Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: CBR 650 F '18 1000km

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702

    CBR 650 F '18 1000km

    Μετά από 1000 χλμ πάνω στο CBR 650 F του '18 και έχοντας κάνει μόλις το πρώτο σέρβις ήθελα να γράψω κάποιες γενικές εντυπώσεις.

    - Πρώτο σέρβις μόνο λάδια κ φίλτρο δεν αλλάζουν? 156ε στην χόντα .. μου φάνηκαν πολλά.
    - Έχει μια ελαφριά δόνηση ο κινητήρας γύρω στις 5 με 6 χιλ στροφές. Όχι τίποτα τραγικό, αλλά είναι σπαστικό γιατι σε εκείνες ακριβώς τις στροφές οδηγώ το μεγαλύτερο διάστημα. Γίνεται αισθητό και στα χέρια κ στην σέλα. Λένε οτι στρώνει μετά το πρώτο σέρβις με τον καιρό. Μακάρι.
    - Δεν έχει χώρο μπροστά να βάλω στερέωμα για κινητό. Το x-grip stem mount το έχω αποκλείσει, διάβασα οτι προκαλεί σκουριές γιατί πρέπει να αφαιρέσεις την τάπα.
    - Αν κ δεν γλίστρησα πουθενά, τα μαμά λάστιχα δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη.
    - Η εξάτμιση παραμένει σιωπηλή. Οι τιμές για άφτερ που είδα ξεκινάνε απο 5 με 6 κατοστάρικα, πρέπει να αλλαχτεί μαζί με το χταπόδι.
    - Η μαμά ζελατίνα είναι κοντή κ κουραστική. Απο τον θώρακα κ πάνω αισθάνομαι οτι οδηγώ naked. (1,79 ύψος)
    - Με τους καθρέπτες δεν βλέπω κ πολλά, εκτός εαν μαζέψω τους αγκώνες.

    + Τα φρένα ήταν μόνο στην αρχή αδύναμα. Τώρα που έστρωσαν είναι πολύ καλά.
    + Εντυπωσιακή ροπή απο χαμηλά. Με 6η ταχύτητα στα 50 χλμ/ω ανοίγεις κ πάει μια χαρά. Πρώτη φορά το νιώθω.
    + Δεν σκορτσάρει, ποτέ κ πουθενά.
    + Τα led φώτα πορείας είναι έρωτας. Θα έπρεπε όλα τα οχήματα να εξοπλιστούν με αυτά στην εποχή μας.
    + Χαμηλή κατανάλωση. Δεν μέτρησα, αλλά ξεχνάω να βάλω βενζίνη.

  2. #2

  3. #3

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Πολυ όμορφο! Σχετικα με το μπαζινκ θα πρεπει να βρεις το σημείο και να ταμποναρεις. Η με 157ευρω που εδωσες βαλτους να το κάνουν.
    Ρωτα τους τι εργασιες εκαναν ειναι υπερβολικά πολλα λεφτα για λαδια/φιλτρο.

  5. #5
    Πολύ όμορφο μηχανάκι!!
    Καλοταξιδο!


    Λίγο υπερβολικά δεν είναι τα λεφτά για πρώτο σέρβις; Πόσο λάδι παίρνει;

    Ξέρω , η εξάτμιση "αγριευει" την μηχανή (και τους γείτονες) αλλά ,κατά την γνώμη μου, αν θες να δώσεις λεφτά για την πρώτη σου αναβάθμιση ,δωστα στις αναρτήσεις. Θα αναβαθμιστούν ταυτόχρονα πολλά σημαντικά πράγματα στην μηχανή όπως σταθερότητα, στρίψιμο, κράτημα, φρενάρισμα κλπ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Μετά από 1000 χλμ πάνω στο CBR 650 F του '18 και έχοντας κάνει μόλις το πρώτο σέρβις ήθελα να γράψω κάποιες γενικές εντυπώσεις.

    - Πρώτο σέρβις μόνο λάδια κ φίλτρο δεν αλλάζουν? 156ε στην χόντα .. μου φάνηκαν πολλά.
    - Έχει μια ελαφριά δόνηση ο κινητήρας γύρω στις 5 με 6 χιλ στροφές. Όχι τίποτα τραγικό, αλλά είναι σπαστικό γιατι σε εκείνες ακριβώς τις στροφές οδηγώ το μεγαλύτερο διάστημα. Γίνεται αισθητό και στα χέρια κ στην σέλα. Λένε οτι στρώνει μετά το πρώτο σέρβις με τον καιρό. Μακάρι.
    - Δεν έχει χώρο μπροστά να βάλω στερέωμα για κινητό. Το x-grip stem mount το έχω αποκλείσει, διάβασα οτι προκαλεί σκουριές γιατί πρέπει να αφαιρέσεις την τάπα.
    - Αν κ δεν γλίστρησα πουθενά, τα μαμά λάστιχα δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη.
    - Η εξάτμιση παραμένει σιωπηλή. Οι τιμές για άφτερ που είδα ξεκινάνε απο 5 με 6 κατοστάρικα, πρέπει να αλλαχτεί μαζί με το χταπόδι.
    - Η μαμά ζελατίνα είναι κοντή κ κουραστική. Απο τον θώρακα κ πάνω αισθάνομαι οτι οδηγώ naked. (1,79 ύψος)
    - Με τους καθρέπτες δεν βλέπω κ πολλά, εκτός εαν μαζέψω τους αγκώνες.

    + Τα φρένα ήταν μόνο στην αρχή αδύναμα. Τώρα που έστρωσαν είναι πολύ καλά.
    + Εντυπωσιακή ροπή απο χαμηλά. Με 6η ταχύτητα στα 50 χλμ/ω ανοίγεις κ πάει μια χαρά. Πρώτη φορά το νιώθω.
    + Δεν σκορτσάρει, ποτέ κ πουθενά.
    + Τα led φώτα πορείας είναι έρωτας. Θα έπρεπε όλα τα οχήματα να εξοπλιστούν με αυτά στην εποχή μας.
    + Χαμηλή κατανάλωση. Δεν μέτρησα, αλλά ξεχνάω να βάλω βενζίνη.
    Kαλορίζικο φίλε είναι πραγματικά πολύ όμορφο!

    -156 ευρω?Κλοπή!Τι διάολο έκαναν γενικό σέρβις?
    -Δε νομίζω οτι στρώνει ετσι απλά η δόνηση...
    -δες τις βάσεις ram mount
    -σαφέστατα ειναι χάλια τα μαμά λάστιχα,τα αλλάζεις με την 1η ευκαιρία ή πηγαίνεις πολυ προσεκτικά μέχρι να λιώσουν.
    -πετάξου μια βόλτα στον racetech
    -xρειάζεται όντως aftermarket,και το προηγουμενο δεν ειχε καλή προστασία με τη μαμα
    -ετσι ειναι τα σκυφτά.

    +πάτησαν τα τακάκια για αυτο
    +Για αυτό το λόγο το άλλαξαν και βγάζει λιγότερα άλογα απο το προηγούμενο.Πιο εκμεταλλεύσιμο τωρα.
    +Λογικό!
    +Δεν είναι όλα τα led δυνατά(πχ στα τελευταία NC750)
    +Και το προηγούμενο με χαλαρούς ρυθμούς είναι πολύ οικονομικό πόσο μάλλον αυτο!

    Λίώστο στα km!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Το μηχανάκι αυτό δεν έρχεται Ελλάδα. Κάπου αλλού βρίσκεται ο Deus που μάλλον τα service θα βαράνε λίγο παραπάνω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφο μηχανάκι!!
    Καλοταξιδο!


    Λίγο υπερβολικά δεν είναι τα λεφτά για πρώτο σέρβις; Πόσο λάδι παίρνει;

    Ξέρω , η εξάτμιση "αγριευει" την μηχανή (και τους γείτονες) αλλά ,κατά την γνώμη μου, αν θες να δώσεις λεφτά για την πρώτη σου αναβάθμιση ,δωστα στις αναρτήσεις. Θα αναβαθμιστούν ταυτόχρονα πολλά σημαντικά πράγματα στην μηχανή όπως σταθερότητα, στρίψιμο, κράτημα, φρενάρισμα κλπ
    Προς το παρόν είμαι υπερευχαριστημένος με τις αναρτήσεις .. ειδικά στο μπροστινό έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Ισχύει οτι αγριεύει η εξατμιση, αλλα το βλέπω κ σαν παράγοντα ασφαλείας. Πολλές φορές οι οδηγοί χαζεύουν στα κινητά κτλ κ δεν σε βλέπουν, οποτε τουλαχιστον να σε ακουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι αυτό δεν έρχεται Ελλάδα. Κάπου αλλού βρίσκεται ο Deus που μάλλον τα service θα βαράνε λίγο παραπάνω.
    Ισχύει, το είχα γράψει κ σε αλλο post που ήμουν ανάμεσα σε αυτο και στο kawasaki ninja 650, αλλα τελικά επέλεξα το honda. Γερμανία είμαι εδώ κ κάτι χρόνια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλορίζικο το κορίτσι, εύχομαι πολλές κ ασφαλείς βόλτες.
    Εδώ το φέρνουν και στην Ελλάδα κατόπιν παραγγελίας μέσα σε 2 βδομάδες.Έχω την εντύπωση πως το είχα πετύχει στην Ε.Ο. προ μηνών αλλά δε θυμάμαι αν είχε ελληνικές πινακίδες.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο το κορίτσι, εύχομαι πολλές κ ασφαλείς βόλτες.
    Εδώ το φέρνουν και στην Ελλάδα κατόπιν παραγγελίας μέσα σε 2 βδομάδες.Έχω την εντύπωση πως το είχα πετύχει στην Ε.Ο. προ μηνών αλλά δε θυμάμαι αν είχε ελληνικές πινακίδες.
    10.300e !?
    8.500e το πήρα στην αντιπροσωπεία εδώ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Έχεις χάσει επεισόδια εκεί στην ξενιτιά, εδώ είμαστε μπρούκληδες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Τελικά το x-grip το στερέωσα στην βίδα του αριστερού clip-on
    https://photos.app.goo.gl/HPV891Tjd4A9wQXN2
    https://photos.app.goo.gl/jiZTpEsKTcGBoL0X2
    https://photos.app.goo.gl/CI8CDecU6bN25Z5N2

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Ισχύει, το είχα γράψει κ σε αλλο post που ήμουν ανάμεσα σε αυτο και στο kawasaki ninja 650, αλλα τελικά επέλεξα το honda. Γερμανία είμαι εδώ κ κάτι χρόνια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    Μετά από 1000 χλμ πάνω στο CBR 650 F του '18 και έχοντας κάνει μόλις το πρώτο σέρβις ήθελα να γράψω κάποιες γενικές εντυπώσεις.

    - Πρώτο σέρβις μόνο λάδια κ φίλτρο δεν αλλάζουν? 156ε στην χόντα .. μου φάνηκαν πολλά.
    ....
    Ε σε κάποιες χώρες χρεώνουν τα πάντα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. CBR 650F vs Ninja 650
    από DeusEx στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2018, 14:53
  2. cbr 125 για fmx 650
    από gkwsto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 02:32
  3. Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 08:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF