Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: Arai VS Schuberth

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OrestisCh Προβολή μηνύματος
    Για το θέμα του βάρους δεν ξέρω ν'απαντήσω, γιατί μονο το RX7 είχα ως τώρα. Ο θόρυβός του όμως ειναι ένα πρόβλημα. Μετά τα 100 είναι δύσκολη η ομιλία στο bluetooth αν με καλέσει κάποιος ενώ έχω ακούσει απο φίλους να μπορούν με την ίδια μονάδα να μιλάνε άνετα με 150+. Γιαυτό προσανατολίστηκα εξ'αρχής προς Schuberth αλλα όσο βλέπω το QV-Pro τόσο μου αρέσει..
    Νομίζω και εγω εκει θα πηγαινα. Αν και δεν μπορώ το βαρος στα πολλα χλμ.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OrestisCh Προβολή μηνύματος
    Για το θέμα του βάρους δεν ξέρω ν'απαντήσω, γιατί μονο το RX7 είχα ως τώρα. Ο θόρυβός του όμως ειναι ένα πρόβλημα. Μετά τα 100 είναι δύσκολη η ομιλία στο bluetooth αν με καλέσει κάποιος ενώ έχω ακούσει απο φίλους να μπορούν με την ίδια μονάδα να μιλάνε άνετα με 150+. Γιαυτό προσανατολίστηκα εξ'αρχής προς Schuberth αλλα όσο βλέπω το QV-Pro τόσο μου αρέσει..
    Do not feed the ... (Συμπληρωστε κατά το δοκούν).
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Διάβασες κατι που να τρολο-φέρνει ??

  4. #19
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Γενικως σταματηστε αυτη την καγκουρια με τα racing κρανη, δεν υπαρχει κανενα νοημα και οπως ειπα, ειναι καγκουρια μονο.
    Επειδη αναφερθηκε το QVpro το πηρα εγω, ωραιο κρανακι καλο αεροδυναμικα και με πολυ καλο εξαερισμο. Επισης το συστημα με τη διπλη ζελατινα απ εξω αν και αρχικα δε μου γεμιζε το ματι, τελικα ειναι πολυ χρησιμο. Ειδικα αμα εχεις συνηθησει να αλλαζεις φημε ζελατικες καθε τρεις και λιγο (η βασικα να συνηθησεις με τη φημε το βραδυ επειδη βαριεσαι να βαζεις την κανονικη), ειναι ακομα πιο χρησιμο καθως σου κανει τη ζωη πιο ευκολη. Προσωπικα το προτιμω απο το φημε τζαμακι που πεφτει απο μεσα.

    Στα αρνητικα, νομιζω οτι η αραι εχει ριξει ενα κλικ την ποιοτητα. Οι εξαερισμοι της ζελατινας ειναι χαλια ποιοτικα, και επισης δε μαρεσει τοσο το υφασμα του λουριου του DDring. Κατα τ αλλα κλασικο αραι, με απειρως βελτιωμενο μηχανισμο ζελατινας (χαλελουηα). Η ζελανινα πλεον βγαινει πανευκολα χωρις να φοβασαι οτι θα τα παρεις ολα στο χερι.

    Και για το θεμα του θορυβου τωρα και φγια οσους ψαχνετε ησυχα κρανη. Η ησυχια στο κρανος ειναι σχετικη, και συγκριτικη με τα υπολοιπα, δηλαδη οντως υπαρχουν πιο ησυχα κρανη απο καποια αλλα, αλλα αντικειμενικα και πραγματικα, για τα αφτια σας κανενα κρανος δεν ειναι πραγματικα ησυχο. Οταν κινεισαι στην εθνικη με ενα ''ησυχο'' κρανος τα αφτια εκτιθενται σε θορυβο ανω των 85db...παρατεταμενη εκθεση σε τετοια ενταση οδηγει σε σταδιακη απωλεια ακοης. Το βουητο που ακουτε μετα απο ωρα στην εθνικη δε το ακουτε για πλακα...οποτε μαθετε με ωτοασπιδες, για το καλο της υγεια σας, και για να μη σας λενε απο τα 50 οτι τον παιρνετε και εσεις να απαντατε ''ναι ναι''
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 30/05/2018 στις 22:52.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Γενικως σταματηστε αυτη την καγκουρια με τα racing κρανη, δεν υπαρχει κανενα νοημα και οπως ειπα, ειναι καγκουρια μονο.
    Επειδη αναφερθηκε το QVpro το πηρα εγω, ωραιο κρανακι καλο αεροδυναμικα και με πολυ καλο εξαερισμο. Επισης το συστημα με τη διπλη ζελατινα απ εξω αν και αρχικα δε μου γεμιζε το ματι, τελικα ειναι πολυ χρησιμο. Ειδικα αμα εχεις συνηθησει να αλλαζεις φημε ζελατικες καθε τρεις και λιγο (η βασικα να συνηθησεις με τη φημε το βραδυ επειδη βαριεσαι να βαζεις την κανονικη), ειναι ακομα πιο χρησιμο καθως σου κανει τη ζωη πιο ευκολη. Προσωπικα το προτιμω απο το φημε τζαμακι που πεφτει απο μεσα.

    Στα αρνητικα, νομιζω οτι η αραι εχει ριξει ενα κλικ την ποιοτητα. Οι εξαερισμοι της ζελατινας ειναι χαλια ποιοτικα, και επισης δε μαρεσει τοσο το υφασμα του λουριου του DDring. Κατα τ αλλα κλασικο αραι, με απειρως βελτιωμενο μηχανισμο ζελατινας (χαλελουηα). Η ζελανινα πλεον βγαινει πανευκολα χωρις να φοβασαι οτι θα τα παρεις ολα στο χερι.

    Και για το θεμα του θορυβου τωρα και φγια οσους ψαχνετε ησυχα κρανη. Η ησυχια στο κρανος ειναι σχετικη, και συγκριτικη με τα υπολοιπα, δηλαδη οντως υπαρχουν πιο ησυχα κρανη απο καποια αλλα, αλλα αντικειμενικα και πραγματικα, για τα αφτια σας κανενα κρανος δεν ειναι πραγματικα χρησιμο. Οταν κινεισαι στην εθνικη με ενα ''ησυχο'' κρανος τα αφτια εκτιθενται σε θορυβο ανω των 85db...παρατεταμενη εκθεση σε τετοια ενταση οδηγει σε σταδιακη απωλεια ακοης. Το βουητο που ακουτε μετα απο ωρα στην εθνικη δε το ακουτε για πλακα...οποτε μαθετε με οτοασπιδες, για το καλο της υγεια σας, και για να μη σας λενε απο τα 50 οτι τον παιρνετε και εσεις να απαντατε ''ναι ναι''
    απο τα 50 οτι τον παιρνετε και εσεις να απαντατε ''ναι ναι'' καλοοοοο

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Γενικως σταματηστε αυτη την καγκουρια με τα racing κρανη, δεν υπαρχει κανενα νοημα και οπως ειπα, ειναι καγκουρια μονο.
    Επειδη αναφερθηκε το QVpro το πηρα εγω, ωραιο κρανακι καλο αεροδυναμικα και με πολυ καλο εξαερισμο. Επισης το συστημα με τη διπλη ζελατινα απ εξω αν και αρχικα δε μου γεμιζε το ματι, τελικα ειναι πολυ χρησιμο. Ειδικα αμα εχεις συνηθησει να αλλαζεις φημε ζελατικες καθε τρεις και λιγο (η βασικα να συνηθησεις με τη φημε το βραδυ επειδη βαριεσαι να βαζεις την κανονικη), ειναι ακομα πιο χρησιμο καθως σου κανει τη ζωη πιο ευκολη. Προσωπικα το προτιμω απο το φημε τζαμακι που πεφτει απο μεσα.

    Στα αρνητικα, νομιζω οτι η αραι εχει ριξει ενα κλικ την ποιοτητα. Οι εξαερισμοι της ζελατινας ειναι χαλια ποιοτικα, και επισης δε μαρεσει τοσο το υφασμα του λουριου του DDring. Κατα τ αλλα κλασικο αραι, με απειρως βελτιωμενο μηχανισμο ζελατινας (χαλελουηα). Η ζελανινα πλεον βγαινει πανευκολα χωρις να φοβασαι οτι θα τα παρεις ολα στο χερι.

    Και για το θεμα του θορυβου τωρα και φγια οσους ψαχνετε ησυχα κρανη. Η ησυχια στο κρανος ειναι σχετικη, και συγκριτικη με τα υπολοιπα, δηλαδη οντως υπαρχουν πιο ησυχα κρανη απο καποια αλλα, αλλα αντικειμενικα και πραγματικα, για τα αφτια σας κανενα κρανος δεν ειναι πραγματικα χρησιμο. Οταν κινεισαι στην εθνικη με ενα ''ησυχο'' κρανος τα αφτια εκτιθενται σε θορυβο ανω των 85db...παρατεταμενη εκθεση σε τετοια ενταση οδηγει σε σταδιακη απωλεια ακοης. Το βουητο που ακουτε μετα απο ωρα στην εθνικη δε το ακουτε για πλακα...οποτε μαθετε με οτοασπιδες, για το καλο της υγεια σας, και για να μη σας λενε απο τα 50 οτι τον παιρνετε και εσεις να απαντατε ''ναι ναι''
    Δεν το είχα πάρει (προ 8ετίας) για ποζεριά. Θεωρούσα πως έχουν το πιο ασφαλές κέλυφος για ευνόητους λόγους.
    Για ωτοασπιδες θα το κοιτάξω, αλλα το θεωρείς ασφαλές να ταξιδεύεις χωρίς καμία -ακουστική- επαφή με το περιβάλλον?

  7. #22
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OrestisCh Προβολή μηνύματος
    Δεν το είχα πάρει (προ 8ετίας) για ποζεριά. Θεωρούσα πως έχουν το πιο ασφαλές κέλυφος για ευνόητους λόγους.
    Για ωτοασπιδες θα το κοιτάξω, αλλα το θεωρείς ασφαλές να ταξιδεύεις χωρίς καμία -ακουστική- επαφή με το περιβάλλον?
    μια χαρα ακους τα παντα με τις ωτοασπιδες...πλην της βαβουρας απο τον αερα...

  8. #23
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    μια χαρα ακους τα παντα με τις ωτοασπιδες...πλην της βαβουρας απο τον αερα...
    Πες το πιο απλά, όσοι δεν έχουν βάλει νομίζουν ότι απομονώνονται απο το περιβάλλον.

    Οι ωτοασπίδες δεν σε κάνουν κουφό, απλά χαμηλώνουν την ένταση, ακούς μια χαρά τα πάντα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #24
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Πες το πιο απλά, όσοι δεν έχουν βάλει νομίζουν ότι απομονώνονται απο το περιβάλλον.

    Οι ωτοασπίδες δεν σε κάνουν κουφό, απλά χαμηλώνουν την ένταση, ακούς μια χαρά τα πάντα.
    σε αντιθεση με το να μη φορας ωτοασπιδες, που ειναι δεδομενο οτι θα καταληξεις κουφος...

  10. #25
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    σε αντιθεση με το να μη φορας ωτοασπιδες, που ειναι δεδομενο οτι θα καταληξεις κουφος...
    Σωστό, οι κακώσεις του ακουστικού νεύρου είναι αθροιστικές και δεν είναι αναστρέψιμες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Good to know, ευχαριστώ για τη συμβουλη και θα τη δοκιμάσω άμεσα

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Έχω και εγώ το arai qv όχι qv pro αλλά νομίζω τα ίδια είναι απλά δεν έχει την ζελατίνα... τι είδους ωτοασπίδες αγοράζετε και από που ;

  13. #28
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Φαρμακειο, σφουγγαρενιες μιας χρησης...εγω επειδη ειμαι γυφτος και σκληρος καριολης ομως τις φοραω και 2η φορα...

  14. #29
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Φαρμακειο, σφουγγαρενιες μιας χρησης...εγω επειδη ειμαι γυφτος και σκληρος καριολης ομως τις φοραω και 2η φορα...
    Εγώ φοράω σιλικόνης που πλένονται.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #30
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Κι αν θες κάτι καλύτερο, δες σε μουσικά είδη.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro
    από paramedic στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2019, 21:29
  2. Shoei vs Schuberth
    από Road67 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 14:48
  3. ARAI vs SHOEI
    από custom x στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2008, 19:47
  4. Arai Vs Shoei
    από nickald στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 15:47
  5. Shoei Vs Arai
    από ixnilatis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 04:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF