Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 120

Θέμα: Παλιο 600+ η μηπως ολοκαινουριο 300???

  1. #1
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333

    Παλιο 600+ η μηπως ολοκαινουριο 300???

    Καλως εχοντων των πραγματων το φθινοπωρο θα ειμαι για αγορα αλλης μηχανης οποτε λεω σιγα σιγα να αρχισω να ψαχνομαι και να κανω τα κουμαντα μου..

    μεχρι στιγμης ολοι ξερετε οτι "ταξιδευω" στη σελα ενως ταπεινου πλην ομως ηρωικου ybr250 το οποιο εχει γραψει 93000 χλμ τα 82 εξ αυτων στα χερια μου με τα μισα απο αυτα να δουλευει λιγο πριν το κοφτη για αρκετη ωρα, ωστε να εχω ταχυτητες κοντα στα 120-130, ενω το μηχανακι ειναι ακουραστο και δεν εχει ζητησει ποτε τιποτα πλην του γνωστου θεματος σε αυτα τα μοντελα με τον ψεκασμο..
    κατι φεγγαρια ειχα και ενα triumph tt600 που το εφαγε η κριση και το οποιο οσο ηταν στα χερια μου δεν ξεπερασε τα 150 χαω..

    θελω ενα μηχανακι οικονομικο, μανιτζεβελο στη πολη και να μπορει να με ταξιδευει στην εθνικη με ταχυτητες των 140-150 χαω

    εν το μεταξυ επεσε το βλεμμα μου στο benelli bn 302 με 38 αλογα και στησιμο μεγαλυτερης μοτοσυκλετας, ενω ολα τα τεστ εκθειαζουν τα προσοντα του...

    και σκεφτομαι τωρα εγω και λεω: γιατι να παρω ενα 600 all arround 10-15 χρονων που ποιος ξερει πως εχει δουλεψει, και να μη κανω την υπερβαση οικονομικα αμα μπορεσω να βγαλω δανειο τη μιση αξια του, να παρω ολοκαινουριο το benelli που και χαμηλοτερα παγια εξοδα θα εχει και με καλυπτει σε οσα θελω να κανω και στα 4750€ που κοστιζει αγοραζεις πολυ περισσοτερο μηχανακι απο οποιοδηποτε αλλο της κατηγοριας του?

  2. #2
    Μικε , την έχεις δώσει την απάντηση.
    Το Benelli..

    Καινούργιο μηχανάκι. Peace of mind..

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.345
    Το 500ρι benneli παρε, πιο κοντα σε αυτα που ζητάς.

  4. #4
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Verys 650 ή ER-6N 2008+ κοντά στα 3 χιλιάρικα; Αρκετά μανιτζέβελα στην πόλη και πάνε και εθνική όσο θες.
    Στα λεφτά αυτά παίζει και το Bandit, αλλά δεν είναι τόσο μανιτζέβελο.
    Το Benelli δεν το ξέρω για να σου πω τη γνώμη μου αν θα άξιζε σε σχέση με όσα αναφέρω. Βέβαια θα το πάρεις κούτα, που μετράει.
    Χμμμ... αν δε σε καλύψει όμως τελικά θα είναι πεταμένα λεφτά.
    Φύγαμε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το 500ρι benneli παρε, πιο κοντα σε αυτα που ζητάς.
    +1 για το benelli

  6. #6
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Το BENELLI Μικέ από μένα.
    Ο αντιπρόσωπος στην Αλίμου είναι πολύ καλό παιδί και θέλει να πετύχει οπότε η στήριξη θάναι αμέριστη.
    Προσωπικά θα κοιτούσα το TRK 500 που κάνει τα πάντα και έχει τα πάντα στα 6,5 χιλιάρικα περίπου.
    Δες το ξανά και από σύντροχο να θυμηθείς από την τελευταία βόλτα που πήγαμε παρέα στον Παύλο :
    https://lh3.googleusercontent.com/2T...G=w850-h637-no

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Ninja 400 και τα μυαλα στα μπλεντερ!!!

  8. #8
    ♥ Αce of spades ♥
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    Καλως εχοντων των πραγματων το φθινοπωρο θα ειμαι για αγορα αλλης μηχανης οποτε λεω σιγα σιγα να αρχισω να ψαχνομαι και να κανω τα κουμαντα μου..

    μεχρι στιγμης ολοι ξερετε οτι "ταξιδευω" στη σελα ενως ταπεινου πλην ομως ηρωικου ybr250 το οποιο εχει γραψει 93000 χλμ τα 82 εξ αυτων στα χερια μου με τα μισα απο αυτα να δουλευει λιγο πριν το κοφτη για αρκετη ωρα, ωστε να εχω ταχυτητες κοντα στα 120-130, ενω το μηχανακι ειναι ακουραστο και δεν εχει ζητησει ποτε τιποτα πλην του γνωστου θεματος σε αυτα τα μοντελα με τον ψεκασμο..
    κατι φεγγαρια ειχα και ενα triumph tt600 που το εφαγε η κριση και το οποιο οσο ηταν στα χερια μου δεν ξεπερασε τα 150 χαω..

    θελω ενα μηχανακι οικονομικο, μανιτζεβελο στη πολη και να μπορει να με ταξιδευει στην εθνικη με ταχυτητες των 140-150 χαω

    εν το μεταξυ επεσε το βλεμμα μου στο benelli bn 302 με 38 αλογα και στησιμο μεγαλυτερης μοτοσυκλετας, ενω ολα τα τεστ εκθειαζουν τα προσοντα του...

    και σκεφτομαι τωρα εγω και λεω: γιατι να παρω ενα 600 all arround 10-15 χρονων που ποιος ξερει πως εχει δουλεψει, και να μη κανω την υπερβαση οικονομικα αμα μπορεσω να βγαλω δανειο τη μιση αξια του, να παρω ολοκαινουριο το benelli που και χαμηλοτερα παγια εξοδα θα εχει και με καλυπτει σε οσα θελω να κανω και στα 4750€ που κοστιζει αγοραζεις πολυ περισσοτερο μηχανακι απο οποιοδηποτε αλλο της κατηγοριας του?
    Φιλε mikes μην ξεχνας τον βασικο κανονα: "τα κυβικα δεν αντικαθιστουνται"
    Τα 300cc ειναι λιγα εκ των πραγματων, και η ροπη πολυ λιγη.. Ολοι ξερουμε οτι το καινουργιο μηχανακι, θα εχει χασει την μιση του
    αξια επειτα απο 3-4 χρονια (αναλογως τα χιλιομετρα που εχει κανει βεβαια).

    Δες τις αναγκες σου αναλογως με το ποσοστο χρησης εντος-εκτος πολης, και αποφασισε ποιο μοντελο θελεις.
    Υπαρχουν αρκετα καθαρα μηχανακια εξω, βρες ενα αξιοπιστο συνεργειο, και πηγαινε στα περισσοτερα κυβικα...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Σίγουρα το καινούριο έχει τη δική του χάρη και προσφέρει σιγουριά/ξενοιασιά αλλά καλώς ή κακώς υπάρχουν ευκαιρίες ποιοτικών μεταχειρισμένων που είναι πειρασμοί,αρκεί να γίνει καλός έλεγχος.Έτσι όπως περιγράφεις τη χρήση που κάνεις και εστιάζοντας λίγο στα ''με τα μισα απο αυτα να δουλευει λιγο πριν το κοφτη για αρκετη ωρα, ωστε να εχω ταχυτητες κοντα στα 120-130'' και στο ''θελω ενα μηχανακι οικονομικο, μανιτζεβελο στη πολη και να μπορει να με ταξιδευει στην εθνικη με ταχυτητες των 140-150 χαω'' , και εγώ πιστεύω ότι μια μοτοσυκλέτα κοντά στα 500cc θα είναι καταλληλότερη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το Benellάκι ή κάποιο άλλο 300άρι δε θα κάνει τη δουλειά του.
    Μερικές προτάσεις αν μπορείς/θέλεις να φτάσεις ένα ποσό κοντά στα 4.500-5.000€ για κάποιο άλλο καινούριο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο.
    Honda CB5000X (υπάρχει και το γυμνό cb500)
    KTM 390 Duke σχεδόν καινούριο
    ΒΜW G310R σχεδόν καινούριο
    Kawasaki Z300 Καινούριο, υπάρχει και μεταχειρισμένο από 3.800€
    CF MOTO 400NK Καινούριο
    Στα ίδια περίπου μ'αυτό που ψάχνεις αλλά φτηνότερο το Bajaj Dominar .

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Μικέ, έχεις υπόψιν σού ότι ότι και να αγοράσεις φαγητό σε βόλτα δεν θα δεις έτσι;


    +1 στο Benelli και από εμένα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το 500ρι benneli παρε, πιο κοντα σε αυτα που ζητάς.
    κωστα το 500αρι ξεφευγει σε μπατζετ και ηδη με το 300αρι θα κανω αρκετα μεγαλη υπερβαση.. αλλωστε το 300αρι με σχεδον τα διπλα αλογα απο το γιαμαχακι μου και με ενα κυλινδρο και 30 χαω τελικης παραπανω μια χαρα θα μου ερθει

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Verys 650 ή ER-6N 2008+ κοντά στα 3 χιλιάρικα; Αρκετά μανιτζέβελα στην πόλη και πάνε και εθνική όσο θες.
    Στα λεφτά αυτά παίζει και το Bandit, αλλά δεν είναι τόσο μανιτζέβελο.
    Το Benelli δεν το ξέρω για να σου πω τη γνώμη μου αν θα άξιζε σε σχέση με όσα αναφέρω. Βέβαια θα το πάρεις κούτα, που μετράει.
    Χμμμ... αν δε σε καλύψει όμως τελικά θα είναι πεταμένα λεφτά.
    δεν υπαρχει περιπτωση να μη με καλυψει το benelli για τους λογους που ανεφερα πιο πανω.. εδω με καλυπτει το ybr250, αλλα θελω να ανανεωθω κι εγω μετα απο 9 χρονια συμβιωσης.. απο την αλλη το er-6 ειναι απο τις πρωτες μου επιλογες αν τελικα δε μπορεσω να κανω την υπερβαση και καταληξω σε παλιο..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SAVVAS62 Προβολή μηνύματος
    Το BENELLI Μικέ από μένα.
    Ο αντιπρόσωπος στην Αλίμου είναι πολύ καλό παιδί και θέλει να πετύχει οπότε η στήριξη θάναι αμέριστη.
    Προσωπικά θα κοιτούσα το TRK 500 που κάνει τα πάντα και έχει τα πάντα στα 6,5 χιλιάρικα περίπου.
    Δες το ξανά και από σύντροχο να θυμηθείς από την τελευταία βόλτα που πήγαμε παρέα στον Παύλο :
    σαββα το trk οπωςε ειπα στον κωστα ξεφευγει σε μπατζετ.. τον ενα εκ των αντιπροσωπων οπως ελεγα και στον μποκαρο στον παυλο τον γνωριζω προσωπικα, εχουμε δουλεψει και μαζι καποια φεγγαρια οποτε μια χαρα θα ειμαστε στην συναλλαγη μας..
    Τελευταία τροποποίηση από mikes; 20/05/2018 στις 13:33.

  12. #12
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    ΟΚ Μικέ οπότε προσθέτω και εγώ το CB 500/2016 που εκτιμώ πως θα βρεθεί σε καλή τιμή, είναι σκύλος μαύρος, τα κάνει όλα και συμφέρει.
    Αυτά από σύντροχο που βλέπω συνεχώς σε βόλτες, συνταξιδεύουμε, είναι δικάβαλος συνέχεια και είναι συνεχώς σε κίνηση.
    Κάθε μέρα στη δουλειά και Σ/Κ 500άρες+ βόλτες δικάβαλο συνέχεια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Μια χαρά θα σε καλύψει και το μικρό benelli, ωραία τα κυβικά αλλά μια χαρά
    κάνεις τη δουλειά σου και με λιγότερα.
    Και το βασικό,καινουργέλα.

  14. #14
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από volde27 Προβολή μηνύματος
    Φιλε mikes μην ξεχνας τον βασικο κανονα: "τα κυβικα δεν αντικαθιστουνται"
    Τα 300cc ειναι λιγα εκ των πραγματων, και η ροπη πολυ λιγη.. Ολοι ξερουμε οτι το καινουργιο μηχανακι, θα εχει χασει την μιση του
    αξια επειτα απο 3-4 χρονια (αναλογως τα χιλιομετρα που εχει κανει βεβαια).

    Δες τις αναγκες σου αναλογως με το ποσοστο χρησης εντος-εκτος πολης, και αποφασισε ποιο μοντελο θελεις.
    Υπαρχουν αρκετα καθαρα μηχανακια εξω, βρες ενα αξιοπιστο συνεργειο, και πηγαινε στα περισσοτερα κυβικα...
    δεν αντιλεγω... αλλα εδω μιλας με καποιον που καλυπτει μια χαρα τις αναγκες του με ενα ταπεινο μονοκυλινδρο αεροελαιοψυκτο 250αρι...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα το καινούριο έχει τη δική του χάρη και προσφέρει σιγουριά/ξενοιασιά αλλά καλώς ή κακώς υπάρχουν ευκαιρίες ποιοτικών μεταχειρισμένων που είναι πειρασμοί,αρκεί να γίνει καλός έλεγχος.Έτσι όπως περιγράφεις τη χρήση που κάνεις και εστιάζοντας λίγο στα ''με τα μισα απο αυτα να δουλευει λιγο πριν το κοφτη για αρκετη ωρα, ωστε να εχω ταχυτητες κοντα στα 120-130'' και στο ''θελω ενα μηχανακι οικονομικο, μανιτζεβελο στη πολη και να μπορει να με ταξιδευει στην εθνικη με ταχυτητες των 140-150 χαω'' , και εγώ πιστεύω ότι μια μοτοσυκλέτα κοντά στα 500cc θα είναι καταλληλότερη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το Benellάκι ή κάποιο άλλο 300άρι δε θα κάνει τη δουλειά του.
    Μερικές προτάσεις αν μπορείς/θέλεις να φτάσεις ένα ποσό κοντά στα 4.500-5.000€ για κάποιο άλλο καινούριο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο.
    Honda CB5000X (υπάρχει και το γυμνό cb500)
    KTM 390 Duke σχεδόν καινούριο
    ΒΜW G310R σχεδόν καινούριο
    Kawasaki Z300 Καινούριο, υπάρχει και μεταχειρισμένο από 3.800€
    CF MOTO 400NK Καινούριο
    Στα ίδια περίπου μ'αυτό που ψάχνεις αλλά φτηνότερο το Bajaj Dominar .
    το G310 το καλοβλεπα πριν παρω γραμμη το benelli... ειναι και πολυ κοντα στη τιμη αλλα οπως και να το κανουμε το benelli ειναι καλυτερο value for money σε αυτη τη κατηγορια.. τα kawa ktm και cf δε μου πολυαρεσει η σελα τους, θελω κατι πιο ανετο ειδικα για τον συνεπιβατη γιατι καποιες αρκετες φορες κανω βολτουλες δικαβαλος με το γερο μου η μια φιλη μου και θελω να ειναι ανετοι.. το χοντα επισης καλη επιλογη αλλα αμα το 300αρι εχει λιγοτερα παγια, θα το προτιμησω ως καινουριο.. βασικα η σκεψη μου ειναι η καινουριο benelli και μονο, η μεταχειρισμενο οτι καλο 600+ βρω που να με καλυπτει μεχρι 3 χιλιαρικα..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    αν σε καλυπτει αυτο που εχεις ηδη κρατα το και μην παρεις κατι λιιιγο καλυτερο
    αν δωσεις λεφτα παρε κατι που να σου κανει αισθητη διαφορα
    το made in japan για μενα ειναι το πρωταρχικο κριτηριο

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 00:34
  2. xt 600[το παλιο καλο] VS XT 660R
    από Firestorm στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2009, 17:43
  3. Fazer 600 "παλιο" η "καινουργιο" ????
    από jpag στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2008, 09:30
  4. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF