Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Tiger 1050 ή κάτι άλλο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2011
    Μηνύματα
    7

    Lightbulb Tiger 1050 ή κάτι άλλο;

    Καλησπέρα, αν και παλιό σχετικά μέλος παρακολουθώ καθημερινά το φόρουμ χωρίς να συμμετέχω (βλακεία το ξέρω). Έφτασε η ώρα να αποχωριστώ τον κόσμο των σκούτερ και να προσανατολιστώ εκεί που ήθελα πάντα.
    Στο δια ταύτα, ψάχνω κάτι σε on/off - sport touring καθώς ταιριάζει στα θέλω μου.
    Budget : 7000-8000€
    Χρήση : Αστική 60% - Εκτός 40%
    Ύψος-Βάρος : 1.91 - 95 Κιλά
    Η αλήθεια είναι ότι είχα κατασταλάξει στο tiger, ύστερα απο συζητήσεις φίλων και γνωστών με απέτρεψαν λόγω των γνωστών προβλημάτων που εμφανίζονται. Έτσι σκέφτηκα να πάρω και άλλες γνώμες κατόχων και μη για το συγκεκριμένο μοντέλο που ίσως με βοηθήσουν να ξεδιαλύνω το τοπίο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλημέρα!
    Εχουμε περίπου τις ίδιες διαστάσεις...οδηγούσα το 1050 για αρκετά χρόνια, είναι ένα μηχάνημα που σίγουρα θα σου αρέσει, εκτός και αν προσανατολίζεσαι σε off χρήση.Το δικό μου το πρόσεχε πολύ ο προηγούμενος και το πήρα σε πολύ καλή κατάσταση...η πιστονοπάθεια είναι ενα θέμα αλλά σίγουρα υπάρχουν μοτοσυκλέτες καθαρές που δε θα σε προβληματίσουν στη συμβίωση.Αν στα ταξίδια σου έχεις και συνεπιβάτη, καλό είναι πριν την αγορά να τσεκάρετε τη θέση που θα καθεται διότι σε κάποιους/κάποιες φαίνεται άβολη.
    Άλλες επιλογές που έχεις σ'αυτό τα χρήματα: tiger 800, tracer(με μια μικρή υπέρβαση), varadero, 990, versys 1000, GS 1200 αν αντέχεις τον όγκο του μέσα στην πόλη ή κάποιο VFR ως πιο ταξιδιάρικο

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    6
    Εγώ που Οδηγαω το tiger εδώ και λίγους μήνες μπορω να σου πω ότι με δεύτερο άτομο δεν είναι τόσο βολικό ούτε για ταξίδι είναι ιδιαίτερα το μηχανάκι. Γνώμη μου πάντα. Είμαι 1.90 100 κιλά. Και θα σκύβεις κιόλας να ξες. Προφανώς θα είναι καλύτερο από μικρότερες μηχανές αλλά για ταξίδι δεν κάνει, προτιμώ σίγουρα για ταξίδι το varadero ασ πούμε που το οδηγούσα πριν το tiger.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2011
    Μηνύματα
    7
    Αρα απο οτι καταλαβα δεν ειναι για αποστασεις >300 χιλιομέτρων. Σε ευχαριστω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sabbik Προβολή μηνύματος
    Στο δια ταύτα, ψάχνω κάτι σε on/off - sport touring καθώς ταιριάζει στα θέλω μου.

    Χρήση : Αστική 60% - Εκτός 40%
    on-off με την καμια το tiger

    Αστικη 60% το ξεχνας το tiger. δεν κοβει καθολου το τιμονι.

    για ταξιδι εγω προσωπικα το βρισκω πολυ ξεκουραστο. καθολου σκυψιμο και παει πολυ καλα.

    Μειον του η καταναλωση. μετα τα 160 τρωει πολυ καυσιμο.
    Γιαννης

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2011
    Μηνύματα
    7
    Συμπερασματικά ταιγκερ και ταξίδι γιόκ πλην αρκετών υποχωρήσεων ( θέμα με δεύτερο άτομο κλπ). Και η αλήθεια είναι ότι τίποτα σε αυτά τά χρήματα δεν είναι αξιόλογο σε θέμα ταξιδιού- γρήγορης οδήγησης (tracer 900 νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα με ταιγκερ). Με βλέπω να καταλήγω σε naked και να κάνω ατσάλινο σβέρκο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sabbik Προβολή μηνύματος
    Συμπερασματικά ταιγκερ και ταξίδι γιόκ πλην αρκετών υποχωρήσεων ( θέμα με δεύτερο άτομο κλπ). Και η αλήθεια είναι ότι τίποτα σε αυτά τά χρήματα δεν είναι αξιόλογο σε θέμα ταξιδιού- γρήγορης οδήγησης (tracer 900 νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα με ταιγκερ). Με βλέπω να καταλήγω σε naked και να κάνω ατσάλινο σβέρκο.
    Vstrom

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2011
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Vstrom

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    ....κατι αλλο.....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    πέρα απο πλάκα για 60% αστική χρήση μια χαρά είναι το vstrom.Μέσα στην πόλη τα strom transalp αντε και τα gs κυριαρχούν

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/11/2011
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    πέρα απο πλάκα για 60% αστική χρήση μια χαρά είναι το vstrom.Μέσα στην πόλη τα strom transalp αντε και τα gs κυριαρχούν
    Κοίτα δεν θα διαφωνήσω, αλλά τουλάχιστον στα μάτια μου το vstorm/transalp/gs τα έχω συνδέσει αποκλειστικά στα άτομα που αναζητούν ταξίδια και είναι άνω των 50 ( προσωπική άποψη πάντα χωρίς παρεξήγηση). Θα ήθελα και κάτι λίγο πιο "καγκούρικο" - σπιρτώδες γιατί η αλήθεια είναι ότι σε βόλτα που έχω πάρει vstorm 650 μου φάνηκε αδιάφορο σε αυτό τον τομέα(θέμα άνεσης κλπ δεν θα αντιπαραθέσω).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sabbik Προβολή μηνύματος
    Κοίτα δεν θα διαφωνήσω, αλλά τουλάχιστον στα μάτια μου το vstorm/transalp/gs τα έχω συνδέσει αποκλειστικά στα άτομα που αναζητούν ταξίδια και είναι άνω των 50 ( προσωπική άποψη πάντα χωρίς παρεξήγηση). Θα ήθελα και κάτι λίγο πιο "καγκούρικο" - σπιρτώδες γιατί η αλήθεια είναι ότι σε βόλτα που έχω πάρει vstorm 650 μου φάνηκε αδιάφορο σε αυτό τον τομέα(θέμα άνεσης κλπ δεν θα αντιπαραθέσω).
    Ούτε εμένα μαρεσει το vstrom αλλά για on off με 60% χρήση πόλης τι περιμένείς να σου προτείνουν multistrada 1200 η ktm adventure?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    OK, μην τρελαθούμε....Δεν είναι άνετο το Tiger για ταξιδάκια? Σε σχέση με τι? Για για πόσα χλμ? 300χλμ κάθε 1-2 μήνες δεν είναι και τόσα πολλά για σου φανεί κάποιο μηχανάκι μη επαρκές!

    Πάρε φίλε μου ότι σε "φτιάχνει", εφόσον θέλεις και λίγο καγκουριά μαζί με άνεση ενώ επίσης θα έχεις και αρκετή αστική χρήση, το Tiger θα είναι μια χαρά. Γνώμη μου να πάρεις με λιγότερα λεφτά (παλιότερο μοντέλο) μιας και όλα είναι ίδια μέχρι το sport (που ξεφεύγει λίγο σε τιμή).

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    6
    Και εγώ επειδή " με έφτιαχνε " το πήρα το tiger, είναι ωραίο μηχανάκι κλασικό έχει στυλ αλλά όταν πάω ταξίδι ομολογώ μετά από μια ώρα νιώθω λίγο την μέση μου , επαναλαμβάνω για 1.90 ύψος εγώ σκύβω ελαφρώς και ο αέρας φυσικά με βρίσκει σίγουρα στο λαιμό μπορεί και πιο κάτω. Εκτός αν θεωρείτε ότι ταξίδι μπορείς να κάνεις σκυφτός τελείως για να μην σου έρχεται αέρας τότε πάω πάσο. Μέσα στην πόλη δεν είναι μανουβρατζηδικο σε καμία περίπτωση αλλά όχι και τραγικό, παρολαυτα όμως αν μπω σε κίνηση καίει απίστευτα να επισημανθεί και αυτό. Εγώ αυτό το μηχανάκι ας πουμε δεν το έχω για καθημερινή χρήση στην πόλη σε καμία περίπτωση , το κυκλοφορώ για να γουστάρω. Και όσον αφορά το δικαβαλο πάλι είναι θέμα πως το εννοεί κανείς.. κάποιος μπορεί να πει και με παπάκι παίρνω δεύτερο άτομο οπότε ο τίγρης είναι τέλειος. Αλλά δεν συγκρίνεται με τα κλασικά ον οφ που κυκλοφορούν όπως προαναφέρθηκαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    ρε παιδια, δλδ αν το tiger δεν κανει δικαβαλα ταξιδια ΠΟΙΟ κανει?
    και μην μου πειτε v-strom και varadero...αυτα ειναι παλια μηχανακια και εχουν ασθενικο γκαζι....

    μιλαω για συγχρονα μοτοσακο που εχουν βγει σε αυτη την περιφημη κατηγορια "κανω τα παντα και συμφερω"...

    δλδ το yamaha tracer, εχει μικρη πισω σελα, δεν εχει ρυθμισεις στις αναρτησεις τους, δεν ειναι για δικαβαλο...
    το tiger 1050, δεν εχει καλη ανεμοκαλυψη, καιει πολυ και κοβει λιγο το τιμονι του...
    το ktm 990, καιει τον πατο του και δεν ειναι για μακρινα ταξιδια γιατι θα εισαι ενα 20-25% πανω σε καταναλωση σε σχεση με ολα τα αλλα..

    το ενα ετσι, το αλλο αλλιως...


    ΠΟΙΟ ειναι το ιδανικοτερο ON-off?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής: Tiger 800, Tracer 900 ή κάτι άλλο;
    από tsimouxas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2018, 22:01
  2. photoshop ή κατι αλλο
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:53
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 15:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 22:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF