Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 120

Θέμα: Παλιο 600+ η μηπως ολοκαινουριο 300???

  1. #31
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    v-strom το θεωρω μαουνα για τα γουστα μου, το nc θεωρω απαραδεκτα τα φρενα του καθως δε μου καθεται με τη καμια μηχανακι 700+ κυβικα και 200+ κιλα ποσα ειναι συν τους επιβατες να εχει μονο δισκοφρενο μπροστα, ενω για το 500 ειναι καλη προταση, αλλα αμα το επιλεξω θα ειναι μεγαλη παραχωρηση απο μερους μου.. το versys μου αρεσει, αλλα προτιμω το χαμηλοτερο αδερφακι του er-6..
    Εδώ ως κάτοχος σου λέω ότι κάνεις τεράστιο λάθος όχι απλά λάθος.
    Τα φρένα του και όχι μόνο είναι εξαιρετικά !
    Το τι κάθεται με το μάτι και το τι συμβαίνει στην πράξη δεν έχει καμία απολύτως σχέση.
    Δεν επιθυμώ αντιπαράθεση απλά διαβάζω κάτι που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση και ως κάτοχος το επισημαίνω.

  2. #32
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Νομίζω πως αν δεν πας για τη χαρά του καινούριου, τότε κάποια βερζιόν του ΕR είσαι να κοιτάζεις.
    Επειδή με αυτο,θα ανοίξεις και πόρτες που μέχρι τώρα ίσως μέναν κλειστές.
    Με το καλό ότι και να'ναι!
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 20/05/2018 στις 20:57.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #33
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Εδώ ως κάτοχος σου λέω ότι κάνεις τεράστιο λάθος όχι απλά λάθος.
    Τα φρένα του και όχι μόνο είναι εξαιρετικά !
    Το τι κάθεται με το μάτι και το τι συμβαίνει στην πράξη δεν έχει καμία απολύτως σχέση.
    Δεν επιθυμώ αντιπαράθεση απλά διαβάζω κάτι που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση και ως κάτοχος το επισημαίνω.
    οχι! θα αντιπαρατεθουμε και θα πλακωθουμε στις φαπες.. (και μετα θα παμ στο παυλο για κοψιδια και στη μαλακασα για πορτοκαλοπιτα)
    σαββα σαφως και δε γνωριζω τι γινεται στη πραξη και φυσικα μιλαω οσον αφορα το ψυχολογικο κομματι.. εννοειται οτι εσυ σαν πιο εμπειρος που εχεις αλαξει πιο πολλα μηχανακια και εισαι και κατοχος του εν λογο ξερεις καλυτερα, και να πω εδω οτι μαλλον αυτο που ηθελα να πω το διατυπωσα λαθος.. ηθελα να πω οτι θεωρω απαραδεκτο σε μηχανακι 700+ κυβικων και τετοιου βαρους να εχει μονο δισκοφρενο μπροστα.. δλδ ολοκληρη χοντα τσιγκουνευτηκε μια δισκοπλακα και μια δαγκανα παραπανω? εν παση περιπτωση οπως και να εχει το 700 και 750 ξεφευγει καμποσο απο το μπατζετ μου οποτε.....

  4. #34
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως αν δεν πας για τη χαρά του καινούριου, τότε κάποια βερζιόν του ΕR είσαι να κοιτάζεις.
    Επειδή με αυτο,θα ανοίξεις και πόρτες που μέχρι τώρα ίσως μέναν κλειστές.
    Με το καλό ότι και να'ναι;
    πορτες κλειστες δεν υπαρχουν, οπως ανεφερα και στο αρχικο ποστ καποια φεγγαρια ειχα και 4κυλινδρο υπερτουμπανο ( ) 600αρι και εχω μια εικονα του πως ειναι...

  5. #35
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    οχι! θα αντιπαρατεθουμε και θα πλακωθουμε στις φαπες.. (και μετα θα παμ στο παυλο για κοψιδια και στη μαλακασα για πορτοκαλοπιτα)
    σαββα σαφως και δε γνωριζω τι γινεται στη πραξη και φυσικα μιλαω οσον αφορα το ψυχολογικο κομματι.. εννοειται οτι εσυ σαν πιο εμπειρος που εχεις αλαξει πιο πολλα μηχανακια και εισαι και κατοχος του εν λογο ξερεις καλυτερα, και να πω εδω οτι μαλλον αυτο που ηθελα να πω το διατυπωσα λαθος.. ηθελα να πω οτι θεωρω απαραδεκτο σε μηχανακι 700+ κυβικων και τετοιου βαρους να εχει μονο δισκοφρενο μπροστα.. δλδ ολοκληρη χοντα τσιγκουνευτηκε μια δισκοπλακα και μια δαγκανα παραπανω? εν παση περιπτωση οπως και να εχει το 700 και 750 ξεφευγει καμποσο απο το μπατζετ μου οποτε.....
    Α χα χα και μια προβατίνα ρε φίλε ξέχασες !
    Τι μου κάνεις τώρα...

    Σιγά μην αντιπαρατεθώ για σίδερα φίλε μου.
    Απλά το επισημαίνω μιας και δεν ισχύει. Μπορώ να δώσω παραδείγματα διπλών σούπερ ντούπερ δισκοπλακών μπροστά που κλαίγανε μανούλες όταν ήθελες να σταματήσεις οπότε λέω μόνο ότι έχει γίνει εξαιρετική δουλειά παντού από την Χόντα και αυτός ο μονός δίσκος ο ταπεινός στο μάτι φρενάρει σε πολύ σβέλτο ρυθμό άριστα τα 230 κιλά παρακαλώ.
    Είναι δε (επειδή τάχω πληρώσει τα άλλα και ξέρω την γλύκα) ωραίο πράμα να πληρώνεις μόνο ένα σετ τακάκια και να συντηρείς (μόνος σου) μια δαγκάνα αντί για δύο. Προσωπικά είπα μπράβο ρε Χόντα μαγκιά και απορώ μέχρι τώρα πως σκ@τά το κατάφερε τόσο καλά !
    Και καλά πες ότι εγώ είμαι γέρος και είμαι ικανοποιημένος με σβέλτο ρυθμό γέροντα, υπάρχουν και νέοι αναβάτες με πολύ βαριά πιστοποιητικά πούχουν την ίδια άποψη οπότε δεν λαθεύω σύντροχε.

    Εν πάση περιπτώση για να βοηθήσω όσο μπορώ επί της ουσίας θα σου πω πως τα πάγια έξοδα είναι τα ίδια είτε για 300 είτε για 500 είτε για 650-750.
    55 ευρώ τέλη κυκλοφορίας και 120-130 ευρώ τον χρόνο η ασφάλεια οπότε πας για ότι γουστάρεις να πάρεις και όταν το βλέπεις - καβαλάς φτερουγάει η ψυχή σου. Μέχρι και στα φέρυ το όριο είναι τα 250 κυβικά. Από κει και πάνω δε πα νάχεις 300 δεν πα νάχεις ζούζουρα 1.400 τα ίδια είναι.

    Προσωπικά ψηφίζω καινούργιο αν και ξέρω ότι πιάνουν τα χέρια σου και αν πάρεις κάποιο μεταχείρο θα το φέρεις σιγά σιγά.
    Από την άλλη το budget είναι μικρό για μεταχείρο οπότε καλύτερα καινούργιο αφού τόσο καιρό έχεις την υπομονή με το 250αράκι το μονοκύλινδρο.
    Αν τυχόν μπορείς ρίξε μια ματιά και στο αντίστοιχο Γιαμάχα το 300άρι ή στο Καβασάκι το Βέρσυς. Δεν θυμάμαι τώρα από τιμές τι λένε αλλά για ρίξε μια ματιά και εκεί γιατί νομίζω πως αξίζουν πολύ τον κόπο που θα κάνεις. Κάτι σε δικύλινδρο που να μπορεί να πηγαίνει σταθερά εθνική ξεκούραστα με 130-140 και αν χρειαστεί με 150 και θάσαι άρχοντας !

  6. #36
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    οχι! θα αντιπαρατεθουμε και θα πλακωθουμε στις φαπες.. (και μετα θα παμ στο παυλο για κοψιδια και στη μαλακασα για πορτοκαλοπιτα)
    σαββα σαφως και δε γνωριζω τι γινεται στη πραξη και φυσικα μιλαω οσον αφορα το ψυχολογικο κομματι.. εννοειται οτι εσυ σαν πιο εμπειρος που εχεις αλαξει πιο πολλα μηχανακια και εισαι και κατοχος του εν λογο ξερεις καλυτερα, και να πω εδω οτι μαλλον αυτο που ηθελα να πω το διατυπωσα λαθος.. ηθελα να πω οτι θεωρω απαραδεκτο σε μηχανακι 700+ κυβικων και τετοιου βαρους να εχει μονο δισκοφρενο μπροστα.. δλδ ολοκληρη χοντα τσιγκουνευτηκε μια δισκοπλακα και μια δαγκανα παραπανω? εν παση περιπτωση οπως και να εχει το 700 και 750 ξεφευγει καμποσο απο το μπατζετ μου οποτε.....
    οι σχεδιαστες της honda κρινανε πως η δαγκανα και ο δισκος του επαρκει για το βαρος και τη δυναμη που εχει το μηχανακι (εδω που τα λεμε σιγα το βαρυ πυραυλο, 38 αλογα 220 κιλα. το z750 που ειναι αρκετα δυνατοτερο, εχει καλυτερα φρενα νομιζεις γιατι εχει 2 δισκους? οχι). το κοστος με καλυτερο φρενο θα ανεβαινε αρκετα, οπως και πχ με usd αναρτηση. δε θα χρειαστουνε αυτα.
    οποιος το παρει για να γυρισει 1.10 στα μεγαρα η τα βελτιωνει η αγοραζει καταλληλοτερο μηχανακι.

    ψηφιζω nc700, cb500x, ισως και mt 07 (ιδιες τιμες παιζουν μετεχειρα).
    αν δεν εχεις το budget για την αγορα η παγια εξοδα τους, παρε το benelli. ομορφο ειναι, καλη τιμη εχει, ελπιζω να ειναι και αξιοπιστο.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Καινούριο μηχανάκι, με ανύπαρκτη μεταπωλητική αξία, σημαίνει ότι με το που βγεις από το μαγαζί, έχεις πετάξει το 70% των χρημάτων σου στα σκουπίδια. ΕΚΤΟΣ αν σκοπεύεις να το κρατήσεις 10-15 χρόνια, μέχρι να το λιώσεις (αν αντέξει).

    Εφόσον το μπάτζετ είναι περιορισμένο, εγώ θα κοιτούσα αυστηρά μεταχειρισμένο, μετά από πολύ καλό έλεγχο.
    Life begins at 45°.

  8. #38
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Χωρίς νάχει ιδιαίτερη σημασία απλά για να το γνωρίζουμε το NC έχει 55 PS, 68Nm ροπή και 230 κιλά βάρος ( http://www.honda-motorcycles.gr/mode...del=NC750X-DCT )

  9. #39
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καινούριο μηχανάκι, με ανύπαρκτη μεταπωλητική αξία, σημαίνει ότι με το που βγεις από το μαγαζί, έχεις πετάξει το 70% των χρημάτων σου στα σκουπίδια. ΕΚΤΟΣ αν σκοπεύεις να το κρατήσεις 10-15 χρόνια, μέχρι να το λιώσεις (αν αντέξει).

    Εφόσον το μπάτζετ είναι περιορισμένο, εγώ θα κοιτούσα αυστηρά μεταχειρισμένο, μετά από πολύ καλό έλεγχο.
    ποτε δεν εχω αγορασει και ουτε προκειται ποτε να αγορασω οποιοδηποτε οχημα νε γνωμονα το τι θα πιασει αμα καποια στιγμη το πουλησω.. βασικα ποτε δεν αγοραζω κατι με σκοπο καποια στιγμη να το πουλησω.. θεωρω πως αυτη η λογικη χαντακωνει και υποβαθμιζει πολυ αξιολογα οχηματα που για καποιο λογο εχουν παρεξηγηθει (οπως το bmw scraver για παραδειγμα.. ) αγοραζω παντα με βαση τι αρεσει σε μενα με βαση το μπατζετ και τις προδιαγραφες που εχω θεσει... οσα κι αν πιασει αμα καποια στιγμη το δωσω, συνηθως αυτο που ηθελα να παρω απο αυτο το πηρα αρα για μενα τα λεφτα που εγω εχω δωσει εχουν πιασει τοπο οποτε οτι παρω κερδος θα ειναι για μενα... αυτη ειναι η θεωρια μου οσον αφορα τη μεταπωληση..

    εννοειται φυσικα οτι η θεωρια αυτη ΔΕν ισχυει για μηχανακια οπως το katana και το b-king οπου θα πρεπει να πληρωσεις τον αγοραστη για να τα παρει...

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Θα συμφωνούσα σε κάθε άλλη περίπτωση, αλλά όταν το μπάτζετ σου είναι 2 χιλιάρικα, βλέπεις το όχημα που θα αγοράσεις και ως "επένδυση". Αν "πετάξεις" αυτά τα 2 χιλιάρικα, τότε όταν σε 2, 3, 5 χρόνια, θα θες να αλλάξεις μηχανάκι, δε θα μπορείς. Εσύ ξέρεις, βέβαια. Εγώ σου λέω απλά τι θα έκανα στη θέση σου. Μη χρεώνεσαι λεφτά που δεν έχεις.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    ποτε δεν εχω αγορασει και ουτε προκειται ποτε να αγορασω οποιοδηποτε οχημα νε γνωμονα το τι θα πιασει αμα καποια στιγμη το πουλησω.. βασικα ποτε δεν αγοραζω κατι με σκοπο καποια στιγμη να το πουλησω.. θεωρω πως αυτη η λογικη χαντακωνει και υποβαθμιζει πολυ αξιολογα οχηματα που για καποιο λογο εχουν παρεξηγηθει (οπως το bmw scraver για παραδειγμα.. ) αγοραζω παντα με βαση τι αρεσει σε μενα με βαση το μπατζετ και τις προδιαγραφες που εχω θεσει... οσα κι αν πιασει αμα καποια στιγμη το δωσω, συνηθως αυτο που ηθελα να παρω απο αυτο το πηρα αρα για μενα τα λεφτα που εγω εχω δωσει εχουν πιασει τοπο οποτε οτι παρω κερδος θα ειναι για μενα... αυτη ειναι η θεωρια μου οσον αφορα τη μεταπωληση..

    εννοειται φυσικα οτι η θεωρια αυτη ΔΕν ισχυει για μηχανακια οπως το katana και το b-king οπου θα πρεπει να πληρωσεις τον αγοραστη για να τα παρει...
    με σωστές κινησεις, υπομονή και χρήμα στα χέρια μπορεις να οδηγας μηχανάκια (οχι 1-2, πολλά..) τσάμπα. Η αγορά μεταχειρισμένου ειναι δυσκολη αλλα αν την μάθεις αξίζει να αλλάζεις συχνα.

  12. #42
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Μικέ,θες ενα 1000 σε καλή τιμή;Μόνο λάδια θα αλλάξεις
    Φίου φίου φι φι φίου

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    πορτες κλειστες δεν υπαρχουν, οπως ανεφερα και στο αρχικο ποστ καποια φεγγαρια ειχα και 4κυλινδρο υπερτουμπανο ( ) 600αρι και εχω μια εικονα του πως ειναι...
    παρε αυτο δυσκολο να βρεις καλοσυντηριμενο αλλα ειναι απο τα καλλυτερα
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/13639151/
    εγω παλι το ιδιο θα επερνα!!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παρε το Benelli Μικέ. Καινούργιο, αρκετά όμορφο, ιδιαίτερο, δύο χρόνια δεν θα σκέφτεσαι πιθανές βλάβες κτλ κτλ και θα είσαι από τους πρώτους να μας πεις εντυπώσεις σε βάθος χρόνου.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Μικέ εγώ δεν έχω ακούσει καλα πράγματα για τα benelli...βασικά για τα 502 έχω ακούσει διάφορες χαζομαλακιτσες που βγάζουν και κάτι ψιλοανακλησεις...
    Επίσης το είδα από κοντά και είναι πολύ ψεύτικο το πράγμα...σκελετός, πλαστικά κλπ...
    Επίσης η benelli είναι κινεζικη εταιρεία...άσχετα με το όνομα...πλέον είναι φουλ Κίνα...
    Γιατί τα λέω όλα αυτά?
    Γιατί υπάρχει λόγος που είναι φτηνά...και ο λόγος είναι η ποιότητα και η αξιοπιστία...
    Το δίλημμα σου και το ερώτημα που θέτεις είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που έχουμε δει πολλάκις εδώ μέσα με τιτλο:"καινούργιο κινέζικο παπάκι ή μεταχειρο Ιάπωνα?"
    Οι 9 στις 10 απαντήσεις είναι μεταχειρισμένο Ιάπωνα...
    Επίσης όταν λες ότι ταξιδεύεις με το μονοκυλινδρο 2,5 τα πιο πολλά χλμ λίγο πριν τον κόφτη μην νομίζεις ότι σου καίει λιγότερο από ένα 500αρι ή 600αρι δικυλινδρο δουλεύοντας το στις μεσαίες...και στη δεύτερη περίπτωση έχεις και το γκάζι για ενεργητική ασφάλεια...
    Όπως είπαν και παραπάνω τα πάγια έξοδα για ένα 300αρι και για ένα 600αρι είναι τα ίδια...μόνο η κατανάλωση διαφέρει και αυτό μονο μέσα σε αστικό κλοιό..
    Για να μην μακρυγορω...
    Η γνώμη μου είναι cb500 ή er6 μεταχειρισμένα...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 00:34
  2. xt 600[το παλιο καλο] VS XT 660R
    από Firestorm στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2009, 17:43
  3. Fazer 600 "παλιο" η "καινουργιο" ????
    από jpag στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2008, 09:30
  4. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF