Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 120

Θέμα: Παλιο 600+ η μηπως ολοκαινουριο 300???

  1. #106
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Buckley, τοσα σκουτερ πολυθρονατα απο 200-300 κουβαλανε απο λελεκια μεχρι καλοταισμενα παλικαρια τι ειναι επικίνδυνα? η αμπαλοι οι ιδιοκτήτες τους που δεν ανακαλυψαν το ταιγκερ 800 να κανουν μια προσπεραση της προκοπής?

    Toyar η αγορα νεου μοντελου εγκυμονεί καποιο ρισκο αλλα εαν εισαι παλιος και ξερεις το ρισκο μικραίνει γιατι ως παλαιοτερος ξερεις που θα ψαξεις και τι θα βρεις (αν θα χρειαστεί να επεμβεις).Παράλληλα εαν δε ρισκαραν καποιοι, ανταγωνισμος,καινοτομία,εξέλιξη δε θα υπηρχε θα υπηρχαν 4 κατασκευαστες καλοι και ως εκει.

    Pano καλα τα θέτεις ομως οι κατηγοριοποιήσεις που εβαλες ακούγονται "ταμπέλα". Η εμπειρία της οδήγηση με δικυκλο ειναι πιο ρομαντική οτι και να οδηγήσεις το χαιρεσαι για διαφορετικό λογο το καθένα.
    Αν μου ταυλωνε για παραδειγμα και αγοραζα το brixton bx125, ως μοτοσυκλετα θα το αγοραζα και οχι ως παπι επειδη εχουν τον ιδιο κυλινδρισμο

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τα γουστα γινονται με το περισσευμα
    οταν καποιος παει με χαμηλο μπατζετ και δοσεις τα κριτηρια ειναι καθαρα οικονομοτεχνικα κι οχι μονο τι μου αρεσει
    αν ερθει καποιος μαγκες εχω 20 χιλιαρικα για μοτο θα του πουμε παρε οτι γουσταρεις

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    δεν ειμαι τοσο στενα οικονομικα ωστε να μη μπορω να βαλω μια δοση 60 ευρω το μηνα για 3-4 χρονια.. μεχρι εκει ομως, αλλα απο την αλλη δε γουσταρω με τη καμια να δωσω και πανω απο 3 χιλιαρικα για μεταχειρισμενο μηχανακι που του εχει πιει αλλος το αιμα και δε μπορω να ξερω πως εχει χρησιμοποιηθει..και στα σχεδον 5 χιλιαρικα (2μιση-3 μετρητα και τα υπολοιπα δανειο) καινουρια που να καλυπτουν τις αναγκες μου αυτη τη στιγμη ειναι μονο τα 300αρια benelli bn και bmw g310r που και τα δυο ειναι "κινεζικα" οπως επιμενετε να λετε μερικοι (εμενα δε με χαλαει παντως) με το benelli να ειναι πολυ καλυτερο value for money απο τα δυο..

    .
    Να με συγχωρεις για το θαρρος αλλα ετσι οπως τα γραφεις και σε συνδυασμο με την μη αυξηση του μπατζετ αν περιμενεις ενα χρονο ακομα οπως εγραψες πιο πριν, ΕΙΣΑΙ στενα οικονομικα! Τα 60€ τον μηνα που λες θα γινουν 70+ με τους τοκους.

    Στην θεση σου δεν θα επαιρνα δανειο για μηχανη. Ειναι μεγαλο λαθος να πληρωνεις δοσεις 3-4 χρονια για κατι που χαλαει, φθειρεται, πεφτει κλπ. Βρες ενα μεταχειρισμενο 600-650 με 3 χιλιαρικα για τα ταξιδακια και τις μεγαλες βολτες, θα εχεις και το 250 για χαμαλη στο καθε μερα και θα εισαι ξεγνοιαστος. Τα 850€ τον χρονο που θα γλυτωνεις απο το δανειο καντα ταξιδια δικαβαλα!

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Πάντως εκτός από το Μπενελι δικύλινδρο 300 με τα ίδια άλογα και τιμή στο car τουλάχιστον κανά διακοσάρι παραπάνω είναι και το Kawasaki Z300. Δες το και αυτό.

  5. #110
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Πάντως εκτός από το Μπενελι δικύλινδρο 300 με τα ίδια άλογα και τιμή στο car τουλάχιστον κανά διακοσάρι παραπάνω είναι και το Kawasaki Z300. Δες το και αυτό.
    το Ζ300 δεν μου κανει.. θελω ενα μηχανακι που στη πισω σελα να μπορει να κατσει το μεγαλυτερο ποσοστο ενος κωλου και οχι μονο η μιση του χωριστρα..



    παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση η ευκολια με την οποια μερικοι απαξιωνετε ενα μηχανακι που δεν εχετε καβαλησει μονο και μονο λογο της εδρας του βασικου μετοχου της εταιρειας του

  6. #111
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2017-benelli-tnt-300-13.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	94,3 KB 
ID:	395884
    είναι πολύ έμορφο το μπρδελο!!
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #112
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Να με συγχωρεις για το θαρρος αλλα ετσι οπως τα γραφεις και σε συνδυασμο με την μη αυξηση του μπατζετ αν περιμενεις ενα χρονο ακομα οπως εγραψες πιο πριν, ΕΙΣΑΙ στενα οικονομικα! Τα 60€ τον μηνα που λες θα γινουν 70+ με τους τοκους.

    Στην θεση σου δεν θα επαιρνα δανειο για μηχανη. Ειναι μεγαλο λαθος να πληρωνεις δοσεις 3-4 χρονια για κατι που χαλαει, φθειρεται, πεφτει κλπ. Βρες ενα μεταχειρισμενο 600-650 με 3 χιλιαρικα για τα ταξιδακια και τις μεγαλες βολτες, θα εχεις και το 250 για χαμαλη στο καθε μερα και θα εισαι ξεγνοιαστος. Τα 850€ τον χρονο που θα γλυτωνεις απο το δανειο καντα ταξιδια δικαβαλα!
    το μπατζετ δε προκειται να αυξηθει οχι γιατι δε μπορω να το αυξησω, αλλα γιατι δε γουσταρω να το αυξησω για μεταχειρισμενο μηχανακι... αμα δε μπορουσα να το αυξησω (να βαζω στην ακρη καποιο ποσο ανα μηνα δλδ) τοτε σιγουρα δε θα μπορουσα να δινω και 60 ευρω το μηνα δοση.. νταξ δεν ειμαι και μεγιστανας, αλλα για να σκεφτομαι να προχωρησω σε κατι τετοιο προφανως εχω τη δυνατοτητα..
    τωρα οσον αφορα το οτι ειναι λαθος να παιρνει κανεις δανειο για μηχανη, λυπαμαι που θα σε επαναφερω στη πραγματικοτητα αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια τα μηχανακια μας ετσι τα αγορασαμε.. δε νομιζω ολοι εδω μεσα να ειχανε απο 8-10-12 χιλιαρικα στη τσεπη ζεστο μετρητο χρημα και να ειπαν παμε να παρουμε μηχανακι.. γιατι αμα μαζευεις λιγα-λιγα ωστε να συπμληρωσεις το ποσο που θες να το παρεις μετρητα, τοτε μηχανακι καινουριο δε προκειται να παρεις στον αιωνα τον απαντα...
    επισης η δοση των 60 ευρω το μηνα δεν γινεται 70+ με τους τοκους.. οσες φορες χρειαστηκα δανειο ειπα θελω αυτο το ποσο και ΘΕΛΩ να δινω τοσα το μηνα.. οποτε αναλογα προσαρμοζονταν και η διαρκεια της χρηματοδοτησης..

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος



    παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση η ευκολια με την οποια μερικοι απαξιωνετε ενα μηχανακι που δεν εχετε καβαλησει μονο και μονο λογο της εδρας του βασικου μετοχου της εταιρειας του
    Έχω την εντύπωση πως ήρθες αποφασισμένος για τον κινέζο ανοίγοντας αυτό το θέμα. Βλέπω πως κάνεις αντίλογο σε όσους λένε κάτι κακό για αυτό και σου προτείνουν μτχ.

    Αν είσαι αποφασισμένος πάρτο και καλοτάξιδο, δικιά σου η μηχανή, δικά σου τα λεφτά.

  9. #114
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Αμα ειναι να μπεις σε δοσεις παρε κατι της προκοπης και μακρια απ τα κινεζικα οπως και αν τα λενε...

    Απο κει και περα οτι σου κανει κλικ εσενα,δικα σου τα γκαφρα και η επιλογη
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #115
    Παίδες, στην ετήσια θα είναι και ο Γιώργης ο bocaros..
    Έκανε το εξής ανεπίτρεπτο κατά την μοτοσυκλετιστικη ορθοδοξία...

    Πούλησε το θαύμα της ιαπωνικής (και παγκόσμιας)τεχνολογίας ,το vestrom650, και πήρε ένα καινούργιο Benelli trk .
    Ρωτήστε τον γιατί.


    Η πραγματικότητα είναι ότι:
    ΚΑΜΙΆ αγορά μηχανής δεν είναι οικονομική επένδυση.το αντίθετο.

    ΠΆΝΤΑ, με τα λεφτά που κάνει ένα καινούργιο, παίρνεις περισσότερα specs σε ένα μεταχειρισμένο.

    Όμως, η μηχανή δεν είναι ηλεκτρική συσκευή .

    Θέλει και λίγο κα@λα..

    Μικέ, αυτή που γουστάρεις να βλέπεις να πάρεις.

    Τα άλλα περί "αθανάτων γιαπωνέζικων" και "κακών κινεζικών" ίσως να τα σκεφτείς σε 2 χρόνια όταν θα τελειώνει η εγγύηση.

    Υγ: χίλιες φορές καλύτερα να βλέπεις το κινέζικο μεν αλλά πολύ όμορφο δε Benelli , παρά πχ τον γιαπωνέζικο βιασμό οφθαλμών που ακούει στο όνομα versys650 πριν τι face-lift
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 24/05/2018 στις 21:30.

  11. #116
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το Ζ300 δεν μου κανει.. θελω ενα μηχανακι που στη πισω σελα να μπορει να κατσει το μεγαλυτερο ποσοστο ενος κωλου και οχι μονο η μιση του χωριστρα..



    παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση η ευκολια με την οποια μερικοι απαξιωνετε ενα μηχανακι που δεν εχετε καβαλησει μονο και μονο λογο της εδρας του βασικου μετοχου της εταιρειας του
    Δεν απαξιωνει κανεις το μηχανακι λογο εδρας του ιδιοκτητη, απλα ολοι θεωρουν κακη κινηση την ακριβη αγορα ενος μοτο που αντικειμενικα δεν καλυπτει τις αναγκες σου, κοστιζει τα διπλα χρηματα απο κατι που τις καλυπτει απολυτα, και η αξιοπιστια του ειναι αμφιβολη.

  12. #117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το Ζ300 δεν μου κανει.. θελω ενα μηχανακι που στη πισω σελα να μπορει να κατσει το μεγαλυτερο ποσοστο ενος κωλου και οχι μονο η μιση του χωριστρα..
    Μικέ, αν σου αρέσει ένα μηχανάκι,η σέλα του ΔΕΝ είναι λόγος για να μην το πάρεις.
    Με ,το πολύ, 100 ευρώ φτιάχνεις θρόνο

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Aν επιλεξεις μεταχειρισμενο 600 προσωπικα μου αφησε καλες εντυπωσεις το test ride του xj6 οταν εψαχνα value for money για την αδερφη μου.Κοιταξα er-6n...mt-03...και xj6...και το τελευταιο ηταν το καλυτερο απ ολα οσον αφορα κινητηρα,ποιοτητα κυλισης,μοτερ.Πολυ ευκολοδηγητο στην πολη,χαμηλη σελα(το εφτανε η αδερφη μου με 1,64),ροπη απο το μηδεν παρ ολο που ειναι τερακυλινδρο(σε ροπη και ηχο θυμιζει street triple).

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/13378947/


    τελικα ομως πηρε το παρεξηγημενο scarver650 Βεβαια το χαρηκα οταν πηγα supermarket και εβαλα τις σακουλες στο ντεποζιτο,το πιο γρηγορο σκουτερ

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος

    Τα άλλα περί "αθανάτων γιαπωνέζικων" και "κακών κινεζικών" ίσως να τα σκεφτείς σε 2 χρόνια όταν θα τελειώνει η εγγύηση.


    συμφωνω με ολα τα υπολοιπα αλλα εχω μια μικρη ενσταση για το παραπανω...

    ακομα και εγγυηση που εχουν τα καινουργια (και δεν παει μονο στα benelli αυτο) αν ειναι γενικα ζημιαρικα, ειναι φοβερο σπασιμο να επισκεπτεσαι συνεχως ενα συνεργειο με την καινουργια σου μοτοσυκλετα...
    οι λογοι πολλοι...
    οι μαστορες δεν το φτιαχνουν μπαμ...αρα σιγουρα θα χρειαστει να περιμενεις εκει...οποτε χασιμο χρονου...
    και αν ειναι κατι που δεν λυνεται αμεσα μπορει να εισαι χωρις οχημα μερες ή και εβδομαδες...

    και εχεις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μοτοσυκλετα...

    γρηγορα γρηγορα σκεφτομαι την περιπτωση του Γιαγια Αρκουδα... ποσο χρονο εχασε και ψυχικα αποθεματα για να βγαλει ακρη με το 'ρδελο το bmw το καινουργιο που πηρε...
    επισης βλεπω σε συνεργειο φιλου που σκανε τα 502, δυο-δυο.. (αυτο βγαινει και στιχακι)...

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    τελικα ομως πηρε το παρεξηγημενο scarver650
    Ώπα! Πάλι scarver;

    (την βλασφημία σου , μοιάζει σε ήχο με street triple, την προσπερνάω)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 01:34
  2. xt 600[το παλιο καλο] VS XT 660R
    από Firestorm στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2009, 18:43
  3. Fazer 600 "παλιο" η "καινουργιο" ????
    από jpag στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2008, 10:30
  4. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 23:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF