόγο. Είναι καλύτερα! και είναι καλύτερα γιατί είναι ασφαλέστερα. Όχι γιατί είναι πιο άνετα. Αυτό συμβαίνει σε κάθε τι που είναι το καλύτερο στην κατηγορία του.

    Θέλεις χώμα; θα πάρεις ένα ξερό. άνετο; όχι.. αλλά το καλύτερο.
    Θέλεις πίστα; θα πάρεις ένα ss. άνετο; όχι.. αλλά το καλύτερο.
    και πάει λέγοντας..

    Αυτός που τα θέλει όλα σε ένα, θα πάρει ένα on-off που τα κάνει όλα μέτρια και είναι και οικονομικό.

    it applies EVERYWHERE!
    Θάνος..

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιο απο τα δυο?? (arai rx7 gp ή shoei x-spirit ll)
    από tai στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 08:52
  2. ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT
    από arxaios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 07:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF