Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 134

Θέμα: Arai RX-7V ή SHOEI Χ-Spirit 3;;;

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    αντικειμενικές και εμπεριστατωμένες απόψεις.

  2. #107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πάντα με το ζόρι να υπάρχει δίπολο όμως ε?Κάτι vs κάτι.


    Είχα arai Viper GT για πολλά χρόνια και με βόλευε για κάθε χρήση,απο τουριστική μέχρι πίστα.Την ίδια εποχή δοκίμασα ένα XR1100,το βρήκα υποδεέστερο σε εσωτερικό και οχι πιο αθόρυβο όπως διαφημιζόταν τότε.

    Εδω και 1,5 χρόνο έχω το Arai QVpro.Πολύ καλύτερο απο το Viper σε αίσθηση βάρους και εξαερισμό ενω το εσωτερικό παραμένει στο υψηλότερο επίπεδο.Σε ταξίδι στην Ισπανία τον Οκτώβρη είχα την τύχη να δοκιμάσω το καινούργιο, ίδιας κατηγορίας, Shoei GT-air που αγόρασε ο κολλήτος μου.Το φόρεσα για 200km,φοράμε ίδιο μέγεθος.Το Shoei είναι πολύ σφιχτό,με ζόριζε ελαφρώς και το λουράκι μετα βίας κλεινει στην τελευταια σκάλα,το QV pro απο καινούργιο ήταν ανετο και με καλύτερο εσωτερικό.Εντύπωση μου έκανε πως ο πάνω μπροστά αεραγωγός ειναι σχεδον διακοσμητικός,δεν πέρνάει ο αέρας που περνάει στο arai και με ετρωγε το κεφάλι μου στο μισάωρο.Αεροδυναμικά ειναι κοντά,θόρυβο ομως το Shoei έχει παραπάνω,έχει ένα χαρακτηριστικό ενοχλητικό σφύριγμα.Το GT-Air θα το χαρακτήριζα χειρότερο ακομη και απο το Viper GT που είναι 10 χρόνια παλιότερο.Προσωπική άποψη φυσικα.

    Σε τετοια θέματα δε βγαινει άκρη.Παιζουν πολλά ρόλο όπως η αντοχή του καθε ανθρώπου,σχημα κεφαλιού,διάφορες προτιμήσεις,οι συνθήκες της δοκιμής,το είδος της μοτοσυκλέτας .Αδιαμφισβήτητο όμως παραμένει το καλύτερο εσωτερικό των Arai που σε πολύωρη χρήση παίζει σημαντικό ρόλο.
    δλδ εχει microlock κ οχι κρικους?αν ναι τοτε τι καθομαστε κ κουβεντιαζουμε περι ασφαλειας...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Δεν ήξερα ότι έχει κι η Arai fan boys σαν της Apple !!!
    Νταξ παιδιά πήρατε το καλυτεροτερο και ακριβότερο και most premium ναουμ οπότε όλα καλά

  4. #109
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Θα πω κάτι τελευταίο γιατί πλέον επαναλαμβανόμαστε και δεν έχει και νόημα εντέλει ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του και με λίγο ψάξιμο στο internet.

    1. Το να λέμε ότι η Arai κάνει οικονομία στο R&D επειδή κάποιοι οδηγοί θέλουν την αγωνιστική ναυαρχίδα για τουρισμό και δεν τους βόλεψε οκ, αλλά ας το κρατήσουμε εδώ μεταξύ μας.. Μιλάμε για μία εταιρεία που φτιάχνει κράνη για τη Formula 1.. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό του καινούργιου, αλλά μέχρι το σημείο που δεν λέμε ό,τι να'ναι.

    2. Οι λέξεις αγωνιστικό και αθόρυβο δεν μπορεί να υπάρχουν στην ίδια πρόταση. Οϋτε στα κράνη ούτε πουθενά. Όποιος θέλει ησυχία δεν παίρνει αγωνιστικό κράνος, δεν παίρνει αγωνιστικό μηχανάκι και πάει λέγοντας. Πολύ περισσότερο δεν κρίνεται το R&D μιας εταιρείας από το θόρυβο της αγωνιστικής της σειράς μην τα λέτε και παραέξω αυτά.

    3. Ο κανόνας ό,τι πληρώνεις παίρνεις δεν έχει δει ποτέ εξαίρεση στον κόσμο αυτό και τα Arai είναι ακριβότερα από τα Shoei για έναν λόγο. Είναι καλύτερα! και είναι καλύτερα γιατί είναι ασφαλέστερα. Όχι γιατί είναι πιο άνετα. Αυτό συμβαίνει σε κάθε τι που είναι το καλύτερο στην κατηγορία του.

    Θέλεις χώμα; θα πάρεις ένα ξερό. άνετο; όχι.. αλλά το καλύτερο.
    Θέλεις πίστα; θα πάρεις ένα ss. άνετο; όχι.. αλλά το καλύτερο.
    και πάει λέγοντας..

    Αυτός που τα θέλει όλα σε ένα, θα πάρει ένα on-off που τα κάνει όλα μέτρια και είναι και οικονομικό.

    it applies EVERYWHERE!
    Βρε Θάνο μου, αληθεια τωρα, πώς μπορεις να συγκρίνεις χωρις, οπως ο ιδιος ειπες, να εχεις δοκιμάσει και τα δυο

    Btw, για ποια διαφορα τιμής μιλας;
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 08/05/2018 στις 07:39.

  5. #110
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    δλδ εχει microlock κ οχι κρικους?αν ναι τοτε τι καθομαστε κ κουβεντιαζουμε περι ασφαλειας...
    Εχει double D ring οπως διαβασα...λιγο δυσκολο να μην ειχε να πω την αληθεια μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Βρε Θάνο μου, αληθεια τωρα, πώς μπορεις να συγκρίνεις χωρις, οπως ο ιδιος ειπες, να εχεις δοκιμάσει και τα δυο

    Btw, για ποια διαφορα τιμής μιλας;
    Λοιπον βρηκα λυση...
    Φοραω Small στο Arai...οι κατεχοντες Xspirit III να προσελθουν για δοκιμαστικα να κανουμε αλλαξοκρανιες!!!
    Ride(s) the wind of change...

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Βρε Θάνο μου, αληθεια τωρα, πώς μπορεις να συγκρίνεις χωρις, οπως ο ιδιος ειπες, να εχεις δοκιμάσει και τα δυο

    Btw, για ποια διαφορα τιμής μιλας;
    Ε δεν έχω δοκιμάσει και τα δύο γιατί το Shoei δεν μου κάθεται καλά στη δοκιμή. Αλλά αυτό αφορά εμένα, να αφορήσω όλο το R&D γιατί δεν έφτιαξε ένα κράνος για το κεφάλι μου; αυτό προσπαθώ να πω. anyway αυτό δεν καταλήγει πουθενά.

    Για τις τιμές δεν σχολιάζω γιατί δεν θα κάνουμε δουλειά σήμερα.. όποιος θέλει να αγοράσει ας τις ψάξει στο ίντερνετ να δει..

    Κι εσύ κάτσε γιατί μόλις το πήρες το κράνος.. άσε να περάσουν 2-3 χρόνια να κάνεις απολογισμό, με 1-2 βόλτες καινούργιο είναι όλα καλύτερα θα φαίνονται. Κάτσε να πας και την ετήσια που θα οδηγάς κανένα 3ωρο σε ευθεία γιατί ο δρόμος ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΕΙ ΠΟΥΘΕΝΆ! μπορεί να σε κουράσει..
    Θάνος..

  7. #112
    Η αραι βγάζει κράνη και για Φ1, η σχοέι όχι. Άρα η αραι είναι καλύτερη. Επίσης είναι πΧιο ακριβή σε μερικά σάιτ , άρα είναι καλύτερη. Χμμμμ...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #113
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Ε δεν έχω δοκιμάσει και τα δύο γιατί το Shoei δεν μου κάθεται καλά στη δοκιμή. Αλλά αυτό αφορά εμένα, να αφορήσω όλο το R&D γιατί δεν έφτιαξε ένα κράνος για το κεφάλι μου; αυτό προσπαθώ να πω. anyway αυτό δεν καταλήγει πουθενά.

    Για τις τιμές δεν σχολιάζω γιατί δεν θα κάνουμε δουλειά σήμερα.. όποιος θέλει να αγοράσει ας τις ψάξει στο ίντερνετ να δει..

    Κι εσύ κάτσε γιατί μόλις το πήρες το κράνος.. άσε να περάσουν 2-3 χρόνια να κάνεις απολογισμό, με 1-2 βόλτες καινούργιο είναι όλα καλύτερα θα φαίνονται. Κάτσε να πας και την ετήσια που θα οδηγάς κανένα 3ωρο σε ευθεία γιατί ο δρόμος ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΕΙ ΠΟΥΘΕΝΆ! μπορεί να σε κουράσει..
    Τα περι χρονου τα εχω πει πριν τα αναφέρεις εσυ.
    Εφόσον δεν σου κάθεται στο κεφαλι, δεν νομιζω οτι μπορεις να κρίνεις το shoei.

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    δλδ εχει microlock κ οχι κρικους?αν ναι τοτε τι καθομαστε κ κουβεντιαζουμε περι ασφαλειας...
    Ναι και εμένα μου έκανε αρνητική εντύπωση αυτό. Δεν ξέρω που διάβασε ο φίλος ότι έχει d ring αλλά δεν ισχύει. Μάλιστα όπως είπα έκλεινε με το ζόρι στην πιο άνετη σκάλα αφού απόρησα πως το πήρε μιας και έχουμε ίδιο κεφάλι.

  10. #115
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ναι και εμένα μου έκανε αρνητική εντύπωση αυτό. Δεν ξέρω που διάβασε ο φίλος ότι έχει d ring αλλά δεν ισχύει. Μάλιστα όπως είπα έκλεινε με το ζόρι στην πιο άνετη σκάλα αφού απόρησα πως το πήρε μιας και έχουμε ίδιο κεφάλι.
    Αλλα λεει ο παρακατω...κ αλλα το site της Shoei (που το πιστεύουμε).

    https://www.webbikeworld.com/shoei-gt-air-review/

    Τοσο λαθος κανανε? Τι να πω?

    EDIT: https://www.webbikeworld.com/shoei-gt-air-preview/
    Ride(s) the wind of change...

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αλλα λεει ο παρακατω...κ αλλα το site της Shoei (που το πιστεύουμε).

    https://www.webbikeworld.com/shoei-gt-air-review/

    Τοσο λαθος κανανε? Τι να πω?
    Στην αμερική έχει D-Ring. Στην Ευρώπη νομίζω ανάλογα με την χώρα η Shoei το δίνει ή με D-Ring ή με microlock.
    Στην Ελλάδα που είχα πάει να το δω πριν 4 χρόνια ήταν με microlock

  12. #117
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Τι Arai και Shoei; Tα καλύτερα είναι τα Schuberth.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #118
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Ε δεν έχω δοκιμάσει και τα δύο γιατί το Shoei δεν μου κάθεται καλά στη δοκιμή. Αλλά αυτό αφορά εμένα, να αφορήσω όλο το R&D γιατί δεν έφτιαξε ένα κράνος για το κεφάλι μου; αυτό προσπαθώ να πω. anyway αυτό δεν καταλήγει πουθενά.

    ο δρόμος ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΕΙ ΠΟΥΘΕΝΆ! μπορεί να σε κουράσει..
    Tι δεν κανει ο δρομος???
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #119
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Tι δεν κανει ο δρομος???
    Αν πας με ελικόπτερο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #120
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιο απο τα δυο?? (arai rx7 gp ή shoei x-spirit ll)
    από tai στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 08:52
  2. ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT
    από arxaios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 07:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF