Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: Tiger 1050 ή κάτι άλλο;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Μπεμπέ...

    Το tiger πάντως μια χαρά ταξιδάρες κάνει,τώρα αν υπάρχει τόσο μεγάλο
    θέμα με τον αέρα,ε,πάρε αυτοκίνητο ή μην ταξιδεύεις

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ρε παιδια, δλδ αν το tiger δεν κανει δικαβαλα ταξιδια ΠΟΙΟ κανει?
    και μην μου πειτε v-strom και varadero...αυτα ειναι παλια μηχανακια και εχουν ασθενικο γκαζι....

    μιλαω για συγχρονα μοτοσακο που εχουν βγει σε αυτη την περιφημη κατηγορια "κανω τα παντα και συμφερω"...

    δλδ το yamaha tracer, εχει μικρη πισω σελα, δεν εχει ρυθμισεις στις αναρτησεις τους, δεν ειναι για δικαβαλο...
    το tiger 1050, δεν εχει καλη ανεμοκαλυψη, καιει πολυ και κοβει λιγο το τιμονι του...
    το ktm 990, καιει τον πατο του και δεν ειναι για μακρινα ταξιδια γιατι θα εισαι ενα 20-25% πανω σε καταναλωση σε σχεση με ολα τα αλλα..

    το ενα ετσι, το αλλο αλλιως...


    ΠΟΙΟ ειναι το ιδανικοτερο ON-off?
    τι ιδανικότερο ΟΝ-οφφ για ολα αυτα που περιγράφεις , άνεση , γκάζι , αναρτήσεις ,στησιμο κλπ ειναι

    ΚΤΜ 1290
    Μουλτι 1200

    τελος ..δεν εχει βγει ακόμα άλλο.

    το θεμα ειναι το κοστος


    φυσικα το tiger κανει δικαβαλα ταξιδια , φορτωμένο. και οχι μόνο 300χλμ...

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasos96 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ επειδή " με έφτιαχνε " το πήρα το tiger, είναι ωραίο μηχανάκι κλασικό έχει στυλ αλλά όταν πάω ταξίδι ομολογώ μετά από μια ώρα νιώθω λίγο την μέση μου , επαναλαμβάνω για 1.90 ύψος εγώ σκύβω ελαφρώς και ο αέρας φυσικά με βρίσκει σίγουρα στο λαιμό μπορεί και πιο κάτω. Εκτός αν θεωρείτε ότι ταξίδι μπορείς να κάνεις σκυφτός τελείως για να μην σου έρχεται αέρας τότε πάω πάσο. Μέσα στην πόλη δεν είναι μανουβρατζηδικο σε καμία περίπτωση αλλά όχι και τραγικό, παρολαυτα όμως αν μπω σε κίνηση καίει απίστευτα να επισημανθεί και αυτό. Εγώ αυτό το μηχανάκι ας πουμε δεν το έχω για καθημερινή χρήση στην πόλη σε καμία περίπτωση , το κυκλοφορώ για να γουστάρω. Και όσον αφορά το δικαβαλο πάλι είναι θέμα πως το εννοεί κανείς.. κάποιος μπορεί να πει και με παπάκι παίρνω δεύτερο άτομο οπότε ο τίγρης είναι τέλειος. Αλλά δεν συγκρίνεται με τα κλασικά ον οφ που κυκλοφορούν όπως προαναφέρθηκαν.

    Δεν υπάρχει μηχανάκι παραγωγής που η μαμά ζελατίνα να καλύπτει σωστά 1.90+ υψος.
    Βασικά , δεν υπάρχει μηχανάκι παραγωγής που να έχει από μαμά σωστή θέση οδήγησης για 1.90+ ύψος.
    Από την στιγμη που εισαι 1.90+ θα πρπει να εχες στον νουν σου ότι , ότι και να πάρεις , θα πρέπει να φτιάξεις ζελατίνα, τιμονι , μαρσπιε και ισως σελα για να ταξιδεύεις πολύ ώρα άνετα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    παρε βερσυς 1000 και θα δεις ανεση. 4κυλινδρο και νομιζεις οτι ειναι σβηστο μεχρι τα 140. για την πολη αν το παιρνεις καθε μερα θα σε πεθανει ολιγον οπως ολα με πολλα κυβικα αλλα περναει απο παντου υπερανετα και κανει μανουβρες για πλακα

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    6
    Ναι σε σχέση με το ύψος το είπα γι'αυτό προειδοποίησα πριν μιλήσω. Μόνο για ο,τι έχω οδηγήσει μπορώ να μιλάω και μπορώ να πω ότι με το varadero κάνεις ταξίδι 10 φορές πιο άνετα από το tiger. Το θέμα είναι με τι τα συγκρίνεις.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Christos ktm R
    Εγγραφή
    03/03/2012
    Μηνύματα
    206
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    τι ιδανικότερο ΟΝ-οφφ για ολα αυτα που περιγράφεις , άνεση , γκάζι , αναρτήσεις ,στησιμο κλπ ειναι

    ΚΤΜ 1290
    Μουλτι 1260

    τελος ..δεν εχει βγει ακόμα άλλο.

    το θεμα ειναι το κοστος


    φυσικα το tiger κανει δικαβαλα ταξιδια , φορτωμένο. και οχι μόνο 300χλμ...

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2011
    Μηνύματα
    7
    Συμπερασματικά από όλα όσα έχω διαβάσει κατά καιρους είτε από φόρουμ είτε από συζητήσεις, μηχανάκια σαν το tiger τα κάνουν όλα μέτρια προς καλά αλλά μέχρι ένα βαθμό. Δεν είπα ότι θα πάρω ένα μηχανάκι που είναι τέλειο στα πάντα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει. Αναγκαστικά σε ότι και να πάρεις κάπου θα συμβιβαστείς είτε στην άνεση,ταχύτητα κλπ. Όσον αφορά «ταξίδια» 300-400 πιστεύω και με σκουτερ τα βγάζω. Ίσως κατά πάσα πιθανότητα όταν φτάσω 35-40 να βάλω ως πρώτο κριτήριο άνεση/προστασία αλλά νομίζω με παίρνει ακόμα ρε παιδιά....

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ανεση και σπιρταδα στο ταξιδι και ταυτόχρονα ανεση, οικονομια και μανιτζεβελο στη πολη δεν γινεται...αποφασισε τι θα παρεις, τι θα δωσεις...και επειδή μαλλον θελεις κατι για μεγαλες αποστασεις, δικαβαλλο και τριβαλιτσος ψαξε κατι με ροπη και όχι τελικες..το ταιγκερ δικαβαλλο κρεμαει( ετσι λενε οι κάτοχοι) και εχει πολύ μικρη σελα, μαλλον δεν είναι για αναβατες μεγαλου μεγέθους...ασε τις τελικες και δες για κανα βαστομ 1000, versys 1000 κλπ και με 220χλμ στο κοντερ μια χαρα πας σε ανοιχτες ευθειες αλλα συνηθως ολοι παμε από 160-180χλμ...και φυσικα κανα παπι για αθηνα....
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tasos96 Προβολή μηνύματος
    Ναι σε σχέση με το ύψος το είπα γι'αυτό προειδοποίησα πριν μιλήσω. Μόνο για ο,τι έχω οδηγήσει μπορώ να μιλάω και μπορώ να πω ότι με το varadero κάνεις ταξίδι 10 φορές πιο άνετα από το tiger. Το θέμα είναι με τι τα συγκρίνεις.
    Συνηγορω και επαυξάνω..σε θεμα ανεσης, ροπης,αξιοπιστιας και αισθημα χαλαρότητας στο ταξιδι η χοντρη δεν παιζεται( παντα σε σχεση με την τιμη της)..αλλιως ΚΤΜ 1290 και το χερι βαθια στην τσεπη..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #25
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    1.90 εισαι φιλε οχι 2.15
    Ολα τα μηχανακια με τουρισταδικη ζελατινα θα σου παρεχουν μια χαρα προστασια στο ταξιδι...μετατροπες σε τιμονια και μαρπιεδες δεν εχουν κανενα λογο να γινουν

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Σαν κατοχος Versys 1000 MY208 θα σου πω δυο λογια για το μηχανακι.

    Εαν αναζητας πραγματικα ενα εκδρομικο μοτοσακο το οποιο θα καταπινει τα χιλιομετρα για πλακα, καταναλωνοντας παραλληλα κατω απο 5 λιτρα ανα 100Κμ, ενω εισαι δικαβαλος με μπαγαζιερα και παντα με νορμαλ ταχυτητες (μεχρι 130Κμ σε επαρχιακους δρομους και Ε.Ο) δες για το Versys 1000.
    Το Versys 1000 δεν διαθετει την μοτερικη σπιρταδα και το στησιμο του τιγρη σε καμια περιπτωση, αλλο το Versys αλλο ο τιγρης, ο προσανατολισμος του Versys ειναι διαφορετικος και ξεκαθαρα εκδρομικος 101%.
    Θα σε παει παντου ανετα και ξεκουραστα, το καβαλας και ηρεμεις, οποιος εχει οδηγησει Versys 1000 μονο καλα λογια εχει να πει για το τετρακυλινδρο αυτο συνολο το οποιο ειναι Α-Ν-Ε-Υ δονησεων, κραδασμων και σκορτσαρισματων.
    Ακομη και με 6τη στο σασμαν δικαβαλος στις 2000 στροφες, ανοιγεις γκαζι και εφυγες, 10 κιλα γεματα ροπης που ειναι διαθεσιμα σχεδον παντου σε ξενιαζουν απο το ανεβασε κατεβασε συνεχια ταχυτητες, κουμπωνεις μια ταχυτητα και απλα ανοιγοκλεινεις το γκαζι μη σκεπτομενος ...γιατι δεν τραβαει το μηχανακι στις ανηφορες !

    Κατοχος του λοιπον εδω και 2 μηνες, μοντελο ΜY2018 και μονο καλα λογια εχω να πω.
    Βεβαια το μηχανακι για μεσα στην πολη οπως ειναι λογικο θα σου καψει το κατι τις παραπανω λογο κυβικων (1043cc ειναι αυτα), οχι οτι δεν κινησε, μια χαρα περνας αναμεσα απο αμαξια και το τιμονι σου κοβει παρα πολυ σε επιτοπιες μανουβρες, απλα θα πινεις 6.5-7 λιτρα μεσα πολη με νορμαλ ρυθμους (χρηση μεχρι 6000 στροφες) και θα ακους το βερντιλατερ του να δουλευει πολυ συχνα για να ριξει την θερμοκρασια του μοτερ οταν εισαι σταματα ξεκινα μεσα κεντρο Αθηνα με κινηση και φαναρια.
    Εαν αποφασισεις να γινεις ο κοντρακιας των φαναριων και θελεις να φευγεις με ταπες και μπαντες, φτανεις τα 8-9Ltr/100Km πολυ ανετα και χωρις κοπο, πινει την βενζινα σα νερακι εαν το επιθυμεις.

    Σε ταξιδια εκτος Αττικης που δοκιμασαμε μαζι με "Πιπο-Bat-Σουνιαδα-δεν βαζω 6τη" πραγματικα κινησε με 140-150Κμ και νομιζεις οτι σε περνει η κατηφορα, το μοτερ κελαηδαει, δεν ακους τιποτα και απλα πας ηρεμος, απο στεθεροτητα βραχος. Τετρακυλινδρο απλα, γραμμικοτητα και ηρεμια παντου.
    Σελα πραγματικος καναπες για οδηγο και συνοδηγο, τιμονι φαρδυ με τρομερο κοψιμο, καλυψη απιστευτη στον κατω κορμο απο αερα και νερα, πραγματικα με βροχη σε πορεια απο την μεση και κατω εισαι ΣΤΕΓΝΟΣ παντου, γκαζι γεματο παντου, καταναλωση σαν 650 (οταν το κινεις με νορμαλ ρυθμους).

    Βεβαια σαν μοντελο δεν εχει πουλησει σχεδον καθολου στην χωρα μας, σκεψου οτι μονο εγω το εχω αγορασει για το 2018 και αλλα 10 περιπου ατομα το 2017, εαν δεν σε πειραζει αυτη η σκεψη κανεις κινηση για την αποκτηση του.
    Απο ηλεκτρονικα ειναι Σπαρτιατικο και διαθετει τα βασικα, το κοντερ του πληρες με ολες τις απαραιτητες ενδειξεις για τον οδηγο.
    Διαθετει δυο προγραμμαματα οδηγησης, το "FULL Power" στα 120 αλογα και το "Low Power" στα 90 αλογα, επισης εχει τεσσερα προγραμματα αντισπιν, KTRC οπως το ονομαζει η Kawasaki και μπορεις να το κλεισεις και τελειως εαν θελεις για μπαντες, σουζες, εκκινησεις ταπα και τα σχετικα.

    Οπως και εαν εχει κατσε και ζυγισε τι θελεις, μην βιαστεις να αποφασισεις.
    Για ταξιδια κατ' εμε ριξε το βαρος της αποφασης μονο στα τετρακυλινδρα και δεν θα το μετανιωσεις καθολου απο το feedback που θα λαβεις.
    Για μεσα πολη θελεις σιγουρα κατι πιο μικρο σε κυβικα και πιο οικονομικο, εαν θελεις να τα συνδιασεις κατα δυο συμβιβασου με πιο λιγα κυβικα (650cc).
    Μηπως να πας στην λυση του παπιου ή ενος Honda CBF125 για μεσα πολη τα οποια ειναι χιλιομετροφαγοι και να παρεις ενα μεγαλο 1000ρι για μονο εκτος Αττικης ?

    You Know.......... Εμεις απλα καταθετουμε τις εμπειριες μας οπως τις βιωνουμε στην πραξη.
    Τελευταία τροποποίηση από Limas_34; 19/05/2018 στις 13:46.
    GAY Parade

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ έχω μια ερώτηση:γιατί να κωλωσει το tiger ή εσύ σε ένα ταξίδι 300 χλμ(ειδικά από εθνική); 300 χλμ είναι 2 ώρες για το tiger, ποιος θα κουραστεί σε ταξίδι 2 ωρων; Γενικά πολλοί λόγοι υπάρχουν για να μην αγοράσει κάποιος το tiger, αλλά η αδυναμία του να καταπιεί την εκάστοτε εξόρμηση νομίζω δεν θα έπρεπε να είναι ένας από αυτούς. Εφόσον ξεπεράσεις τους φόβους σου περί προβλημάτων προχώρα άφοβα. Εγώ θα κοιτούσα και smt990.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    το έχω οδηγησε το versys1000. "μαγικο χαλί" κυριολεκτικα. πάει τοσο ήρεμα γρηγορα που δεν το πιστευεις. Αν ήθελα κάτι αποκλειστικά για ταξιδι θα ήταν η πρωτη μου επιλογη.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2011
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.. Για το versys δεν έχω λόγο να μην συμφωνήσω αλλά δεν νομίζω να κάνω και ΤΑ ταξίδια οπότε άνετα με καλύπτει και το τάιγκερ και σχεδόν όλα τα μηχανάκια σε αυτή ακόμα και στην μικρότερη κατηγορία. Σήμερα ανέβηκα πάνω του στην έκθεση Θεσσαλονίκης...έρωτας αλλά για καινούργιο ούτε λόγος. Κλείνω προς τον τίγρη ή το ktm που αναφέρθηκε πιο πάνω. Ότι επιλογή και να παρθεί θα είναι με γνώμονα την καρδιά και όχι την λογική γιατί δεν έχω σκέψεις να το αποχωριστώ ύστερα από λίγο.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Άψογος, περιμένουμε φωτογραφίες όταν την πάρεις

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;
    από tsimouxas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2018, 22:01
  2. photoshop ή κατι αλλο
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:53
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 15:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 22:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF