Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Σκέψεις αγοράς

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    3

    Σκέψεις αγοράς

    Γειά σας.
    Είμαι καινούργιος στο φόρουμ γιαυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη ή παραλήψεις
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω απο Ελλάδα μια Kawasaki Z750 του 2008 με 37.500χλμ αλλά δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας. Μίλησα με τον ιδιοκτήτη μου φάνηκε αρκετά οκ, το μηχανάκι δεν είχε ποτέ ατύχημα. Φορά εξάτμιση και κατα τα άλλα μηχανικά είναι stock.
    Λόγω του ότι όπως είπα δεν μένω Ελλάδα δεν μπορώ να το πάω σε μηχανικό και θα πάει ένας φίλος να το δεί απο κοντά και αν είναι ΟΚ να το αγοράσω. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ο φίλος δεν ασχολείται με μηχανάκια άρα θα το δεί απλά εξωτερικά. Υπάρχουν κάποια tips για να του δώσω να κοιτάξει ή να ελέγξει πριν το αγοράσω;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία τροποποίηση από SotirisAno; 21/05/2018 στις 03:19.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Θες να αγοράσεις ένα μηχανάκι, δεν μπορείς να το πας σε μηχανικό, οπότε θα στείλεις να το δει ένας άνθρωπος που δεν έχει την παραμικρή ιδέα από μηχανάκια. Μμμ οκ.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    σα να παρεις τα 3.5-4κ ευρω και να τα πεταξεις μεσα σε καδο σκουπιδιων.

    με αυτα τα κριτηρια το ρισκο της αγορας ειναι παρα πολυ μεγαλο. εγω δε θα το επαιρνα...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2018
    Μηνύματα
    3
    Σε ευχαριστώ για την ειρωνία Blitzer. Όπως είπα είμαι εξωτερικό. Έναν γνωστό έχω και αυτον θα στείλω. Και ο ίδιος να πήγαινα δεν θα άνοιγα μηχανή να την ελέγξω μιας και δεν έχω και την τεχνογνωσία.

  5. #5
    ♥ Αce of spades ♥
    Εγγραφή
    11/03/2018
    Μηνύματα
    95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SotirisAno Προβολή μηνύματος
    Γειά σας.
    Μίλησα με τον ιδιοκτήτη μου φάνηκε αρκετά οκ, το μηχανάκι δεν είχε ποτέ ατύχημα.
    Τι παει να πει, ο ιδιοκτητης σου φανηκε ο.κ??
    Μιλησες στο τηλ. η με skype και αξιολογησες απο μια επικοινωνια οτι ειναι ο.κ??
    Το δεν εχει ατυχημα πως το ξερεις?? Επειδη στο ειπε αυτος?

    Ελπιζω να μην κανεις χιουμορ.....

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SotirisAno Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την ειρωνία. Όπως είπα είμαι εξωτερικό. Έναν γνωστό έχω και αυτον θα στείλω. Και ο ίδιος να πήγαινα δεν θα άνοιγα μηχανή να την ελέγξω μιας και δεν έχω και την τεχνογνωσία.
    Παρακαλώ. Κανείς δε θα ανοίξει μοτέρ, κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι γίνεται εκεί μέσα. Αλλά ένας έμπειρος άνθρωπος θα καταλάβει αν έχει τρακάρει, αν έχει ταλαιπωρηθεί, αν είναι προσεγμένο γενικότερα, κι έτσι μπορείς να εξάγεις τα συμπεράσματά σου. Ένας άσχετος με τον χώρο δε θα δει τίποτα που θα σε βοηθήσει.

    Έτσι από περιέργεια, όμως... σε όλη την Ελλάδα έχεις έναν γνωστό;
    Life begins at 45°.

  7. #7

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Μόνο αν κάνει ένα κόπο ο φίλος σου και το πάει αυτός σε μηχανικό.90% θα σε γλυτώσει από πολλές φασαρίες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SotirisAno Προβολή μηνύματος
    Γειά σας.
    Είμαι καινούργιος στο φόρουμ γιαυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη ή παραλήψεις
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω απο Ελλάδα μια Kawasaki Z750 του 2008 με 37.500χλμ αλλά δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας. Μίλησα με τον ιδιοκτήτη μου φάνηκε αρκετά οκ, το μηχανάκι δεν είχε ποτέ ατύχημα. Φορά εξάτμιση και κατα τα άλλα μηχανικά είναι stock.
    Λόγω του ότι όπως είπα δεν μένω Ελλάδα δεν μπορώ να το πάω σε μηχανικό και θα πάει ένας φίλος να το δεί απο κοντά και αν είναι ΟΚ να το αγοράσω. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ο φίλος δεν ασχολείται με μηχανάκια άρα θα το δεί απλά εξωτερικά. Υπάρχουν κάποια tips για να του δώσω να κοιτάξει ή να ελέγξει πριν το αγοράσω;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και θες να φέρεις και το μηχανάκι απο Ελλάδα πρόσεχε με τις προδιαγραφές των ρύπων γιατι νομίζω οτι για ευρωπαικη ένωση θέλεις κλάση euro4.
    Oσον αφορά τον έλεγχο της μηχανής πες το φιλαράκι σου να παει στο σημείο συνάντησης με κάποιον μηχανικό.Θα του δώσεις και 50 ευρώ ε κλαιν μπροστά τα 4000 που θα σκάσεις.

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Γιατί δε αγοράζεις μοτοσυκλέτα από εκεί που βρίσκεσαι; Ίσως εκεί έχεις περισσότερες επιλογές και καλύτερες τιμές. Εκτός αν επιθυμείς ελληνικές πινακίδες

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SotirisAno Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω απο Ελλάδα μια Kawasaki Z750 του 2008 με 37.500χλμ αλλά δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας.
    Ωχ, ο Wilson γράφτηκε στο moto.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    37500 δεν ειναι πολλά απλά να θυμάσαι ότι τα 30000 γίνανε με πρώτη σπιναρωντας

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Πες το φιλο σου να πανε σε ενα συνεργειο. Δωστε 20ευρω στον μαστορα να το δει και να σου πει απευθείας τηλεφωνικα αν αξιζει.

  14. #14
    εχει και εταιρείες που αναλαμβάνουν τον έλεγχο επιτόπου και σου στέλνουν την αναφορά. Ψάξου λίγο.
    The R is for Respect.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    ή επειδη ο φίλος σου μαλλον δεν οδηγεί για να το Παρί σε μηχανικό , δώστε ενα €50 σε καποιον μηχανικό να παει να το δει εκει που βρίσκεται το μηχανάκι ....ή έστω ας το Παρί αυτος που το εχει εκει που θα του υποδείξεις εσυ !!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2007, 23:37
  2. Σκέψεις μιας στιγμής αυτοκριτικής 1 (Δεν αφορα την μοτοσυκλέτα)
    από brainwork στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 13:06
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 16:06
  4. Καποιες σκεψεις που εχω ξαναγραψει
    από PALADIN στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 13:24
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2004, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF