Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρώτη μηχανή (Benelli bn251 vs Daytona r250)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2018
    Μηνύματα
    2

    Πρώτη μηχανή (Benelli bn251 vs Daytona r250)

    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέος στο forum και στον τομέα των μηχανών (τώρα βγάζω δίπλωμα κιόλας).
    Ενδιαφέρομαι για την αγορά νέας μηχανής και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το θέμα.
    Έχω εντοπίσει 2 μηχανές σαν επικρατέστερες επιλογές (Daytona R250 και Benelli BN251).
    Αρχικά θέλω γνώμες για ποια από τις δύο προτείνετε σαν 1η μηχανή ever και κατά 2ον αν αξίζει να πάρω καινούργια μηχανή με αυτά τα χρήματα ή να κοιτάξω σε κάτι πιο επώνυμο και μεταχειρισμένο.

    Αν έχετε να προτείνετε και καμία άλλη μηχανή σε αυτά τα χρήματα περίπου, εννοείται καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις.

    Η χρήση που θέλω είναι άνεση μέσα στην πόλη (Βόλο είμαι) και στις ευρύτερες περιοχές της και κανένα ταξιδάκι σε κοντινές αποστάσεις (πχ Λάρισα)



    Υ.Γ αν κάποιος γνωρίζει διαφορά από το ελαιόψυκτο σύστημα ψύξης (βλέπε daytona) με το κλασσικό υγρόψυκτο please ας το εξηγήσει και αυτό.

    Σόρρυ για το μεγάλο post, αλλά προσπάθησα να γράψω τις απορίες μου με τη μία και όχι να σπαμμάρω στα σχόλια κάθε φορά με νέες απορίες.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Είναι μικρά τα κυβικά δεν αξίζει να πάρεις καινούργιο μηχανάκι που θα κρατήσεις 2-3 χρόνια το πολύ. Καλύτερα δες για κανένα ninja 250, με 2500€ παίρνεις σε υπεράριστη κατάσταση, δοκιμασμένος κινητήρας, καλά περιφερειακά, πολύ πιο όμορφο απο τα 2 που κοιτάζεις.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Guitarbill13 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέος στο forum και στον τομέα των μηχανών (τώρα βγάζω δίπλωμα κιόλας).
    Ενδιαφέρομαι για την αγορά νέας μηχανής και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το θέμα.
    Έχω εντοπίσει 2 μηχανές σαν επικρατέστερες επιλογές (Daytona R250 και Benelli BN251).
    Αρχικά θέλω γνώμες για ποια από τις δύο προτείνετε σαν 1η μηχανή ever και κατά 2ον αν αξίζει να πάρω καινούργια μηχανή με αυτά τα χρήματα ή να κοιτάξω σε κάτι πιο επώνυμο και μεταχειρισμένο.

    Αν έχετε να προτείνετε και καμία άλλη μηχανή σε αυτά τα χρήματα περίπου, εννοείται καλοδεχούμενες όλες οι προτάσεις.

    Η χρήση που θέλω είναι άνεση μέσα στην πόλη (Βόλο είμαι) και στις ευρύτερες περιοχές της και κανένα ταξιδάκι σε κοντινές αποστάσεις (πχ Λάρισα)



    Υ.Γ αν κάποιος γνωρίζει διαφορά από το ελαιόψυκτο σύστημα ψύξης (βλέπε daytona) με το κλασσικό υγρόψυκτο please ας το εξηγήσει και αυτό.

    Σόρρυ για το μεγάλο post, αλλά προσπάθησα να γράψω τις απορίες μου με τη μία και όχι να σπαμμάρω στα σχόλια κάθε φορά με νέες απορίες.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Καλώς ήρθες!

    Βγάζεις δίπλωμα Α2 ;

    Μεταξύ των δύο που λες , ποιο σου αρέσει εσένα πιο πολύ;
    Στα χαρτιά τα ίδια πάνω κάτω δείχνουν.
    Για να την δουλειά που τα θες, και τα δύο κάνουν.

    Επίσης ,μιας και είσαι στον Βόλο, ποια από τις δύο έχει εκεί αντιπροσωπεία;

    Στα μεταχειρισμένα τώρα , υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτά τα κυβικά.

    Το μπάτζετ σου είναι εκεί γύρω στα 3500;
    Τα μεταχειρισμένα φυσικά καταλαβαίνεις ότι είναι και λίγο λαχείο.
    Μιας και τα περισσότερα που θα βρεις θα είναι Αθήνα και εκτός Βόλου, έχεις την δυνατότητα να τα τσεκαρεις;

    Kawasaki z 250
    Suzuki inazuma 250
    Sym wolf 250
    Kawasaki ninza 250

    και άλλα πολλά...

    Όμως, σαν νέος οδηγός ,αυτό που ,κατά την γνώμη μου, θα πρέπει να έχει η μηχανή σου είναι ABS

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2018
    Μηνύματα
    2
    Και τα 2 έχει αντιπροσωπεία, και τα 2 μου αρέσουν εμφανισιακά (γιαυτό έμεινα σε αυτές τις 2 επιλογές κιόλας).
    Για τα μεταχειρισμένα, είμαι και εγώ αυτής της άποψης, συν ότι λόγω της δουλειάς δεν έχω την πολυτέλεια να κατεβαίνω Αθήνα για να τα τσεκάρω.

    ABS έχει το Benelli η αλήθεια είναι.
    Και έχει σημασία για μένα στην περίπτωση μου το σύστημα ψύξης (ελαιόψυκτο ή υγρόψυκτο)??

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Guitarbill13 Προβολή μηνύματος
    Και τα 2 έχει αντιπροσωπεία, και τα 2 μου αρέσουν εμφανισιακά (γιαυτό έμεινα σε αυτές τις 2 επιλογές κιόλας).
    Για τα μεταχειρισμένα, είμαι και εγώ αυτής της άποψης, συν ότι λόγω της δουλειάς δεν έχω την πολυτέλεια να κατεβαίνω Αθήνα για να τα τσεκάρω.

    ABS έχει το Benelli η αλήθεια είναι.
    Και έχει σημασία για μένα στην περίπτωση μου το σύστημα ψύξης (ελαιόψυκτο ή υγρόψυκτο)??
    Το ένα είναι αεροελαιοψυξκτο και το άλλο υδρόψυκτο αλλά δεν έχει και πολύ σημασία. Μια χαρά είναι η ψύξη και στα δύο.

    Και τα δύο έχουν ABS απ' ότι είδα.

    Σε επιδόσεις είναι πάνω κάτω τα ίδια.
    Το Benelli έχει μεγαλύτερο ντεπόζιτο άρα και αυτονομία.

    Δυστυχώς, για να έχει κάποιος καλύτερη άποψη σχετικά με την συμπεριφορά τους, θα πρέπει να έχει οδηγήσει και τα δύο.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Μεταξυ των 2 θα επελεγα το μπενελι ειναι πιο ραφιναρισμένο και ποιοτικότερο συγκριτικά, αξιζουν τα λεφτα παραπάνω.
    Αλλη χαρη εχει το καινούργιο αλλη χαρη το μεταχειρισμένο ζύγιζε τα και πραξε

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    To Daytona το ειδα απο κοντα στην εκθεση μοτοσυκλετας εδω στη Θεσσαλονικη και εβαλα τα γελια. Η ποιοτητα κατασκευης ειναι πραγματικα αστεια, η συναρμογη των πλαστικων φωναζει απο μακρια κινεζικο. Απο τα δυο πας σιγουρα για το Benelli. OK κι αυτο δεν ειναι Honda, αλλα τουλαχιστον δειχνει κανονικη μηχανη.

    Προσωπικα δε βρισκω καλη ιδεα την αγορα καινουριου για πρωτη μηχανη, για πολλους λογους (δεν ξερεις ποια κατηγορια θα σε βολεψει, πιθανοτατα δε θα το κρατησεις για πολυ, κοκ..). Αν ωστοσο εσυ το θες, γνωμη μου πηγαινε για το Benelli.

  8. #8
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Το wolf 250 είναι υδρόψυκτο,δεν θα σε απογοητεύσει πουθενά και είναι πλέον οικονομικό σε όλα του.Το λέω επειδή αναφέρθηκε το μοντέλο αυτό.
    Αλλά δεν έχει Abs/CBS

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF