Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Η ΓΙΑΓΙΑΚΑ ΜΟΥ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48

    Η ΓΙΑΓΙΑΚΑ ΜΟΥ

    Γειά σας σύντροφοι!
    Πρόσφατα αγόρασα τη δωδέκατη μηχανή μου και χτύπησα φλέβα χρυσού: Ο μηχανικός μου άρχισε να κλαίει, η γυναίκα μου αυτοπυρπολήθηκε, ο σκύλος μου το έσκασε με ένα καγκουρό και τα παιδιά μου γελάνε κάθε βράδυ ως τα χαράματα! Ο λόγος; Πήρα μια γριά, πολύ γριά όμως: Kawasaki ZL400lx ή κοινώς, Eliminator!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32481819_584403828582599_1662596056623349760_n.jpg 
Προβολές:	556 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	395635

    Η αλήθεια είναι πως, είναι παλιά μηχανή, παλιάς τεχνολογίας, φρένα ρετρό, αναρτήσεις και στήσιμο ρετρό, αλλά:

    *Δουλεύει το μοτέρ άψογα, χωρίς περίεργους ήχους και ντάκα-ντούκα και δεν καίει λάδια, ούτε έχει διαρροές. Μόνο μια σταγόνα νερού όπου παρκάρω, από το ψυγείο, μικροπράγματα όμως, θα το κολλήσω σε ψυγειά...

    *Δεν έχω πουθενά σκουριές ή σαπίσματα!

    *Γενικώς, καλοσυντηρημένη, και καθαρή...

    Το μοναδικό πρόβλημα είναι, ναι, μαντέψτε:

    Τα καρμπς στο ρελαντί, δουλεύουν όπως να 'ναι και γενικώς, ρελαντί δεν πολυκρατάει. Είναι τόσο παλιά που τα σώματα έχουν φαγωθεί και οι πεταλούδες δεν είναι πΧια σταθερές στη θέση τους οπότε, ούτε σωστή ρύθμιση μπορεί να γίνει, ούτε ρελαντί να κρατήσει μπορεί. (Σε ψηλές στροφές, όλα μια χαρά)
    Σκέφτηκα δυο πράγματα, επειδή η μηχανή μΕ αρέσει, θέλω να την κρατήσω και δε μπορώ να δεχτώ το "άσ' το, δε γίνεται τίποτε":

    1. Καινούργια αξονάκια πεταλουδών ώστε να εφαρμόσουν στα φαγωμένα σώματα με ακρίβεια, φαντάζομαι σε μηχανουργείο γίνεται τέτοια δουλειά...
    2. Αλλαγή καρμπς με άλλα, όχι τα δικά του αφού όλα όσα υπάρχουν είναι πλέον για τ' ανάθεμα λόγω παλαιότητας αλλά, από άλλη μηχανή (δεν ξέρω αν ταιριάζει να βρω τετράδα από CB400sf ή κάτι άλλο που να μπορεί να ταιριάξει στη γριά μου)
    3. Επισκευή σε κάποιον καρμπυρατερά με δική του πατέντα που, πιθανό να έχει βρει από άλλα τέτοια περιστατικά...

    Για πέστε ωρές παιδιά, καμμιάν ιδέα γιατί το δεξί μου χέρι την έχει ακούσει στερεοφωνικώς από τις ξερογκαζιές με φρένο ταυτόχρονα...

    Α, ευχαριστώ για το χρόνο και την υπομονή!!

  2. #2
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Μια ιδέα και από μένα...Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει.
    Αγοράζεις καινούρια καρμπ κινέζικα και αλλάζεις τα φλοτέρ/μεμβράνες/βελόνες/ζιγκλέρ (κοινώς κρατάς τα σώματα μόνο).
    Είναι το πρώτο που μου ρθε στο μυαλό και μακάρι άλλοι που έχουν πιο πολλές γνώσεις να βοηθήσουν.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Mου το είπε κι ένας φίλος αυτό... Το ψιλοφοβάμαι από Κίνα, αλλά ισως είναι μια λύση!
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    η ίδια η kawa δεν έχει σετ επισκευής καρμπ; θα έπρεπε!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Κιτ επισκευής υπάρχουν πολλά αλλά τα δικά μου, είναι ΟΚ απ' αυτό το θέμα (βελονες, ζιγκλέρ, πυραυλάκια κλπ) και μάλιστα σε πολύ καλή κατάσταση! Όλα όμως αυτά, πάνε χαμένα στο στάδιο των πεταλουδών! Και το πρόβλημα, αφορά τα σώματα των καρμπς όπου είναι φαγωμένα εκεί που πιάνουν τα αξονάκια από τις πεταλούδες...
    Σ' ευχαριστώ!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    το μοτερ σου δεν ειναι καθολου παλιας τεχνολογιας
    τα καρμπς ειναι πονεμενη ιστορια στα eliminator βεβαιωσου οτι ειναι οκ τα κολλαρα εισαγωγης γιατι ανοιγουν και τραβαει αερα
    επισης τσεκαρε τη διαρροη νερου μηπως ειναι απο τελειωμενη τρομπα
    ααααχ αυτο το 250 τι δουλεμα εκανε ψηλα.....

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    power cruiser παλιάς κοπής ωραίο μηχανάκι!
    ανακατασκευασμένο το πήρες? πόσο εάν επιτρέπεται?
    ανταλλακτικά για τα καρμπς με υπομονή και με πολύ διαδικτυακό διάβασμα θα βρείς

    το μηχανάκι έχει ρελαξ θέση οδήγησης αλλά πριζομένο στα ψηλά μοτέρ, εγώ θα μεγάλωνα λίγο το βήμα για να γίνει πιο cool

    επίσης έχει ένα θέμα η κατηγορία κάθεσαι πάνω στον κόκκυγα και θέλει καλό ρυθμιζόμενο αμορτισέρ να μη τρώς κοπανήματα στις λακκούβες

    καλορίζικο καλοτάξιδο!
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Όχι, δεν έχω πρόβλημα στις εισαγωγές, γενικώς, περιφερειακά των καρμπυρατέρ είναι μια χαρά. Τα σώματα είναι φαγωμένα! Εξαρτήματα πάντως, έχει πολλά στο διαδίκτυο και δε μου λείπει κάτι.

    Από θέση οδήγησης, είμαι ευχαριστημένος, συν το γεγονός πως, μπροστινή ανάρτηση έχει από GPZ και είναι αέρος λαδιού!

    1300 το πήρα...

    Τις σχέσεις, πως μπορώ να τις μακρύνω; Έχω διαφορικό!

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Τελευταία τροποποίηση από Apirathos; 15/05/2018 στις 09:32.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    πιστευω οτι αν εχεις την υπομομη να βγαλεις την τετραδα και την πας σε μηχανουργειο που θα εχει ορεξει να σου φιαξει τα αξονακια θα εισαι οκ.καλοταξιδο.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    στην πίσω μεριά κάθεσαι και εκεί ισορροπεί η μοτό, το πιρούνι είναι μακρυά δεν επηρεάζει την άνεση παρα μονο την κατευθυντικότητα έτσι είναι όλα τα custom, αλλά αν δεν έχεις θέμα ολα καλά
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    κάποιος φίλος εδώ που είχε κάνει ανακατασκευή είχε βάλει απο ZR7 .https://www.moto.gr/forums/showthrea...128820&page=39
    Δεν θα βρεις μόνο τα σώματα φαγωμένα αλλά πολύ πιθανόν και τις μπρούτζινες βάσεις που κάθονται τα πυραυλάκια φαγωμ'ενα(μαζί με τα πυραυλάκια) και ίσως και τρύπια φλοτέρ. Τουλάχιστον έτσι βρήκα τα δικά μου.Εβγαλα ένα καλό σετ από 2 σετ τέτοια. Μάζι με όλα τα οring που αντικατέστησα + εισαγωγές + εξαγωγές.
    Θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καν με τα καρμπυρατέρ και να πας κατευθείαν για αντικατάσταση. Πολύ πονεμένη ιστορία τα καρμπυρατέρ

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    πιστευω οτι αν εχεις την υπομομη να βγαλεις την τετραδα και την πας σε μηχανουργειο που θα εχει ορεξει να σου φιαξει τα αξονακια θα εισαι οκ.καλοταξιδο.
    Ευχαριστώ! Κι εγώ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι...

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    στην πίσω μεριά κάθεσαι και εκεί ισορροπεί η μοτό, το πιρούνι είναι μακρυά δεν επηρεάζει την άνεση παρα μονο την κατευθυντικότητα έτσι είναι όλα τα custom, αλλά αν δεν έχεις θέμα ολα καλά
    Όχι, δεν έχω θέμα. Όλα καλά!

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    κάποιος φίλος εδώ που είχε κάνει ανακατασκευή είχε βάλει απο ZR7 .https://www.moto.gr/forums/showthrea...128820&page=39
    Δεν θα βρεις μόνο τα σώματα φαγωμένα αλλά πολύ πιθανόν και τις μπρούτζινες βάσεις που κάθονται τα πυραυλάκια φαγωμ'ενα(μαζί με τα πυραυλάκια) και ίσως και τρύπια φλοτέρ. Τουλάχιστον έτσι βρήκα τα δικά μου.Εβγαλα ένα καλό σετ από 2 σετ τέτοια. Μάζι με όλα τα οring που αντικατέστησα + εισαγωγές + εξαγωγές.
    Θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καν με τα καρμπυρατέρ και να πας κατευθείαν για αντικατάσταση. Πολύ πονεμένη ιστορία τα καρμπυρατέρ
    Κι εγώ, έτσι κατάλαβα, είναι το μελανό σημείο της. Και τα bandit είχαν το ίδιο θέμα! Ο προκάτοχός, έχει αλλάξει σχεδόν όλα τα εξαρτήματα στα καρμπυρατέρ και στο Σισμανη που το πήγα, μου είπε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση και οι υποπιέσεις λειτουργούν καλά, καθαρά είναι, σφιχτές οι βίδες όπου πρέπει κλπ... Το όλο πρόβλημα, προκύπτει από τις πεταλουδες, που έχουν τζόγο και δεν κρατάει ρελαντί ή το κρατάει πολύ ψηλά όταν ζεσταθεί καλά!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ακόμα και τα δικά μου δεν είναι τέλεια στα σημέια με τις πεταλούδες.Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλά όλα δουλεύουν τέλεια μετά από καλό συγχρονισμό και ρύμθιμσα. Αν όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει θα έλεγα μήπως θέλουν ρύθμισμα οι βαλβίδες. Τα δικά μου ρυθμίστηκαν βάσει συμπίεσης κυλίνδρων ,μετά από 3 ρυθμίσεις βαλβίδων και αν ποτέ ευκαιρήσω θα κάνω ένα rebuild στην κεφαλή με ότι αυτό συνεπάγεται. Ξ¨ερω ότι δεν χάνει σταγόνα λάδι ή υγρά.Το άλλο μελανό τους σημέιο λοιπόν είναι το "κάψιμο" των βαλβίδων απ΄το πολύ γκάζι. Εσένα μπορεί να θέλουν απλώς ρύθμισμα ,εμένα θέλουν τρίψιμο .

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αθηναικοί Δρόμοι!! (Παναγίίίία μου!!!!)
    από petridist στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 12:12
  2. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55
  4. Καλημέρα πουλάκια μου
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:30
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF