Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 118

Θέμα: Honda CRF 450L 2019

  1. #91
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billys2T Προβολή μηνύματος
    Αντε παλι τα ιδια χαχαχαχαχ

    Είναι μακριά ο Σεπτέμβρης (που θα παρουσιαστει επίσημα) κάτι πρέπει να κάνουμε μέχρι τότε


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Επιμενω....στα λιγα και αθανατα αλογακια
    +25




    επιπλέον άλογα θέλουμε

    Έχει γραφτεί ξανά και συμφωνώ,και με 25 (και καλη ροπή και στήσιμο) κάνεις παιχνίδι στο χώμα αλλά 1. η ιδιοσυγκρασία μας δεν μας επιτρέπει να λέμε ότι έχουμε 450 με 25 άλογα 2. οι οδηγικές μας ικανότητες (τουλάχιστον αντίστοιχες με του Peterhansel οι παλιοί και του Jarvis οι νεοτεροι ) είναι πολύ πάνω από πολλά 'αργά' και 'αδύναμα' dualsport

    Από την άλλη όμως συμφωνώ και με αυτούς που θέλουν τουλάχιστον 40 άλογα γιατί όντως τα χρειάζονται και μπορούν να τα αξιοποιήσουν.

    Ας κάνουμε λίγο υπομονή (να μαζέψουμε και τα 10.000 ) και σε λίγο καιρό θα ξέρουμε τι και πως.Ίσως τελικά να καλυφτούν και αυτοί που δεν έχουν θέμα με τα 25 αλλά και αυτοί που θέλουν 40.

  2. #92
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billys2T Προβολή μηνύματος
    Αντε παλι τα ιδια χαχαχαχαχ


    Big στην εικονα σου ξεφυγε κατι ΣΟΣ. κατω κατω λεει tuning kit.in preparation.... τι αλλο να πουν????
    Αυτο εχει και αλλη αναγνωση, οτι το tune up kit θα το παει απο τα 40+ του L στα 50+ του R
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    εγω θέλω τα κυβικα και τα επιπλεον αλογα για το δρομο. βεβαια με τετοια διαστηματα συντηρησης αρχιζω και το αποριπτω. βασικα δεν καταλαβαινω γιατι τοσο κοντινα σερβις αν τελικα βγαζει περιξ των 35ιππων. λαδάκια αντε καθε 1500 να το καταλαβω.

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Δηλαδή, θα δώσει κάποιος 10+ χιλ.€, για να πάρει εκδρομικό ονοφφ 450 ;

    Γιατί να μην πάρει εξαρχής ένα KLX250 καινουργές, το οποίο θα βγάζει τα ίδια άλογα, με λιγότερη ροπή και τα 2/5 της τιμής;
    Τόσο ακριβή είναι η έξτρα ροπή του Honda;
    Τελευταία τροποποίηση από lykourgi; 26/06/2018 στις 17:10. Αιτία: Παρανόηση σχετικα με την συντήρηση.

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    12 συμπιεση και 46αρα πεταλουδα είναι για 40 αλογα τουλαχιστον, εκτος αν το 25 άλογα αφορα αυστραλίες καλιφορνιες, κλπ.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή, θα δώσει κάποιος 10+ χιλ.€, για να πάρει εκδρομικό ονοφφ 450 με 25hp και μετά θα πρέπει να του κάνει ανακατασκευή κινητήρα στα 32.000χλμ;
    Του "εκδρομικού";
    Καλά αυτό το "εκδρομικό" και το "καθημερινό" πάνω στη βάση του crf μάλλον στα ανέκδοτα πρέπει να το βάλουμε
    και νομίζω ότι εκεί είναι η συζήτηση και όχι στα άλογα και στις επιδόσεις.
    Δηλαδή πόσα χιλιόμετρα θα είναι η "εκδρομή" πάνω σε αυτή τη σέλα με αυτό το πλαίσιο με αυτές τις αναρτήσεις,
    και πόσο "χαλαρά" μπορεί να κινηθεί αυτό το μηχανάκι σε δασικούς δρόμους ή σε άσφαλτο με καθημερινούς οδηγούς
    που κάνουν την πλάκα τους ή πάνε στη δουλειά

  7. #97
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Ενα 450 μπορει να βγαζει ιδια αλογα με ενα 250 αλλα το 250 τα βγαζει με πιο φτωχη ρυθμιση σε ψηλες στροφες
    Ο μεγαλος κινητηρας μπορει να βγαλει μεγαλυτερη τελικη με την ιδια ιπποδυναμη καλυτερο τραβηγμα στις ανηφοριες κτλ
    Θα ειναι αρκετα καλυτερο απο το 250 και με μακροζωια

  8. #98
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή πόσα χιλιόμετρα θα είναι η "εκδρομή" πάνω σε αυτή τη σέλα με αυτό το πλαίσιο με αυτές τις αναρτήσεις,
    και πόσο "χαλαρά" μπορεί να κινηθεί αυτό το μηχανάκι σε δασικούς δρόμους ή σε άσφαλτο με καθημερινούς οδηγούς
    Εξαρταται ποσο προπονημενος ειναι ο πωπος σου.
    Σκεψου οτι εβγαλα ημερησιο 1050 χλμ,τα 800 σε βροχη καρεκλες στην υπεροχη,αναπαυτικη σελλα του 690
    Κατι αντιστοιχο σε ανεση αναμενεται το 450.
    Δεν ειπαμε οτι θα ειναι ενα απλο καθημερινο μηχανακι,αλλα μια καλη βαση για travel enduro.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Καλά αυτό το "εκδρομικό" και το "καθημερινό" πάνω στη βάση του crf μάλλον στα ανέκδοτα πρέπει να το βάλουμε
    και νομίζω ότι εκεί είναι η συζήτηση και όχι στα άλογα και στις επιδόσεις.
    Δηλαδή πόσα χιλιόμετρα θα είναι η "εκδρομή" πάνω σε αυτή τη σέλα με αυτό το πλαίσιο με αυτές τις αναρτήσεις,
    και πόσο "χαλαρά" μπορεί να κινηθεί αυτό το μηχανάκι σε δασικούς δρόμους ή σε άσφαλτο με καθημερινούς οδηγούς
    που κάνουν την πλάκα τους ή πάνε στη δουλειά
    Ε, αυτό εννοώ. Υπάρχει μεγάλη αντίφαση. Πρόκειται για ημικαθαρόαιμο, με ιπποδύναμη 'παπιού'.
    Και δεν καταλαβαίνω την λογική "δεν χρειάζονται τα άλογα" και " ποιός τα αξιοποιεί;". Μια χαρά χρειάζονται, ειδικά σε ονοφφ. Δεν προορίζεται μόνο για μονοπάτι.
    Οκ, αν αντί για 45, είχε 35-38, πάει στο διάολο.
    Αλλα 25;

    Κάτι δεν 'κολλάει'.
    Τελευταία τροποποίηση από lykourgi; 26/06/2018 στις 17:11. Αιτία: Παρανόηση σχετικά μετην συντήρηση.

  10. #100
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Ε, αυτό εννοώ. Υπάρχει μεγάλη αντίφαση. Πρόκειται για ημικαθαρόαιμο, με ιπποδύναμη 'παπιού'.
    Και δεν καταλαβαίνω την λογική "δεν χρειάζονται τα άλογα" και " ποιός τα αξιοποιεί;". Μια χαρά χρειάζονται, ειδικά σε ονοφφ. Δεν προορίζεται μόνο για μονοπάτι.
    Οκ, αν αντί για 45, είχε 35-38, πάει στο διάολο.
    Αλλα 25;




    Ναι καλύτερο, με τι διαφορα τιμης όμως;
    Και ποιά μακροζωία; 32.000χλμ;

    Κάτι δεν 'κολλάει'.
    Το μονο που δε κολλαει ειναι που δεν καταλαβαινεις πως σε αυτο το συμπαν δεν υπαρχει συγχρονο μοτερ 450 κυβικα που να βγαζει 25 αλογα και να θελει ανακατασκευη στα 32000κμ
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Τροποποίησα τα παραπανω μυνήματά μου (Νο 94 & 99), διότι απο λάθος είχα εκλάβει τα διαστήματα σέρβις ως διαστήματα rebuild κινητήρα.

    DrBig, ευχαριστώ για την επισήμανση.


    Βέβαια εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τους 25hp. Ελπίζω να είναι και αυτό λάθος.

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Τροποποίησα τα παραπανω μυνήματά μου (Νο 94 & 99), διότι απο λάθος είχα εκλάβει τα διαστήματα σέρβις ως διαστήματα rebuild κινητήρα.

    DrBig, ευχαριστώ για την επισήμανση.


    Βέβαια εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τους 25hp. Ελπίζω να είναι και αυτό λάθος.
    τελικά κάθε ποτε θέλει rebuild? πιστονι-ελατηρια φαντάζομαι στις 20κ?

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Δεν γνωρίζω. Στο λινκ του bikeit (ποστ Νο5) γράφει για σέρβις.

  14. #104
    Τα manual έχουν συνήθως την απόλυτη χρήση (αγωνιστική συνήθως, ενώ η ΚΤΜ δίνει και χομπι που δίνει κυρίω ελέγχους) και σε αυτή προσαρμοσμένη τη συντήρηση. Όταν λέει rebuilt τι εννοεί ο ποιητής? Αν εννοεί ενα πιστόνι καλά είμαστε αναλογικά με τα 25 ή 35 άλογα, αλλά δε νομίζω... Κι αν κρίνω από τις πληροφορίες που πρώτη φορά αντιμετωπίζουμε τέτοιο φαινόμενο παραπληροφόρησης από την ίδια τη εταιρεία το 32.000 ανακατασκευή είναι αόριστο και άσκοπο...

    Επίσης κάτι ακόμα... κάνετε σερβις βάση manual ή βάση της χρήσης που κάνετε? εγώ στο crf450X μου πάντως το πρώτο πιστόνι το άλλαξα στις 17.000 χλμ (περίπου 400 ώρες) και στις 30.000 ξανά άλλαξα μαζί με τις 2 βαλβίδες εξαγωγής (οι εισαγωγής είναι ακόμα στα όρια)... Είναι βέβαια το δεύτερο μηχανάκι που έχω για πιο μακρινές διαδρομές και πιο χαλαρές (για τα σκληρά τώρα έχω δίχρονο) αλλα σε καμία περίπτωση δε το χαιδεύω... Ενώ στο drz που τότε ήταν το μοναδικό μου και τα έκανα όλα με αυτό άλλαζα πιστόνι κάπου στις 200 ώρες.

    Το συμπέρασμα το δικό μου είναι ότι όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω ο σεπτέμβρης είναι μακριά και κουβέντα να γίνεται....

    Όσων αφορά τα εκδρομικά, όλα τα μηχανάκια προσαρμόζονται άνετα, άλλη σέλα (σίγουρα θα είναι πιο ανατομική από του R) και μαλακό σετάρισμα στις αναρτήσεις (επίσης) και με τη γλυκάδα των κινητήρων αυτών μαζεύεις τα χιλιόμετρα με το κουτάλι...
    Πρόσεχε τον εαυτό, μη περιμένεις από τους άλλους να το κάνουν...

  15. #105
    Νεότερα λοιπόν. Το 19 θα μας έρθει το crf450l κ το επιτέλους ανανεωμενο Χ κι επιτέλους ψεκαστικά. Έτσι κλείνει η honda την σειρά με τα χωματινα της με crfR crfRX crfX crfL από το μοτοκρός στο πολιτικό ως απάντηση σε κάθε ανάγκη. Υποθετικά λοιπόν εφόσον έβγαλε το RX ένα αμιγώς αγωνιστικό μηχανάκι αφήνει το Χ όπως ήταν πιο χαλαρό για χομπίστες εντουραδες κ το L να πατάει χώμα μόνο αν χρειάζεται. Διάβαζα σε ξένα φόρουμ ότι τα promo video στα μοντέλα είναι αστεία παρουσιάζοντας πχ το ΚΤΜ 990 να κάνει 5 μέτρα άλματα κ να σκαρφαλώνει το θεό του αλλά η αλήθεια είναι ότι για να γυριστεί το πλάνο ο επαγγελματίας οδηγός έκανε καμία 28 προσπάθειες ενώ ένας κοινός οδηγός σαν εμάς θα κλάψει το πανάκριβο κουστούμι με το που θα φτάσει στην πρώτη χωμάτινη στροφή. Κάτι αντίστοιχο κ το L αλλά ένταξη όχι σε τέτοιο επίπεδο. Πάντως όπως διαβάζω δεν είναι προορισμένο για εντούρο αλλά για ταξιδιωτικό dualsport. Σίγουρα κάποιοι θα τα λιώσουν όπως ακόμα λιώνουν τα βουνά τα αθάνατα dt200

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF