Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Pirelli RAlly STR vs Scorpion Trail 2

  1. #1
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678

    Pirelli RAlly STR vs Scorpion Trail 2

    Ήρθε η ώρα για λαστιχάκια...

    Είμαι μεταξύ των δύο του τίτλου (Rally, Trail 2). Το μηχανάκι είναι F800GS. Φοράω τα πρώτα Scorpion Trail και έμεινα πολύ ευχαριστημένος (16000 χλμ το πίσω και 9000 το μπροστά). Τα 2 πρέπει να είναι ακόμα πιο βελτιωμένα και μόνο καλά λόγια έχω ακούσει, οπότε τείνω προς τα εκεί.

    Μου άρεσαν όμως και τα Rally STR έτσι όπως τα είδα. Τα φοράει κανείς; Έχει κάποιος να πει κάτι γι' αυτά; Αν είναι ευχαριστημένος, τα χλμ που του έβγαλαν, αν ζεσταίνονται γρήγορα, αν τα έχει βάλει χώμα.. Θα με ενδιέφερε ειδικά η συμπεριφορά τους στην άσφαλτο μια και δυστυχώς τα περισσότερα χλμ εκεί τα κάνω.

    Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο στην κατηγορία αυτή, καλοδεχούμενο.

    Τις ευχαριστίες μου εκ των προτέρων.
    Φύγαμε...

  2. #2
    Αν είσαι πιο πολύ σε άσφαλτο, πάρε τα scorpion με κλειστά τα μάτια.

    Αγάπησα ξανά το μηχανάκι.!

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αν κάνεις το πολύ 150 χλμ χώμα πήγαινε στα Trail 2.

  4. #4
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Είχα και εγώ τα πρώτα Scorpion Trail σε Tiger 800 (το ασφάλτινο όχι το XC) και ήταν πάρα πολύ καλά τοσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο. Τα άλλαξα στις 17000 χλμ (όχι γιατί δεν είχαν πελμα αλλά γιατί άρχισε να κάνει πολλά γλυστρήματα το πίσω) και έβαλα τα Trail 2. Ακόμα καλύτερα!!! Και με πιο γρήγορη κορόνα... Και εξαιρετικό κράτημα σε στροφιλίκι και πλαγιάσματα, καλύτερη πληροφόρηση στα χέρια στο τιμόνι και σταθερότατα σε ψηλές ταχύτητες.
    Τώρα έχουν 14000 και είναι ακόμα άψογα. Νομίζω οτι θα ξαναβάλω πάλι τα ίδια

    Ερώτηση: Το μπροστινο τι έπαθε στις 9000? Κι εγώ πλακώνομαι στα φρένα αλλά άντεξε 17000
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  5. #5
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Το μπροστινό μου βγήκε ελαττωματικό. Μετά από σχεδόν ένα χρόνο και 6000 χλμ παρουσίασε ραγάδες και σκισίματα σε όλο το πλαϊνό τμήμα, από το σημείο που ακουμπάει στη ζάντα μέχρι εκεί που ξεκινάει η κορώνα. Μου το αντικατέστησε η εταιρία με ελάχιστο κόστος. Συνολικά το πίσω το έχω κοντά 4 χρόνια - 15000 χλμ και το μπροστά 3 - 9000χλμ. Δεν μπορούσα να καβαλήσω ένα μεγάαααλο διάστημα λόγω ενός θέματος.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

    Η αλήθεια είναι ότι με τη χρήση που κάνω στη μηχανή τα Trail 2 είναι μονόδρομος. Απλά αν ξέραμε κάτι για τα Rally όσον αφορά την άσφαλτο ίσως να έκανα την κίνηση για να τα βλέπω και να μου λένε "μπες χώμα" μπας και επιτέλους βρω το χρόνο να το κάνω.
    (Με το προηγούμενο μηχανάκι και κάτι Mitas χωνόμουν σε κάθε χωματόδρομο που συναντούσα στις βόλτες, αλλά δεν υπάρχει πλέον χρόνος για βόλτες δυστυχώς.)
    Τελευταία τροποποίηση από foogr01; 15/05/2018 στις 11:07. Αιτία: Προσθήκες
    Φύγαμε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Τα STR είναι εξαιρετικά και στην άσφαλτο τουλάχιστο από λόγια φίλου που τον εμπιστευομαι, είναι αθόρυβο, ταξιδευει εθνική, στρίβει, στα χώματα τα πάει πολύ καλά μόνο σε λάσπες θέλει λίγο προσοχή (λογικό), το πρόβλημα είναι πως τρώγονται εύκολα γιατί είναι μαλακά περίπου 10000 χιλ. και ανάλογα τη χρήση φυσικά.
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  7. #7
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Έχω παραγγείλει εδώ και 13 μέρες τα Trail 2. Επικράτησε ο ορθολογισμός τελικά, αφού θα είναι τα ιδανικά για τη χρήση που αναγκαστικά κάνω (και όχι για αυτή που θα ήθελα να κάνω). Υποτίθεται θα τα έφερνε ο εισαγωγέας σε 10 μέρες, αλλά μου δώσανε νέα ημερομηνία 13 Ιούνη....
    Υπομονή λοιπόν.
    Φύγαμε...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    24
    scorpion trail 2 και στο Varadero παλιά και στο GS τώρα, είναι άψογα ....90% άσφαλτο
    ΟΙ ΠΟΙΟ ΩΡΑΙΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.. ΓΝΩΣΤΟΙ ΩΣ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟΙ!

  9. #9
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Ήρθαν χθες και τα βάλαμε σήμερα τελικά.
    Το μπροστά:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180614_192201_resize.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	75,5 KB 
ID:	396463

    Και το πίσω:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180614_192225_resize.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	53,2 KB 
ID:	396464

    Κουκλιά. Πρόλαβα και τα πάτησα και λιγάκι. Εντυπώσεις σε κανα 10ήμερο.
    Φύγαμε...

  10. #10
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    9 day review (8 στο στεγνό και 1 στο βρεγμένο):

    Τα λαστιχάκια φυσάνε! Ήξερα ότι αν είναι σαν τα Trail 1 που φορούσα θα είναι πολύ καλά, αλλά μέρα με τη μέρα αποδεικνύεται ότι είναι ένα κλικ πιο πάνω. Πολύ καλή συμπεριφορά στο στεγνό αλλά και μια μέρα που με έπιασε η βροχή δεν είχα απολύτως κανένα θέμα. Η κορώνα παραμένει γρήγορη όπως στα 1, αλλά το μεγάλο τους ατού είναι μέσα στη στροφή: ΤΡΕΝΟ το μηχανάκι, όσο και να το πλαγιάζω (εντάξει, on off είναι, μη βαράτε ). Με ενθουσίασαν και στα φρένα, αλλά δεν μπορώ να είμαι πολύ αντικειμενικός μιας και με τα ξεραμένα προηγούμενα είχα σχεδόν παντού γλιστρίματα. Με λίγα λόγια συμφωνώ απόλυτα με ότι λέει ο vkats εδώ. Ο δε λαστιχάς μου είπε πως η συμπεριφορά τους όχι μόνο είναι καλύτερη από τα 1 αλλά θα διαρκέσουν και περισσότερα χιλιόμετρα, για όσους είναι χιλιομετροφάγοι.
    Μετά από 9 μέρες λοιπόν και περίπου 1000 χλμ (έκανα κάτι μικροβολτούλες επίτηδες) μπορώ να πω ότι είμαι...
    και τα συστήνω ανεπιφύλακτα, όπως και τα συστήσανε οι συμφορουμίτες πιο πάνω σε μένα! Έχω στα σκαριά κάτι εξορμήσεις μέσα στο καλοκαιράκι που θα έχουν και χωμάτινα περάσματα (light καταστάσεις) οπότε θα τα δω κι εκεί. Δε νομίζω να αλλάξει κάτι στα παραπάνω, αλλά εδώ θα 'μαστε να αναφέρουμε ότι προκύψει. Η χαρά τους είναι η άσφαλτος και τα στροφιλίκια πάντως!
    Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιοι
    Φύγαμε...

  11. #11
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thodoris_vara Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι πιο πολύ σε άσφαλτο, πάρε τα scorpion με κλειστά τα μάτια.

    Αγάπησα ξανά το μηχανάκι.!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191023_161329.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	411698

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20191023_161401.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	411699

    Μόλις μπήκαν, δεν έχω άποψη εκτός από την κύλιση που είναι τέλεια. Πρέπει να κάνω 500χιλ χαλαρά πρώτα πριν τα πιέσω. Σε καμιά εβδομάδα θα ξέρω.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ομορφούλια, καλοτρεχούμενα!

    Κρύα πως τα βλέπετε στο πρώτο μισάωρο;

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Τα φορούσα στο ΧΤ (ακόμα απάνω είναι) και μόνο καλά λόγια έχω να πω.Καλές βόλτες!
    Μιλάω για χρήση σε άσφαλτο πάντα με τα συγκεκριμένα.
    porca miseria.

  14. #14
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Ασφάλτινα είναι ουσιαστικά. Άντε να σε πάνε και μέχρι καμιά παραλία.

    Ζεσταίνονται μέχρι να πεις κύμινο.
    Φύγαμε...

  15. #15
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Τα άλλαξα μετά από 17000 χλμ με τα pilot trail 5 γιατί αργούσαν να ζεσταθουν...μετά κανενα πρόβλημα ! Άσε που ήταν και τα πιο ακριβά .... ! Βέβαια η αίσθηση που παίρνει κανείς από τα ελαστικά διαφέρει ακόμα και για αυτούς που οδηγούν ίδιες μηχανές....είναι πολύ ιδιαίτερο θέμα ! Πάντως αν έβγαιναν ακόμη τα tourance exp δεν θα το συζητούσα καν...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Pirelli Scorpion Trail.... Γνώμες......?
    από Antwnis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2009, 10:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF