Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 120

Θέμα: Παλιο 600+ η μηπως ολοκαινουριο 300???

  1. #61
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.327
    παμε αλλη μια...
    το διλημα μου ΔΕΝ ειναι ΤΙ να παρω..
    ξαναλεω ΑΝ ολα πανε καλα το φθηνοπωρο θα παιζει ενα μπατζετ γυρω στα 2μισυ χιλιαρικα και ισως με λιγο ζορι 3 για να παρω ενα μεταχειρισμενο 600-650 10-15ετιας..
    το μπατζετ αυτο θα παραμεινει σταθερο και δεν θα αυξηθει αμα κανω υπομονη αλλον ενα χρονο..
    σε τι μηχανακια θα προσανατολιστω αν παιξει αυτη η περιπτωση το ξερω και το εχω αποφασισει ηδη οποτε δε χρειαζομαι βοηθεια στο τι να παρω...

    ΑΑΑΝ κανω την (οικονομικη) υπερβαση να βγαλω αλλα 2μιση χιλιαρικα δανειο αυτο θα ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για το benelli bn 302 και για κανενα απολυτως αλλο απο τη στιγμη που αυτο καλυπτει τις αναγκες μου σε οτι θελω να κανω.. το οτι ενα 300αρι με 38 αλογα που ταξιδευει μια χαρα με 140 δεν καλυπτει εσας δε σημαινει οτι δε καλυπτει κανεναν..
    ΔΕΝ προκειται να διαθεσω αυτα τα λεφτα για καλυτερο μεταχειρισμενο.. αν παω σε μεταχειρισμενο το μπατζετ θα ειναι αυτο που ανεφερα παραπανω και μονο αυτο!
    τωρα οσον αφορα τα παγια, με τα τελη κυκλοφοριας στα 22 ευρω (300 cc το δηλωνει στα specs η benelli) εναντι των 55 της 600αρας και την ασφαλεια πολυ λιγοτερη απο του 600 (ειχα και 600 και θυμαμαι τι πληρωνα) με συγχωρειτε αλλα δε νομιζω να ειναι τα ιδια... επισης οσον αφορα τη καταναλωση εκει ειμαι σιγουρος οτι παλι το benelli κερδιζει.. εδω κερδιζει το δικο μου που σχεδον σπασμενο στο ταξιδι εχει μεση 4-4,5 μαξ στα 100 δε θα κερδιζει το μπενελι που θα ειναι και πιο χαλαρο? τελος, το οτι βρεθηκε μια κινεζικη εταιρεια να αναστησει τη μπενελι δε σημαινει οτι ποιοτικα θα ειναι στα ταρταρα η οτι τα μηχανακια ειναι κινεζικα.. ολα τα τεστς το εκθειαζουν πως εισαστε σιγουροι ολοι οτι απο ποιοτητα και αξιοπιστια ειναι αστα να πανε? και τα ΚΤΜ τα πηραν ινδοι τι σημαινει αυτο? οτι ειναι ινδικα? δε νομιζω ο κινεζος να ρισκαρει να καταστρεψει τη φημη ενος ιστορικου ονοματος πανω στο οποιο επενδυσε.. το οτι το παπι χομακατσου χψυ110 που το συναρμολογουσε με σφυροκαλεμο και σελοτειπ ο λι μαν τσουν σε μια αποθηκη στα περιχωρα της τενγκσαν και το εδινε δωρο το αλεξπακ μαζι με μια τραπεζαρια ηταν για τον πεο καβαλα δε σημαινει κατ'αναγκη οτι ολοι οι κινεζοι κατασκευαστες ειναι ιδιοι... μην εισαστε απολυτοι και προκατειλημενοι...

    οποτε το ερωτημα που τειθεται ειναι γιατι μεταχειρισμενο 600-650 10-15ετιας και οχι ολοκαινουριο 300 με μια υπερβαση οικονομικα εφ'οσον καλυπτει τις απαιτησεις μου?

  2. #62
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    παμε αλλη μια...
    το διλημα μου ΔΕΝ ειναι ΤΙ να παρω..
    ξαναλεω ΑΝ ολα πανε καλα το φθηνοπωρο θα παιζει ενα μπατζετ γυρω στα 2μισυ χιλιαρικα και ισως με λιγο ζορι 3 για να παρω ενα μεταχειρισμενο 600-650 10-15ετιας..
    το μπατζετ αυτο θα παραμεινει σταθερο και δεν θα αυξηθει αμα κανω υπομονη αλλον ενα χρονο..
    σε τι μηχανακια θα προσανατολιστω αν παιξει αυτη η περιπτωση το ξερω και το εχω αποφασισει ηδη οποτε δε χρειαζομαι βοηθεια στο τι να παρω...

    ΑΑΑΝ κανω την (οικονομικη) υπερβαση να βγαλω αλλα 2μιση χιλιαρικα δανειο αυτο θα ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για το benelli bn 302 και για κανενα απολυτως αλλο απο τη στιγμη που αυτο καλυπτει τις αναγκες μου σε οτι θελω να κανω.. το οτι ενα 300αρι με 38 αλογα που ταξιδευει μια χαρα με 140 δεν καλυπτει εσας δε σημαινει οτι δε καλυπτει κανεναν..
    ΔΕΝ προκειται να διαθεσω αυτα τα λεφτα για καλυτερο μεταχειρισμενο.. αν παω σε μεταχειρισμενο το μπατζετ θα ειναι αυτο που ανεφερα παραπανω και μονο αυτο!
    τωρα οσον αφορα τα παγια, με τα τελη κυκλοφοριας στα 22 ευρω (300 cc το δηλωνει στα specs η benelli) εναντι των 55 της 600αρας και την ασφαλεια πολυ λιγοτερη απο του 600 (ειχα και 600 και θυμαμαι τι πληρωνα) με συγχωρειτε αλλα δε νομιζω να ειναι τα ιδια... επισης οσον αφορα τη καταναλωση εκει ειμαι σιγουρος οτι παλι το benelli κερδιζει.. εδω κερδιζει το δικο μου που σχεδον σπασμενο στο ταξιδι εχει μεση 4-4,5 μαξ στα 100 δε θα κερδιζει το μπενελι που θα ειναι και πιο χαλαρο? τελος, το οτι βρεθηκε μια κινεζικη εταιρεια να αναστησει τη μπενελι δε σημαινει οτι ποιοτικα θα ειναι στα ταρταρα η οτι τα μηχανακια ειναι κινεζικα.. ολα τα τεστς το εκθειαζουν πως εισαστε σιγουροι ολοι οτι απο ποιοτητα και αξιοπιστια ειναι αστα να πανε? και τα ΚΤΜ τα πηραν ινδοι τι σημαινει αυτο? οτι ειναι ινδικα? δε νομιζω ο κινεζος να ρισκαρει να καταστρεψει τη φημη ενος ιστορικου ονοματος πανω στο οποιο επενδυσε.. το οτι το παπι χομακατσου χψυ110 που το συναρμολογουσε με σφυροκαλεμο και σελοτειπ ο λι μαν τσουν σε μια αποθηκη στα περιχωρα της τενγκσαν και το εδινε δωρο το αλεξπακ μαζι με μια τραπεζαρια ηταν για τον πεο καβαλα δε σημαινει κατ'αναγκη οτι ολοι οι κινεζοι κατασκευαστες ειναι ιδιοι... μην εισαστε απολυτοι και προκατειλημενοι...

    οποτε το ερωτημα που τειθεται ειναι γιατι μεταχειρισμενο 600-650 10-15ετιας και οχι ολοκαινουριο 300 με μια υπερβαση οικονομικα εφ'οσον καλυπτει τις απαιτησεις μου?
    Συμφωνώ με όλα περί κινέζων κατασκευαστών. Αν θέλουν και τα specs τηρούν και παπάδες κάνουν.

    Για πες τι έχεις αποφασίσει για το 600άρι μεταχείρω να κάνουμε κι εμείς μια πιο στενή σύγκριση

    Αν ξέρεις αυτό που θα ψωνίσεις μτχ (δηλ. έχεις ήδη κάτι υπόψη σου και το γνωρίζεις το μηχανάκι) να πας προς τα εκεί γλιτώνοντας τα 2,5Κ δάνειο. Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος και θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όντας καλυπτόμενος από την εγγύηση ΣΥΝ το ότι θα είναι καινούριο και θα το καβαλήσεις πρώτος εσύ, θα το στρώσεις, θα το περιποιείσαι όπως εσύ ξέρεις κλπ. κλπ. κλπ. πας για το Benelli.

    Συν και πλην υπάρχουν και στα δύο, οπότε βασικά κοίτα τι θα ήθελες εσύ, τι θα σε έκανε περισσότερο χαρούμενο, αφού όπως καταλαβαίνω και τα δύο θα σε καλύψουν, και κάνε το πράξη. Μια ζωή την έχουμε
    Φύγαμε...

  3. #63
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Μεταχειρο ιαπωνα 500-600 και ασε τον κινεζο να δειξει πρωτα τι αξιζει απο αποψη αξιοπιστιας. Το οτι θα ειναι κουτα εμενα δεν μου λεει κατι.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αφου εχεις αποφασισει γιατι ρωτας;
    εγω βρεθηκα στη θεση σου πριν 11 χρονια
    θελοντας να μεινω αυστηρα στα 250 για δικους μου λογους αντικατεστησα ρημαδι 250 τελειωμενο με ολοκαινουριο 250
    η διαφορα ηταν οτι πηρα honda οχι benelli made in china και οτι δεν εκανα οικονομικη υπερβαση
    με λιγοτερα λεφτα επαιρνα τοτε xt600 αριστο απο χερι αλλα στο εξαμηνο θα μου το ειχαν κλεψει

  5. #65
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.327
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος

    Για πες τι έχεις αποφασίσει για το 600άρι μεταχείρω να κάνουμε κι εμείς μια πιο στενή σύγκριση
    cbf500 er-6 sv650 αλλα καλοβλεπω και το moto guzzi breva 750 αμα βρεθει κανενα σε αυτα τα λεφτα.. (ναι ειμαι μαζοχα το ξερω.. )

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αφου εχεις αποφασισει γιατι ρωτας;.....

    ....αλλα στο εξαμηνο θα μου το ειχαν κλεψει
    ΔΕΝ εχω αποφασισει ακομα γιατι δεν ξερω ποσο θα με ευνοησουν οι συνθηκες... τωρα για το δευτερο που λες ειναι κατι που απασχολει και εμενα οποτε θελω ενα μηχανακι που δεν αποτελει στοχο...

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Εγω ειχα καταλαβει λαθος την ερωτηση, συγγνωμη.

    Αν σκεφτεσαι το Benelli ως λυση για το piece of mind λοιπον, προσωπικα θα πηγαινα σε μτχ. Γιατι το piece of mind μπορει να ληξει μαζι με την εγγυηση κι εσυ να μεινεις να πληρωνεις δοσεις χωρις λογο. Αν μπεις λιγο σε forum για benelli απο περιεργεια θα δεις πως παρουσιαζονται αρκετα προβληματα. Εγω μια φορα μπηκα απο περιεργεια και μου εκανε πολυ κακη εντυπωση. Οπως ηδη αναφερθηκε ψαξου λιγο και με το προγραμμα συντηρησης του κινεζου, θα δεις πως θα εχεις κι εκει αυξημενο κοστος.

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Το er6n 09 ειναι απο τα πιο vfm και μοντερνα φθηνα μηχανακια

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Δεν μπορω να βοηθήσω στο «προβλημα» αλλά ειχα δει απο κοντά το μπενελλι στην αντιπροσωπεία (μπενελι/ζενονε) για σερβις με βγαλεμένο τεπόζιτο. Ποιοτικά μου άρεσε πάρα πολυ. Αρκετά προσεγμένο και φαινεται στιβαρό. Μεγαλα φρενα, χοντρες μπουκάλες, τακτοποιημένα καλωδια, ποιοτικό βαψιμο σε σκελετο και λοιπά μερη.
    Δεν ξερω τι θα επελεγα στη θεση σου αλλά μου άφησε παρα πολύ καλη εντύπωση.

    Το εχεις κανει καμια βολτα; Αν δεν κανω λαθος, υπαρχει διαθεσιμο για τεστ ραιντ.

    Τα περι προέλευσης κλπ εμενα δεν μου λενε κατι
    Αντιπρόσωπος υπάρχει, με πολύ καλό σερβις, εγγυηση εχει
    Ότι πουλάνε και οι υπόλοιποι δηλαδη, σε χαμηλότερη τιμή και με πολύ σοβαρο σερβις κατα την αποψη μου.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Με 2000 βρίσκεις άριστο ΚLE 500, δοκιμασμένο μηχανακι, γερό και πολυτάλαντο.

    Και παιρνει τους εκκεντροφόρους του gpz 500 για να γίνει κομματακι πιο γκαζερό.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Αφού είσαι τόσο στενά οικονομικά γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με δάνεια. Μετρητά για μεταχειρισμένο 600 και απολαμβάνεις το μηχανάκι σου χωρίς την έγνοια των δόσεων.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Αφού είσαι τόσο στενά οικονομικά γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με δάνεια. Μετρητά για μεταχειρισμένο 600 και απολαμβάνεις το μηχανάκι σου χωρίς την έγνοια των δόσεων.


    + σε αυτο...

    δεν υπαρχει λογος να βαλεις στο μυαλο σου μπελαδες...ειδικα για ενα καινουργιο, μικρο, κινεζικο μηχανακι...

    πας και παιρνεις με οσα εχει η τσεπη σου εναν μεταχειρισμενο ιαπωνα που θα τον ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερο και θα ξερεις και οτι θα εχει περασει και ολες τις "παιδικες" ασθενειες...
    η λυση του kle500 που εδωσε ο Κωστας ειναι επισης πολυ καλη...
    γενικα τα δικυλινδρα μεσαιου κυβισμου ειναι η ιδανικη κατασταση για σενα...

  12. #72
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Τείνω να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Και το er6 και το sv έιναι σούπερ επιλογή.
    Φύγαμε...

  13. #73
    Ένα ακόμα + στο μεταχειρισμένο 600ρι.
    Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι η πενταετία 2000-2005 έβγαλε καλά ποιοτικά χρηστικά μηχανάκια, μπορείς να βρεις πχ fzs 600 me 2000.
    Σίγουρα σε αυτή την επιλογή ίσως θα πρέπει να υπολογίσεις ένα υψηλότερο μέσο κόστος συντήρησης, αλλά σε σχέση με το δάνειο κερδισμένος θα βγεις.

  14. #74
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.327
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Με 2000 βρίσκεις άριστο ΚLE 500, δοκιμασμένο μηχανακι, γερό και πολυτάλαντο.

    Και παιρνει τους εκκεντροφόρους του gpz 500 για να γίνει κομματακι πιο γκαζερό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Αφού είσαι τόσο στενά οικονομικά γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με δάνεια. Μετρητά για μεταχειρισμένο 600 και απολαμβάνεις το μηχανάκι σου χωρίς την έγνοια των δόσεων.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    + σε αυτο...

    δεν υπαρχει λογος να βαλεις στο μυαλο σου μπελαδες...ειδικα για ενα καινουργιο, μικρο, κινεζικο μηχανακι...

    πας και παιρνεις με οσα εχει η τσεπη σου εναν μεταχειρισμενο ιαπωνα που θα τον ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερο και θα ξερεις και οτι θα εχει περασει και ολες τις "παιδικες" ασθενειες...
    η λυση του kle500 που εδωσε ο Κωστας ειναι επισης πολυ καλη...
    γενικα τα δικυλινδρα μεσαιου κυβισμου ειναι η ιδανικη κατασταση για σενα...
    δεν ειμαι τοσο στενα οικονομικα ωστε να μη μπορω να βαλω μια δοση 60 ευρω το μηνα για 3-4 χρονια.. μεχρι εκει ομως, αλλα απο την αλλη δε γουσταρω με τη καμια να δωσω και πανω απο 3 χιλιαρικα για μεταχειρισμενο μηχανακι που του εχει πιει αλλος το αιμα και δε μπορω να ξερω πως εχει χρησιμοποιηθει..και στα σχεδον 5 χιλιαρικα (2μιση-3 μετρητα και τα υπολοιπα δανειο) καινουρια που να καλυπτουν τις αναγκες μου αυτη τη στιγμη ειναι μονο τα 300αρια benelli bn και bmw g310r που και τα δυο ειναι "κινεζικα" οπως επιμενετε να λετε μερικοι (εμενα δε με χαλαει παντως) με το benelli να ειναι πολυ καλυτερο value for money απο τα δυο..

    το kle δε μου αρεσει σαν μηχανακι, το βρισκω πολυ αχαρο, ομως σιγουρα ειναι αξιοπρεπεστατο και γι αυτο θα προτιμουσα το er-5 που εχει το ιδιο μοτερ.. αλλα στο μπατζετ μου βρισκω αρκετα 6αρια που ειναι καμποσα κλικ καλυτερα.. 4 κυλινδρο ΔΕΝ θα ηθελα αλλα αν θα την εκανα αυτη τη παραχωρηση θα την εκανα μονο για το zr7..

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.460
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Με 2000 βρίσκεις άριστο ΚLE 500, δοκιμασμένο μηχανακι, γερό και πολυτάλαντο.

    Και παιρνει τους εκκεντροφόρους του gpz 500 για να γίνει κομματακι πιο γκαζερό.
    2000 για kle? βρε κωστα κωστα!!! 4700 εκανε καινουργιο το 2004.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 00:34
  2. xt 600[το παλιο καλο] VS XT 660R
    από Firestorm στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2009, 17:43
  3. Fazer 600 "παλιο" η "καινουργιο" ????
    από jpag στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2008, 09:30
  4. Nέο & Παλιό... υπάρχει περίπτωση να πάνε αντάμα....
    από code στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF