Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Τεντομα αλυσίδας παπι

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360

    Τεντομα αλυσίδας παπι

    Η αλυσίδα μου είναι απίστευτα χαλαρή και θέλει άμεσα σφυξιμο , σε μάστορα δεν θέλω να πάω (+ δύσκολη οικονομική κατάσταση ) , τώρα θα Μ πείτε κάνα 10 Ρίκο θα πάρει αλλά θέλω να το κάνω εγώ για το γαμω...Είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος η να μην ρισκάρω?Είδα αρκετά βίντεο και φαίνεται απλο...Έχετε καμία συμβουλή?Μπορω να κάνω κάτι λάθος και να γίνει καμία ζημιά?

    Παπί έχω

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Τι αλυσίδα φοράς? Τι βήμα? Τι λιπαντικό χρησιμοποιείς? (Για την αλυσίδα...)
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Η αλυσίδα μου είναι απίστευτα χαλαρή και θέλει άμεσα σφυξιμο , σε μάστορα δεν θέλω να πάω (+ δύσκολη οικονομική κατάσταση ) , τώρα θα Μ πείτε κάνα 10 Ρίκο θα πάρει αλλά θέλω να το κάνω εγώ για το γαμω...Είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος η να μην ρισκάρω?Είδα αρκετά βίντεο και φαίνεται απλο...Έχετε καμία συμβουλή?Μπορω να κάνω κάτι λάθος και να γίνει καμία ζημιά?

    Παπί έχω

    Ευχαριστώ
    ΠΟλύ απλό αν προσέξεις να τεντώσεις τον άξονα του τροχού στην ίδια ευθεία με το υπόλοιπο μηχανάκι. Γι αυτό έχει 2 ρεγουλατόρους δεξιά αριστερά με σημάδια επάνω. Για να συμπίπτει το δεξί με το αριστερό.
    Συμπέρασμα ? Να μην το ρισκάρεις
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 29/10/2019 στις 21:18.

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τι αλυσίδα φοράς? Τι βήμα? Τι λιπαντικό χρησιμοποιείς? (Για την αλυσίδα...)
    Την μαμά του Daytona Velos , το βήμα δεν ξέρω καν τι είναι και από λιπαντικό ένα γνωστής μάρκα αλλά δεν θυμάμαι

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    ΠΟλύ απλό αν προσέξεις να τεντώσεις τον άξονα του τροχού στην ίδια ευθεία με το υπόλοιπο μηχανάκι. Γι αυτό έχει 2 ρεγουλατόρους δεξιά αριστερά με σημάδια επάνω. Για να συμπίπτει το δεξί με το αριστερό.
    Συμπέρασμα ? Να μην το ρισκάρεις
    Εμένα δεν έχει καν σημάδια.... Κινέζοι..

    Όντως είναι τόσο εύκολο να κάνω μαλάκια;Δεν με νοιάζει πόση ώρα θα μου πάρει , ως άσχετος , θα κάνω λάθος?

    Επίσης ένας μαλ...εε μάστορας συνήθως πόσο ζητάει?

    Υποτίθεται ότι έχω δωρεάν σέρβις αλλά ο ΜΑΛ#@#@!#!@ στον οποίο πρέπει να το πηγαίνω από την εταιρεια είναι εντελώς στα αρχίδια του ξεπετας και δεν κάνει ούτε τα βασικά...

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Θα την κανω μόνος την αλυσίδα

    Απλά έχω μια απορία , για να γίνει καλύτερα η δουλειά , να πειράξω τους ρυθμιστές και μετά το παξιμάδι άξονα η αντίστροφα για να γίνει σωστά η δουλειά?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Εμένα δεν έχει καν σημάδια.... Κινέζοι..

    , ως άσχετος , θα κάνω λάθος?


    Υποτίθεται ότι έχω δωρεάν σέρβις αλλά ο ΜΑΛ#@#@!#!@ στον οποίο πρέπει να το πηγαίνω από την εταιρεια είναι εντελώς στα αρχίδια του ξεπετας και δεν κάνει ούτε τα βασικά...
    99,9 %

    Δεν ξέρω για το δωρέαν σέρβις αλλά για γενικό στον μάστορα πάμε με λίστα,όπως στο σουπερμάρκετ. Τυρί- ρύζι -καφέ -γάλα -καμπά. Δεν του δίνουμε πιστωτική ,καροτσάκι και "ψώνισε ότι νομίζεις εσύ" .

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εφόσον είδες tutorial και είδες τι απλή διαδικασία είναι,τι λάθος μπορείς να κάνεις; Και πες ότι κάνεις λάθος,απλά πας σε ένα συνεργείο και σου το φτιάχνουν με όσα λεφτά θα έδινες εξ αρχής χωρίς να δοκιμάσεις.Κυριολεκτικά δεν χάνεις τίποτα και ίσως μάθεις και κάτι.

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Εφόσον είδες tutorial και είδες τι απλή διαδικασία είναι,τι λάθος μπορείς να κάνεις; Και πες ότι κάνεις λάθος,απλά πας σε ένα συνεργείο και σου το φτιάχνουν με όσα λεφτά θα έδινες εξ αρχής χωρίς να δοκιμάσεις.Κυριολεκτικά δεν χάνεις τίποτα και ίσως μάθεις και κάτι.
    Έχεις δίκιο θα το δοκιμάσω σμρ η αύριο και θα σας πω πως πήγε

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    99,9 %

    Δεν ξέρω για το δωρέαν σέρβις αλλά για γενικό στον μάστορα πάμε με λίστα,όπως στο σουπερμάρκετ. Τυρί- ρύζι -καφέ -γάλα -καμπά. Δεν του δίνουμε πιστωτική ,καροτσάκι και "ψώνισε ότι νομίζεις εσύ" .
    Δεν πληρώνω γιατί είναι μέσα στο πρόγραμμα , το οποίο είναι ορισμένες εργασίες που πρέπει να γίνουν που μάλλον τις μισές βαριέται να κάνει

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Θα την κανω μόνος την αλυσίδα

    Απλά έχω μια απορία , για να γίνει καλύτερα η δουλειά , να πειράξω τους ρυθμιστές και μετά το παξιμάδι άξονα η αντίστροφα για να γίνει σωστά η δουλειά?
    Αγαπητέ και μόνο που έχεις αυτήν την απορία είσαι στο σωστό δρόμο ... για να κάνεις ζημιά σοβαρή.
    Έτσι για το στόρυ, πρώτα χαλαρώνεις τον άξονα και μετά παίζεις με τους ρεγουλατόρους.
    Απλά έχε υπόψη σου ότι είναι καλύτερα να έχεις λιιιιγο παραπάνω χαλαρή την αλυσίδα, παρά τέρμα τεντωμένη. Υπερβολικά τεντωμένη αλυσίδα προκαλεί ζημιά ακόμη και στα κάρτερ και δε συζητάμε το ενδεχόμενο να σου κόψει στο δρόμο και να σου μπλοκάρει τον πίσω τροχό...

    Γνώμη μου, σταμάτα στο πρώτο τυχαίο συνεργείο που θα βρείς και ζήτα ευγενικά να σου τεντώσουν την αλυσίδα. Μην συζητήσεις για χρήματα, 9 στους 10 θα στο κάνουν δωρεάν, είναι υπόθεση λεπτού.
    Πιθανώς να σου πουν ότι η αλυσίδα σου χρειάζεται αλλαγή (κόστος 20€ με γρανάζια...)

    Παρατήρησε προσεκτικά πως θα το κάνει ο μάστορας και την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις μόνος σου.

  12. #12
    Το τέντωμα της αλυσίδας είναι παιχνιδάκι και κάτι που ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει. Γι αυτό και το εξηγούν στα εγχειρίδια χρήσης, δεν χρειάζεσαι ειδικά εργαλεία ή ιδιαίτερες γνώσεις. Καθάρισε και λίπανε πρώτα την αλυσίδα. Έπειτα στο κεντρικό σταντ, χαλάρωσε τον πίσω άξονα και ρύθμισε του ρεγουλατόρους (αν έχει) ούτως ώστε η αλυσίδα να μην είναι τεντωμένη κόκκαλο, αλλά να έχει μισό εκατοστό κάθετη κίνηση. Γύρνα την ρόδα και έλεγξε 3-4 φορές άλλο σημείο. Όλα καλά;

    Σιγουρέψου ότι η πίσω ρόδα είναι ίσια και οι ρεγουλατόροι δείχνουν στο ίδιο σημαδάκι. Σφίξε όλες τις βίδες που χαλάρωσες και τον άξονα του πίσω τροχού. Αν έχουν φτάσει τέρμα πίσω, τότε θα χρειαστείς καινούργια γρανάζια και αλυσίδα. Τα τοποθετείς και ρυθμίζεις με τον ίδιο τρόπο την καινούργια αλυσίδα.

    Οι οδηγίες από του δικό μου Χοντάκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Chain.jpg 
Προβολές:	100 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	412085

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Υποψιν οτι ο τζογος της αλυσιδας δεν ελεγχεται σε ΜΟΝΟ ένα σημειο..!!
    (ακόμη και σε brand new one..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ και μόνο που έχεις αυτήν την απορία είσαι στο σωστό δρόμο ... για να κάνεις ζημιά σοβαρή.
    Έτσι για το στόρυ, πρώτα χαλαρώνεις τον άξονα και μετά παίζεις με τους ρεγουλατόρους.
    Απλά έχε υπόψη σου ότι είναι καλύτερα να έχεις λιιιιγο παραπάνω χαλαρή την αλυσίδα, παρά τέρμα τεντωμένη. Υπερβολικά τεντωμένη αλυσίδα προκαλεί ζημιά ακόμη και στα κάρτερ και δε συζητάμε το ενδεχόμενο να σου κόψει στο δρόμο και να σου μπλοκάρει τον πίσω τροχό...

    Γνώμη μου, σταμάτα στο πρώτο τυχαίο συνεργείο που θα βρείς και ζήτα ευγενικά να σου τεντώσουν την αλυσίδα. Μην συζητήσεις για χρήματα, 9 στους 10 θα στο κάνουν δωρεάν, είναι υπόθεση λεπτού.
    Πιθανώς να σου πουν ότι η αλυσίδα σου χρειάζεται αλλαγή (κόστος 20€ με γρανάζια...)

    Παρατήρησε προσεκτικά πως θα το κάνει ο μάστορας και την επόμενη φορά θα τα καταφέρεις μόνος σου.
    Αυτό έκανα τελικά μιας και χθες απέτυχα να το κάνω μόνος , επειδή εσφυγγα το παξιμάδι αντί να το χαλαρώσω με αποτέλεσμα να μην καταφέρω τίποτα...Είμαι ηλίθιος χαχαχα

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Συγγνωμη, αλλα φωναξες καποιον να σου γυρισει αντιστροφα το παξιμαδι..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρύθμιση/ Αλλαγή αλυσίδας σε παπί
    από panagath στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2011, 16:29
  2. Παπι
    από K_STAMATIOU στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 00:33
  3. Παπι Ή ΜηΧανη?
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 19:43
  4. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  5. Πα, Πα, Πα, Το Παπι
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF