Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Η ένδειξη θερμοκρασίας ανάβει που και που για κανα δευτερόλεπτο και μετά σβήνει.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2018
    Μηνύματα
    1

    Η ένδειξη θερμοκρασίας ανάβει που και που για κανα δευτερόλεπτο και μετά σβήνει.

    Παιδιά καλησπέρα,

    Μετά από αρκετό κόπο και χρόνο κατάφερα να κάνω τη μετάβαση από το φιλότιμο παπί (Honda Wave) σε μια cruiser που πάντα ήθελα (Honda Magna 750).
    Έχω πολύ μικρή εμπειρία από μεγάλες μηχανές και όσες είχα οδηγήσει μέχρι στιγμής ήταν σχετικά νεας τεχνολογία.
    Η μηχανή στο δρόμο πηγαίνει μια χαρά αλλά έχω παρατηρήσει οτι λίγο μετά το ξεκίνημα και που και που αν πέσω σε καμια λακουβίτσα ή σε τραντάγματα η λυχνία που προειδοποιεί για τη θερμοκρασία του κινητήρα ανάβει για μισό με ένα δευετρόλεπτο και μετά σβήνει.

    Η μηχανή ήταν σε ακινησία για 8 χρόνια και πέρα από αυτό το θέμα δείχνει να πηγαίνει μια χαρά (την οδηγάω περίπου δύο βδομάδες έχοντας κάνει περίπου 300χλμ).

    Πρέπει να ανησυχώ ?

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Το πιο πιθανό, όπως θα υποψιάζεσαι και από μόνος σου, είναι ότι κάποια ηλεκτρική επαφή, κουνιέται με το τράνταγμα και σου κάνει μια προσωρινή λάθος ένδειξη.

    Βρες τον αισθητήρα θερμοκρασίας, στην φούσκα που ξεκινάει ο σωλήνας που πάει το νερό ΠΡΟΣ στο ψυγείο, δλδ τον ΠΑΝΩ σωλήνα, και τσέκαρε την επαφή με το καλώδιο που πιάνει πάνω του. Ξύσε αν δεις και έχει σκουριά, και σφιξε λίγο το μεταλό του φις, να πιάνει σφιχτά στην επαφή με τον αισθητήρα.

    Παίζει επίσης να συμβαίνει κάτι ανάλογο και στο ίδιο το φις των οργάνων.

    Τσέκαρε αυτά για αρχή, και βλέπουμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Μήπως είναι η ένδειξη πίεσης λαδιού? Αν έχω δίκιο τσέκαρε στάθμη αλλιώς ότι είπε ο απο πανω τσέκαρε ακροδέκτες και καλωδίωση

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2008, 14:43
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 14:56
  3. Δέλεαρ και που είναι- για της Δευτέρες
    από afrotwin στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 12:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF