Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Arai VS Schuberth

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2018
    Μηνύματα
    11

    Arai VS Schuberth

    Καλησπερα και καλως σας βρισκω στο φορουμ.

    Οπως λεει και ο τιτλος ειμαι διχασμενος αναμεσα σε 2 μοντελα για την επομενη αγορα κρανους, το RX-7V της Arai και το SR2 απο τη Schuberth. Οι προτεραιότητες λατα σειρά ειναι:
    1) ασφαλεια
    2) επιπεδα θορυβου
    3) βαρος
    Η χρηση θα ειναι 95% τουριστικη και 5% πιστα, αλλα εχω απορριψει κρανη μ ενσωματωμενα γυαλια κτλ οπως το S2 sport γιατι προτιμω κατι πιο ελαφρυ και ν αλλαζω εξωτερικα ζελατινα φιμε. Ημουν σχεδον ετοιμος να παρω το SR2 επειδη πιστευω θα χω λιγοτερο θορυβο στο ταξιδι αλλα η κακη μετρηση στο Sharp με προβληματισε. Το κρανος που εχω τωρα ειναι το RX7 Corsair της Arai. Καθε βοηθεια δεκτη!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OrestisCh Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλως σας βρισκω στο φορουμ.

    Οπως λεει και ο τιτλος ειμαι διχασμενος αναμεσα σε 2 μοντελα για την επομενη αγορα κρανους, το RX-7V της Arai και το SR2 απο τη Schuberth. Οι προτεραιότητες λατα σειρά ειναι:
    1) ασφαλεια
    2) επιπεδα θορυβου
    3) βαρος
    Η χρηση θα ειναι 95% τουριστικη και 5% πιστα, αλλα εχω απορριψει κρανη μ ενσωματωμενα γυαλια κτλ οπως το S2 sport γιατι προτιμω κατι πιο ελαφρυ και ν αλλαζω εξωτερικα ζελατινα φιμε. Ημουν σχεδον ετοιμος να παρω το SR2 επειδη πιστευω θα χω λιγοτερο θορυβο στο ταξιδι αλλα η κακη μετρηση στο Sharp με προβληματισε. Το κρανος που εχω τωρα ειναι το RX7 Corsair της Arai. Καθε βοηθεια δεκτη!
    Το μοντέλο schuberth που λες δεν το γνωριζω καθόλου αλλά θα κάνεις μεγάλο λάθος αν πάρεις οποιοδήποτε racing κράνος για 95% τουριστική χρήση.

    Εφόσον η χρήση ειναι touring πας σε touring κράνος,εν προκειμένω το QV pro της arai.Αντίστοιχα το touring μοντέλο της Schuberth.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Είχα το sr1.
    Πολύ καλός αερισμός και καλή επένδυση στο εσωτερικό του.
    Τώρα το sr2 που πήρα, ακόμα δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OrestisCh Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλως σας βρισκω στο φορουμ.

    Οπως λεει και ο τιτλος ειμαι διχασμενος αναμεσα σε 2 μοντελα για την επομενη αγορα κρανους, το RX-7V της Arai και το SR2 απο τη Schuberth. Οι προτεραιότητες λατα σειρά ειναι:
    1) ασφαλεια
    2) επιπεδα θορυβου
    3) βαρος
    Η χρηση θα ειναι 95% τουριστικη και 5% πιστα, αλλα εχω απορριψει κρανη μ ενσωματωμενα γυαλια κτλ οπως το S2 sport γιατι προτιμω κατι πιο ελαφρυ και ν αλλαζω εξωτερικα ζελατινα φιμε. Ημουν σχεδον ετοιμος να παρω το SR2 επειδη πιστευω θα χω λιγοτερο θορυβο στο ταξιδι αλλα η κακη μετρηση στο Sharp με προβληματισε. Το κρανος που εχω τωρα ειναι το RX7 Corsair της Arai. Καθε βοηθεια δεκτη!
    1) δεν τιθετε τετοιο θεμα σε κανενα απο τα δυο
    2) λογικά το sr2 θα ειναι πιο υσηχο
    3) ψαξε στο νετ, καπου θα βρεις το πραγματικο βαρος, μαλλον το arai ειναι πιο βαρυ. ισως πολύ πιο βαρυ

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    ...
    Το σκεπτικο μου πισω απο την επιλογη racing ηταν και ειναι πως λογικα παρεχουν την καλυτερη ασφαλεια, δεν ισχυει?

    Teo αν δοκιμασεις το SR2 μ ενδιαφερει πολυ η γνωμη σου ιδιως στο θεμα του θορυβου!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OrestisCh Προβολή μηνύματος
    Το σκεπτικο μου πισω απο την επιλογη racing ηταν και ειναι πως λογικα παρεχουν την καλυτερη ασφαλεια, δεν ισχυει?

    Teo αν δοκιμασεις το SR2 μ ενδιαφερει πολυ η γνωμη σου ιδιως στο θεμα του θορυβου!
    Iδιο κέλυφος έχουν τα τουριστικά της Αράι με τα αγωνιστικά.Οπότε...

    Το θέμα ειναι οτι το αγωνιστικό έχει θόρυβο και το χειμώνα κρυώνεις.Αν δοκιμάσεις ενα τουριστικό θα λές ''τι βλακεία έκανα και φορούσα racing τοσα χρόνια''.Για τη χρήση που είπες μιλάμε πάντα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Δεν το γνωριζα πως ειναι το ιδιο κελυφος. Το SR2 ειναι 250g πιο ελαφρυ νομιζω αλλα ξεκινησα με βαρυ Arai οποτε αν στις αλλες παραμετρους ειναι καποιο αισθητα καλυτερο θ αντεξω το παραπανω βαρος. Σ ευχαριστω πολυ!

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αυτό που παρατήρησα (σε σχέση με το sr1) είναι ότι έχουν καταργήσει τους αεραγωγούς πίσω από τα αυτιά.
    Μάλλον λόγω θορύβου. Έτσι και αλλιώς δεν προσφεραν κάτι παραπάνω στον αερισμό του κεφαλιού.
    Εγώ τους είχα κλειστούς γιατί έφερναν αρκετό θόρυβο από τις εξατμίσεις.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Iδιο κέλυφος έχουν τα τουριστικά της Αράι με τα αγωνιστικά.Οπότε...

    Το θέμα ειναι οτι το αγωνιστικό έχει θόρυβο και το χειμώνα κρυώνεις.Αν δοκιμάσεις ενα τουριστικό θα λές ''τι βλακεία έκανα και φορούσα racing τοσα χρόνια''.Για τη χρήση που είπες μιλάμε πάντα.
    γτ να κρυωνεις?

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γτ να κρυωνεις?
    To RX7 μπάζει όσο ναναι. Το αντίστοιχο Schubert δεν ξερω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To RX7 μπάζει όσο ναναι. Το αντίστοιχο Schubert δεν ξερω.
    Αλλο και τουτο. Μέχρι τωρα εχω διαβασει οτι τα αραι ειναι βαρια, κανουν ανυπόφορο θόρυβο και μπαζουν. Γτ τα εκθειάζει όλους ο κόσμος τελικά και μαλιστα με τετοιες τιμες?

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Αλλο και τουτο. Μέχρι τωρα εχω διαβασει οτι τα αραι ειναι βαρια, κανουν ανυπόφορο θόρυβο και μπαζουν. Γτ τα εκθειάζει όλους ο κόσμος τελικά και μαλιστα με τετοιες τιμες?
    Γιατί είναι τα καλύτερα κράνη ίσως?

    Αμα θέλεις να πας ταξίδι και μάλιστα χειμώνα δεν σου χρειάζεται ο super αερισμός του racing μοντέλου της εταιρείας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Γιατί είναι τα καλύτερα κράνη ίσως?

    Αμα θέλεις να πας ταξίδι και μάλιστα χειμώνα δεν σου χρειάζεται ο super αερισμός του racing μοντέλου της εταιρείας.
    Μα οι αεραγωγοι κλείνουν σε όλα τα κρανη

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Μα οι αεραγωγοι κλείνουν σε όλα τα κρανη
    Bill δοκίμασε να πας ενα ταξίδι χειμώνα με κλειστούς αεραγωγούς.Ταξίδι,οχι μέχρι την επίδαυρο.Με το τουριστικό κράνος τους έχεις ανοιχτούς χειμώνα,αερίζεται το κεφάλι χωρίς να κρυώνεις όπως θα κρυωνες με ενα racing.Υπάρχει κάποιος λόγος που βγαίνουν τουριστικά κράνη και ειναι και αντίστοιχα απαιτητική κατηγορία όπως η racing.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2018
    Μηνύματα
    11
    Για το θέμα του βάρους δεν ξέρω ν'απαντήσω, γιατί μονο το RX7 είχα ως τώρα. Ο θόρυβός του όμως ειναι ένα πρόβλημα. Μετά τα 100 είναι δύσκολη η ομιλία στο bluetooth αν με καλέσει κάποιος ενώ έχω ακούσει απο φίλους να μπορούν με την ίδια μονάδα να μιλάνε άνετα με 150+. Γιαυτό προσανατολίστηκα εξ'αρχής προς Schuberth αλλα όσο βλέπω το QV-Pro τόσο μου αρέσει..

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro
    από paramedic στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2019, 21:29
  2. Shoei vs Schuberth
    από Road67 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 14:48
  3. ARAI vs SHOEI
    από custom x στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2008, 19:47
  4. Arai Vs Shoei
    από nickald στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 15:47
  5. Shoei Vs Arai
    από ixnilatis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 04:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF