Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Χούφτες για on-off

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680

    Χούφτες για on-off

    Θέλω να βάλω ενα σετ χούφτες στο Κle μου για λόγους αισθητικής και μόνο. Να βάλω σκέτες πλαστικές ή να βάλω κάποιες που βλέπω της acerbis οι οποίες έχουν αλουμινένια προστασία περιμετρικά στην εσωτερική πλευρά της χούφτας;; Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά σε αυτές;; Κάθε πρόταση δεκτή, μην μου πείτε να μην βάλω γιατί θα φαίνεται χάλια, μου κόλλησε τώρα και θα βάλω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    δεν υπάρχουν κατά. με τη μπαρα μέσα πέφτεις και δεν σπάει, ειναι πιο πολύ για εντουρο.

  3. #3
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Από προσωπική εμπειρία σε μονοκύλινδρα μηχανάκια όμως...αυτές που έχουν εσωτερική μεταλλική μπάρα παρουσιάσουν περισσότερους κραδασμούς στα γκριπς σε σχέση με τις πλαστικές.Όχι κάτι τραγικό αλλά έχουν διαφορά,στο kle που είναι 2κύλινδρο μπορεί να μην το καταλάβεις καν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    μονο που το κλε δεν ειναι κανα εντουρο με αδειο τιμονι. εχει μπολικα πραγματα εκει πανω. μετρα διαστασεις γιατι εγω την ειχα πατησει και δεν χωρουσαν αυτα που ειχα παρει.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν υπάρχουν κατά. με τη μπαρα μέσα πέφτεις και δεν σπάει, ειναι πιο πολύ για εντουρο.
    Εχω ακούσει διάφορα πχ οτι σε μια ενδεχόμενη πτώση μπορεί να κλείσει κ να σ πιάσει μέσα το χέρι κάτι το οποίο μου μοιάζει άτοπο μιας κ το αλουμίνιο δεν μπορεί να αλλάξει τόσο πολύ μορφή χωρίς να σπάσει

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Από προσωπική εμπειρία σε μονοκύλινδρα μηχανάκια όμως...αυτές που έχουν εσωτερική μεταλλική μπάρα παρουσιάσουν περισσότερους κραδασμούς στα γκριπς σε σχέση με τις πλαστικές.Όχι κάτι τραγικό αλλά έχουν διαφορά,στο kle που είναι 2κύλινδρο μπορεί να μην το καταλάβεις καν.
    Δεν δίνω σημασία στους κραδασμους γιατί προσπαθώ να καλμάρω τα άλογα αν με πείραζαν απο τα 20 οι κραδασμοι στο μηχανάκι πάμε χαμένοι

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    μονο που το κλε δεν ειναι κανα εντουρο με αδειο τιμονι. εχει μπολικα πραγματα εκει πανω. μετρα διαστασεις γιατι εγω την ειχα πατησει και δεν χωρουσαν αυτα που ειχα παρει.
    Αν πάρω κάτι και δεν χωράει θα φύγουν ολα τα μούτρα κ θα μπει διπλοφαναρο απο xr baja να γουστάρουμε

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    α θυμήθηκα ενα κατα. με τις κλειστες δεν μπορεις να βάλεις τσαντες στο χερούλι. βεβαια εσυ μαλλον εχεις βαλιτσα αλλα εμένα με ενοχλει ακομα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Θέλω να βάλω ενα σετ χούφτες στο Κle μου για λόγους αισθητικής και μόνο. Να βάλω σκέτες πλαστικές ή να βάλω κάποιες που βλέπω της acerbis οι οποίες έχουν αλουμινένια προστασία περιμετρικά στην εσωτερική πλευρά της χούφτας;; Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά σε αυτές;; Κάθε πρόταση δεκτή, μην μου πείτε να μην βάλω γιατί θα φαίνεται χάλια, μου κόλλησε τώρα και θα βάλω.
    Εχω παρει και τους 2 τυπους χουφτες.Αυτες της ασερμπις με το αλουμινιο της φορουσα σε ενα τενερε 750.Βαλτε το λιγο στο μιαλο σας αυτο που θα πω τωρα...

    Καθε βραδυ που σχολουσα απο ντελιβερι επερνα το τενερε να παω σπητη.Γυρνουσα απο ενα συγκεκριμενο δρομο στη παραλιακη του ηρακλειου.Υπηρχαν 2 σαμαρακια που ΠΑΝΤΑ εκανα πεταγμα.Κανω στο πρωτο σαμαρακι που ειναι στην ευθεια.Το δευτερο σαμαρακι οταν τελειωνει ξεκιναει μια ελαφρια δεξια στροφη που εχει πεζοδρομιο και τσιμεντενιους στηλους που φοτιζουν το δρομο.
    Αναπτυσω ταχυτητα και κανω το δευτερο πεταγμα και παω καρφι για το στηλο.Το προτο πραγμα που ακουμπαει η μηχανη καθως η ροδα ξινει το πεζοδρομιο ειναι η χουφτα που πιεζετε μεταξη στυλου και γκριπ.

    Αυτο ηταν και το τελος του τενερε μιας η στουκα ηταν τοσο καλη που ηρθε το ασθενοφορο και με μαζεψε.
    Τη γλητωσα με γρατζουνιες και μολοπες και με διαστρεμα στο ποδι αφου βρηκε και αυτο στο στηλο.
    Και ροταω...Αν δεν ειχα αλουμινιενα χουφτα ποσα δαχτυλα σπασμενα θα μετρουσα???


    Υ.Γ. Συγνωμη για το σεντονι αλλα ηθελα να κανω αναπαρασταση της σκηνης.Ελπιζω να βοηθησα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εχω παρει και τους 2 τυπους χουφτες.Αυτες της ασερμπις με το αλουμινιο της φορουσα σε ενα τενερε 750.Βαλτε το λιγο στο μιαλο σας αυτο που θα πω τωρα...

    Καθε βραδυ που σχολουσα απο ντελιβερι επερνα το τενερε να παω σπητη.Γυρνουσα απο ενα συγκεκριμενο δρομο στη παραλιακη του ηρακλειου.Υπηρχαν 2 σαμαρακια που ΠΑΝΤΑ εκανα πεταγμα.Κανω στο πρωτο σαμαρακι που ειναι στην ευθεια.Το δευτερο σαμαρακι οταν τελειωνει ξεκιναει μια ελαφρια δεξια στροφη που εχει πεζοδρομιο και τσιμεντενιους στηλους που φοτιζουν το δρομο.
    Αναπτυσω ταχυτητα και κανω το δευτερο πεταγμα και παω καρφι για το στηλο.Το προτο πραγμα που ακουμπαει η μηχανη καθως η ροδα ξινει το πεζοδρομιο ειναι η χουφτα που πιεζετε μεταξη στυλου και γκριπ.

    Αυτο ηταν και το τελος του τενερε μιας η στουκα ηταν τοσο καλη που ηρθε το ασθενοφορο και με μαζεψε.
    Τη γλητωσα με γρατζουνιες και μολοπες και με διαστρεμα στο ποδι αφου βρηκε και αυτο στο στηλο.
    Και ροταω...Αν δεν ειχα αλουμινιενα χουφτα ποσα δαχτυλα σπασμενα θα μετρουσα???


    Υ.Γ. Συγνωμη για το σεντονι αλλα ηθελα να κανω αναπαρασταση της σκηνης.Ελπιζω να βοηθησα...
    Απο την άλλη μεριά αρκετές κλειστές χούφτες έχουν σπάσει χέρια και εχουν κόψει δάχτυλα σε πτώσεις.Τα χερια μπορει να σπάσουν σε περιπτωση που φυγει ο αναβατης μπροστα και πανω απο το τιμονι χωρίς να προλάβει να αφήσει τα χέρια του και το δαχτυλο να κοπει σε πλαγια πτωση παγιδευμενο αναμεσα σε χουφτα ακρο τιμονιου και μανέτα.
    Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) αναβάτες εντουρο έχουν χούφτες ανοιχτού τύπου για αυτούς ακριβώς τους λόγους.
    Όσοι βάζουν κλειστού τύπου επιλέγουν (συνηθως) χούφτες σαν της παρακάτω φωτό που έχουν κουρμπα στο πλάι για να περιορισουν τιςς πιθανοτητες ζημιας στα δαχτυλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images (1).jpeg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	7,7 KB 
ID:	395479

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Απο την άλλη μεριά αρκετές κλειστές χούφτες έχουν σπάσει χέρια και εχουν κόψει δάχτυλα σε πτώσεις.Τα χερια μπορει να σπάσουν σε περιπτωση που φυγει ο αναβατης μπροστα και πανω απο το τιμονι χωρίς να προλάβει να αφήσει τα χέρια του και το δαχτυλο να κοπει σε πλαγια πτωση παγιδευμενο αναμεσα σε χουφτα ακρο τιμονιου και μανέτα.
    Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) αναβάτες εντουρο έχουν χούφτες ανοιχτού τύπου για αυτούς ακριβώς τους λόγους.
    Όσοι βάζουν κλειστού τύπου επιλέγουν (συνηθως) χούφτες σαν της παρακάτω φωτό που έχουν κουρμπα στο πλάι για να περιορισουν τιςς πιθανοτητες ζημιας στα δαχτυλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images (1).jpeg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	7,7 KB 
ID:	395479
    δεν το εχω ξανακουσει ποτε αυτο. ουτε ειχα φανταστει οτι μπορει να συμβει

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Απο την άλλη μεριά αρκετές κλειστές χούφτες έχουν σπάσει χέρια και εχουν κόψει δάχτυλα σε πτώσεις.Τα χερια μπορει να σπάσουν σε περιπτωση που φυγει ο αναβατης μπροστα και πανω απο το τιμονι χωρίς να προλάβει να αφήσει τα χέρια του και το δαχτυλο να κοπει σε πλαγια πτωση παγιδευμενο αναμεσα σε χουφτα ακρο τιμονιου και μανέτα.
    Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) αναβάτες εντουρο έχουν χούφτες ανοιχτού τύπου για αυτούς ακριβώς τους λόγους.
    Όσοι βάζουν κλειστού τύπου επιλέγουν (συνηθως) χούφτες σαν της παρακάτω φωτό που έχουν κουρμπα στο πλάι για να περιορισουν τιςς πιθανοτητες ζημιας στα δαχτυλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images (1).jpeg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	7,7 KB 
ID:	395479
    Ακου φιλε.Εγω μετα την πτωση δεν μπορουσα να παω να δω καθολου το μηχανακη γιατι ειχα παθει σοκ και ημουν ξαπλωμενος στο δρομο.Οποτε δε ξερω αν εσπασε η χουφτα η οχι.Το μηχανακι πηγε μετα σε μαστορα απο δικο μου ατομο και στην συνεχεια πουληθηκε απο το συνεργειο.Δε θυμαμε ακριβως τη κατασταση της χουφτας αλλα θυμαμε οτι ολο το μπροστινο σηστημα ειχε ζημεια.Τη τρακα τη θυμαμε ακριβως οπος τη περιεγραψα απο πανω.Εφοσον βρηκε πρωτα το αριστερο μερος του τιμονιου στη κολονα και το θυμαμε ακριβως τοτε λογικα θα επρεπε να ειχα σπασμενα δαχτυλα.Οποτε η χουφτα με εσωσε.Ησος φανικα τυχερος.Ισος η αλουμινιενα χουφτα να ειναι ζαρια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μια επισήμανση/διευκρίνηση στα απολυτως ορθώς λεχθεντα του Λευκαδιου..

    Οι χουφτες με το μεταλλικο "κουρμπάρισμα" στην ακρη βοηθουν στο να φευγει το χερι γρηγορα προς τα έξω..
    (κινηση που μαθαινουν να κανουν "ασυναισθητα" οι χωματινοι αν θελουν να συνεχιζουν να μετρανε μεχρι το 10 με τα δαχτυλα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    α θυμήθηκα ενα κατα. με τις κλειστες δεν μπορεις να βάλεις τσαντες στο χερούλι. βεβαια εσυ μαλλον εχεις βαλιτσα αλλα εμένα με ενοχλει ακομα.
    Χαχα οχι βαλίτσα ποτέ

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Δηλαδή απ'οτι κατάλαβα όπως τα λέτε είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρεμα η φάση με τις χούφτες και γιαυτό δεν βάζει κανένας κατασκευαστής τέτοιες.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθηστε οι εχοντες γνωση για on-off μποτα.
    από astaroth2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2006, 07:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF