Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 134 από 134

Θέμα: Arai RX-7V ή SHOEI Χ-Spirit 3;;;

  1. #121
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν πας με ελικόπτερο.
    Εξαρτάται σε τι έχεις συνηθήσει. Μπορεί εσύ να θεωρείς τις στροφές της Κατερίνης στροφιλίκι. ΟΚ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #122
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    το θέμα αφορά τη σύγκριση μεταξύ RX-7V και Χ-Spirit 3.

    Παρακαλώ να λείπουν τα υπόλοιπα καθώς και οι ειρωνείες

  3. #123
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    το θέμα αφορά τη σύγκριση μεταξύ RX-7V και Χ-Spirit 3.

    Παρακαλώ να λείπουν τα υπόλοιπα καθώς και οι ειρωνείες
    Α, τότε το Arai είναι χρόνια μπροστά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #124
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Α, τότε το Arai είναι χρόνια μπροστά.
    ποσα??
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #125
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    ποσα??
    Πολλά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #126
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Ε δεν έχω δοκιμάσει και τα δύο γιατί το Shoei δεν μου κάθεται καλά στη δοκιμή. Αλλά αυτό αφορά εμένα, να αφορήσω όλο το R&D γιατί δεν έφτιαξε ένα κράνος για το κεφάλι μου; αυτό προσπαθώ να πω. anyway αυτό δεν καταλήγει πουθενά.
    εγω δεν έκανα αυτό.
    Αν αυτό νομίζεις, θα συμφωνήσω ότι δεν καταλήγουμε πουθενά.
    Δεν καταλήγουμε πουθενά γιατί εγώ αφορίζω (άσχετα αν μιλάω για προσωπικές εμπειρίες και στα δύο) και εσύ κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις καν τι κάνει το shoei. Δεν μπορέις να γνωρίζεις γιατί δεν σου ταιριάζει οπότε δεν το έχεις δοκιμάσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Για τις τιμές δεν σχολιάζω γιατί δεν θα κάνουμε δουλειά σήμερα.. όποιος θέλει να αγοράσει ας τις ψάξει στο ίντερνετ να δει..
    για τις τιμές θα ήθελα συγκεκριμένα σχόλια γιατι όπου έχω δει εγώ, η διαφορά είναι ζήτημα να ήταν 50€.
    Εκτός κι αν εννοείς αυτό.
    Αν εννοείς αυτό, μια διαφορά του 5% δεν είναι διαφορά κατα τη γνώμη μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Θάνος Προβολή μηνύματος
    Κι εσύ κάτσε γιατί μόλις το πήρες το κράνος.. άσε να περάσουν 2-3 χρόνια να κάνεις απολογισμό, με 1-2 βόλτες καινούργιο είναι όλα καλύτερα θα φαίνονται. Κάτσε να πας και την ετήσια που θα οδηγάς κανένα 3ωρο σε ευθεία γιατί ο δρόμος ΔΕΝ ΣΤΡΙΒΕΙ ΠΟΥΘΕΝΆ! μπορεί να σε κουράσει..
    Σχετικά με την δοκιμή σε βάθος χρόνου, σου είπα παραπάνω, κι εμένα ενδιαφέρει αν στην αντοχή του εσωτερικού θα είναι αντίστοιχη με αυτή του Arai.
    To έγραψα απο την αρχή.

    Πίστεψέ με, αν τελικά το Arai αποδειχθεί καλύτερο σε κάτι, εγώ θα το γράψω/παραδεχθώ πρώτος καθώς δεν με νοιάζει να υποστηρίξω την αγορά που έκανα, αλλά απο όλο αυτό να βγει πραγματικά ποιο είναι καλύτερο
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 08/05/2018 στις 13:31.

  7. #127
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Και τα μπεμβέ είναι πιο ακριβά. Just saying.

  8. #128
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Α, τότε το Arai είναι χρόνια μπροστά.
    την αιτιολόγηση ξέχασες.

  9. #129
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    εγω δεν έκανα αυτό, αλλα αν αυτό νομίζεις, θα συμφωνήσω, δεν καταλήγουμε πουθενά γιατί εγώ αφορίζω (άσχετα αν μιλάω για προσωπικές εμπειρίες και στα δύο) και εσύ κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις καν τι κάνει το shoei γιατί δεν σου ταιριάζει.

    για τις τιμές θα ήθελα συγκεκριμένα σχόλια γιατι όπου έχω δει εγώ, η διαφορά είναι ζήτημα να ήταν 50€, εκτός κι αν εννοείς αυτό.
    Αν εννοείς αυτό, μια διαφορά του 5% δεν είναι διαφορά κατα τη γνώμη μου.

    Σχετικά με την δοκιμή σε βάθος χρόνου, σου είπα παραπάνω, κι εμένα ενδιαφέρει αν στην αντοχή του εσωτερικού θα είναι το ίδιο καλό με το Arai. To έγραψα απο την αρχή.

    Πίστεψέ με, αν τελικά το Arai αποδειχθεί καλύτερο σε κάτι, εγώ θα το γράψω/παραδεχθώ πρώτος καθώς δεν με νοιάζει να υποστηρίξω την αγορά που έκανα αλλά απο όλο αυτό να βγει πραγματικά ποιο είναι καλύτερο
    Ας πούμε ότι σε θέματα παθητικής ασφάλειας το 90% των κρανών της αγοράς είναι ασφαλή.
    Στην ενεργητική ασφάλεια αλλάζουν τα πράγματα. Είχα διάφορα κράνη, εκτός Αράι (Rx7, Viper GT, RX7GP) όπως Νolan, Xlite, Caberg κλπ.

    Πιο ελαφρύ από όλα ήταν το Xlite X801R, αλλά όταν το έβαζα στο κεφάλι ήταν όπως βάζω ένα Shoei X-Spirit. Σαν να βάζω καφάσι απο μπύρες.
    Θόρυβο δεν έκανε, αλλά καλοκαιρι πλησίαζες την αποπληξία. Αν δε έκανα και καμιά μ@λακία να γυρίσω να κοιτάξω πίσω, έπρεπε να φρενάρω για να επαναφέρω το κεφάλι μπροστά. Με έσωσε σε πτώση με πάρα πολλά βέβαια.

    Τα Arai τα είχα/έχω λιώσει φορώντας τα καθημερινά, νύχτα-μέρα, βροχές/κρυο/ζέστη και δεν έχουν κάνει κιχ. Εσωτερικά είναι σαν να κάθομαι αναπαυτικά σε καναπέ. Το βάρος τους δεν φαίνεται οταν το φοράς.

    Η Arai επανασχεδίασε το παμπάλαιο κουμπωμα της ζελατίνας στο κράνος, εκεί όντως είχε μείνει πίσω χρόνια. Πλέον είναι πιο εύκολο και δεν σου πιάνεται η καρδιά για να βγάλεις τη ζελατίνα. Δεν βλέπω πως έχει μείνει πίσω σε σχέση με τα Shoei και μάλιστα χρόνια. Αν είναι να υπερβάλλουμε οκ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    εγω δεν έκανα αυτό.
    Αν αυτό νομίζεις, θα συμφωνήσω ότι δεν καταλήγουμε πουθενά.
    Δεν καταλήγουμε πουθενά γιατί εγώ αφορίζω (άσχετα αν μιλάω για προσωπικές εμπειρίες και στα δύο) και εσύ κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις καν τι κάνει το shoei. Δεν μπορέις να γνωρίζεις γιατί δεν σου ταιριάζει οπότε δεν το έχεις δοκιμάσει.

    για τις τιμές θα ήθελα συγκεκριμένα σχόλια γιατι όπου έχω δει εγώ, η διαφορά είναι ζήτημα να ήταν 50€.
    Εκτός κι αν εννοείς αυτό.
    Αν εννοείς αυτό, μια διαφορά του 5% δεν είναι διαφορά κατα τη γνώμη μου.

    Σχετικά με την δοκιμή σε βάθος χρόνου, σου είπα παραπάνω, κι εμένα ενδιαφέρει αν στην αντοχή του εσωτερικού θα είναι αντίστοιχη με αυτή του Arai.
    To έγραψα απο την αρχή.

    Πίστεψέ με, αν τελικά το Arai αποδειχθεί καλύτερο σε κάτι, εγώ θα το γράψω/παραδεχθώ πρώτος καθώς δεν με νοιάζει να υποστηρίξω την αγορά που έκανα, αλλά απο όλο αυτό να βγει πραγματικά ποιο είναι καλύτερο
    Εγώ μπήκα στην κουβέντα όταν διάβασα κάποια σχόλια (όχι μόνο από σένα) που έλεγαν ότι επειδή φόρεσα το καινούργιο μου shoei και είχε αυτό είχε κι εκείνο.. η Arai έχει μείνει αιώνες ή απελπιστικά πίσω.

    Ε οκ ρε παιδιά. Αν θεωρείτε ότι η γνώμη σας είναι βαρόμετρο που αντικατοπτρίζει όλη τη φιλοσοφία και εξέλιξη μίας εταιρείας τότε εντέλει so be it.. Εγώ εξέφρασα τη διαφωνία μου και όποιος θέλει ας βγάλει τα συμπεράσματα του ή ας προβληματιστεί και να το ψάξει λίγο αν σκέφτεται να κάνει μία αγορά αντί να πάει να πάρει στα τυφλά το shoei γιατί διάβασε στο moto ότι ο τάδε το φόρεσε και είδε το φως το αληθινό.

    Δεν υπάρχει κάτι περισσότερο που να μπορεί να βγει από αυτή την κουβέντα.

    Κάθε εταιρεία έχει την ιστορία της, την τεχνογνωσία της, τα συν και πλην και το κοινό της. Ό,τι κι αν πούμε εμείς αυτό δεν αλλάζει και δεν χρειάζεται να έχω αγοράσει shoei. Αν είχα αγοράσει θα έλεγα απλά αν ήταν το καλύτερο ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

    Για πιο γενική πληροφόρηση υπάρχουν όλα στο internet. Υπάρχουν τα επίσημα site, υπάρχουν και σοβαροί reviewers που κάνουν τη δουλειά για μας. Αλίμονο αν πρέπει να αγοράζουμε τα πάντα για να έχουμε μία εικόνα.

    Αλλά όταν υπάρχει αντίρρηση ακόμα και για το κατά πόσο η συμμετοχή στη Formula 1 είναι πλεονέκτημα, τότε καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν οδηγεί πουθενά.

    Δηλαδή αν οι αγώνες δεν είναι το κατ'εξοχήν πεδίο έρευνας και ανάπτυξης και ειδικά το top of the line πρωτάθλημα ταχύτητας τότε τι είναι;;

    Για τις τιμές οι συνδυασμοί είναι πολλοί και οι συγκρίσεις δύσκολες. Overall όμως και από προσωπική περιστασιακή αναζήτηση αλλά και από επίσημους reviewers τύπου revzilla (μη με κάνεις να ψάξω συγκριτικό link τώρα..) είναι γενικά αποδεκτό ότι τα Arai είναι ακριβότερα. Όχι πολύ, αλλά είναι. Μπορεί να κυμαίνονται από 50 ευρώ μέχρι και 200 για τις ίδιες κατηγορίες αλλά επειδή είναι πολλές οι παράμετροι δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο. Μάλιστα αναφέρεται και ως επιχείρημα λέγοντας ότι τα Shoei για ίδιας κατηγορίας κράνος είναι λίγο οικονομικότερο άρα και συμφέρον..
    Τελευταία τροποποίηση από Θάνος; 08/05/2018 στις 15:12.
    Θάνος..

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    https://www.motorcyclenews.com/news/...ais-new-rx-7v/

    Είδα στην πρώτη σελίδα Χάρη ότι απέρριψες το RX7V γιατί σου φάνηκε ίδιο με το GP.

    Προφανώς αυτά που αλλάζουν στο νέο Arai δεν είναι αυτά που έκρινες ότι το τοποθετούν αιώνες πίσω αλλά αυτά που θα εύχεσαι να μη χρειαστεί να δεις ποτέ.

    Νέο κέλυφος με αλλαγές που όλες προσανατολίζονται στην ασφάλεια.

    Εδώ θα μπορούσα να σου πω λοιπόν ότι μια και μιλάμε για νέο βελτιωμένο κράνος, αφού δεν το πήρες δεν μπορείς και να το κρίνεις. Αλλά δε βαριέσαι..

    Εγώ από την άλλη το πήρα και έχω άποψη μια και πριν απ αυτό είχα άλλα 4 Arai προηγούμενα μοντέλα..

    Στο Rx7v πήρα το small όταν στο προηγούμενο φορούσα medium. Είναι διαφορετικό το κέλυφος και τώρα εκτός από ασφαλέστερο έχει ακόμα καλύτερη εφαρμογή πολύ πολύ καλύτερο αερισμό και ένα κλικ λιγότερο θόρυβο ενώ το νέο υποσιάγωνο το χειμώνα σφραγίζει τα πάντα μέσα στο κράνος.

    Έχω βάλει κάμερα με ενδοσυνεννόηση και όταν με παίρνει κανένας τηλέφωνο έχω μιλήσει ακόμα και οδηγώντας στην εθνική και δεν με πιστεύουν ότι είμαι σε εξωτερικό χώρο..

    Επίσης έχει και αλλαγές στο σφράγισμα των αεραγωγών που συνολικά κόβουν ένα κλικ θόρυβο.. Όχι αθόρυβο πάλι δεν το λες και κατά την προσωπική μου εκτίμηση και γούστο τα γραφικά του γαμανε..
    Τελευταία τροποποίηση από Θάνος; 08/05/2018 στις 18:25.

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ας πούμε ότι σε θέματα παθητικής ασφάλειας το 90% των κρανών της αγοράς είναι ασφαλή.
    Στην ενεργητική ασφάλεια αλλάζουν τα πράγματα. Είχα διάφορα κράνη, εκτός Αράι (Rx7, Viper GT, RX7GP) όπως Νolan, Xlite, Caberg κλπ.

    Πιο ελαφρύ από όλα ήταν το Xlite X801R, αλλά όταν το έβαζα στο κεφάλι ήταν όπως βάζω ένα Shoei X-Spirit. Σαν να βάζω καφάσι απο μπύρες.
    Θόρυβο δεν έκανε, αλλά καλοκαιρι πλησίαζες την αποπληξία. Αν δε έκανα και καμιά μ@λακία να γυρίσω να κοιτάξω πίσω, έπρεπε να φρενάρω για να επαναφέρω το κεφάλι μπροστά. Με έσωσε σε πτώση με πάρα πολλά βέβαια.

    Τα Arai τα είχα/έχω λιώσει φορώντας τα καθημερινά, νύχτα-μέρα, βροχές/κρυο/ζέστη και δεν έχουν κάνει κιχ. Εσωτερικά είναι σαν να κάθομαι αναπαυτικά σε καναπέ. Το βάρος τους δεν φαίνεται οταν το φοράς.

    Η Arai επανασχεδίασε το παμπάλαιο κουμπωμα της ζελατίνας στο κράνος, εκεί όντως είχε μείνει πίσω χρόνια. Πλέον είναι πιο εύκολο και δεν σου πιάνεται η καρδιά για να βγάλεις τη ζελατίνα. Δεν βλέπω πως έχει μείνει πίσω σε σχέση με τα Shoei και μάλιστα χρόνια. Αν είναι να υπερβάλλουμε οκ.
    Συμφωνώ απόλυτα και να συμπληρώσω οτι πλέον παίζει το pro shade της arai οπότε δε χρειάζεται να βάζεις και να βγάζεις ζελατίνα ούτως η άλλως(παρόλο που υπάρχει τρομακτική βελτίωση στον μηχανισμό).Βεβαια μιλάμε για τα τουριστικά κράνη,αν και νομίζω οτι μπαίνει και στο RX7.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Βρήκα αυτό την πολύ ενδιαφέρων ιστοσελίδα που μπορεί να βοηθήσει λίγο......

    https://sharp.dft.gov.uk/


    Περι sharp εδώ παρακαλώ: https://www.moto.gr/forums/showthrea...=151699&page=6

    harris_x
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 09/05/2018 στις 10:00.
    Mil. Spec.

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    η πρωτη γενια gt air στην ευρώπη δεν ειχε d-ring.

    οσο για την ασφάλεια. έχουν ηδη βγει τα στανταρ της φιμ. Υπάρχουν διαθέσιμα αν θελετε να τα διαβάσετε. στα περισσοτερα ακολουθουν τα στανταρ της ece και στο penetraton τεστ τα jis 2015/snell 2015. Βασικά το μονο που κρατησαν απο snell ειναι εδω c) Penetration sites
    The penetration test shall be conducted at a minimum of 2 points located at any site on the helmet on or above the "test line" as defined by Snell M2015. The two points shall be at least 75 mm apart from each other.
    αλλα το τεστ ακολουθει τα στανταρ jis (The testing procedure is in accordance with JIS T8133:2015 5.2 and 7.5 for a Type 2 protective helmet)

    δεν ξερω αν θα δούμε ποτε αυτοκολλητο fim σε κράνη μας παντως τα τελευταια x-spirit νομιζω δεν εχουν καμια αναφορα σε snell.

    Θεωριτικά τα τεστ αναμένεται να γίνουν πιο σκληρα με το πέρασμα του χρονου. Πριν απο μερικά χρόνια ηδη ειχαν μια συζητηση για συνεχη μειωση των αριθμών που πρεπει να πετυχαινει ενα κράνος για να παιρνει ece. Τελικα δεν άλλαξε κάτι. Η fim ακολούθησε κυριως τα ece 22/05 στάνταρ και δεν εχω βρει κάποια μελέτη που να λέει οτι πρεπει να γινουν πιο σκληρά τα τεστ.

    οσο για το rx vs xs3, παντου στα review βγαινουν και τα δυο "excellent" η "outstanding" οπότε δεν νομίζω να βρεις ουτε εσυ ουτε κανένας ενα λογο να απορρίψεις κάποιο. άλλωστε το βασικό κριτηριο ειναι παντα να σου ταιριάζει στο κεφάλι. κάτι που πολλοι αναβάτες και πωλητές ξεχνάνε δυστυχώς.
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 08/05/2018 στις 23:01.

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιο απο τα δυο?? (arai rx7 gp ή shoei x-spirit ll)
    από tai στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 09:52
  2. ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT
    από arxaios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 08:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF