Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: S21, Sportsmart TT ή D212. Επιλογή ελαστικών για ΜΤ-09.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    S21, Sportsmart TT ή D212. Επιλογή ελαστικών για ΜΤ-09.

    Μετα απο 5000χλμ με τα BT016 το πισω λαστιχο ειναι πλεον για αλλαγη. Αν και το μπροστινο εχει ακομα πολυ ψωμι και σκεφτομουν μηπως αλλαζα μονο το πισω, τελικα αποφασισα να δοκιμασω και κατι καλυτερο. Ετσι κοιταω για καινουρια λαστιχα, με κυριους υποψηφιους τα μοντελα του τιτλου.

    Η χρηση που κανω στη μηχανη, με σειρα προτεραιοτητας:
    1)Καθημερινη μετακινηση απο και προς τη δουλεια. Οδηγηση συνολικα 9 χιλιομετρα (4,5+4,5) μεσα στην πολη, με οποιοδηποτε καιρο. Αρα χρειαζεται λαστιχο που να ζεσταινεται οσο γινεται γρηγοροτερα, να εχει μια στοιχειωδη ικανοτητα στο βρεγμενο και σχετικα σκληρο κεντρο. Δεν εχω θεμα που αλλαζω λαστιχο στα 5000χλμ, αλλα αν τα BT16 τελειωσαν τοσο γρηγορα ενα μαλακοτερο λαστιχο ποσο μπορει να αντεξει;
    2)Γρηγορη κυριακατικη βολτουλα στα περιξ. Δεν κανω καθολου μεγαλα ταξιδια σε εθνικη, μιλαμε για βολτες μιας ωρας με προορισμο στροφες.
    3)Οδηγηση σε πιστα, περιπου μια φορα το μηνα στο Ρυσιο (πιστα καρτ) και μια-δυο φορες το χρονο στις Σερρες. Προφανως και μου αρεσει να φοραω κατι αξιολογο αλλα δεν ειμαι κανενας οδηγος αξιωσεων ουτε κυνηγαω και τοσο τα χρονομετρα.

    Η λογικη λεει πως για τη χρηση που κανω μαλλον καλυτερα μου ταιριαζει η supersport κατηγορια. Η αληθεια ειναι ομως πως μου τρωγεται να δοκιμασω και καποια απο τα Dunlop που τοσο καλα λογια ακουω συνεχεια (ειδικα για τα 212). Να δω και το επομενο σκαλοπατι στην πυραμιδα των ελαστικων. Απλα με φοβισε λιγο το οτι το BT16 στο 09 εβγαλε μονο 5000χλμ (η πολλη ροπη μαζι με αρκετες σουζες επιταχυναν τη διαδικασια). Το να φορεσω γομα και να ειμαι σε κανα τετραμηνο μετα απο 2500-3000χλμ παλι για πισω λαστιχο νομιζω πως θα ειναι προβλημα. Επισης δεν ξερω ποσο μπορουν να με καλυψουν και στο θεμα της οδηγησης σε βρεγμενο οδοστρωμα-γυαλι της πολης. Ακουω τη γνωμη σας.

    Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε συνεισφορα στη συζητηση.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Έφαγα το πίσω rs10 στο cbr στα 5000χλμ και το αντίστοιχό bt16pro το είχα 11000 χλμ μέχρι που το άλλαξα...Αν σε τρώει το χεράκι σου παίξε σε hypersport κατηγορία,s21-bt16pro κλπ κλπ.Aν όμως το σηκώνει η τσέπη και αλλαγές το πίσω κάθε 2500 με 3000χλμ τότε χαβ φαν..Όλα τα παραπάνω είναι άξια λάστιχα αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για κάθε μερα και σουζες και πατιλικια με εξαίρεση το s21 που λογικά θα κρατήσει περισοτερα χλμ από τα άλλα δύο..

    Το ΤΤ το γλυκοκοιταω και εγώ αλλά επειδή το μπροστά μου έχει αρκετό ψωμί ακόμα θα βάλω άλλο ένα rs10 πίσω
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Με 4.5 χλμ απόσταση ότι κ να βάλεις θα χεις φτάσει στη δουλειά σου κ ακόμα κρύο θα ναι (που λέει ο λόγος).
    Βάλε το ΤΤ που είναι δρομισιο κ το πίσω εχει λίγο από 212 για πιστα η γρήγορη βόλτα.
    Κόψε τα παντιλικια (δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνεις) κ τις πολλές τις σουζες.
    Για 5Κ το πίσω λίγα είναι...ούτε busa να είχες δηλαδή.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Πετρο η αληθεια ειναι οτι ειναι κριμα να "λιωνεις" γομες απο και προς την δουλεια...
    επισης αυτα για να ζεσταθουν θελουν καμποσα χλμ και κατεβασμα τις πιεσεις...

    θα ειναι οτι πρεπει για Ταξιαρχη και Ρυσιο αλλα οχι για καθε μερα...
    επισης παιζει ρολο αν τρως το λαστιχο ομοιομορφα...δλδ τα χαζομπαντηλικια και οι σουζες αντισταθμιζονται με το στροφιλικι για να μην φαγωνεται μονο στο κεντρο και κανει "σκαλοπατι" το λαστιχο? αν ναι, θα μπορουσες να τα δοκιμασεις τα d212...


    η αληθεια ομως ειναι οτι σου ταιριαζει ενα "μεσαιο" λαστιχο...hypersport οχι supersport...
    θα μπορουσες να βαλεις το sportsmart tt ή το sportsmart 2...
    το d212 ειναι για οριακες κλισεις και θα καταλαβεις την διαφορα απο τα αλλα 2 μονο στο Ρυσιο και στις Σερρες...


    αν κοψεις τα πολλα πολλα μεσα στην πολη θα μπορουσες ομως να τα φορεσεις ετσι για το γαμωτο...τωρα για καλοκαιρι...και μετα βλεπεις ποσο βγαζουν και αν σε παιρνει οικονομικα τα ξαναβαζεις ή στρεφεσαι στις πιο λογικες επιλογες...


    ζυγισε τα και κρινε...

  5. #5
    Κοίτα και Rosso Corsa 2. Ή Rosso 3 για πιο δρομίσια.
    Βασικά οι επιλογές είναι πάρα πολλές σε sport/street και street/track λάστιχα από όλες τις εταιρίες


    Τώρα που ξαναδιάβασα προσεκτικότερα το μνμ σου, βάλε sport / street δλδ
    Power RS
    M7RR
    Rosso 3
    Sportsmart tt ίσως
    Κτλ
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Έφαγα το πίσω rs10 στο cbr στα 5000χλμ και το αντίστοιχό bt16pro το είχα 11000 χλμ μέχρι που το άλλαξα...Αν σε τρώει το χεράκι σου παίξε σε hypersport κατηγορία,s21-bt16pro κλπ κλπ.
    Tα BT16 τα ειχα φορεσει αλλες δυο φορες, στο GSR και το MT-07. Και αν στο suzuki ημουν ακομα προσκοπος, στο 07 το λαστιχο ειχε την ιδια μεταχειριση πανω κατω. Καμια σχεση ομως στα χιλιομετρα που μου βγαλαν τα 16 στα αλλα μηχανακια. Οποτε πιστευω πως ειναι θεμα μηχανης, το μοτερ ειναι πραγματικα πολυ ροπατο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    επισης παιζει ρολο αν τρως το λαστιχο ομοιομορφα...δλδ τα χαζομπαντηλικια και οι σουζες αντισταθμιζονται με το στροφιλικι για να μην φαγωνεται μονο στο κεντρο και κανει "σκαλοπατι" το λαστιχο? αν ναι, θα μπορουσες να τα δοκιμασεις τα d212...
    Εχει φαγωθει αρκετα ομοιομορφα Σταυρο, δεν εχει σκαλοπατι. Προφανως τερμα ακρη δεν ειναι λιωμενο, αλλα εχει φτασει τους δεικτες και στο πλαι (στο σημειο που τρωει το ζορι στην επιταχυνση στην εξοδο της στροφης δλδ).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Κοίτα και Rosso Corsa 2. Ή Rosso 3 για πιο δρομίσια.
    Βασικά οι επιλογές είναι πάρα πολλές σε sport/street και street/track λάστιχα από όλες τις εταιρίες

    Τώρα που ξαναδιάβασα προσεκτικότερα το μνμ σου, βάλε sport / street δλδ
    Power RS
    M7RR
    Rosso 3
    Sportsmart tt ίσως
    Κτλ
    Τα Metzeler που λες μου καναν εντυπωση σαν χαραξη, πρεπει να ειναι πολυ καλα στο βρεγμενο. Τα s21 που σκεφτομουν δεν ειναι στην ιδια κατηγορια;

  7. #7
    Dunlop. And you will never look behind again.
    Στα είπα. TT η 212
    Τα 212 δεν θα βγάλουν χιλιόμετρα αλλά ένα λάστιχο που δεν θα σε προβληματίσει.

  8. #8
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Update μπηκαν τα TT και εκανα την πρωτη καλη βολτα....καλο λαστιχο γρηγορο ζεσταμα αλλα με τα δεδομενα τωρα θα εβαζα ξανα τα rs10....αργη κορωνα μπροστα σε σχεση με τα rs10 αλλα γενικα πολυ καλο κρατημα..ηταν η πρωτη τους βολτα οποτε θα υπαρχει καλυτερη αποψη απ τις επόμενες..
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Update μπηκαν τα TT και εκανα την πρωτη καλη βολτα....καλο λαστιχο γρηγορο ζεσταμα αλλα με τα δεδομενα τωρα θα εβαζα ξανα τα rs10....αργη κορωνα μπροστα σε σχεση με τα rs10 αλλα γενικα πολυ καλο κρατημα..ηταν η πρωτη τους βολτα οποτε θα υπαρχει καλυτερη αποψη απ τις επόμενες..
    Κι εγώ αυτά έβαλα τελικά. Μπήκα και πίστα μια φορά, πολύ ευχαριστημένος. Έχεις δίκιο για την κορώνα, δεν είναι τόσο επιθετική, αλλά προσωπικά μου ταιριάζει περισσότερο. Επίσης λόγω καιρού οδήγησα και σε βροχή, όπου δεν με προβλημάτισαν καθόλου. Τώρα μένει να δούμε και πόσο θα κρατήσουν...

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΓΙΑ HONDA Crosstourer
    από airmav στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2016, 10:08
  2. Επιλογή ελαστικών για On/Off
    από Δεινόσαυρος στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2016, 19:05
  3. Επιλογή ελαστικών για τo ΚLE 500
    από X-Virus στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2016, 10:32
  4. Επιλογή Ελαστικών για SM
    από scorn στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2013, 17:26
  5. Επιλογη ελαστικων για κουτι....
    από foler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2010, 09:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF